Ουγγαρία Εντυπώσεις από Βουδαπέστη

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ΔΕΝ έχω πάει και ΔΕΝ έχω άποψη. ΝΑΙ, για να έχεις άποψη για ένα μαγαζί πρέπει να ΠΑΣ! ΝΑΙ, απ τα sites με κριτικές λαμβάνεις ένα καλό feedback με το tripadvisor να μην είναι έγκυρο καθώς γράφει ο καθένας ότι θέλει χωρίς να επιβεβαιώνεται από κάπου ότι ο σχολιαστής έχει όντως εμπειρία απ το συγκεκριμένο κατάλυμα/εστιατόριο/ δράση κ.α.
Αν η φιλοσοφία του οποιοδήποτε είναι "δεν πατάω αν το μαγαζί είναι τουριστικό/βαμμένο ροζ/με κράχτη/ στα Εξάρχεια" κ.λπ. μια χαρά, κανένα πρόβλημα. Μην πας. Αλλά μην ακυρώνεις την άποψη του τάδε ή του δείνα που πήγαν και έχουν άποψη. Γενικά μη κρίνεις. Απλά κατέθεσε την εμπειρία σου. Δεν είναι τόσο δύσκολο...
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καταρχήν, @vagar78 είμαστε σε ένα forum ανταλλαγής ιδεών και προτάσεων. Δεν είχα απολύτως καμιά πρόθεση να ακυρώσω κάτι από αυτά που προτείνεις, μου κάνει μεγάλη εντύπωση παρόλα αυτά που νιώθεις έτσι. Μπορούμε απλά να με συμφωνούμε, χωρίς να χρειάζεται να ακυρώνει ο ένας τον άλλον. Και απλά, έκανα κριτική σε ένα εστιατόριο από αυτά που πρότεινες και όχι σε όλα. Στα άλλα απλά δεν πήγα. Η κριτική δεν είναι κακιά, ούτε κακοπροαίρετη.

Επίσης, να διευκρινίσω κάτι που περιέργως επιμένεις. Το fatal ΔΕΝ είναι σε κάποιο στενό. Το fatal είναι ΠΑΝΩ στη vaci utca με είσοδο στον κάθετο δρόμο (και όχι στενό) 5 μέτρα από τη vaci. Αν αυτό το θεωρείς στενό εσύ, δεν επιμένω. Ο κράχτης πάντως καθώς και η επιγραφή είναι επί της utca.

Κατά τα άλλα, με τη δική μου λογική όπως γράφεις, πράγματι δεν προτείνω σε κανέναν αυτά που έγραψα και εγώ. Στα ταξίδια μου, προτιμώ να κάθομαι εκεί που αρέσει σε μένα και ανακαλύπτω. Εσύ κατέθεσες τις προτάσεις σου, εγώ τις δικές μου, μπορούμε να διαφωνήσουμε και να κριτικάρουμε τις προτάσεις του καθενός και no hard feelings! Τόσο απλά! :)

@ravT Τι εννοείς ολοκληρωμένη άποψη; Άποψη είναι πως δεν πρόκειται να περάσω ούτε έξω, που λέμε, από ένα μαγαζί. Για να ευθυμήσουμε και λίγο, είναι η λογική του "για να έχεις άποψη του αν είσαι gay, πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις". Για αυτό και χαρακτήρισα πριν εντελώς παρωχημένη τι λογική αυτή.

@North66 Και εδώ ισχύει το, όπως αρέσει στον καθένα. Θα επιμείνω πάντως στην αρχική μου άποψη πως κτήρια με σοβάδες να λείπουν, σκουριασμένα σίδερα στα κουφώματα και σπασμένα τζάμια, σε ΥΠΕΡΟΧΑ αρχιτεκτονικά κτίσματα, η αισθητική μου λέει ότι θα προτιμούσα να είναι περισσότερα περιποιημένα.
Περί "ολοκληρωμένης άποψης" δεν απάντησα σε εσένα αλλά σε άλλο μέλος που δήλωσε πως έχει ολοκληρωμένη άποψη για το εν λόγω μαγαζί και δεν θα πατήσει το πόδι της. Ολοκληρωμένη άποψη λοιπόν, δεν έχεις ούτε εσύ που πέρασες απ έξω. Σεβαστή από εμένα η άποψή σου. Δεν σου έκανε, δεν μπήκες. Πολύ καλά έκανες. Και εγώ αν περάσω από ένα πολυαναφερόμενο εδώ μαγαζί που θα το θεωρήσω αρκούντως βρόμικο απ έξω κιόλας, δεν πρόκειται να μπω και ας έχει τα αστέρια όλα. Αλλά ολοκληρωμένη άποψη, ΔΕΝ θα έχω.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.382
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
View attachment 265389
Επειδη μου εξαψε την περιεργεια, ειδα τις κριτικες στο tripadvisor και ειχε μολις 3,5 αστερια. Το tripadvisor δεν το θεωρω πολυ εγκυρο, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι εγραψαν κριτικες 2000 και βαλε ατομα για ενα μαγαζι και εφυγαν ημιαπογοητευμενοι. Ο τρομερος αριθμος των κριτικων θα με εβαζε σε σκεψεις οτι προκειται για τουριστοποαγιδα που πανε γκρουπ. Το κριτηριο των τεραστιων μεριδων σε συνδυασμο με τη χαμηλη τιμη δεν θα με επειθε για την ποιοτητα επισης.
Ε σκανε και εδω στο φορουμ ενας ενας οι απογοητευμενοι. Δηλαδη πρεπει καποιος να παει να ακουμπησει τα λεφτα του για να εχει αποψη? Εμενα θα μου αρκουσε ο αριθμος των κριτικων, 2500 ατομα δυσκολο να κανουν λαθος η να ειναι σικε οι κριτικες (που συνηθως ειναι ευνοικες οι σικε). Ξερω να διαβαζω αυτο που βλεπω.
Χαχαχαχα ψάξε και βρες κριτική Έλληνα που γράφει βάζω κακό βαθμό στο μαγαζί γιατί η από πίσω παρέα δεν είχε καταλάβει ότι είμαστε Έλληνες και μας εκραζε..Τι να πω μετά από αυτό..... Και πολλά είναι τα 3.5 όταν βαθμολογουν έτσι ή υπάρχουν άτομα που λένε δεν δοκίμασα αλλά είναι χάλια .Όπως βλέπετε και στην φώτο η αίθουσα είναι κλειστή και λειτουργεί σαν κραχτης για το μαγαζί που είναι μέσα στο στενό που αν κάποιος το ονομάσει κάθετη δεν ξέρω τι αλλάζει από το νόημα αυτών που γράφω. Ισχύει ότι έγραψα τον κήπο τον ανοίγουν 4 μήνες τον χρόνο από ότι φαίνεται, έχω πάει Μάιο ήταν ανοιχτός έχω πάει Φεβρουάριο κλειστός έχω πάει Ιανουαριο κλειστό και πήγε και η αδελφή μου Οκτώβριο κλειστό πάλι....Δεν είναι όμως το κυριως μαγαζί αυτό αλλά μια αίθουσα για να μην κατεβαίνεις στο υπόγειο που παραπεμπει σε χειμωνιατικες καταστασεις καλοκαιριατικα ...
Screenshot_20190308-165325.png
Screenshot_20190308-165224.png
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
ΔΕΝ έχω πάει και ΔΕΝ έχω άποψη. ΝΑΙ, για να έχεις άποψη για ένα μαγαζί πρέπει να ΠΑΣ! ΝΑΙ, απ τα sites με κριτικές λαμβάνεις ένα καλό feedback με το tripadvisor να μην είναι έγκυρο καθώς γράφει ο καθένας ότι θέλει χωρίς να επιβεβαιώνεται από κάπου ότι ο σχολιαστής έχει όντως εμπειρία απ το συγκεκριμένο κατάλυμα/εστιατόριο/ δράση κ.α.
Αν η φιλοσοφία του οποιοδήποτε είναι "δεν πατάω αν το μαγαζί είναι τουριστικό/βαμμένο ροζ/με κράχτη/ στα Εξάρχεια" κ.λπ. μια χαρά, κανένα πρόβλημα. Μην πας. Αλλά μην ακυρώνεις την άποψη του τάδε ή του δείνα που πήγαν και έχουν άποψη. Γενικά μη κρίνεις. Απλά κατέθεσε την εμπειρία σου. Δεν είναι τόσο δύσκολο...
Κρίνω το "τουριστικό/βαμμένο ροζ/με κράχτη/στα Εξάρχεια" μαγαζί. Δεν κρίνω το φαγητό του μαγαζιού που για όλους τους προηγούμενους λόγους δεν καταδέχομαι να καθίσω. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
Επίσης, δεν αντιλαμβάνομαι πως ακυρώνεις την άποψη ενός ανθρώπου κάνοντας κριτική στην ΕΠΙΛΟΓΗ του και ΟΧΙ στην άποψή του.
Γιατί ψάχνουμε λόγους για να νιώσουμε παρεξηγημένοι από όλους και από όλα;

@vagar78 Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ότι είναι πάνω στον κεντρικό δρόμο και έχει είσοδο στα 5 μέτρα στον κάθετο! Επίσης, έχει και νέες επιγραφές πλέον, αυτές που έλεγα με μάγειρες με μουστάκια κτλ
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.382
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όταν γράφεις δεν συμφωνώ στο κομμάτι του φαγητού με κάποιον περιμένα να έχεις πάει σε 2-3 μαγαζιά από τα 15 που γράφώ εγώ (από δικές μου προτάσεις και άλλων μελών από εδώ μέσα) και να πεις δεν συμφωνούμε.Όταν γράφεις δεν συμφωνώ με κάποιον στο κομμάτι του φαγητού και δεν έχεις πάει σε κανένα μόνο και μόνο επειδη πέρασες σε ένα μαγαζι απέξω και ουτε καν ειδες τη σωστη αιθουσα τί να πω ...
Το ένα από αυτά που πρότεινες είναι έτσι απέξω και αναρωτιέμαι παροτι απέξω παραπέμπει σε μαγαζί Ελληνικό χωριού που γράφει καφετερια-μπαρ-εστιατόριο- ψιλικατζιδικο πως μπορώ να πω είναι χάλια χωρίς να μπω να δοκιμάσω ...Μπορεί να μπω και να έχει απίστευτο φαγητό...
Screenshot_20190308-172236.jpg
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μα γιατί να κρίνεις το οτιδήποτε; Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Δε χρειαζόταν καν να πεις αν πήγες ή δεν πήγες στο εν λόγω μαγαζί. Επίσης αν έλεγες εξ αρχής "η αισθητική μου δεν μου επέτρεψε να μπω μέσα στο τάδε μαγαζί" δεν θα παρεξηγούταν κανένας. Απλό.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
@ravT κρίνω ένα μαγαζί μιας και θα πάω σε αυτό για να δώσω τα χρήματά μου, σαν καταναλωτής. Γιατί όχι..; Ξεκίνησα για το συγκεκριμένο μαγαζί για να φάω και όπως είπα μου κόστισε (λίγο έστω) χρόνο και χρήμα. Γιατί να μη μπορώ να το κρίνω;

@vagar78 που να το δεις και μέσα και οι υπάλληλοι (πρακτικά οικογένεια) και οι θαμώνες! Καθόλου καθαρό αλλά γραφικό. Το έγραψα άλλωστε, το συγκεκριμένο είναι για σκληροπυρηνικούς! :lol::lol::lol:
Νομίζω πάντως πως ήταν το καλύτερο φαγητό που έφαγα στη Βουδαπέστη και σίγουρα το πιο φτηνό. 3 κυρίως πιάτα, 2 γκούλας σούπες και μια μπύρα κόστισαν 7.200 φιορίνια!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
To Fatal εδώ και χρόνια είναι ένα δημοφιλές μαγαζί που απευθύνεται στους τουρίστες. Αυτό θέλει, αυτό πρεσβεύει το συγκεκριμένο εστιατόριο. Πήγα κι εγώ το 2012 και το βρήκα μετριότατο και σαν φαγητό και σαν αισθητική και σαν χώρο. Ο giannismits του τώρα δεν θα το επισκεπτόταν! Καταλαβαίνω να το προτιμήσει ο άλλος για τις τεράστιες μερίδες του και τις σχετικά οικονομικές τιμές του, αλλά όταν μια πόλη, η κάθε πόλη βρίθει από εστιατόρια για όλα τα γούστα δεν κατανοώ την δημοφιλία και τον ντόρο του Fatal ακόμα και εν έτη 2019!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ε κι εσύ φαγώθηκες με αυτό το περιστατικό :D Λες η πλειοψηφία των αρνητικών κριτικών να έχουν να κάνουν με τέτοια περιστατικά? Όσοι γράφουμε κριτικές γράφουμε την ουσία που έχει να κάνει με την ποιότητα του φαγητού, την εξυπηρέτηση, τον χώρο και τη συνολική εμπειρία. Κι εγώ όταν πήγα οι μισοί ήταν Έλληνες και ξενέρωσα απίστευτα. Είναι και αυτό ένα από τα αρνητικά. Νομίζω πως όσο ταξιδεύει ο άνθρωπος, ψήνεται και γίνεται πιο έμπειρος ψάχνει καλύτερα αυτό που θέλει και όχι αυτό που του πασάρουν. Αν εσύ πας και ξαναπάς στο Fatal σημαίνει ότι είσαι συνειδητοποιημένος και σου αρέσει. Για σένα δεν είναι παγίδα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.382
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όλοι οι Έλληνες για κάποιο λόγο ξενερωνουμε και κάνουμε τους τουριστες όταν συνανταμε συμπατριώτες μας στο εξωτερικό, του στιλ κρίση έχουμε που τα βρήκες τα λεφτά και ήρθες και εσύ εδώ :) .Στην τελευταία έκδρομή πήγα σε μαγαζί που μου πρότεινε Ουγγρος που μενει Ελλαδα και ήταν γεμάτο Κινεζους!!!! Είχε και Ουγγρους αλλά και πάρα πολλούς τουρίστες αλλων εθνικοτητων.Μην περιμένετε ομως να βρισκουμε μόνο ντοπιους όταν στο διαδίκτυο μια πληροφορία για ένα καλό μαγαζι τη βλέπουν εκατομμύρια άνθρωποι...
Η συζήτηση για το φάταλ έγινε γιατί το θεωρω παράλογο χωρίς καν να μπει κάποιος να κρινει απο την εξωτερική οψη τι σόι μαγαζί είναι αλλά τις επόμενες μέρες να μπαινει σε πολύ χειρότερο εξωτερικά. Τελικά ήταν όντως καλό το δευτερο δείγμα του ή μιλάμε για ντοκτορ Τζεκιλ και Μρ Χαιντ ή ότι καμία φορά το έξω δεν συναδει πάντα με το μέσα...
Για το φαταλ τα έχω πει ξανά value for money το βρίσκω συμφωνώ στο γενικό που είπες για μερίδες κλπ αλλά όλα τα μαγαζιά που είναι στην Βατσι ουτκα είναι δεν είναι τουριστικά τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι....
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δεν εχω καταλάβει για ποιο λόγο έχουμε μπει σε αυτή την κουβέντα. Η κοπέλα εξήγησε για ποιον ακριβως λόγο επέλεξε να μην μπει στο μαγαζί. Δεν είπε ότι δεν εχει καλό φαγητό.

Τώρα ντε και καλά να μας πεισετε ότι δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει μια προταση αφού δεν έφαγε, ειναι μάλλον άτοπη. Στο κατω κάτω την ταβέρνα δεν την επιλέγεις μονο για το φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom