Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είπαμε απλά πουλάει εισιτήρια... Οι πτήσεις είναι των Τσέχικων αερογραμμών...
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σε ευχαριστώ φίλε μου.;)
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
Κάποια εταιρία τύπου easyjet, δεν υπάρχει για Αμερική και Ανατολή. Εννοώ από οικονομική άποψη.
 

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
Air Arabia

Η Air Arabia είναι μία χαμηλού κόστους αεροπορική εταιρία, με έδρα τη πόλη Sharjah των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων. Όπως αναφέρει στη σελίδα της (www.airarabia.com), ξεκίνησε τη λειτουργία της τον Οκτώβριο του 2003 και εκτελεί δρομολόγια σε περίπου 40 προορισμούς, στη Μέση Ανατολή, Βόρειο Αφρική και Κεντρική/Νότιο Ασία. Πλησιέστερα προς τη χώρα μας αεροδρόμια από όπου πετά, είναι της Κωνσταντινούπολης (Sabiha) και της Αλεξάνδρειας της Αιγύπτου. Ερωτήματα: Έχει πετάξει κάποιος με αυτή την εταιρία και αν ναι, ποιές οι εντυπώσεις/εμπειρίες που αποκόμισε; Επίσης, εάν έχει μείνει στη Sharjah (stopover), έστω και λίγες ώρες στο αεροδρόμιο ή μία ημέρα σε ξενοδοχείο της πόλης;
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
αν και δεν είμαι ειδικός, πολύ καλή εντύπωση μου έκανε το service της KLM στη διαδρομή AMS-JFK το καλοκαίρι του 2003. H Icelandair ηταν επίσης καλή με πολύ ευγενικούς αεροσυνοδούς, άνετα καθίσματα στην οικονομική θέση, και καλό φαγητό. Το πιο απαίσιο φαγητό το έφαγα στη Lufthansa.Μακαρόνια φούρνου που τα ειχαν βράσει για ωρες! Αν και δεν το περίμενα, έμεινα πολύ ευχαρηστημένος με τη Tunisair.Η πιο τέλεια προσγειωση αεροσκαφους. Δεν καταλαβα τπτ. μπραβο στο πιλοτο.
Η πιο καλη ομως εταιρια απο καθε αποψη , αν και ειχα αρνητικη εντυπωση πριν ταξιδεψω, ηταν η British Airways.
Η πιο απογοητευτικη ηταν η American Airlines και η Air Manos ( λειτουργουσε σε πτησεις εσωτερικου απο το 1998 ως το 2000). Αφου επεζησα απο τη δευτερη!

Παντως απο φιλους μου που δουλεουν σε αεροπορικες εταιριες, μου χουν πει οτι απο ευρωπαικες εταιριες τα πιο προηγμενα συστηματα τα χει η Lufthansa και μετα η KLM-Air France και η British Airways. Eξαλλου αυτο που στην ουσια πρεπει να μας νοιαζει με τις αεροπορικες εταιριες δεν ειναι το φαγητο που σερβιρουν, αλλα η ασφαλεια μας.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Ως προς το θέμα της ασφάλειας για μένα η πιο ασφαλής είναι η Lufthansa.
Όσον αφορά το θέμα των εντυπώσεων, τις καλύτερες τις έχω αποκομίσει από την Singapore. Καταπληκτικές παρουσίες και όσο για το φαγητό, πολύ καλό.
Δεν μιλαμε δε για τις υπόλοιπες παροχές (ατομική TV με menou από ταινίες, κουβερτούλα, ακουστικά κ.λ.π.)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το θέμα δεν έχει να κάνει με την αξιοπιστία της Air Arabia αλλά με το πόσο σε συμφέρει να πετάξεις μαζί της...

Το κόστος του ΑΤΗ-ΙST-ΑΤΗ που αγγίζει τα 300ευρώ κάνει το όλο εγχείρημα οικονομικά απαγορευτικό... αν σε αυτό προσθέσεις την αλλαγή του αεροδρομίου στην IST, το Sabiha βρίσκεται πραγματικά στου διαόλου το κέρατο, τα άβολα connection στη Sharjah και τα μόλις 2 δρομολόγια την εβδομάδα από Kωνσταντινούπολη σε Sharjah τότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δυστυχώς από Ελλάδα η Air Arabia δεν είναι καν μια λύση...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Παντως απο φιλους μου που δουλεουν σε αεροπορικες εταιριες, μου χουν πει οτι απο ευρωπαικες εταιριες τα πιο προηγμενα συστηματα τα χει η Lufthansa και μετα η KLM-Air France και η British Airways.
Δεν το κατάλαβα αυτό... Το κάνεις λίγο πιο λιανά?
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Δεν το κατάλαβα αυτό... Το κάνεις λίγο πιο λιανά?
μου χουν πει απο αποψης συγχρονων εξοπλισμων που διαθετουν τα αεροσκαφη τους και γενικα καλα εκπαιδευμενο προσωπικο. τωρα δεν ξερω να σου πω κατι αλλο. ουτε πιλοτος ειμαι, ουτε αεροσυνοδος , ουτε μηχανκος αεροπλανων. απλα "μεταφερω" αυτα που μου ειπαν σε γενικες γραμμες. εξαλλου το διευκρινιζω στο μηνυμα μου οτι δεν ειμαι ειδικος.το επαγγελμα μου ειναι στον τομεα της υγειας και οι ειδικες και επιστημονικα τεκμηριωμενες γνωσεις μου ειναι πανω σ αυτον το τομεα. στα περι αεροπορικων εταιριων μιλω απλα "ερασιτεχνικα", οπως θα μιλαγε και καθε ανθρωπος για την υγεια
 

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
Το θέμα δεν έχει να κάνει με την αξιοπιστία της Air Arabia αλλά με το πόσο σε συμφέρει να πετάξεις μαζί της...

Το κόστος του ΑΤΗ-ΙST-ΑΤΗ που αγγίζει τα 300ευρώ κάνει το όλο εγχείρημα οικονομικά απαγορευτικό... αν σε αυτό προσθέσεις την αλλαγή του αεροδρομίου στην IST, το Sabiha βρίσκεται πραγματικά στου διαόλου το κέρατο, τα άβολα connection στη Sharjah και τα μόλις 2 δρομολόγια την εβδομάδα από Kωνσταντινούπολη σε Sharjah τότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δυστυχώς από Ελλάδα η Air Arabia δεν είναι καν μια λύση...
Ευχαριστώ για την απάντηση και τη συμβουλή/κρίση σας, από τη μεγάλη εμπειρία σας. Δε με απασχολεί το θέμα της 'αξιοπιστίας'. Όμως, παρέλειψα να αναφέρω ότι, ο τελικός προορισμός μου είναι το Νεπάλ (Κατμαντού). Με το δεδομένο ότι μπορεί να ταξιδέψω οδικώς ή σιδηροδρομικώς από Θεσσαλονίκη για Κωνσταντινούπολη, ότι υπάρχει (εκτός από ταξί) η δυνατότητα φθηνής μεταφοράς με λεωφορείο από τη 'δυτική όχθη' της πόλης προς το αεροδρόμιο (χωρίς να με απασχολεί ιδιαίτερα ο χρόνος και η ταλαιπωρία -στη πρώτη περίπτωση είναι άφθονος, στη δεύτερη είναι μέρος του ταξιδιού και την απολαμβάνω... χαλαρά), θεώρησα τη περίπτωση της air arabia μία ενδεχομένως οικονομική επιλογή για το τελικό προορισμό μου (γύρω στα 900 ευρώ, πήγαινε-έλα, περιλαμβανομένου και του ενδιάμεσου κόστους). Αλήθεια, τί επιλογές -ενδεχομένως οικονομικότερες- έχει κανείς για να πάει αεροπορικώς από Αθήνα Κατμαντού;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aγαπητέ taxidologion οι ρεαλιστικές λύσεις στο πρόβλημα της μετάβασης στο Κατμαντού είναι δύο...

Η πρώτη και κλασσικότερη είναι αυτή της Gulf και της Qatar που κοστίζουν από 800ευρώ ανάλογα με την ημερομηνία...

Η δεύτερη είναι μέσω Ν.Δελχί. Αγοράζεις το Ν.Δελχι με 500-550 ευρώ και κατόπιν κοιτάς την αναπτυσόμενη αεροπορική αγορά της Ινδίας για μια πτήση στο Κατμαντού. Με περίπου 150-170 ευρώ κάνεις άνετα την δουλειά σου... Αν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου η δεύτερη λύση είναι άκρως ενδιαφέρουσα...

Εγώ προσωπικά αν και είμαι εραστής του αεροπορικώς περίεργου την λύση της Air Arabia δεν θα την προέκρινα... Πολλή ταλαιπορία και μπλέξιμο για το τίποτε...
 

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
Aγαπητέ taxidologion οι ρεαλιστικές λύσεις στο πρόβλημα της μετάβασης στο Κατμαντού είναι δύο...

Η πρώτη και κλασσικότερη είναι αυτή της Gulf και της Qatar που κοστίζουν από 800ευρώ ανάλογα με την ημερομηνία...

Η δεύτερη είναι μέσω Ν.Δελχί. Αγοράζεις το Ν.Δελχι με 500-550 ευρώ και κατόπιν κοιτάς την αναπτυσόμενη αεροπορική αγορά της Ινδίας για μια πτήση στο Κατμαντού. Με περίπου 150-170 ευρώ κάνεις άνετα την δουλειά σου... Αν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου η δεύτερη λύση είναι άκρως ενδιαφέρουσα...

Εγώ προσωπικά αν και είμαι εραστής του αεροπορικώς περίεργου την λύση της Air Arabia δεν θα την προέκρινα... Πολλή ταλαιπορία και μπλέξιμο για το τίποτε...

Όντως, αυτές οι επιλογές που προτείνετε φαίνονται βολικότερες. Η Ινδία ιδιαίτερα, απ' όπου μπορεί κάποιος να πάει ακόμη και οδικώς ή σιδηροδρομικώς μέχρι το Κατμαντού ή τα σύνορα του Νεπάλ. Ενδιαφέρουσα διαδρομή... Αλλά είπα να δοκιμάσω την air arabia και αυτό θα κάνω τελικά. Δεν ξέρω αν είναι στους στόχους αυτής της εταιρίας να βγει και στην Ευρώπη (πού άραγε) στο προσεχές μέλλον. Βλέπω ότι αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμούς. Όσο για τη ταλαιπωρία και το μπλέξιμο, μάλλον από το Namche Bazaar θα αρχίσουν τα δύσκολα (για μένα), με το υψόμετρο, τα χιόνια και τις χαμηλές θερμοκρασίες! -ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.792
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom