Κούβα Εντυπώσεις από Κούβα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι η ιδέα ενοικίασης αυτοκινήτου θα πρέπει να εγκαταλειφθει μέχρι νεωτέρας. Ευτυχώς υπάρχουν άλλες εναλλακτικές. Γενικώς η χώρα εξακολουθεί να είναι επισκέψιμη, μοναδική και τρομερά ενδιαφέρουσα από πολλές απόψεις, αλλά το αυτοκίνητο θα πρέπει να το ξεχάσετε.
 
D

Delmem39172

Guest
Πάμε παααααλι:
Όταν φεύγουμε από την Κουβα, αν έχουμε κουτιά πούρων που αγοράσαμε από το δρόμο, θα μας τα πάρουν στο αεροδρόμιο. Οι σφραγίδες που έχουν πάνω είναι ψεύτικες και "χτυπανε" στο μηχάνημα. Όποιον σταματήσουν πιθανόν να χάσει την πτήση του, διότι σε πολλές περιπτώσεις σε πάνε για ανάκριση για πλαστογραφια κλπ. Και ναι, όλοι αυτοί που είναι στηο γραφείο της ασφάλειας του αεροδρομίου μπροστά σας ΕΠΙΣΗΣ θα χάσουν την πτήση τους. Δεν είναι επιχείρημα το "κοίτα πόσους σταμάτησαν, σιγά μη χάσουν ΟΛΟΙ αυτοι την πτήση ". Θα τη χάσουν.

Δεύτερον: άνθρωποι που μας πλησιάζουν στο δρόμο για να μας ενημερώσουν από την καλοσύνη τους οτι σήμερα είναι η τελευταία μέρα του φεστιβάλ σάλσας (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα), της έκθεσης διαμαντιών ή της γιορτής των πούρων του συνεταιρισμου (!!!), προφανώς είναι απατεώνες. Στην Ελλάδα θα ακολουθούσατε έναν περαστικό που θα σας έλεγε όλο αγωνία "ελάτε μαζί μου, μη χάσετε τη γιορτή του τσαμικου, λήγει σε 2 ωρες;". Λεφτά θα του δίνατε; Στην Κούβα γιατί να το κανετε;

Και, πάμε και στο αγαπημένο μας θέμα των "φιλικών ζευγαριών " που αδημονουν να σας γνωρίσουν, να σας κεράσουν, να σας πουν για τον ξάδερφο τους που ζει στην Ελλάδα" (κι αν ήσασταν από το Μπαγκλαντές θα είχαν ξάδερφο και στη Ντακα) : δεν τους ακολουθούμε, δεν τους μιλάμε, δεν μας κερνάνε, δεν είναι αληθινό Ολυμπιακό μετάλλιο αυτό που μας πουλάνε, ΔΕΝ κουβαλάμε στην Ελλάδα πακέτα που θα μας δώσουν, προς Θεου Αν επιμένουν, ουρλιάζετε "policia" κι εξαφανιζονται. Επίσης όλοι αυτοί που σας χαιρετάνε όλο θέρμη επειδή "εργάζονται στο ξενοδοχείο που μένετε και δεν τους θυμάστε " , ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με το κατάλυμα σας, ψάρεμα κάνουν. Όχι ψαριών.

Αυτονόητα είναι, κάθε χρόνο τα γράφουμε, κάθε χρόνο στα τμήματα τρέχουμε.

ΥΓ: ΤΟ ΡΟΥΜΙ (όπως και τα πούρα μαρκας) πωλείται μόνο σε καταστήματα της κυβέρνησης. Απαγορεύεται η σπιτική παραγωγή ρουμιου, η πώληση του αλλά και η κατανάλωση του. Ναι, ανοίγουν βαλιτσες στο αεροδρόμιο. Σοκαριστικα πολλες.

ΥΓ2: ΔΕΝ κουβαλάμε "γράμματα " αγνώστων. Δεν ξέρουμε τι έχουν μέσα, αν και ο πιο αφελής το υποψιάζεται.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
15 χρόνια κουβαλάω πούρα από 7 έως 15 κουτιά για 2 ατομα που ταξιδεύουμε και με σταμάτησαν μονον μια φορά και με το κατάλληλο χρήμα περασα αναίμακτα,ειλικρινά απορω με αυτά που γράφεις
Mόνο φέτος είχα 8 συλλήψεις στο αεροδρόμιο για μεταφορά πούρων. Συλλήψεις, όχι απλές κατασχέσεις, η μια προ δέκα ημερών. Μικρό το ποσοστό σε σχέση με το σύνολο (μικρότερο κι από το μια φορά στα 15 χρόνια που αναφέρεις), αλλά αν περιμένεις από εμένα να συστήσω το χρηματισμό που αναφέρεις δημόσια:rolleyes: ως ευφυέστατη λύση, ατύχησες. O καθένας όπως μπορεί και με ό,τι μυαλά κουβαλάει πορεύεται.
κάπου πιο πανω γράφεις ότι έχει λίγες ιδιωτικές επιχειρήσεις ενώ η κουβα είναι γεμάτη ιδιωτικές επιχειρήσεις
Ε ναι, σε σχέση με το σύνολο των επιχειρήσεων λίγες είναι, συγκεκριμένα η χώρα έχει τις λιγότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις στην ήπειρο, με επίσημα στοιχεία συνολικά οι Κουβανοί που απασχολούνται σε αυτές είναι 600.000, δηλαδή to 5,2% του πληθυσμού. Αν το 5,2% σου φαίνεται "γεμάτο" δεν ξέρω τι θεωρείς το 94,8%. Υπεργεμάτο; Καρατεράστιο; Σουπερντουπεράτο;

τα οσα γράφεις θυμιζουν ξεναγο ταξιδιωτικού γραφείου
Προς Θεού. Το μόνο χειρότερο που μπορώ να φανταστώ είναι τσαντάκιας ή τεντιμπόης. Άκου ξεναγός, Παναγία μου, μη σου τύχει τέτοιο πράγμα. Μακριά από μας, σκόρδα.

αλλα μου κάνει εντύπωση η τοποθέτηση σου περί καλών κουβανων, όσες φορές βρεθήκαμε στην Αβάνα με ελληνες που ζουν εκει ποτέ μα ποτέ κανείς μας δεν συμφώνησε σε κάτι τέτοιο,ναι έχει καλους κουβανους αλλα δεν είναι η πλειοψηφία ειδικά στην Αβάνα....
Άποψή σου, σεβαστή, εγώ όσους (αρκετές δεκάδες) ξένους ξέρω που ζουν στη χώρα λένε το αντίθετο, δηλαδή βρίσκουν ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι μια χαρά άνθρωποι, έχουμε άλλους κύκλους κι άλλες εμπειρίες μάλλον, συμβαίνουν αυτά.
 
D

Delmem39172

Guest
Σε εβδομαδιαία βάση μη σου πω. Καλά για μαύρη αγορα δεν το συζητάμε, νομίζω οι Έλληνες είναι τα μεγαλύτερα θύματα διεθνώς. Όλο πάνε να κάνουν τους έξυπνους, όλα τα βρήκαν Σε τιμή ευκαιρίας , όλο τους κοροιδεψαν, όλο κλαίνε. Ο άλλος πήγε και άλλαξε χρήματα στη μαύρη αγορα και του έδωσαν πακέτα με βαμμένα φύλλα εφημερίδας και μου λέει "150 το ευρω τα πήρα, αυτό είναι ισοτιμία ρεεε". 3000 ευρώ πεταμένα. Λες στους Σκανδιναβούς μην κάνετε αυτό κι αυτό και σε ακούνε. Έλληνες και Ιταλοί αιωνια θύματα μέσα στην "εξυπνάδα τους ". Η άλλη το Δεκέμβριο έδωσε την πιστωτική της σε μια Κουβανή (!)για να της "αλλάξει λεφτά σε καλύτερη ισοτιμία " , δεν υπάρχουν αυτά, γελάει όλη η κουβανική αστυνομία με τους Έλληνες. Πήγαμε λέει σε ένα μπαρ να μας κεράσουν (!!!) κάτι Κουβανοί κι εξαφανίστηκεη ζακέτα και η τσαντα.που.τους δωσαμε " να τους τη φυλάξουν ώστε να μη λερωθει στο μπαρ ". Δηλαδή πας σε μπαρ με άγνωστους και τους δίνεις τα ρούχα και το πορτοφόλι σου. Απιστεφταμπλ.


Κι ακόμη δεν ξεκίνησε το καλοκαίρι. Άλλαξαν δολάρια γιατί τους είπαν ότι πιάνουν περισσότερα στη μαύρη αγορα (!) Και τελικώς τα δολάρια ήταν πλαστά (σωπααα).
Αυτά είναι πταίσματα, παθαίνουν πολυ χειροτερα αλλα τα κρύβουν,καλα τους κάνουν γιατί ειδικά οι Έλληνες ως λαός το χουμε ξεφτιλίσει δες και εδώ μέσα τι γίνεται πάνε διακοπές στην κουβα 10 μερες και γίνονται ειδικοί, οιδημονες εξπέρ της κουβας και των ταξιδιών και γράφουν γράφουν γράφουν λες και έζησαν στην κουβα χρόνια, ξιπασμο το λέω αυτό...
 
D

Delmem39172

Guest
Mόνο φέτος είχα 8 συλλήψεις στο αεροδρόμιο για μεταφορά πούρων. Συλλήψεις, όχι απλές κατασχέσεις, η μια προ δέκα ημερών. Μικρό το ποσοστό σε σχέση με το σύνολο (μικρότερο κι από το μια φορά στα 15 χρόνια που αναφέρεις), αλλά αν περιμένεις από εμένα να συστήσω το χρηματισμό που αναφέρεις δημόσια:rolleyes: ως ευφυέστατη λύση, ατύχησες. O καθένας όπως μπορεί και με ό,τι μυαλά κουβαλάει πορεύεται.

Ε ναι, σε σχέση με το σύνολο των επιχειρήσεων λίγες είναι, συγκεκριμένα η χώρα έχει τις λιγότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις στην ήπειρο, με επίσημα στοιχεία συνολικά οι Κουβανοί που απασχολούνται σε αυτές είναι 600.000, δηλαδή to 5,2% του πληθυσμού. Αν το 5,2% σου φαίνεται "γεμάτο" δεν ξέρω τι θεωρείς το 94,8%. Υπεργεμάτο; Καρατεράστιο; Σουπερντουπεράτο;


Προς Θεού. Το μόνο χειρότερο που μπορώ να φανταστώ είναι τσαντάκιας ή τεντιμπόης. Άκου ξεναγός, Παναγία μου, μη σου τύχει τέτοιο πράγμα. Μακριά από μας, σκόρδα.


Άποψή σου, σεβαστή, εγώ όσους (αρκετές δεκάδες) ξένους ξέρω που ζουν στη χώρα λένε το αντίθετο, δηλαδή βρίσκουν ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι μια χαρά άνθρωποι, έχουμε άλλους κύκλους κι άλλες εμπειρίες μάλλον, συμβαίνουν αυτά.
Δεν σου είπα να συστήσεις τον χρηματισμό αλλωστε αλλοδαπός που πάει να χρηματισει συλλαμβανετε στο λέω για να δεις ότι υπάρχει τρόπος, ένα τελευταίο τι σημαίνει η λέξη αμπια?ambia.

ναι, σε σχέση με το σύνολο των επιχειρήσεων λίγες είναι, συγκεκριμένα η χώρα έχει τις λιγότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις στην ήπειρο, με επίσημα στοιχεία συνολικά οι Κουβανοί που απασχολούνται σε αυτές είναι 600.000, δηλαδή to 5,2% του πληθυσμού. Αν το 5,2% σου φαίνεται "γεμάτο" δεν ξέρω τι θεωρείς το 94,8%. Υπεργεμάτο; Καρατεράστιο; Σουπερντουπεράτο;
Σε σχεση με το 2000 ομως εχει παρα πολλες,εχει γεμίσει η κουβα ιδιωτικά καφε παλαδαρ έως αυτοκινητα νοικιάζουν....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Υπενθύμιση: Ταξιδιωτικό φόρουμ είναι εδώ. Γράφουμε για τα ταξίδια μας. Όσο αναλυτικά θέλουμε, όποτε θέλουμε, όποιοι θέλουμε και το κάνουμε για εμάς και τα υπόλοιπα μέλη.
 
D

Delmem39172

Guest
Δεν σου είπα να συστήσεις τον χρηματισμό αλλωστε αλλοδαπός που πάει να χρηματισει συλλαμβανετε στο λέω για να δεις ότι υπάρχει τρόπος, ένα τελευταίο τι σημαίνει η λέξη αμπια?ambia.
Υπενθύμιση: Ταξιδιωτικό φόρουμ είναι εδώ. Γράφουμε για τα ταξίδια μας. Όσο αναλυτικά θέλουμε, όποτε θέλουμε, όποιοι θέλουμε και το κάνουμε για εμάς και τα υπόλοιπα μέλη.
Έκανα κάτι κακό?μιλάω με τον φιλο απλά γιατί κάτι δεν μου κολλάει καλά,συγνώμη πάντως.
 
D

Delmem39172

Guest
Ε ναι, σε σχέση με το σύνολο των επιχειρήσεων λίγες είναι, συγκεκριμένα η χώρα έχει τις λιγότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις στην ήπειρο, με επίσημα στοιχεία συνολικά οι Κουβανοί που απασχολούνται σε αυτές είναι 600.000, δηλαδή to 5,2% του πληθυσμού. Αν το 5,2% σου φαίνεται "γεμάτο" δεν ξέρω τι θεωρείς το 94,8%. Υπεργεμάτο; Καρατεράστιο; Σουπερντουπεράτο;
Η πρωτοβουλία δοθηκε για ιδιωτικές επιχειρήσεις το μικρό ποσοστό οφειλεται στην φτωχια και οχι στην απαγόρευση απόδειξη αυτού είναι ότι όσοι έχουν ιδιωτικές δουλειές στην κουβα ερχονται απο εξω η μενουν εξω,θα μπορούσες να πεισεις με τα νούμερα εναν που δεν ξέρει μιας και δεν θα μπορούσε να σου αντιπαρατεθει ομως δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Μέσα σε ένα χρόνο 2018 2019 άνοιξαν πανω απο 100 νέα μαγαζια στην κουβα μονο στο κεντρο της αβανας και περίπου αλλά τοσα στο σιενφουεγκος, τερατωδης ανάπτυξη για την κουβα ασχετα μετά αν ο κορονοιος τα έκλεισε όλα.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από αύριο τα ανταλλακτηρια θα πωλούν ευρώ, σύμφωνα με σημερινή ανακοίνωση.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ονειρεμένο Ταξίδι
Από Μεξικό έως Κολομβία
Αυτά είναι πταίσματα, παθαίνουν πολυ χειροτερα αλλα τα κρύβουν,καλα τους κάνουν γιατί ειδικά οι Έλληνες ως λαός το χουμε ξεφτιλίσει δες και εδώ μέσα τι γίνεται πάνε διακοπές στην κουβα 10 μερες και γίνονται ειδικοί, οιδημονες εξπέρ της κουβας και των ταξιδιών και γράφουν γράφουν γράφουν λες και έζησαν στην κουβα χρόνια, ξιπασμο το λέω αυτό...
Από ποια γωνία θα το δεις...αντί για ξιπασμο , εγώ θα επιλέξω τον ενθουσιασμό.
Δεν έχω δει εδώ μέσα κάποια ιστορία που να γράφει σαν "ειδικός " ο άλλος.
Άλλωστε όλοι γράφουμε εδώ για τα ταξίδια μας , ώστε να βοηθαμε τους άλλους...αν εξαιρέσουμε τον @Yorgos δεν υπάρχει άλλος να μας κατευθύνει τόσο για την Κούβα και η βοήθεια του είναι πολύτιμη.Αλλα είναι ένας και ποιον να πρωτοβοηθησει...
Οπότε εμείς που πάμε για 10 μέρες στην Κούβα, γινόμαστε "ειδικοί" για κάποιον άλλον που δεν έχει πάει ποτέ.
Αν ήταν έτσι , θα έγραφε μόνο ο Γιώργος και μέχρι να σκουριάσει ο ρομποκοπ.
Αν έχω πάει Κούβα λοιπόν , θα πω στον επόμενο,πχ πως και από πού να πάρει πούρα
αφού και εγώ από κάπου αλλού το έμαθα..
Αυτό δεν με κάνει ειδικό και δεν θα έπρεπε να τα βλέπεις έτσι τα πράγματα... καλοπροαίρετα πάντα !
Συγγνώμη σε όλους για το ποστ εδώ , αφού αυτό είναι θέμα για τα νέα της Κούβας
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Από ποια γωνία θα το δεις...αντί για ξιπασμο , εγώ θα επιλέξω τον ενθουσιασμό.
Δεν έχω δει εδώ μέσα κάποια ιστορία που να γράφει σαν "ειδικός " ο άλλος.
Άλλωστε όλοι γράφουμε εδώ για τα ταξίδια μας , ώστε να βοηθαμε τους άλλους...αν εξαιρέσουμε τον @Yorgos δεν υπάρχει άλλος να μας κατευθύνει τόσο για την Κούβα και η βοήθεια του είναι πολύτιμη.Αλλα είναι ένας και ποιον να πρωτοβοηθησει...
Οπότε εμείς που πάμε για 10 μέρες στην Κούβα, γινόμαστε "ειδικοί" για κάποιον άλλον που δεν έχει πάει ποτέ.
Αν ήταν έτσι , θα έγραφε μόνο ο Γιώργος και μέχρι να σκουριάσει ο ρομποκοπ.
Αν έχω πάει Κούβα λοιπόν , θα πω στον επόμενο,πχ πως και από πού να πάρει πούρα
αφού και εγώ από κάπου αλλού το έμαθα..
Αυτό δεν με κάνει ειδικό και δεν θα έπρεπε να τα βλέπεις έτσι τα πράγματα... καλοπροαίρετα πάντα !
σωστοοοοοοοοοος....
 
D

Delmem39172

Guest
Από ποια γωνία θα το δεις...αντί για ξιπασμο , εγώ θα επιλέξω τον ενθουσιασμό.
Δεν έχω δει εδώ μέσα κάποια ιστορία που να γράφει σαν "ειδικός " ο άλλος.
Άλλωστε όλοι γράφουμε εδώ για τα ταξίδια μας , ώστε να βοηθαμε τους άλλους...αν εξαιρέσουμε τον @Yorgos δεν υπάρχει άλλος να μας κατευθύνει τόσο για την Κούβα και η βοήθεια του είναι πολύτιμη.Αλλα είναι ένας και ποιον να πρωτοβοηθησει...
Οπότε εμείς που πάμε για 10 μέρες στην Κούβα, γινόμαστε "ειδικοί" για κάποιον άλλον που δεν έχει πάει ποτέ.
Αν ήταν έτσι , θα έγραφε μόνο ο Γιώργος και μέχρι να σκουριάσει ο ρομποκοπ.
Αν έχω πάει Κούβα λοιπόν , θα πω στον επόμενο,πχ πως και από πού να πάρει πούρα
αφού και εγώ από κάπου αλλού το έμαθα..
Αυτό δεν με κάνει ειδικό και δεν θα έπρεπε να τα βλέπεις έτσι τα πράγματα... καλοπροαίρετα πάντα !
Συγγνώμη σε όλους για το ποστ εδώ , αφού αυτό είναι θέμα για τα νέα της Κούβας
Εκτός από την πληροφόρηση αγαπητέ υπάρχει και η παραπληροφορηση και το κακό διαιωνιζεται, η αμαθεια δεν είναι κακή απλά λες δεν ξέρω η ημιμάθεια ειναι που βλάπτει, άλλο να γράψω τι είδα τι ένιωσα τι περασα και αλλο να ξεκινήσω να συμβουλεύω τον επόμενο ταξιδιώτη, ξέρεις στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.δεν κατηγορώ δεν κατακρίνω κανέναν λίγο συντηρητικά ομως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom