Εξορμήσεις στο Ηνωμένο Βασίλειο

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τα μονόκλινα θα είναι τσεκούρι, φοβάμαι οτι θα χρειαστεί να πάρω παρέα!
? 25 με 40 pounds για τα παραπάνω? και με πρωινό? κάθε άλλο παρά τσεκούρι

περιμένω πρόγραμμα μάλλον θα το κάνω 2 weeks plan...
thx
αύριο έχω νότιο peak district (να το κλείσουμε δηλαδή!) αλλά θα πρότεινα, αν είσαι ok εσύ, να το καθυστερήσω όσο παίρνει καθώς θα δω κι άλλα τους επερχόμενους μήνες μέχρι την αναχώρησή σου.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
οκ θα δώσω 10 μέρες σε αυτό το ταξίδι, θα δω να κλείσω τα εισιτήρια κ βλέπουμε πως θα τις μοιράσουμε. Όταν είσαι έτοιμος μου λες.
Όσο για τη διαμονή 50 ευρώ-το ανώτατο βέβαια-το θεωρώ μεγάλο ποσό για μονόκλινο στη μέση του πουθενά, θα το ψαχουλέψω καλύτερα...
cheers ;)
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προτείνω:
Πετάς Manchester, με ωραία κοντινά χωριουδάκια (Stoke on Trent και τα γύρω γύρω) και κατευθύνεσαι για Lake District/Γλασκώβη/Highlands (ανεβαίνεις από Fort William κυκλικά προς Inverness-αν θες πας και στο βορειότερο άκρο Jon O' Groats), κατεβαίνεις Aberdeen, Dundee, Εδιμβούργο ΚΑΙ μετά, από τον επαρχιακό δρόμο, κατεβαίνεις Newcastle, Durham (για τα 2 τελευταία δεν είμαι αντικειμενική - είναι υπέροχα!), York, Leeds, Nottigham (πολύ κοντά και το Newstead Abbey, όπου έζησε ο Λόρδος Βύρωνας / ωραίο παλάτι με όμορφους κήπους), Manchester.

Σταματάς όπου σου αρέσει- παντού θα βρεις Bed and Breakfast σε καλές τιμές, πάντα διαπραγματεύσιμες.

Στα Highlands, προσοχή στα ελάφια! :)

:D

Έξοχο θέμα απίστευτες φωτογραφίες!:clap:

Χρειάζομαι πλάνο..σκέφτομαι 7 μέρες στη uk, χωρίς Λονδίνο μέσα!
Με ενδιαφέρουν γραφικά χωριουδάκια στη μέση του πουθενά, μελιστάλαχτα σπιτάκια, ψαροχώρια!
Ποια πορεία μου προτείνεις απο Λονδίνο κι επιστροφή Λονδίνο?
Περιμένω ιδέες παιδιά!
Ευχαριστώ!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Προτείνω:
Πετάς Manchester, με ωραία κοντινά χωριουδάκια (Stoke on Trent και τα γύρω γύρω) και κατευθύνεσαι για Lake District/Γλασκώβη/Highlands (ανεβαίνεις από Fort William κυκλικά προς Inverness-αν θες πας και στο βορειότερο άκρο Jon O' Groats), κατεβαίνεις Aberdeen, Dundee, Εδιμβούργο ΚΑΙ μετά, από τον επαρχιακό δρόμο, κατεβαίνεις Newcastle, Durham (για τα 2 τελευταία δεν είμαι αντικειμενική - είναι υπέροχα!), York, Leeds, Nottigham (πολύ κοντά και το Newstead Abbey, όπου έζησε ο Λόρδος Βύρωνας / ωραίο παλάτι με όμορφους κήπους), Manchester.

Σταματάς όπου σου αρέσει- παντού θα βρεις Bed and Breakfast σε καλές τιμές, πάντα διαπραγματεύσιμες.

Στα Highlands, προσοχή στα ελάφια! :)

:D
thx :clap:
έχω πάει fort william, edinb, manchester κ τα γυρω..πιο πολύ ενδιαφέρομαι για χωριουδάκια ναζιάρικα κ όχι πόλεις ;)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και με τούτο το post ολοκληρώνουμε το Peak District.
Η νότια περιοχή στην οποία θα περιηγηθούμε είναι και η πιο τουριστικά ανεπτυγμένη και προτεινόμενη από οδηγούς. Δεν είναι όμως αυτός ο λόγος που θα σας πω να αδιαφορήσετε και να προτιμήσετε τον Βορρά. Ούτε είναι ο λόγος το ότι κλήθηκα να ανακαλύψω τον Βορρά όταν στο Νότο είχα καθοδήγηση. Απλώς στα βόρια υπάρχουν τεράστιες λίμνες, έντονο ανάγλυφο, πυκνά δάση. Εδώ όμως η περιοχή φημίζεται για τις πεζοπορίες της

αν βρεθείτε στο Sheffield να ακολουθήσετε τον Α625 για να μπείτε εντός του District. Ο Α621 είναι πιο πολυσύχναστος. Πρώτος σταθμός το Bakewell που έχει το ποτάμι του, το κέντρο του, τους πεζοδρόμους του αλλά έχει ΚΑΙ φανάρι στο κέντρο του! έχει και δρόμο τεσσάρων λωρίδων!!! έχει ΚΑΙ traffic που και που!! άρα τι να πω? δεν είν' κακό, ειδικά μια βόλτα στο ποτάμι είναι όμορφη (χωρίς για κανένα απολύτως λόγο να είναι και μοναδική). συνεχίζουμε δυτικά από τον Α6 (που παρά το όνομά του που παραπέμπει σε μεγάλο άξονα, αφ' ενός δεν είναι κι αφ' ετέρου έχει μερικά τμήματα καρτ ποστάλ) μέχρι το χωριό Ashford όπου στρίβουμε δεξιά και αριστερά προς το Monsal Head:

επιστρέφουμε στο Ashford για να συνεχίσουμε επί του Α6 που θα μας βγάλει στο αδιάφορο Buxton. (στη συνέχεια ακολούθησα τον οδηγό μου για μια διαδρομή που αν και χαρακτηριζόταν ως μοναδικής ομορφιάς, δε θα συμφωνήσω. Καθώς όμως είδα και τις άλλες εναλλακτικές που ήταν χειρότερες,) τσιμπάμε τον Α515 στα νότια της πόλης και στρίβουμε ελαφρώς δεξιά στον Β5053 προς το συμπαθέστατο Lognor. αριστερά προς Crowdecote και μετά το χωριά δεξιά προς Hartington από μικρό και στενό δρομάκι. όλο ευθεία μέσα από μια ενδιαφέρουσα ρηχή κοιλάδα

Στον Α5054 που θα συναντήσετε μπροστά σας, στρίβετε δεξιά προς Hartington που, αν και παρουσιαζόταν και τούτο ως πολλά υποσχόμενο,.... δεν...


πλέον είστε στα τελειώματα. αφήνετε το Peak District και πάμε γι' άλλα.
Να επαναλάβω. δεν τα βλέπουμε και δεν μπορούμε να τα δούμε όλα απ' τ' αυτοκίνητο. αναζητήστε διαδρομές πεζοπορίας. το district είναι γεμάτο με καταστήματα και γραφεία που διοργανώνουν τέτοιες πεζοπορίες με αγαπημένη επιλογή το The Dove Valley. (το οδηγήσαμε μαζί στο παραπάνω post!)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Σπύρο κατέληξα σε Κορνουάλη γιατι θα μείνω κ Λονδίνο αρκετές μέρες-δεν άντεξα!
5-6 μέρες έμειναν επομένως για το ταξίδι με αυτοκίνητο και βλέπω Κορνουάλη, ποια μέρη προτείνεις στο στυλ που κουβεντιάσαμε παραπάνω?
ευχαριστώ!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
[ame="http://www.amazon.co.uk/501-Great-Days-Out-Ireland/dp/0753718278/ref=pd_sim_b_3"]501 Great Days Out in the UK and Ireland: Amazon.co.uk: David Brown, Arthur Findlay, Jackum Brown: Books
το βλέπεις το παραπάνω? έχω ετοιμάσει ένα google earth file με όλες τις περιοχές που προτείνονται εκεί μέσα. Κατέβασέ το, τρέξτο στο Google Earth και εντόπισε όλα τα pins και τις διαδρομές που έχω σημειώσει στην περιοχή που σε ενδιαφέρει. άνοιξε μερικές φωτογραφίες για να καταλάβεις τι γίνεται. Κορνουάλη θα πάω πρώτη φορά στις αρχές Σεπτέμβρη άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Θα σε συμβουλεύσω παρόλαυτά να επισκεφτείς κατά τη διαδρομή σου προς εκεί, το Cheddar και τα φαράγγια του, το Shaftesbury και το Stonehedge επί τον Α303 (you can't miss him)
 

Attachments

akkis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξιδι στη σκωτία,την χασαμε την εξεταστικη πατριωτη !!

Γεια σας παιδια! !! O λογαριασμος ειναι του πατερα μου οποτε εγω ειμαι η Μαγδα και οχι ο Ακης και πρωτη φορα γραφω :Ρ οκ! Λοιπον..θα κανω μια εκδρομη στη σκωτια και αρχικα θα την ξεκινησω απο το φορτ γουιλιαμ !!! Το προβλημα μου ειναι αρχικα αν ειναι καλο να νοικιασω αυτοκινητο και υστερα ,αν οχι,δε ξερω τι παιζει με τα τρενα απο Εδιμβουργο γιατι εκει θα κατεβω απο το αεροπλανο..Εψαξα λιγο και μου εβγαζε περιεργες τιμες :S Επίσης θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με ενημερωσει για το τι παιζει με το νοικιασμα και τισ πιστωτικες οσον αφορα το αυτοκινητο. Και αν καποιοσ θελει ας μου οργανωσει ολο το ταξιδι :Ρ πλακα κανω!! ευχαριστω προκαταβολικά !!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ένας νομός πριν την Κορνουάλη. Devon. Πρωτεύουσα το Exeter. Πολύ μεγάλο κομμάτι του αποτελεί το εθνικό πάρκο Dartmoor. Κάπως σαν το New Forest που είδαμε πιο πάνω κάποια στιγμή, όταν ακούμε "πάρκο" και "Αγγλία" το μυαλό μας μπορεί πολύ λογικά να ταξιδέψει σε ζούγκλες βλάστησης. Όχι εδώ. Άγρια άλογα, γελάδια, πρόβατα και βλάστηση που περιορίζεται κυρίως σε γκαζόν. Ακόμα όμως, αποτελεί ένα εξαίσιο get-a-way αν είστε στην περιοχή (κατεβαίνοντας προς Κορνουάλη πχ, περάστε από δω). Στο κέντρο του Dartmoor βρίσκεται το χωριό Postbridge. Το πέτρινο γεφύρι στην έξοδο του χωριού θα μπορούσε κάλλιστα να φιλοξενεί στοιχειά και νεράιδες από κάτω του. Δεν είναι όμως εύκολο να το φανταστείτε λόγω των απρόβλεπτα τεράστιων ορδών που κατακλείνουν τον χώρο.


Βγαίνοντας από το Dartmoor θα πρέπει να αλλάξετε προορισμό στο GPS για λίγο και να εισάγετε την λέξη "Lydford". Εκεί θα αναζητήσετε το ομώνυμο φαράγγι.
Όπως τα περισσότερα πράγματα στην Αγγλία έτσι κι εδώ θα πρέπει να πλερώσετε για να επισκεφτείτε το φαράγγι. Όλη η κυκλική διαδρομή είναι 3 μίλια και μπορεί να περπατηθεί (σύμφωνα με τους Εγγλέζους) σε 3 ώρες. Υπολογίστε κανά δίωρο. Εναλλακτικά, καθώς τα δύο βασικά αξιοθέατα του φαραγγιού βρίσκονται στις άκρες του, κάνετε ένα μικρό κομμάτι διαδρομής με τα πόδια και το ενδιάμεσο με το αμάξι. Στο πρώτο κομμάτι θα βρείτε το Devils Cauldron (αυτά τα παρατσούκλια τους είναι για λίτρα blanco). Κατεβαίνετε τα σκαλοπατάκια μέχρι το κατάφυτο φαράγγι, περνάτε τα γεφυράκια σας και κάπου εκεί, το Cauldron θα αρχίσει να ηχεί. Ένα στένεμα του φαραγγιού, το νερό ορμητικό στα αριστερά σας και όταν το στένεμα γίνει αρκετά κλειστοφοβικό και η βλάστηση και τα βράχια κλείνουν την κορυφή, το μονοπάτι που μέχρι τώρα ακροβατούσε στις άκρες των βράχων θα βρεθεί να κρέμεται πάνω σε μεταλλικά γεφύρια με τον χείμαρρο να ορμάει ανάμεσα στους βράχους. Εύγε. Εξαιρετική επέμβαση, το προτείνω χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Αυτό θα κάνω και για την άλλη άκρη του φαραγγιού όπου ο καταρράκτης της White Lady (white είναι και το blanco) βρίσκεται δίπλα από εκδρομικούς χώρους και πυκνή βλάστηση. Η κατάβαση από τις σκάλες αλλά και η ανάβαση από την πλαγιά, χρειάζεται μια κάποια φυσική κατάσταση
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Eξαιρετικά χρήσιμος οδηγός εκ των έσω! Σε κάνει να ονειρεύεσαι βρετανικό road-trip!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
μαλλον αυτο το ΠΣΚ ή την αλλη Δευτερα. Προλαβαινεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom