Ενοικιαση αυτοκινητου χωρις πιστωτικη.

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καμία εξασφάλιση δεν έχουν σε αυτό ακόμη κι αν τους χαρίσεις την πιστωτική κάρτα! Πως μπορεί να γνωρίζει για παράδειγμα μια εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων το διαθέσιμο πιστωτικό σου όριο; Είναι παράνομο να ερευνήσει προσωπικά σου δεδομένα πέρα από το ποσό για το οποίο τους εξουσιοδότησες!

Εάν σε χρεώσουν για παραπάνω ποσό από αυτό που τους εξουσιοδότησες, τότε δεν απευθύνεσαι μόνο εσύ ο ίδιος νομικά εναντίον τους, αλλά ακόμη και η ίδια η τράπεζα (με τις σωστές πάντα κινήσεις σου) μπορεί να απευθυνθεί ενάντια στην εταιρεία ενοικιάσεως για το ποσό που σε χρέωσε χωρίς να σε εξουσιοδοτήσει, κι αυτό επειδή ούτε η τράπεζα είναι εξουσιοδοτημένη να σε χρεώσει για κάτι που δεν έχεις υπογράψει.

Και για να σας προλάβω και πάλι...και η "εξουσιοδότησή" σου μέσω ίντερνετ, αλλά και μέσω τηλεφώνου θεωρούνται σαν "υπογραφή" σου αφού υποτίθεται ότι όλες οι επιχειρήσεις που ασκούν τέτοιες συναλλαγές έχουν πάρει ειδική άδεια από την τράπεζα...κάτι που γίνεται και πάλι με συγκεκριμένους όρους και διαδικασίες.

Τώρα για να μείνουμε στο θέμα μας...φίλε μου, πήγαινε βγάλε μια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα να είσαι κι εσύ καλυμμένος για οποιαδήποτε επιπλέον χρέωση.. Νομίζω στην Eurobank μπορείς να βγάλεις προπληρωμένη κάρτα με κάπου 2-3 Ευρώ επιβάρυνση.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
ναι ετσι ειναι αλλα με ενα τριψήφιο ποσό συνηθως σε Ευρω αυτοσυμμετοχής!
Δηλαδή αν γινει μια ζημια εως 750Ε πχ σπασεις ενα φανάρι, και η ζημια ειναι μικροτερη απο 750Ε, τοτε παλι καλά ας ειναι η πιστωτική, δεν θα στο καλύψει η ασφαλιστική!:cool:
Αυτό και πάλι...εξαρτάται από τους όρους της ασφάλισης. Μπορείς κάλλιστα να διεκδικήσεις μια ασφάλιση (που πολλές εταιρείες το παρέχουν έτσι κι αλλιώς) χωρίς απαλλαγή κάποιου ποσού! Αλλά κι αυτό είναι ανεξάρτητο από το εάν μπορεί να χρεώσει η εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων έτσι αυθαίρετα την πιστωτική σου κάρτα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εάν σε χρεώσουν για παραπάνω ποσό από αυτό που τους εξουσιοδότησες, τότε δεν απευθύνεσαι μόνο εσύ ο ίδιος νομικά εναντίον τους, αλλά ακόμη και η ίδια η τράπεζα (με τις σωστές πάντα κινήσεις σου) μπορεί να απευθυνθεί ενάντια στην εταιρεία ενοικιάσεως για το ποσό που σε χρέωσε χωρίς να σε εξουσιοδοτήσει, κι αυτό επειδή ούτε η τράπεζα είναι εξουσιοδοτημένη να σε χρεώσει για κάτι που δεν έχεις υπογράψει.
Μαζί με το συμβόλαιο ενοικίασης, τους υπογράφεις και μια εξουσιοδότηση για να χρεώσουν στην κάρτα σου τυχόν έξοδα που θα προκύψουν από κλήσεις κλπ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Έτσι ναι...αλλά εμένα, μια φορά που έτυχε να νοικιάσω, δεν μου βάλανε να υπογράψω κάτι τέτοιο και επίσης υπήρχε πλήρης κάλυψη χωρίς απαλλαγή.

Πάντως...όπως και να το κάνεις, δεν είναι και η εταιρεία ενοικιάσεως πλήρως καλυμμένη ότι θα εισπράξει τα χρήματα αυτά άμεσα από την πιστωτική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω...συμμετάσχει (γιατί δεν οδηγώ) πολλές φορές σε ενοικίαση αυτοκινήτου, χωρίς να δωσουμε πιστωτική κάρτα. Συνήθως ζητάνε να τους αφήσεις το διαβατήριο ή τη φωτοτυπία του, ή κάποιο είδος ταυτότητας, ή χρηματικό πόσο ισάξιο του μέγιστου της ζημίας που καλείσαι να πληρώσεις σε περίπτωση ατυχήματος (συνήθως 300-500 ευρώ). Όμως, οι ενοικιάσεις αυτές έγιναν σε χώρες όπου η κατοχής πιστωτικής κάρτας δε θεωρείται αυτονόητη, όπως δυστυχώς είναι στο δυτικό κόσμο (Μαρόκο, Ινδονησία), ή όπου η χρήση της είναι απλά σχεδόν αδύνατη (Κούβα). Αλλά δε θα απέκλεια το ενδεχόμενο να λειτουργεί κάποιο γραφείο και χωρίς τον περιορισμό της κάρτας, το κάναμε μια φορά στην Ισπανία, αφήνοντας απλά τα φοιτητιά μας πάσα και τα ευρώ που μας ζήτησαν ως εγγύηση.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
πιθανον γιωργο αναφερεσαι στο γκισε καταστηματος .μεσω internet uelei karta.θυμαμαι μια χρονια ειχα κλεισει μεσω hertz στο λονδινο αλλα δε χρεωθηκε τιποτα μεχρι να παραλαβω το αμαξι ενω μου ειχε ζητηθει η καρτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, το παραλάβαμε προσωπικώς από το γραφείο ενοικίασης, η κράτηση έγινε τηλεφωνικά την προηγούμενη. Φαντάζομαι πως είναι αδύνατον να κάνεις κράτηση μέσω ίντερνετ χωρίς κάρτα.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
δεν γνωριζω εαν υπαρχει τετοια δυνατοτητα στο παρισι
παντως στην ισπανια καναμε κρατηση αυτοκινητου απο internet χωρις να δωσουμε στοιχεια καρτας (και μαλιστα καλοκαιρι-high season)!
Οταν πηγαμε εκει υπηρχε κρατηση στο ονομα μας και εκει δωσαμε για πρωτη φορα την πιστωτικη
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δεν γνωριζω εαν υπαρχει τετοια δυνατοτητα στο παρισι
παντως στην ισπανια καναμε κρατηση αυτοκινητου απο internet χωρις να δωσουμε στοιχεια καρτας (και μαλιστα καλοκαιρι-high season)!
Οταν πηγαμε εκει υπηρχε κρατηση στο ονομα μας και εκει δωσαμε για πρωτη φορα την πιστωτικη
ερμινα μηπως θυμασαι την εταιρεια?
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
αν θυμαμαι καλα ηταν τοπικη εταιρεια
νομιζω λεγοταν algarve η καπως ετσι
ψαξτο αν θελεις και αν δεν ειναι αυτη
πες μου να το ξανασκεφτω, μηπως θυμηθω..
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αν θυμαμαι καλα ηταν τοπικη εταιρεια
νομιζω λεγοταν algarve η καπως ετσι
ψαξτο αν θελεις και αν δεν ειναι αυτη
πες μου να το ξανασκεφτω, μηπως θυμηθω..
ελεγα μηπως ειναι καμμια διεθνη εταιρεια,γιατι ενδιαφερομαι για αλλο μερος της ευρωπης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom