Ουγγαρία Εντυπώσεις από Βουδαπέστη

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η κοπέλα είπε δεν συμφωνώ στο κομμάτι του φαγητού με τον vagar όπου κομμάτι φαγητού είναι 15 μαγαζιά που έχουν πρότεινει μέλη του φόρουμ χωρίς να πάει σε κανένα!!!!!!!!Αν αυτό το βρίσκεις λογικό να μην συμφωνώ μαζί σου χωρίς να έχω διαβάσει τι έχεις πει τότε πάω πάσο....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Μα γιατί να κρίνεις το οτιδήποτε; Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Δε χρειαζόταν καν να πεις αν πήγες ή δεν πήγες στο εν λόγω μαγαζί. Επίσης αν έλεγες εξ αρχής "η αισθητική μου δεν μου επέτρεψε να μπω μέσα στο τάδε μαγαζί" δεν θα παρεξηγούταν κανένας. Απλό.
Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ο κανενας να παρεξηγηθει γιατι καποιος εκφραζει τις αντιρρησεις του.

Οι ταξιδιωτικοι οδηγοι ειναι πολυ χρησιμοι για καποιους πρωταρηδες που δεν διαβαζουν καποιον εγκυρο του εμποριου για χψ λογους, αλλα δεν ειναι ευαγγελια.
Προσωπικα στεκομαι κριτικα απεναντι και στους οδηγους του εμποριου. Δεν πιστευω σε must αξιοθεατα και εστιατορια. Must ειναι αυτα που αφορουν τον καθενα αναλογα με τα γουστα και τα ενδιαφεροντα του. Ενας οδηγος με μια μικρη λιστα απο εστιατορια κλπ καταστρεφει την αυθεντικη προσωπικη εμπειρια του καθενα. Αν τους τηρουσαμε ευλαβικα, θα επιλεγαμε ταξιδια με γκρουπ που προλαβαινουν και οοοολα τα must στο κατω κατω και σε πανε σε εστιατορια που οι γευσεις ειναι κοντα στο μεσο ελληνικο γουστο ωστε να φανε ολοι.
Μαλιστα αναρωτιεμαι τι ενδιαφερον θα ειχε μια ταξιδιωτικη ιστορια που τηρηθηκε ευλαβικα ο αναρτημενος ταξιδιωτικος οδηγος. Και μετα η επομενη και η επομενη, ολες φασον.
Ειμαι υπερ της διαφωνιας και της καταστρατηγησης των οδηγων. Απευθυνονται στον μεσο ταξιδιωτη αλλα το φορουμ ευτυχως δεν εχει μονο "μεσους ταξιδιωτες". Αλλιως αντι να διαβασω την ταξιδιωτικη ιστορια, αστο, διαβαζω τον οδηγο σκετο. Κακως παρεξηγειται οποιος νιωθει οτι αμφισβητουνται οι προτασεις του, λοιπον.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η κοπέλα είπε δεν συμφωνώ στο κομμάτι του φαγητού με τον vagar όπου κομμάτι φαγητού είναι 15 μαγαζιά που έχουν πρότεινει μέλη του φόρουμ χωρίς να πάει σε κανένα!!!!!!!!Αν αυτό το βρίσκεις λογικό να μην συμφωνώ μαζί σου χωρίς να έχω διαβάσει τι έχεις πει τότε πάω πάσο....
Υπερβολές. Σε ένα πήγε και για αυτό το συγκεκριμένο έγραψε. Και τα άλλα έτσι είναι;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εχει πλακα ολο αυτο, ας πω και εγω...:)
Αληθεια ρε παιδια θα καθοσασταν ποτε σε μαγαζι στην Ελλαδα που εχει σε γιγαντοφωτογραφιες τα φαγητα; Ποσο τουριστιλα; Ποσο κακογουστια και δευτεροτριτιά; Περι ορεξεως βεβαιως...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Η κοπέλα είπε δεν συμφωνώ στο κομμάτι του φαγητού με τον vagar όπου κομμάτι φαγητού είναι 15 μαγαζιά που έχουν πρότεινει μέλη του φόρουμ χωρίς να πάει σε κανένα!!!!!!!!Αν αυτό το βρίσκεις λογικό να μην συμφωνώ μαζί σου χωρίς να έχω διαβάσει τι έχεις πει τότε πάω πάσο....
Νομιζω οτι το εχετε παρει πολύ βαρια. Σαφώς, η γυναίκα κάνει μια λογικά ασυνεπή γενικευση στην αρχική της πρόταση, την οποια στην συνεχεια εξηγεί, και γίνεται αντιληπτό στον αναγνώστη ότι η κριτική βασίζεται στο μαγαζί αυτό.

Ωστόσο, οι θεσεις αυτές εκφράζονται σε ένα φόρουμ και όχι σε ένα paper και συνεπώς επιδέχονται μιας χαλαροτητας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχετε καταλάβει ότι τσακώνεστε για τρίχες; Σε κάποιον κάπου κάτι δεν άρεσε. Ε, ντάξει, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια, δεν έχουμε όλοι την ίδια αντικειμενικότητα. Ας καταθέτει όποιος θέλει όποια άποψη θέλει και πάμε παρακάτω. Ειδικά σε θέματα γούστου, μοναδική αντικειμενική αλήθεια δεν υπάρχει. Όποιος θέλει διαβάζει την όποια πρόταση και την αξιολογεί.

Υ.Γ. Για το συγκεκριμένο εστιατόριο δεν έχω άποψη - Στη Βουδαπέστη ακολουθώ τους Ούγγρους φίλους μου, και δεν έτυχε να με πάνε ποτέ εκεί.
 
Last edited:

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Ε μα ναι! Αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή είπα απλά ότι διαφωνώ για 15 ενώ αναφέρθηκαν σε ένα, τότε οκ, να ανακαλέσω εννοείται!

Κατά τα άλλα όμως, πράγματι, δεν είναι μαγαζί το συγκεκριμένο που θα καθόμουν ποτέ. Και αφού το συζητάμε, θα πω απλά ότι όταν ένας άνθρωπος μου προτείνει κάτι τέτοιο τότε απλά δε θα ακολουθήσω και άλλες επιλογές του. Ακόμη και σωστό να μην είναι αυτό, καλώς ή κακώς, έτσι είμαι :)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ε μα ναι! Αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή είπα απλά ότι διαφωνώ για 15 ενώ αναφέρθηκαν σε ένα, τότε οκ, να ανακαλέσω εννοείται!

Κατά τα άλλα όμως, πράγματι, δεν είναι μαγαζί το συγκεκριμένο που θα καθόμουν ποτέ. Και αφού το συζητάμε, θα πω απλά ότι όταν ένας άνθρωπος μου προτείνει κάτι τέτοιο τότε απλά δε θα ακολουθήσω και άλλες επιλογές του. Ακόμη και σωστό να μην είναι αυτό, καλώς ή κακώς, έτσι είμαι :)
Το πρόβλημα μάλλον προεκυψε γιατί κατέκρινες "ισοπεδωτικά" την γνώμη πολλών λέγοντας τα εξής:

"Φαγητό: Η μόνη κατηγορία που θα διαφωνήσω εντελώς όμως με τον @vagar78 και τα υπόλοιπα παιδιά. Πέρασα έξω από το fatal και, πραγματικά, δεδομένου ότι είμαι από τουριστικό νησί της Ελλάδας, Κέρκυρα, για να φάω εκει μέσα θα έπρεπε να με πληρώσει κάποιος ΠΟΛΛΑ λεφτά."...

Εάν είχες πει απλά την γνωμη σου για το συγκεκριμένο μαγαζί που πέρασες μόνο απέξω χωρις να γενικεύσεις τη διαφωνία σου σε όλη την κατηγορία " Φαγητό", τότε μαλλον δε θα πυροδοτούσε τόσες αντιδρασεις η τοποθέτησή σου.
Σε καθε περίπτωση, είναι σεβαστή η άποψη σου περί τουριστικών μαγαζιών, αλλά ο κανόνας λέει ότι όπου υπάρχει καλό φαγητό σε λογική τιμη, πολύ γρήγορα θα γινει δημοφιλές και θα εξελιχθεί και σε τουριστικό!
Οπότε ας μην γενικεύουμε καταστάσεις....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.420
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ρε παιδιά έλεος τώρα. Σοβαρά ΥΠΆΡΧΕΙ άνθρωπος εδώ μέσα που κάθεται σε μαγαζί με φωτογραφίες τα φαγητά με κράχτες και με πινακίδες ροζ - πράσινες να φάει εκεί? Πότε μα ποτέ.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.570
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σε ένα φόρουμ που γράφουμε οι περισσότεροι ανώνυμα τέτοιες συζητήσεις είναι πολύ χρήσιμες για να φιλτραρουμε τις προτάσεις που διαβάζουμε.
Το ένα από αυτά που πρότεινες είναι έτσι απέξω και αναρωτιέμαι παροτι απέξω παραπέμπει σε μαγαζί Ελληνικό χωριού που γράφει καφετερια-μπαρ-εστιατόριο- ψιλικατζιδικο πως μπορώ να πω είναι χάλια χωρίς να μπω να δοκιμάσω ...Μπορεί να μπω και να έχει απίστευτο φαγητό... View attachment 265392
Αυτό το μαγαζάκι πχ μου φαίνεται πολύ καλό και είναι πολύ πιθανό να καθόμουν. Στο fatal είμαι σίγουρος ότι με το που θα έφτανα και θα έβλεπα αυτή την κατάσταση θα πίστευα οτι έχω κάνει λάθος το μαγαζί.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
@Elena2508 ζούμε στο 2019 που όλοι ψάχνουμε λόγους να θιχτούμε. Αφού βρήκες τον δικό σου, σου ζητάω συγνώμη που σε έθιξα.

@Thanos92 προφανώς υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμη και σήμερα. Και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση αλλά δε γράφω κάτι παραπάνω γιατί παρεξηγούνται εύκολα
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.420
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@Elena2508 ζούμε στο 2019 που όλοι ψάχνουμε λόγους να θιχτούμε. Αφού βρήκες τον δικό σου, σου ζητάω συγνώμη που σε έθιξα.

@Thanos92 προφανώς υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμη και σήμερα. Και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση αλλά δε γράφω κάτι παραπάνω γιατί παρεξηγούνται εύκολα
Μην αγχώνεσαι. Να λες την γνώμη σου ελευθέρα και ας θίγονται κάποιοι. Βέβαια θέμα γούστου είναι όλα αλλα ο καθένας μπορεί να λέει ότι αγαπά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom