Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γνωριζει καποιος να μου συστησει αξιοπιστη εταιρεια για ενοικιαση αυτοκινητου στο αεροδρομιο της Βαρκελωνης? Ευχαριστώ
Ok mobility Δεν ξέρω αν είναι η πιο αξιόπιστη όμως ήταν η οικονομικότερη. Τρομερά συνεπής, ολοκαίνουριο αμάξι. Έχω γράψει και πιο πάνω #839
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
europcar.com
centauro.net
Goldcar.es
Με αυτές είμαι ικανοποιημένος. Τις έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, για επαγγελματικούς λόγους.
Κλείνω μέσω
https://www.rentalcars.com/en/city/...NiRwbdtnp_e86MDmR-3e_boN_A5cxi3gaAgo1EALw_wcB
Avis, Hertz kai Sixt τις αποφεύγω πλέον γιατί με έχουν παιδέψει και είναι πιο ακριβές.
Απλά να κοιτάξεις με ποια θα κλείσεις γιατί δεν έχουν όλες πάρκινγκ στο αεροδρόμιο και έρχονται
να σε πάρουν. (είναι σχετικά κοντά) Είναι μειονέκτημα αν βιάζεσαι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις επιστρέψαμε από ένα υπέροχο οικογενειακό ταξίδι στην Colmar, Strasbourg, Eguisheme και έχουν πέσει πάνω μου οι κόρες και η γυναίκα μου για να κανονίσουμε το εππόμενο ταξίδι για Μόναχο, όπου θέλουν όμως να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε πολλά μέρη μόνοι μας, χωρίς άγχος τρένου, ταξί κτλ..
Επειδή όλα αυτά τα χρόνια είχα ένα άγχος και ένα φόβο με την οδήγηση στο εξωτερικό (αν και έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια) και επειδή σκέφτομαι να το τολμήσω για 1η φορά θα ήθελα την πραγματικά πολύτιμη βοήθεια σας.
Τι δίπλωμα θα χρειαστώ ? το παλιό ροζ ή να βγάλω την πλαστική νέα κάρτα ?
Από που να κλέισω την ενοικίαση του αυτοκινήτου ? από το ιντερνετ ή μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο του Μονάχου ?
Τι να προσέξω για την ενοικίαση ? ασφάλεια ? λάστιχα ? ειδικούς κανόνες ? κτλ.. ?
επειδή θέλουν να πάμε και μια μονοήμερη στο Ινσμπρουκ της Αυστρίας, θα το δεχτούν στην εταιρεία ενικοίασης ? συμφέρει να το κάνω αυτό ?
Όποια συμβουλή, πρόταση μπορείτε να μου δώσετε θα είναι πάνω από πολύτιμη για εμένα.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

Καλές γιορτές και καλά ταξίδια να έχουμε όλοι μας με τις οικογένειες μας και όχι μόνο.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να ενοικιάσω αυτοκίνητο απο ιταλία για βέλγιο. θέλω να ενοικιάσω απο το αεροδρόμιο (μπέργκαμο ή μιλάνο δεν ξέρω ακόμη) να πάω ως το γκένκ βέλγιο και να το αφήσω εκεί. γίνεται? ή πρέπει να το επιστρέψω στην χώρα απο όπου το πήρα?
επίσης αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω που θα είμαι με ενοικιαζόμενο σε αυτές τις χώρες.
εχω νοικιασει απο Μοναχο αεροδρομιο και εχω παει Αυστρια στο Seefield, εχω νοικιασει απο την SIXT, ολα καλα, μου εδωσαν ενα χαρτινο πασσο -κλειδι και βγηκα απο το Παρκινγκ και δεν ειχα κανενα προβλημα. Να βγαλεις φωτο το αυτοκινητο κατα την παραλαβη γυρω-γυρω και να προσεχεις τις διαβασεις πεζων σε Γερμανια -Αυστρια, επειδη οι ποδηλατες περνουν χωρις να κοψουν ταχυτητα...(και παραλιγο να "φαω" εναν ...) χρειαζεται το πλαστικο διπλωμα,το νεο(ξερω ανθρωπο που δεν του εδωσα αυτοκινητο με το χαρτινο) και πιστωτικη καρτα, στο ονομα του οδηγου και με την ιδια καρτα να γινει η κρατηση, να προσεχεις τα ορια ταχυτητας κατα γραμμα, ιδιαιτερα σε επαρχιακου
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις επιστρέψαμε από ένα υπέροχο οικογενειακό ταξίδι στην Colmar, Strasbourg, Eguisheme και έχουν πέσει πάνω μου οι κόρες και η γυναίκα μου για να κανονίσουμε το εππόμενο ταξίδι για Μόναχο, όπου θέλουν όμως να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε πολλά μέρη μόνοι μας, χωρίς άγχος τρένου, ταξί κτλ..
Επειδή όλα αυτά τα χρόνια είχα ένα άγχος και ένα φόβο με την οδήγηση στο εξωτερικό (αν και έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια) και επειδή σκέφτομαι να το τολμήσω για 1η φορά θα ήθελα την πραγματικά πολύτιμη βοήθεια σας.
Τι δίπλωμα θα χρειαστώ ? το παλιό ροζ ή να βγάλω την πλαστική νέα κάρτα ?
Από που να κλέισω την ενοικίαση του αυτοκινήτου ? από το ιντερνετ ή μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο του Μονάχου ?
Τι να προσέξω για την ενοικίαση ? ασφάλεια ? λάστιχα ? ειδικούς κανόνες ? κτλ.. ?
επειδή θέλουν να πάμε και μια μονοήμερη στο Ινσμπρουκ της Αυστρίας, θα το δεχτούν στην εταιρεία ενικοίασης ? συμφέρει να το κάνω αυτό ?
Όποια συμβουλή, πρόταση μπορείτε να μου δώσετε θα είναι πάνω από πολύτιμη για εμένα.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

Καλές γιορτές και καλά ταξίδια να έχουμε όλοι μας με τις οικογένειες μας και όχι μόνο.
εχω νοικιασει απο αεροδρομειο Μοναχο απο Sixt για Αυστρια Seefield, χωρις κανενα προβλημα, μου εδωσαν ενα χαρτινο κλειδι-πασσο και βγηκα απο το παρκινγκ. Χρειαζεται πλαστικο διπλωμα , το νεο,(ξερω ανθρωπο με χαρτινο που δεν του εδωσαν αυτοκινητο) και καρτα πιστωτικη στο ονομα του οδηγου, και με αυτη να εχει γινει η κρατηση,να βγαλεις φωτο το αυτοκινητο, γυρω-γυρω στην παραλαβη, να προσεχεις τις διαβασεις πεζων σε αυστρια-γερμανια και ιδιαιτερα τους ποδηλατες, οι οποιοι δεν κοβουν ταχυτητητα στις διαβασεις (και παρα-λιγο να "φαω" εναν...) να προσεχεις τα ορια ταχυτητας και ιδιαιτερα σε ερημους επαρχιακους δρομους... να βαλεις βενζινη, πριν το παραδωσεις, οπως το πηρες,ολα καλα θα πανε.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Καλησπέρα, να μεταφέρω μία εμπειρία μου από πρόσφατη ενοικίαση αυτοκινήτου στην Κύπρο. Παρέλαβα από την budget στο αεροδρόμιο της Λάρνακας, κράτηση μέσω booking.com και με πλήρη ασφάλεια της booking (+30 € περίπου για 3 μέρες-πολύ σοφή κίνηση). Στην παράδοση υπάρχει σαφής εντολή για μη χρησιμοποίηση του αυτοκινήτου στα κατεχόμενα, την οποία τελικά παραβίασα, μιας και έκανα ολοήμερο τουρ σε Κερύνεια και Αμμόχωστο. Πρακτικά δεν μπορεί η εταιρεία να γνωρίζει αν πέρασες ή όχι στα κατεχόμενα, στα σύνορα είναι πολύ εύκολο να περάσεις, αρκεί να δείξεις στην τουρκική πλευρά τη σύμβαση με το γραφείο (από το τηλέφωνο, μιας και δεν σου δίνουν χαρτιά) και πληρώνοντας 30 ευρώ για μία τοπική ασφάλεια.

Είπα πριν για το πόσο σοφή κίνηση ήταν η πλήρης ασφάλεια, στην Κύπρο ως γνωστόν τα αυτοκίνητα είναι δεξιοτίμονα, έτσι σε μια μανούβρα στο γκαράζ δεν μπόρεσα να υπολογίσω τον όγκο του αυτοκινήτου και γρατσούνισα όλη την πόρτα. Με χρέωσε η budget 238 € από τα χρήματα που είχαν δεσμευθεί στην πιστωτική μου, τα οποία τελικά μέσα από μία εύκολη διαδικασία μέσω booking μου επιστράφηκαν στην κάρτα μου ύστερα από 3-4 ημέρες στο ακέραιο. Να σημειώσω ότι η πλήρης ασφάλεια της booking ήταν περίπου στη μισή τιμή από αυτή που πρόσφερε το γραφείο της budget.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα φίλοι μου. Μια ερώτηση εαν γνωρίζει κάποιος. Έκλεισα κάποιο όχημα με την Europcar (από τον επίσημο ιστότοπο της εταιρείας) και επέλεξα την φουλ ασφάλεια μέσω του site της μιας και έχει και μια μικρή έκπτωση εαν το κάνω Online. Τις προηγούμενες φορές επέλεγα να την αγοράσω στο counter. Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα ή να στραβώσουν επειδή δεν επέλεξα από εκεί κάποια αγορά ;
Ρωτάω γιατί όλες τις φορές δεν είχα κάποιο θέμα με ζημιές κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom