Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Δεν έχω λειτουργήσει το νέο σύστημα της ΒΑ (Avios) άλλα το έτερων ήμισυ ορκίζεται για αυτό. Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές των εισιτηρίων είναι πλέων τόσο φτηνές που οι φόροι είναι αυτοί που τις ανεβάζουν (έκτος και αν μιλάμε για τα non-stop longhauls του στυλ LON-BOM).

Πέρυσι που έκανα το LON-MAD-LIM/ SCL-MAD-LON είχε έρθει γύρω στις 450 λίρες και δεν θυμάμαι πόσα μίλια για business class όταν το economy είχε γύρω στις 1700. Κάπου εκεί είχε έρθει και το LON-CPT σε first.

Πάντως μετά απο 10 χρόνια σαν FF έχω καταλήξει ότι είναι άτοπο να συζητάς ποιο FF είναι καλύτερο. Το κάθε ένα καλύπτει διαφορετικές ανάγκες. Για εμένα αυτή τη στιγμή της BA/Oneworld λειτουργεί καλύτερα για τα προνόμια που παρέχει (μαζί με την BA Amex ειδικότερα), για το τρόπο που κερδίζεις μίλια και για τις εταιρίες που είναι μέλος (εκεί η Skyteam με αφήνει παγερά αδιάφορο). Επίσης δεν κάνω ούτε milage ούτε tier runs.

Για συγκρίσεις... WebFlyer :: The Frequent Flyer Authority
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.617
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω λειτουργήσει το νέο σύστημα της ΒΑ (Avios) άλλα το έτερων ήμισυ ορκίζεται για αυτό.

Το χρησιμοποιώ με την Ιμπέρια. Θετικό: οι φόροι που χρεώνει είναι εξαιρετικά χαμηλοί. Αρνητικό: Χρειάζεσαι πολλές πτήσεις για να κερδίσεις μία, αλλά σαφώς λιγότερες σε σχέση με την προ Avios εποχή.

εγω πηγα Los Angeles οποτε ηθελα με 250Ε φορους. Alitalia φυσικα. την αδικεις τη Sky team.

Μάλλον την AirFrance αδικώ κι όχι την SkyTeam συλλήβδην: μου ζητάει... 500 ευρώ φόρους για να πάω ΝΥ με τα μίλια. Αν είναι όντως αληθές ότι η Αλιτάλια ζητάει τους μισούς φόρους, τότε στη μεθαυριανή μου υπερατλαντική να βάλω τα μίλια στην κάρτα της Αλιτάλια ρε αδερφέ.

Η αγαπημένη μου εταιρεία πάντως η TACA, πετάει: μόνο με ένα HAV-BOG-HAV σε οικονομική θέση και νορμάλ ναύλο (Υ νομίζω), κέρδισα ένα HAV-BOG, πληρώνοντας 45 ευρώ φόρους...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.617
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά, το γνωστό ιταλικό μπάχαλο έκανε πάλι την εμφάνισή του: μπήκα να γίνω μέλος στο Mille Miglia (ήμουν προ αμομνημονεύτων ετών) και η σελίδα τους έχει χαλάσει. Αθάνατοι Ιταλοί...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά, το γνωστό ιταλικό μπάχαλο έκανε πάλι την εμφάνισή του: μπήκα να γίνω μέλος στο Mille Miglia (ήμουν προ αμομνημονεύτων ετών) και η σελίδα τους έχει χαλάσει. Αθάνατοι Ιταλοί...
κλασική περίπτωση λασπολογίας. το σαιτ δουλεύει κανονικότατα.:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η αγαπημένη μου εταιρεία πάντως η TACA, πετάει: μόνο με ένα HAV-BOG-HAV σε οικονομική θέση και νορμάλ ναύλο (Υ νομίζω), κέρδισα ένα HAV-BOG, πληρώνοντας 45 ευρώ φόρους...
άσχετο με το θέμα, αλλά είναι ενδιαφέρουσα συζήτηση για τα μίλαι γενικα..
στα υπόψη ότι αν υπήρχε παρόμοια πτήση με AF πιθανώς θα πλήρωνες τπτ ή ελάχιστα (fuel surcharge) μια και δεχονται μιλια για πληρωμή φόρων. γυρω στα 7500 για καθε segment. μόνο στις long haul πρέπει να πληρώσεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.617
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
κλασική περίπτωση λασπολογίας. το σαιτ δουλεύει κανονικότατα.:D
Ούτε χθες το βράδυ, ούτε τώρα... Δεν ξέρω να κάνω και screenshot να στο στείλω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ούτε χθες το βράδυ, ούτε τώρα... Δεν ξέρω να κάνω και screenshot να στο στείλω...
στο δικό μου pc δουλευε κ αυτη τη στιγμη δουλευει κανονικότατα.
τεσπα ειμαστε εντελώς εκτός θέματος. μην αρχίσει ο καθένας το μακρύ του κ το κοντό του..
επιστροφή. διαφορά υπάρχει κ στην εξαργύρωση μέσω aegean. δηλ πάιρνω business ΗΠΑ με Λουφτ 105.000, αν την πάρω μέσω Αιγαίου 90.000..κ τα οποία μαζεύονται πολύ εύκολα από μία μέση οικογενεια με πιστωτική κ bonus πόντους...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.096
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επιστροφή. διαφορά υπάρχει κ στην εξαργύρωση μέσω aegean. δηλ πάιρνω business ΗΠΑ με Λουφτ 105.000, αν την πάρω μέσω Αιγαίου 90.000..κ τα οποία μαζεύονται πολύ εύκολα από μία μέση οικογενεια με πιστωτική κ bonus πόντους...
Εκτός από τα μίλα, είναι και οι διαθεσιμότητες πολύ διαφορετικές. Συνήθως με Miles & More διαθεσιμότητα υπάρχει. Με άλλα προγράμματα της συμμαχίας (π.χ. Miles & Bonus) υπάρχει σαφώς μικρότερη διαθεσιμότητα (π.χ. μια θέση διαθέσιμη κάθε βδομάδα...), και κάποιες θέσεις δεν είναι ποτέ διαθέσιμες (π.χ. First Class σε Α380).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εκτός από τα μίλα, είναι και οι διαθεσιμότητες πολύ διαφορετικές. Συνήθως με Miles & More διαθεσιμότητα υπάρχει. Με άλλα προγράμματα της συμμαχίας (π.χ. Miles & Bonus) υπάρχει σαφώς μικρότερη διαθεσιμότητα (π.χ. μια θέση διαθέσιμη κάθε βδομάδα...), και κάποιες θέσεις δεν είναι ποτέ διαθέσιμες (π.χ. First Class σε Α380).
σιγουρα η καθε εταιρεια αντιμετωπιζει διαφορετικα τα δικα της προγραμματα από τα άλλα της συμμαχιας. παραμένει όμως εντυπωσιακή η διαφορά και ξανατονίζω με μίλια που μαζευονται σχετικά εύκολα, ακόμα και χωρις καμμία πτήση πραγματική...με ντομάτες, γάλα και αμόλυβδη πετάς business..not bad..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.617
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και πού την παίρνεις αυτή την πιστωτική;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.147
Η αναδρομική χρέωση μιλίων προϋποθέτει να ήσουν μέλος του προγράμματος κατά την ημερομηνία των πτήσεων. Είναι για την περίπτωση που πας στο αεροδρόμιο και δεν έχεις μαζί σου την κάρτα Miles&Bonus.

Δεν ήμουν μέλος την ημερομηνία των πτήσεων.Γράφτηκα μετά και μου πίστωσαν τα μίλια απο πτήσεις λίγων ημερών ως και μερικών βδομάδων πριν.Και πριν γραφτώ στο πρόγραμμα ρώτησα τον υπάλληλο στο αεροδρόμιο και μου είπε<<Μπορείτε να γίνεται μέλος τώρα και να σας πιστώσουμε τα μίλιααπο πτήσεις ως 6 μήνες πριν>>.Και όντως μου τα πίστωσαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.641
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom