Ουγγαρία Εντυπώσεις από Βουδαπέστη

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βουδαπέστη: Το "Παρίσι της Ανατολής". Εντάξει, δεν είναι Παρίσι φυσικά. Και ούτε πρόκειται και πότε να γίνει. Παρόλα αυτά, μπορώ να αντιληφθώ το συγκεκριμένο τίτλο μιας και πράγματι, από αρχιτεκτονικής σκοπιάς τουλάχιστον, τα κτήρια της Βουδαπέστης είναι ότι πιο κοντινό έχω δει στο Παρίσι.
Αυτοί οι παραλληλισμοί δεν ξέρω κατά πόσο εκφράζουν το πόσο μοιάζουν δύο πόλεις ή το πόσα κοινά έχουν ως κέντρα πολιτισμού, επιστημών, τεχνών και εν γένει κοινωνικών εξελίξεων. Πχ το Εδιμβούργο αυτοαποκαλείται Αθήνα του Βορρά όμως δεν έχει καμία σχέση αρχιτεκτονικά με την Αθήνα.

Η πολύ δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις, υπενθυμίζει έντονα ποιοι κυβερνούσαν για χρόνια τη χώρα! Και όχι, δε μιλάω για "σοβιετ" πολυκατοικίες, τέτοιες στο κέντρο δεν υπάρχουν ιδιαίτερα. Παρόλα αυτά, κάποια πραγματικά ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ κτήρια, όσο τα πλησιάζεις τόσο βλέπεις "ατέλειες" και δε μιλάω αρχιτεκτονικά. Σπασμένα τζάμια, πεσμένοι σοβάδες και πανέμορφα αλλά απεριποίητα κτήρια που θυμίζουν άλλες εποχές. Ενθαρρυντικό, στους δρόμους γύρω από τη vaci ut έχουν ήδη γίνει αναπαλαιώσεις και γίνονται ήδη και σε άλλα! Ελπίζω πως θα συνεχιστεί αυτό σε όλη την πόλη μιας και πραγματικά το αξίζει!
Εγώ εύχομαι να μη συμβούν όλες αυτές οι βίαιες αναπαλαιώσεις και η πόλη να διατηρήσει αυτό το ξεχωριστό αστικό τοπίο που την κάνει να διαφέρει από μια ακόμα ευρωπαϊκή αναπαλαιώμενη στην εντέλεια πόλη.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
και πως θα βρει κάποιος ένα μαγαζί που είναι σε υπόγειο μέσα στο στενό ; Αν ήταν οι εποχές του παραμυθιού θα μπορούσε όπως ο κοντορεβυθούλης να αφήνει ψίχουλα κάτω από την βάτσι ούτκα μέχρι την πόρτα για να το βρει κάποιος :) :)
Δεν είναι όμως. Και, για φαντάσου, έχω ολοκληρωμένη άποψη για το μαγαζί, χωρίς ούτε καν να το πλησιάσω.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το να έχεις ολοκληρωμένη άποψη για ένα κατάστημα εστίασης χωρίς να έχεις φάει, πόσο μάλλον χωρίς να το έχουν αντικρίσει τα μάτια σου, δεν στέκει ούτε ετυμολογικά ούτε λογικά!
Σα να πω "εγώ στο τάδε γειτονικό κατάστημα με ρούχα δεν πατάω καν γιατί έμαθα πως η ιδιοκτήτρια σε ακολουθεί κατά πόδας και σου προτείνει ρούχα".
Τους ντόπιους τους εμπιστεύομαι. Θεωρώ πως θα σε στείλουν κάπου που εκείνοι τρώνε καλά και τις περισσότερες φορές δεν θα είναι τουριστικό. Το αν ταιριάζουν οι γεύσεις σας για να φας εξίσου καλά, είναι άλλο θέμα όπως και το αν σου αρέσει η διακόσμηση για την οποία κάποιος άλλος τρελαίνεται.
Το απεταξάμην πολλοί εμίσησαν, τις προτάσεις ουδής. Καταθέστε τις προτάσεις σας και αφήστε τα μίση για ζητήματα υποκειμενικά αλλά και τους αφορισμούς να χαμε να λέγαμε για να διαφοροποιηθούμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το να έχεις ολοκληρωμένη άποψη για ένα κατάστημα εστίασης χωρίς να έχεις φάει, πόσο μάλλον χωρίς να το έχουν αντικρίσει τα μάτια σου, δεν στέκει ούτε ετυμολογικά ούτε λογικά!
Σα να πω "εγώ στο τάδε γειτονικό κατάστημα με ρούχα δεν πατάω καν γιατί έμαθα πως η ιδιοκτήτρια σε ακολουθεί κατά πόδας και σου προτείνει ρούχα".
Τους ντόπιους τους εμπιστεύομαι. Θεωρώ πως θα σε στείλουν κάπου που εκείνοι τρώνε καλά και τις περισσότερες φορές δεν θα είναι τουριστικό. Το αν ταιριάζουν οι γεύσεις σας για να φας εξίσου καλά, είναι άλλο θέμα όπως και το αν σου αρέσει η διακόσμηση για την οποία κάποιος άλλος τρελαίνεται.
Το απεταξάμην πολλοί εμίσησαν, τις προτάσεις ουδής. Καταθέστε τις προτάσεις σας και αφήστε τα μίση για ζητήματα υποκειμενικά αλλά και τους αφορισμούς να χαμε να λέγαμε για να διαφοροποιηθούμε.
Μα εννοείται ότι δεν θα πατήσω στο κατάστημα που λες. Γενικά, εμπιστεύομαι όσους βλέπω να ταιριάζουν τα χνώτα μας. Δεν λέω να μην πας εσύ, αλλά εγώ δεν θα πάω, εξαιτίας των δικών μου στάνταρτ. Τόσα χρόνια σε ταξίδια και διακοπές ξέρω πια τι θέλω και τι μου ταιριάζει.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@ravT εδώ πάμε μαζί σε ένα μαγαζί τρώμε τα ίδια πιάτα και δεν συμφωνούμε και είναι αποδεκτό αλλά το πέρασα απέξω αλλά δεν μπήκα και δεν μου άρεσε δεν έχω δει ξανά..Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι εγώ πρότεινα το fatal που βρίσκεται μέσα στο στενό στο υπόγειο αλλά όταν ανοίγει ο καιρός οι υπεύθυνοι του μαγαζιού θέτουν σε λειτουργία και μια αίθουσα που έχει στο βάθος κήπο που είναι επί της Vaci utca αλλά λειτουργεί κανονικά και το υπόγειο που όλοι ξέρουμε. Έχω πάει πόσες φορές εκτός από μια όλες τις άλλες ήταν κλειστή αυτό μάλλον θα είδε η @zafirenia_83, αν είχε διαβάσει τον οδηγό ή έμπαινε από την πίσω πλευρά του στενού θα είχε μπει κανονικά στο μαγαζί και μπορεί να ήταν και ευχαριστημένη...Πέρασε απο μπροστά είδε μια πινακίδα και έριξε άκυρο :) :) Καλοκαίρι στην ουσία την ανοίγουν όχι ότι έχει και πάρα πολλούς μήνες που κάνει καλό καιρό εκεί :)
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Εμένα πάλι όλη αυτή η κουβέντα μου έχει κινήσει απίστευτα την περιέργειαωπου σίγουρα θα το επισκεφθώ. Βέβαια εγώ είμαι κλασσικη τουρίστρια (κυκλοφορώ με κάλτσα και πέδιλο, χαχαχα)!!!
Εάν προβληματισμό ωεχω μόνο , αν θέλει κάποιος να με βοηθήσει. Σε αυτό το εστιατόριο θα βρει ένα πεντάχρονο να φάει κάτι;;; Θα έχουμε και το παιδί για αυτό ρωτάω.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμένα πάλι όλη αυτή η κουβέντα μου έχει κινήσει απίστευτα την περιέργειαωπου σίγουρα θα το επισκεφθώ. Βέβαια εγώ είμαι κλασσικη τουρίστρια (κυκλοφορώ με κάλτσα και πέδιλο, χαχαχα)!!!
Εάν προβληματισμό ωεχω μόνο , αν θέλει κάποιος να με βοηθήσει. Σε αυτό το εστιατόριο θα βρει ένα πεντάχρονο να φάει κάτι;;; Θα έχουμε και το παιδί για αυτό ρωτάω.
Τελικά η αρνητική διαφήμιση έχει αντίθετα αποτελέσματα :) Έμείς παίρνουμε κρεατικά και σούπες συνήθως :) Η κουζίνα δεν διαφέρει τόσο από τα υπόλοιπα ουγγρικά της κατηγορίας του
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μα εννοείται ότι δεν θα πατήσω στο κατάστημα που λες. Γενικά, εμπιστεύομαι όσους βλέπω να ταιριάζουν τα χνώτα μας. Δεν λέω να μην πας εσύ, αλλά εγώ δεν θα πάω, εξαιτίας των δικών μου στάνταρτ. Τόσα χρόνια σε ταξίδια και διακοπές ξέρω πια τι θέλω και τι μου ταιριάζει.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά ολοκληρωμένη άποψη ΔΕΝ έχεις σχηματίσει. Εκεί είναι η διαφωνία μου, όχι στο τι σου αρέσει, το οποίο προφανώς δεν δύναμαι να γνωρίζω αλλά και δεν δικαιούμαι να κρίνω!
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Από ότι κατάλαβα δεν κατέβηκες καν να δεις τον χώρο, είδες την ταμπέλα και έστριψες.Το καλύτερο φαγητό το έχω φάει σε μαγαζιά που τα έβλεπες απέξω και έλεγες δεν μπαίνω μέσα ούτε να με πληρώνουν, τις καλύτερες σχέσεις τις έκανα με κάποιες που έλεγα με αυτή ούτε καν!!!!!Γιατί δεν δοκίμασες το χουγκαριμ που γίνεται και χαμός και πόσα άλλα μαγαζιά.Με το να λες πήγα σε 1/15 μαγαζιά που γράφεις απέξω μόνο, δεν μπήκα, δεν έφαγα αλλά δεν μου άρεσε και θέλω να πω ότι δεν συμφωνώ με τον vagar στο θέμα του φαγητού με ακυρώνεις!!!!
Χαίρομαι που έφαγες καλά αλλά με τη λογική σου αν δεν είχα πάει Βουδαπέστη ποτέ αν διάβαζα το ποστ σου δεν θα πήγαινα σε κανένα από αυτά που έγραψες αλλά θα έψαχνα και εγώ κάποιο στη τύχη :) ....Είναι διαφορετικό πήγα σε ένα στη τύχη και μου βγήκε καλό και άλλο δεν εμπιστεύομαι καμία από τις επιλογές σας εδώ μέσα αλλά εμπιστευτείτε εσείς τις δικές μου :)
Καταρχήν, @vagar78 είμαστε σε ένα forum ανταλλαγής ιδεών και προτάσεων. Δεν είχα απολύτως καμιά πρόθεση να ακυρώσω κάτι από αυτά που προτείνεις, μου κάνει μεγάλη εντύπωση παρόλα αυτά που νιώθεις έτσι. Μπορούμε απλά να με συμφωνούμε, χωρίς να χρειάζεται να ακυρώνει ο ένας τον άλλον. Και απλά, έκανα κριτική σε ένα εστιατόριο από αυτά που πρότεινες και όχι σε όλα. Στα άλλα απλά δεν πήγα. Η κριτική δεν είναι κακιά, ούτε κακοπροαίρετη.

Επίσης, να διευκρινίσω κάτι που περιέργως επιμένεις. Το fatal ΔΕΝ είναι σε κάποιο στενό. Το fatal είναι ΠΑΝΩ στη vaci utca με είσοδο στον κάθετο δρόμο (και όχι στενό) 5 μέτρα από τη vaci. Αν αυτό το θεωρείς στενό εσύ, δεν επιμένω. Ο κράχτης πάντως καθώς και η επιγραφή είναι επί της utca.

Κατά τα άλλα, με τη δική μου λογική όπως γράφεις, πράγματι δεν προτείνω σε κανέναν αυτά που έγραψα και εγώ. Στα ταξίδια μου, προτιμώ να κάθομαι εκεί που αρέσει σε μένα και ανακαλύπτω. Εσύ κατέθεσες τις προτάσεις σου, εγώ τις δικές μου, μπορούμε να διαφωνήσουμε και να κριτικάρουμε τις προτάσεις του καθενός και no hard feelings! Τόσο απλά! :)

@ravT Τι εννοείς ολοκληρωμένη άποψη; Άποψη είναι πως δεν πρόκειται να περάσω ούτε έξω, που λέμε, από ένα μαγαζί. Για να ευθυμήσουμε και λίγο, είναι η λογική του "για να έχεις άποψη του αν είσαι gay, πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις". Για αυτό και χαρακτήρισα πριν εντελώς παρωχημένη τι λογική αυτή.

@North66 Και εδώ ισχύει το, όπως αρέσει στον καθένα. Θα επιμείνω πάντως στην αρχική μου άποψη πως κτήρια με σοβάδες να λείπουν, σκουριασμένα σίδερα στα κουφώματα και σπασμένα τζάμια, σε ΥΠΕΡΟΧΑ αρχιτεκτονικά κτίσματα, η αισθητική μου λέει ότι θα προτιμούσα να είναι περισσότερα περιποιημένα.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Μα εννοείται ότι δεν θα πατήσω στο κατάστημα που λες. Γενικά, εμπιστεύομαι όσους βλέπω να ταιριάζουν τα χνώτα μας. Δεν λέω να μην πας εσύ, αλλά εγώ δεν θα πάω, εξαιτίας των δικών μου στάνταρτ. Τόσα χρόνια σε ταξίδια και διακοπές ξέρω πια τι θέλω και τι μου ταιριάζει.
Καλή μου, να ήξερες πόσο συμφωνώ με κάτι τέτοιο. Αυτό το "όσους ταιριάζουν τα χνώτα μας" τελικά είναι πολύ σημαντικό!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
20190308_161945.jpg
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά ολοκληρωμένη άποψη ΔΕΝ έχεις σχηματίσει.
Επειδη μου εξαψε την περιεργεια, ειδα τις κριτικες στο tripadvisor και ειχε μολις 3,5 αστερια. Το tripadvisor δεν το θεωρω πολυ εγκυρο, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι εγραψαν κριτικες 2000 και βαλε ατομα για ενα μαγαζι και εφυγαν ημιαπογοητευμενοι. Ο τρομερος αριθμος των κριτικων θα με εβαζε σε σκεψεις οτι προκειται για τουριστοποαγιδα που πανε γκρουπ. Το κριτηριο των τεραστιων μεριδων σε συνδυασμο με τη χαμηλη τιμη δεν θα με επειθε για την ποιοτητα επισης.
Ε σκανε και εδω στο φορουμ ενας ενας οι απογοητευμενοι. Δηλαδη πρεπει καποιος να παει να ακουμπησει τα λεφτα του για να εχει αποψη? Εμενα θα μου αρκουσε ο αριθμος των κριτικων, 2500 ατομα δυσκολο να κανουν λαθος η να ειναι σικε οι κριτικες (που συνηθως ειναι ευνοικες οι σικε). Ξερω να διαβαζω αυτο που βλεπω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.889
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom