Ουγγαρία Εντυπώσεις από Βουδαπέστη

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.023
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε παιδιά έλεος τώρα. Σοβαρά ΥΠΆΡΧΕΙ άνθρωπος εδώ μέσα που κάθεται σε μαγαζί με φωτογραφίες τα φαγητά με κράχτες και με πινακίδες ροζ - πράσινες να φάει εκεί? Πότε μα ποτέ.
Στην Ανατολική Ασία θα πεινάσεις εσύ...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μια χαρά γεμίσατε 5 σελίδες για το φαταλ. Δικαιολογημενος κατά τη γνώμη μου ο vagar78 με τον τρόπο που εξέφρασε την απόρριψη η zafirenia. Εγώ προσωπικά πάντα έχω στις σημειώσεις μου προτεινόμενα μαγαζιά από μέλη του φόρουμ και επιδιώκω να τα επισκεφτώ, από την άλλη όμως γενικά πριν κάτσω αν δεν μου γεμίζει κάτι το μάτι το αποφεύγω και πάω αλλού. Πχ αποφεύγω τα υπόγεια, τα ακριβά μαγαζιά, δίνω βάση στη καθαριότητα, εάν καταφέρω επίσης να δω στη κουζίνα -κάτι που δεν μου αρέσει- φεύγω, ρίχνω με τρόπο ματιές τι γενικά τρώνε οι πελάτες στα τραπέζια κατά πόσο ταιριάζουν οι μερίδες στα γούστα μου, κλπ. Μου έχει τύχει να ρωτήσω πως λένε το φαγητό που τρώνε στο διπλανό τραπέζι και να το παραγγείλω. Επίσης γενικα ρισκάρω και κάθομαι σε μαγαζιά που μου αρέσουν οπτικά -και ας έχουν και φωτογραφίες τα μενού, και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το ένστικτο μου δεν με πρόδωσε τις περισσότερες φορές. Γενικά όταν δυσκολεύομαι να αποφασίσω καταλήγω σε κάποιο ιταλικο που υπάρχουν παντού για πίτσα στα σίγουρα....... Και μιας που μιλάνε για μαγαζιά στη βουδαπεστη και όχι για εντυπώσεις όπως λέει ο τίτλος του θέματος, είχα φαΐ στο paprika και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος! Επίσης για όποιον σκοπεύει να πάει ας πιει ένα καφεδάκι στο book Cafe στην υγεία μου...
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Όλοι εμείς οι μέσοι ταξιδιώτες που προφανώς είμαστε παντελώς εκνευριστικοί στους λοιπούς ταξιδιώτες, θέλουμε να διαβάζουμε εμπειρίες και απόψεις ώστε να καταρτίζουμε τους δικούς μας οδηγούς σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα και το γούστο μας. Για τον μέσο ταξιδιώτη είναι βοηθητικό να ξέρει ότι άλλοι Έλληνες έφαγαν στα τάδε 20 μαγαζιά και έμειναν ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές. Γιατί έχοντάς τα στο μυαλό τους, όταν περάσουν απ έξω θα δουν αν τους κάνουν ή όχι. Άλλο αυτό και άλλο οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί και οι ανεδαφικές κριτικές. Και μιας και αρκούντως βγάλαμε τα νευράκια μας και την κακία μας, ας ξεχυθούμε στους δρόμους να χαρούμε την τρελή αποκριά...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Δεν αλλάζετε το θέμα του νήματος σε «Βουδαπέστη - Fatal: Να πάω ή να μην πάω;». Έτσι κι αλλιώς κάηκε... πέντε σελίδες αντιπαράθεσης που αντί να συντηρούν το ενδιαφέρον, κουράζουν. Ίσως επειδή εν τέλει το θέμα είναι θέμα γούστου, το οποίο είναι κατά βάση υποκειμενικό.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.063
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το θέμα δεν ήταν αποκλειστικά το φαταλ γιατί αν πηγαινε και δοκιμαζε κάποιος δέχομαι να μου πει ότι είναι τραγικό..Αλλο αυτο και αλλο να λεμε οτι δεν συμφωνω μαζι σου στο κομματι του φαγητου και να μηδενιζω τα παντα επειδή πέρασα απέξω απο ένα και δεν μου άρεσε ..Ο οδηγός έχει πάνω από 10 μαγαζιά!!!!
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Ωραία. Για την οικονομία της συζήτησης (και μόνο) ας υιοθετήσουμε τη λογική σου. Ο οδηγός όπως λες έχει 10 μαγαζιά. Και εγώ σου λέω ότι είναι και τα 10 μάπα. Και;;

(Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω κάτι τέτοιο. Προσπαθώ απλά να καταλάβω που εστιάζεις και τι σε ενοχλεί)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ας δεχτουμε οτι ο καθενας μας αποφασιζει με διαφορετικα κριτηρια, αφου αλλα αρεσουν στον ενα,αλλα στο αλλον.Επισης για μενα τουλαχιστον δεν εχει ιδιαιτερη σημασια αν το εχουν επισκεφθει ελληνες η οχι,αρκει να εκτιμω τη γνωμη αυτου που μου το προτεινε ή να εχει ντοπιο κοσμο. Αυτο ειναι βασικο κριτηριο.Και ναι παιζει και ρολο αν μου γεμιζει το ματι εξωτερικα.
Τωρα για τις συστασεις απο το ξενοδοχειο κτλπ,μου εχουν τυχει και καλες αλλα και κακες πχ ρωμη εφαγα μετα,απο τετοια συσταση, μακραν το χειροτερο φαγητο σε ταξιδι.
Εν ολιγοις δεν τους πολυεμπιστευομαι, παρα μονο αν διασταυρωσω πληροφοριες πλεον απο οπου μπορω.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ωραία. Για την οικονομία της συζήτησης (και μόνο) ας υιοθετήσουμε τη λογική σου. Ο οδηγός όπως λες έχει 10 μαγαζιά. Και εγώ σου λέω ότι είναι και τα 10 μάπα. Και;;

(Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω κάτι τέτοιο. Προσπαθώ απλά να καταλάβω που εστιάζεις και τι σε ενοχλεί)
Όταν λες για ένα μαγαζί που αρέσει κ το προτείνει κάποιος, πηγαίνει και τρώει κάθε φορά που επισκέπτεται την πόλη, και εσύ μόνο με την οπτική εικόνα χωρίς να δοκιμάσεις, λες ότι για να φας εκεί μέσα θα πρέπει να σε πληρώσουν πολλά λεφτά, πιστεύεις ότι δεν είναι λίγο προσβλητικό; θα μπορούσες να το γράψεις λίγο πιο όμορφα ότι παρά το γεγονός ότι το προτείνουν εμένα δεν μου γέμισε το μάτι και δεν καθησα.... Έτσι απλά!
Υ.Γ. Προτείνω να μεταφερθούν τα σχόλια στο θέμα φαγητό στη βουδαπεστη https://www.travelstories.gr/community/threads/Φαγητο-στη-Βουδαπεστη.37166/
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Παιδιά, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική σας. Πάω σε ένα μαγαζί, βλέπω χίλιους αποτρεπτικός παράγοντες στο να κάτσω και φεύγω και παρόλα αυτά δε μπορώ να έχω άποψη;
Δηλαδή πραγματικά τώρα, πρέπει να δοκιμάσω να πάω με γυναίκα για να ξέρω ότι δεν μου αρέσει;; Πόσο λογική του παραλόγου είναι όλα αυτά;;;

Επιμένω σε αυτό που έγραψα. Θέμα δεν έγινε επειδή διαφωνούσαμε σε κάτι. Όπως και εσύ γράφεις, μπορούσα να το πω πιο κομσά. Καμία διαφορά στην ουσία δηλαδή αλλά μόνο στους τύπους. Ίσα ίσα γιατί κάποιοι θίγονται δηλαδή. Απλά, έλεος..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.063
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ωραία. Για την οικονομία της συζήτησης (και μόνο) ας υιοθετήσουμε τη λογική σου. Ο οδηγός όπως λες έχει 10 μαγαζιά. Και εγώ σου λέω ότι είναι και τα 10 μάπα. Και;;

(Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω κάτι τέτοιο. Προσπαθώ απλά να καταλάβω που εστιάζεις και τι σε ενοχλεί)
Το να πας και στα 10 και να πεις είναι μάπα είναι κριτική και άποψη σου μπορει απλα να μην συμφωνουν τα γουστα μας.Το να μην πας σε κανένα κ να λες ότι είναι μάπα όπως έκανες εσύ δεν στέκει . .Για να καταλάβεις τι έκανες σου λέω το εξής πηγές σε 5 μαγαζιά και τα διαβάζω εγώ και πάω στη πόλη. .Γυρίζω και λέω δεν συμφωνώ με Ζαφειρενια στο κομμάτι του φαγητού γιατί πέρασα απέξω από ένα και δε μου άρεσε....Δεν θα μου πεις είσαι καλά παιδί μου δεν σου άρεσε κανένα μας λες εδώ και δεν πηγές πουθενά :) ...Αυτό σημαίνει ότι σε κραζω χωρίς λόγο.....Αφιερώνω ώρες για να βοηθήσω όποιον μπορώ και εγώ και πολλά άτομα ακόμα δεν έχω την απαίτηση να ακολουθησει κάποιος τις επιλογές μου αλλά να τις παρουσιάζει σαν σκουπίδια χωρίς να πάει καν δεν το δέχομαι. .
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Ή πραγματικά δεν καταλαβαίνεις, ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Ελπίζω το δεύτερο.

Το fatal είναι το θέμα και όχι τα 10. Στα άλλα 9 δεν πήγα. Στο fatal ΠΗΓΑ. Το ότι αποφάσισα να μην κάτσω έχει να κάνει με τους λόγους που ανέφερα ήδη.

Επίσης, τι σχέση έχει πόσες ώρες αφιερώνεις για να βοηθήσεις, όπως διατείνεται, πολλά άτομα; Πραγματικά, who cares? :) Προφανώς και δεν έχεις την απαίτηση να ακολουθήσει κάποιος το πρόγραμμα σου, αυτό έλειπε. Κάποιος κακεντρεχής πάντως (όχι εγώ :innocent:) θα έλεγε πως και μόνο που αναφέρεις κάτι τέτοιο, πολύ θα το ήθελες. Απλά δε θα έπρεπε καν να αναφερθεί κάτι τέτοιο, νομίζω..
Αλλά, και πάλι. Έστω ότι παρουσιάζει τις επιλογές σου σα σκουπίδια κι ας μην έχει πάει. ΚΑΙ;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.932
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom