Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Από ότι διάβασα πιο πάνω,τελικά μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο και με χρεωστική κάρτα απλά πρέπει να έχεις μέσα όλο το ποσό που θα χρειαστεί για την κράτηση ώστε να δεσμευτεί.
Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο(σαν οδηγός) με κάρτα αλλουνού ;
To ρωτάω γιατί εγώ έχω χρεωστική κάρτα αλλά αυτός που θα οδηγάει το αυτοκίνητο δεν έχει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω την εντυπωση οτι δεν γινεται.
Η καρτα πρεπει να ειναι στο ονομα του οδηγου
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η hertz στην Γαλλία μας ζήτησε πιστωτική κάρτα στο όνομα του οδηγού οπότε υποχρεωθήκαμε να πληρώσουμε διαφορά για 2ο οδηγό. ΄Οταν κλείσαμε με autoeuropa στην Ιταλία (δεν ξέρω αν είναι διαφορετική από την autoeurope) μας είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι διαφορετικός ο οδηγός από τον κάτοχο πιστωτικής κάρτας.
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
επιπλέον οδηγός

Έχω νοικιάσει πολλές φορες αυτοκίνητο μέσω της autoeurope και συνήθως ο πρώτος επιπλέον οδηγός είναι χωρίς χρέωση.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σας ευχαριστώ πολύ.Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με την hertz για να βγάλω άκρη γιατί από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι στάνταρ.
Με prepaid έχει κλείσει κανείς με την hertz;
 

pakaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΟΣΛΟ
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινή
Νοίκιασα πέρυσι το καλοκαίρι στην Βασιλεία στην AVIS με χρεωστική κάρτα. Όταν πήρα στην AVIS στην Ελλάδα να ρωτήσω μου είπαν οτι μόνο με πιστωτική μπορώ και οτι δεν θα δεχτούν χρεωστική. Εκεί όπως είναι φυσικό δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις όλο το ποσό στην κάρτα για να το δεσμεύσουν.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μόνο το ποσό της ενοικίασης για τις ημέρες που θέλεις πρέπει να έχεις μέσα στην κάρτα;
 

pakaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΟΣΛΟ
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινή
Το ποσό της ενοικίασης που και το πήραν. Είχαν επίσης δεσμεύσει και γύρω στα 150 ευρω επιπλέον τα οποία και επέστρεψαν μετά την επιστροφή. Νομίζω πως ήταν απο ότι μου είπαν για βενζίνη εάν δεν το επέστρεφα γεμάτο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Το επιπλέον ποσό που δεσμεύουν αφορά βενζίνη+τυχόν κλήσεις.Αποδεσμεύεται με τήν παράδοση.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Καλημέρα σε όλους....να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου....άντε και το πηρές το ενοικιαζόμενο....μπορείς να βγεις εκτός συνόρων μ αυτό????και ειδικότερα θέλω να το νοικιάσω στη Βιέννη και να μεταβώ στο Μόναχο....υπάρχει δυνατότητα η χρειάζεται γραφειοκρατία η τίποτα ειδικά χαρτιά που πρέπει να χω μαζί μου από Ελλάδα....για να μην την πατήσω.......ευχαριστώ..........
Nοικιασα στην Βιεννη (Sixt) και πηγα Ουγγαρια και Σλοβακια. Απλα τους το ειπα και δεν φανηκε να τους πολυενοιαζε. Καποιες εταιρειες πιθανων να χρεωνουν κατι παραπανω αλλα εφοσον επιστρεψεις στην ιδια χωρα δεν θα εχεις προβλημα. Πιστωτική κάρτα και ροζ διπλωμα ειχα μονο. Απο οτι θυμαμαι υπαρχουν κάποιοι περιορισμοί προς χωρες της πρωην Γιουγκοσλαβίας. Η Sixt ειχε τις καλύτερες τιμές στο αεροδρόμιο αλλά οι τιμές ηταν υψηλότερες από οτι αν εκλεινα στο internet
 
Last edited by a moderator:

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Από ότι διάβασα πιο πάνω,τελικά μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο και με χρεωστική κάρτα απλά πρέπει να έχεις μέσα όλο το ποσό που θα χρειαστεί για την κράτηση ώστε να δεσμευτεί.
Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο(σαν οδηγός) με κάρτα αλλουνού ;
To ρωτάω γιατί εγώ έχω χρεωστική κάρτα αλλά αυτός που θα οδηγάει το αυτοκίνητο δεν έχει.
Στην Πραγα που προσπάθησα να νοικιάσω με χρεωστική κάρτα ήταν αδύνατο (θέλανε κάρτα με ανάγλυφα γράμματα) σε όλες τις επώνυμες εταιρείες (Hertz, Avis κλπ.). Καταφερα να κλέισω με μια τοπική εταιρεία (μου δεσμευσε περίπου 1000 ευρω) αλλα σε τιμή αρκετα υψηλότερη απο οτι θα έκλεινα σε καποια επώνυμη. Απο τοτε έβγαλα πιστωτική και ησυχασα. Κρατηση με την πιστωτική πληρωμή σε μετρητα ή με χρεωστική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom