Ενοικιαση αυτοκινητου χωρις πιστωτικη.

Μηνύματα
31
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη-Μαγιόρκα
Ευχαριστώ πολύ. Μπορώ να κλείσω από δω με κάρτα από αλλού η πρέπει να την κουβαλάω μαζί μου και να είναι στο δικό μου όνομα;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σας! Έκλεισα αυτοκίνητο για μία μέρα στην Φλωρεντία μέσω της Hertz! Πλήρωσα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα με χρεωστική visa! Εκεί όμως για να παραλάβω το αυτοκίνητο θα πρέπει να έχω και πιστωτική μαζί ?? Υπάρχει η περίπτωση να φάμε άκυρο?? Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει η ενοικίαση έχοντας ένα συγκεκριμένο ποσό μέσα στην χρεωστική???
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
πρέπει να την κουβαλάω μαζί μου και να είναι στο δικό μου όνομα;
Το οτι η καρτα,πρεπει να ειναι στο ονομα σου,αμα το κλεισεις το αμαξι εκει, ειναι αυτονοητο...τωρα,αν ειναι με τσιπ,δηλαδη βαζεις κωδικο,μπορει να μην το παρουν χαμπαρι...αν ειναι χωρις τσιπ,τοτε,πιθανοτητα,θα σου ζητησουν και ταυτοτητα...
 
Μηνύματα
5
Likes
8
Καλησπέρα σας! Έκλεισα αυτοκίνητο για μία μέρα στην Φλωρεντία μέσω της Hertz! Πλήρωσα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα με χρεωστική visa! Εκεί όμως για να παραλάβω το αυτοκίνητο θα πρέπει να έχω και πιστωτική μαζί ?? Υπάρχει η περίπτωση να φάμε άκυρο?? Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει η ενοικίαση έχοντας ένα συγκεκριμένο ποσό μέσα στην χρεωστική???
Τελικά τι έγινε με το θέμα; Με ενδιαφέρει και μένα,καθώς δεν χρησιμοποιώ ποτέ πιστωτικές κάρτες :)
 

Koufetarios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, αυτή είναι η παρθενική μου δημοσίευση. Σας ευγνωμονώ πραγματικά για όλες τις συμβουλές που δίνετε.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τέλη Μαίου έχω κλείσει εισητήρια για Ρώμη και με αυτοκίνητο Φλωρεντία με επισκέψεις σε μερικές περιοχές της Τοσκάνης. Κατάλαβα πως με Visa είναι δύσκολο να ενοικιάσεις ηλεκτρονικά αφού χρειάζεται πιστωτική.

Με Mastercard από την Εθνική μου είπαν πως στην Αγγλία τουλάχιστον περνιέται ως πιστωτική. Έχει κανείς ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Σας χρωστάω και επιφυλάσσομαι να μοιραστώ μαζί σας την ταξιδιωτική μου εμπειρία σε Μερσίνα της Τουρκίας και στο Παρίσι.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γεια σε ολους, θα μπορουσε καποιος να μου πει αν θα μπορουμε να νοικιασουμε αμαξι με πιστωτικη η οποια ομως δεν ειναι στο ονομα της οδηγου, αλλα σε αλλο (του πατερα της)? Απο το αεροδρομιο Malpensa στο Μιλανο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.737
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γεια σε ολους, θα μπορουσε καποιος να μου πει αν θα μπορουμε να νοικιασουμε αμαξι με πιστωτικη η οποια ομως δεν ειναι στο ονομα της οδηγου, αλλα σε αλλο (του πατερα της)? Απο το αεροδρομιο Malpensa στο Μιλανο.
Το θεωρώ μάλλον απίθανο να σου δώσουν αυτοκίνητο στο Μιλάνο με πιστωτική άλλου!!! Με χρεωστική κάρτα στο όνομα της οδηγού ίσως να σου δώσει κάποια εταιρεία και μόνο εφόσον κάνεις τη μικτή ασφάλεια που έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος και αφήσεις και μια χρηματική εγγύηση σε μετρητά ή γίνει δέσμευση ποσού από την χρεωστική (που πρέπει να υπάρχει μέσα στο λογαριασμό της) που θα σου το αποδεσμεύσουν μετά την παράδοση του αυτοκινήτου εφόσον δεν έχεις κάνεις γρατζουνιά...
Την πιστωτική στην Ιταλία την θέλουν και για ένα άλλο λόγο. Όταν κάνεις οποιαδήποτε παράβαση σου στέλνει η εταιρεία ενοικίασης τα πρόστιμα με email και μετά σου γίνεται αυτόματα η πληρωμή από την πιστωτική χωρίς να σε ρωτήσουν... Αυτό βέβαια δεν γίνεται με πιστωτική άλλου προσώπου εκτός του οδηγού, γιατί μετά αυτός ο τρίτος μπορεί να κάνει αμφισβήτηση της συναλλαγής και να πει ότι δεν ήταν ποτέ στην Ιταλία, δεν οδήγησε ποτέ εκεί και άρα δεν πληρώνει το πρόστιμο.
Σε εμάς τουλάχιστον 2 φορές τα πρόστιμα πληρώθηκαν αυτόματα από την πιστωτική χωρίς να μας ρωτήσουν...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα παιδιά, αυτή είναι η παρθενική μου δημοσίευση. Σας ευγνωμονώ πραγματικά για όλες τις συμβουλές που δίνετε.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τέλη Μαίου έχω κλείσει εισητήρια για Ρώμη και με αυτοκίνητο Φλωρεντία με επισκέψεις σε μερικές περιοχές της Τοσκάνης. Κατάλαβα πως με Visa είναι δύσκολο να ενοικιάσεις ηλεκτρονικά αφού χρειάζεται πιστωτική.

Με Mastercard από την Εθνική μου είπαν πως στην Αγγλία τουλάχιστον περνιέται ως πιστωτική. Έχει κανείς ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Σας χρωστάω και επιφυλάσσομαι να μοιραστώ μαζί σας την ταξιδιωτική μου εμπειρία σε Μερσίνα της Τουρκίας και στο Παρίσι.
Την πιστωτική την χρησιμοποιούν σαν μέσο εγγύησης. ανάλογα με την κατηγορία του αυτοκινήτου που νοικιάζεις. Οπότε αν κάνουν δεκτή την κάρτα ανάληψης σου που αναγράφει visa πάνω της θα σου δεσμεύσουν ένα ποσό από τον λογαριασμό σου για κάποιο διάστημα..Σε πρόσφατη ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία για ένα lancia που συγκαταλέγεται στην χαμηλότερη κατηγορία, μου δέσμευσαν 1000 ευρώ 29/12 και ακόμα και σήμερα δεν τα έχουν αποδεσμεύσει. Η πληρωμή έγινε με πιστωτική ...Λογικά και η κάρτα ανάληψης σου γίνεται δεκτή αν αναγράφει την λέξη mastercard απλά θα πρέπει να έχεις αρκετό υπόλοιπο μέσα..

Γεια σε ολους, θα μπορουσε καποιος να μου πει αν θα μπορουμε να νοικιασουμε αμαξι με πιστωτικη η οποια ομως δεν ειναι στο ονομα της οδηγου, αλλα σε αλλο (του πατερα της)? Απο το αεροδρομιο Malpensa στο Μιλανο.
Θα πρέπει να έρθεις σε συννενόηση με κάποια εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτου για το αν το δέχεται. Εννοείται ότι θα ξέρεις pin γιατί αλλιώς δεν γίνεται τίποτα....
 
Last edited:
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά πρόκειται να ταξιδέψω στην Κύπρο και ψάχνω για ενοικίαση αυτοκινήτου χωρίς να έχω πιστωτική κάρτα όμως.Υπάρχει κάποια εταιρία για να μου προτείνετε?
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Λοιπόν φεύγουμε σε λίγες μέρες για Παρίσι και όπως είχα γράψει και σε άλλο μήνυμα θα νοικιασουμε αυτοκίνητο.
Όμως προέκυψε προβλημα το οποίο δεν το ήξερα. Υπάρχει μόνο χρεωστικη και όχι πιστωτική. Επίσης δεν υπάρχει χρόνος για να εκδοθεί πιστωτική.
Με την hertz μέσω aegean που μίλησα δεν δέχονται χρεωστικη.
Υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί το πρόβλημα ; Ξέρετε κάποια εταιρεία ενοικιάσεις αυτοκινήτων στο CDG που να δέχεται χρεωστική;
Σας παρακαλώ για μια γρήγορη απάντηση γιατί τα χρόνια περιθώρια μειώθηκαν πολύ.
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom