Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Οταν εψαχνα για να κανω κρατηση με μιλια απο το site της miles and more μου εβγαζε 28.000 μιλια + εξωφρενικο ποσο φορων (γυρω στα 250 ευρω)
ενω για τον ιδιο προορισμο απο το τηλεφωνο ηθελε μεν 30.000 μιλια αλλα πολυ μικροτερο ποσο για φορους, οποτε συνεφερε η κρατηση μεσω τηλεφωνου..
Δε χανεις τιποτα να κανεις μια ερωτηση..

Παντως σχετικα με αυτο που αναφερει ο ταβερ,μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται η εταιρεια να χρεωνει φορους εισιτηριου flexible και ταυτοχρονα να επιτρεπει την εξαργυρωση μονο σε χαμηλες κατηγοριες ναυλου ενω σε ημερομηνιες που εχουν μεινει flexible να μην εξαργυρωνει καθολου σε οικονομικη αλλα μονο σε business :roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.091
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οταν εψαχνα για να κανω κρατηση με μιλια απο το site της miles and more μου εβγαζε 28.000 μιλια + εξωφρενικο ποσο φορων (γυρω στα 250 ευρω)
ενω για τον ιδιο προορισμο απο το τηλεφωνο ηθελε μεν 30.000 μιλια αλλα πολυ μικροτερο ποσο για φορους, οποτε συνεφερε η κρατηση μεσω τηλεφωνου..
Δε χανεις τιποτα να κανεις μια ερωτηση..

Παντως σχετικα με αυτο που αναφερει ο ταβερ,μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται η εταιρεια να χρεωνει φορους εισιτηριου flexible και ταυτοχρονα να επιτρεπει την εξαργυρωση μονο σε χαμηλες κατηγοριες ναυλου ενω σε ημερομηνιες που εχουν μεινει flexible να μην εξαργυρωνει καθολου σε οικονομικη αλλα μονο σε business :roll:
Οι φόροι είναι ίδιοι από το τηλέφωνο και το site, πιθανώς είτε κάτι δεν κατάλαβες, είτε έκανε κάποιο λάθος ο υπάλληλος που μίλησες.

Κάτι δεν έχεις καταλάβει μάλλον. Flexible εισιτήριο δεν ορίζεται ως το τελευταίο διαθέσιμο εισιτήριο στην πτήση... Είναι το εισιτήριο που έχει κάποια χαρακτηριστικά, όπως δυνατότητα αλλαγών & ακυρώσεων χωρίς κόστος. Το flexible paid εισιτήριο έχει διαφορετική (και πιο ευρεία) διαθεσιμότητα από το (επίσης flexible) award εισιτήριο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά για μένα τα μίλια πια έχουν νόημα μόνο για μακρινές one way, όταν σκοπεύεις να κάνεις open jaw. Αλλιώς είναι μεγάλη απατεωνιά. Παράδειγμα AF (εντάξει είναι άλλη συμμαχία, αλλά το ίδιο χάλι με τα μίλια): δωρεάν (και καλά) πτήση με τα μίλια μετ' επιστροφής Αθήνα-Μπογκοτά... 548 ευρώ οι φόροι, επίναυλοι, επίκαυλοι και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Στις ίδιες ημερομηνίες, μέλος του φόρουμ που με επέπληξε επειδή ήμουν Κολομβία και δεν ψήφισα στις εκλογές, πέταξε για Μπογοτά με λιγότερα χωρίς μίλια, με χρήση απλής προσφοράς.

Άλλο παράδειγμα: Αθήνα-Αβάνα 458 οι επίναυλοι κι ένα σκασμό μίλια για το...δωρεάν εισιτήριο, όταν με 500 τις ίδιες ημερομηνίες πετούσα με Swiss, μαζεύοντας και μίλια.

Υπήρχαν εποχές που τα μίλια είχαν νόημα, κέρδισες awards με τις μισές πτήσεις από σήμερα και δεν πλήρωνες παρά ελάχστους φόρους. Σήμερα είναι για τον πέοντα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.091
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπήρχαν εποχές που τα μίλια είχαν νόημα, κέρδισες awards με τις μισές πτήσεις από σήμερα και δεν πλήρωνες παρά ελάχστους φόρους. Σήμερα είναι για τον πέοντα.
Τώρα έχουν νόημα περισσότερο για Business/First class travel (π.χ. θα πάω ωραιότατα με First Class στη Σιγκαπούρη τον Αύγουστο (κι από κει Αυστραλία/Ινδονησία), έχοντας πληρώσει πολύ λιγότερα από την τιμή του εισιτηρίου).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε ντάξει για σας που σας ενδιαφέρει η Business, έχει νόημα. Εμένα που μου φαίνεται ίδια με την economy, δεν μου λέει τίποτε, άσε που συνήθως με κάνουν upgrade από μόνοι τους. Έχω πάψει να λαμβάνω υπόψη τον παράγοντα μίλια προ πολλού. Κι αυτά που έχω δεν τα ξοδεύω (εκτός από τα μακρινά open jaw που λέγαμε) διότι σχεδόν πάντα βρίσκω καλύτερες προσφορές πληρώνοντας. Ίσως μια μέρα ξανασοβαρευτούν, αλλά δεν το βλέπω. Πού είναι οι εποχές πους στις 5 Αβάνες κερδίζαμε την έκτη χωρίς ούτε ένα σεντ...

Το ξέρω ότι δεν ψήφισε εκείνο το μέλος, αυτό είπα κι εγώ.

Έχουμε κανένα thread για το ποιο πρόγραμμα μιλίων είναι λιγότερο τρισάθλιο;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
να ρωτησω κατι κι εγω..

τα μιλια προστιθενται αφου γινει η πτηση η κατα το κλεισιμο του εισητηριου?

ρωταω γιατι εχω κανει εγγραφη,και εχω μια εκκρεμη πτηση για τον Ιουλιο που την εκανα πριν κανω την εγγραφη στο προγραμμα.Μπορει να προστεθει?

επισης εχω πολλες πτησεις στο παρελθον με την aegean.υπαρχει περιπτωση να προστεθουν τα μιλια κι απ αυτες?
κι αν ισχυει το ιδιο και για τις παλαιοτερες κρατησεις ξενοδοχειων απ το booking.com που ειναι μεσα στο προγραμμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Yorgos said:
Ε ντάξει για σας που σας ενδιαφέρει η Business, έχει νόημα. Εμένα που μου φαίνεται ίδια με την economy, δεν μου λέει τίποτε, άσε που συνήθως με κάνουν upgrade από μόνοι τους. Έχω πάψει να λαμβάνω υπόψη τον παράγοντα μίλια προ πολλού. Κι αυτά που έχω δεν τα ξοδεύω (εκτός από τα μακρινά open jaw που λέγαμε) διότι σχεδόν πάντα βρίσκω καλύτερες προσφορές πληρώνοντας. Ίσως μια μέρα ξανασοβαρευτούν, αλλά δεν το βλέπω. Πού είναι οι εποχές πους στις 5 Αβάνες κερδίζαμε την έκτη χωρίς ούτε ένα σεντ...

Το ξέρω ότι δεν ψήφισε εκείνο το μέλος, αυτό είπα κι εγώ.

Έχουμε κανένα thread για το ποιο πρόγραμμα μιλίων είναι λιγότερο τρισάθλιο;
εγω πηγα Los Angeles οποτε ηθελα με 250Ε φορους. Alitalia φυσικα. την αδικεις τη Sky team. αλλα παραδειγματα απο φορους Αlitalia : Τυνιδα 150, Αλγερι 250, ΝΥ 250, Αμμαν 250. μπορει εσενα να μην σε ενδιαφερουν αλλα ειναι αρκετα ακριβοι προορισμοι. το δε χειμωνα εδινε τους 2 πρωτους με 12500 μιλια κ ΝΥ με 25000. σιγουρα το χειροτερο προγραμμα ΔΕΝ ειναι το mille miglia..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
giannismits said:
να ρωτησω κατι κι εγω..

1.τα μιλια προστιθενται αφου γινει η πτηση ?
2. εχω μια εκκρεμη πτηση για τον Ιουλιο που την εκανα πριν κανω την εγγραφη στο προγραμμα.Μπορει να προστεθει?
3.επισης εχω πολλες πτησεις στο παρελθον με την aegean.υπαρχει περιπτωση να προστεθουν τα μιλια κι απ αυτες?
4.κι αν ισχυει το ιδιο και για τις παλαιοτερες κρατησεις ξενοδοχειων απ το booking.com που ειναι μεσα στο προγραμμα.
1,2. ναι
3,4. οχι
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.144
να ρωτησω κατι κι εγω..

τα μιλια προστιθενται αφου γινει η πτηση η κατα το κλεισιμο του εισητηριου?

ρωταω γιατι εχω κανει εγγραφη,και εχω μια εκκρεμη πτηση για τον Ιουλιο που την εκανα πριν κανω την εγγραφη στο προγραμμα.Μπορει να προστεθει?

επισης εχω πολλες πτησεις στο παρελθον με την aegean.υπαρχει περιπτωση να προστεθουν τα μιλια κι απ αυτες?
κι αν ισχυει το ιδιο και για τις παλαιοτερες κρατησεις ξενοδοχειων απ το booking.com που ειναι μεσα στο προγραμμα.
Στο παρελθόν με την Aegean πόσο παλιά?Εγώ μπήκα πρόσφατα στο miles and bonus και μου είπαν ότι μπορώ να προσθέσω τα μίλια απο πτήσεις ως 6 μήνες πριν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.091
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο παρελθόν με την Aegean πόσο παλιά?Εγώ μπήκα πρόσφατα στο miles and bonus και μου είπαν ότι μπορώ να προσθέσω τα μίλια απο πτήσεις ως 6 μήνες πριν.
Η αναδρομική χρέωση μιλίων προϋποθέτει να ήσουν μέλος του προγράμματος κατά την ημερομηνία των πτήσεων. Είναι για την περίπτωση που πας στο αεροδρόμιο και δεν έχεις μαζί σου την κάρτα Miles&Bonus.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ευχαριστω παιδια..καταλαβα.

αφου μπορει να προστεθει η πτηση που εχω τον Ιουλιο κατι ειναι κι αυτο.

οι προηγουμενες σιγουρα δεν ειναι προσφατες.ειναι λιγα χρονια πριν που εκανα το Θεσσαλονικη-Αθηνα τουλαχιστον 20 φορες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.560
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom