Επιλογή προορισμού Ιούλιο-Αύγουστο

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γλουπ :shock:

Και ο χαμένος κόσμος στο Tioman.....δε βάζω άλλες γιατί θα αυτοκτονήσουμε μεσημεριάτικα....

Καλού-κακού πριν πάω, θα χαιρετήσω μάνα-πατέρα-αδελφή κτλ...μπορεί να φάω το εισητήριο της επιστροφής
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
GTS εχω κλεισει για Φιλιππινεs μετα απο μαρτυριο 3 μηνων και σκληρου ντερμπυ με τη Μαλαισια...Τι θελειs μεσημεριατικα? Να ακυρωσω ξανα και να βγαλω για Μαλαισια? Ο τυποs στο πρακτορειο την τελευταια φορα μου λεει:
- Αν αλλαξετε παλι γνωμη , ζητηστε το Δημητρη χωριs δισταγμο.
-Ευχαριστω πολυ Δημητρη , του λεω
-Δεν ειμαι εγω , μου λεει , ειναι ο συναδελφοs , γιατι δε θα το αντεξω ξανα!!Κι εσκασε στα γελια :haha::haha:

Παρε κι ενα βιντεακι απο Redang να δειs που ηθελα να μεινω..
[AME]
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Έεελλααααα μωωωρεέεεε, σιγά τις Φιλιππίνες


Πάρε και από Tapuitan :shock::shock:



Αλλά δε ξέρεις πού να πρωτοπάς!!!!

Καλές ασπιρίνες :haha::haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω προτεινω το περσυνο μου ταξιδι...Playa Del Carmen στο Μεξικο
αναμεσα σε Τουλουμ, κ σε Κανκουν

παρα πολλες επιλογες διαμονης...απο φθηνα ως πανακριβα
σε μια ωρα πας βολτα κανκουν
σε μια πας Τουλουμ
μπορεις να πας στην πυραμιδα της Coba
μπορεις να πας στα θεματικα παρκα της περιοχης
μπορεις να πας Akumal....40 λεπτα με λεωφορειο κ κολυμπας με τις θαλασσιες χελωνες
μπορεις να πας σε παρα πολλες Cenotes για βουτια σε δροσερα νερα με σπηλιες, σταλακτιτες κλπ
απο Playa Del Carmen παιρνεις το καραβακι κ πας Cozumel...νοικιαζεις μηχανακι κ κανεις τον γυρο του νησιου...σταματα στην πισω πλευρα του νησιου, για βουτιες κ αστακο στα καρβουνα...
σε 4 ωρες πας Chichen Itza (η οπως γραφεται) ενα απο τα επτα θαυματα του κοσμου
κ αν θελεις ζουγκλα μπορεις να κανονισες εκδρομη με ATV ή trekking, k να το συνδυασεις με ραπελ σε σπηλιες για βουτιες σε cenotes...
σε ολα αυτα προσθεσε τον πελωριο πεζοδρομο στην Playa Del Carmen οπου εχω πιει το καλυτερο Μοχιτο κ την καλυτερη Μαργαριτα στην ζωη μου....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ονειρεμένος προορισμός το Μέχικο, Ιούλιο-Αύγουστο όμως?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ιουλιο Αυγουστο;;;

δεν νομιζω να εχεις προβλημα...

απλα θα εχεις πιο πολυ ζεστη κ ακομα πιο χλιαρη θαλασσα

αλλα ακομα κ αν σου τυχουν βροχες εχεις πολλα ν κανεις
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
απλα θα εχεις πιο πολυ ζεστη κ ακομα πιο χλιαρη θαλασσα αλλα ακομα κ αν σου τυχουν βροχες εχεις πολλα ν κανεις
Σ'αυτο εχεις δικιο , συμφωνω κι εγω για μεχρι τελος Ιουνιου , αλλα Ιουλιο-Αυγουστο ειναι καπως μεγαλυτερο το ρισκο για κανενα τυφωνα :shock:
Εσυ τι μηνα ειχες παει turms?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
παντα το ταξιδι μου για διακοπες του καλοκαιριου ειναι τελη Ιουνιου με αρχες Ιουλιου...

απο τις 14 μερες εκει μονο μια μερα ειδα βροχη...

αρχες Ιουλιου πιστευω ειναι οκ...
για Αυγουστο μου φαινεται οτι στην καραιβικη γενικα ειναι καπως προβλημα...πλην της Σαμανα στον Αγ. Δομηνικο...

αλλα κ εκει ειχα παει τελη ιουνη με αρχες ιουλιου

αξιωθηκα κ εφτιαξα τον χαρτη μου...
χα...
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Φίλε, turms, όντως η 5 anenue στην playa del carmen ήταν όλα τα λεφτά!!!!!!!
 

chrisalida

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
GTS καλησπέρα, να σου πώ ότι και εγώ το ίδιο δίλημμα αντιμετίζω τον τελευταίο καιρό μαλαισία-σιγκαπούρη ή κούβα για ιούλιο αύγουστο επίσης.μουσώνες στην μία πλευρά, τυφώνες στην άλλη.ακριβή η μέν επιλογή ακριβή και η δεύτερη.αν έχεις βρει άκρη για φθηνά αεροπορικά πες μου και μένα γιατί θέλω να κλείσω νωρίς σχετικά μήπως και πετύχω καλύτερες τιμές.για μεξικό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν είναι στις φετινές επιλογές μου αλλά για σιγκαπούρη-μαλαισία(είμαι fan της ν.α ασίας και ναι η μαλαισία έχει θεϊκές παραλίες) να σου μεταφέρω λίγο τι έχω βρει από άποψη κόστους. αν πας μέσω πρακτορείου(σαν ατομικό πακέτο) την πιο συμφέρουσα τιμή μου έδωσε το versus-travel (για 18 ημέρες ) 1600Ε + φόρους. τώρα αν θέλεις μεμονωμένα εισητήρια τα πιο οικονομικά ναύλα μου έδωσε η emirates γύρω στα 1200Ε.στο lankgawi δεν μου φαίνονται τόσο φτηνά τα δωμάτια(πχ σε σχέση με samui) ενώ στα perhedian islands βρήκα ένα πολύ καλό resort με 50Ε την βραδυά.κουάλα λουμπούρ(από 40-80Ε) κότα κιναμπάλου(50Ε) και σιγκαπούρη(70Ε).δεν έχω υπολογίσει μεταφορικά εσωτερικές πτήσεις ή ναύλα σε ferry. υπάρχει και η λύση του να αγοράσω ένα 18 οργανωμένο πακέτο(μόνο για τα χαμηλά εισητήρια και εγώ να διαμορφώσω τη διαμονή μου στα μέρη που εγώ θέλω αλλά αυτή η λύση επιφέρει άλλου είδους προβλήματα).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
GTS καλησπέρα, να σου πώ ότι και εγώ το ίδιο δίλημμα αντιμετίζω τον τελευταίο καιρό μαλαισία-σιγκαπούρη ή κούβα για ιούλιο αύγουστο επίσης.μουσώνες στην μία πλευρά, τυφώνες στην άλλη.ακριβή η μέν επιλογή ακριβή και η δεύτερη.αν έχεις βρει άκρη για φθηνά αεροπορικά πες μου και μένα γιατί θέλω να κλείσω νωρίς σχετικά μήπως και πετύχω καλύτερες τιμές.για μεξικό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν είναι στις φετινές επιλογές μου αλλά για σιγκαπούρη-μαλαισία(είμαι fan της ν.α ασίας και ναι η μαλαισία έχει θεϊκές παραλίες) να σου μεταφέρω λίγο τι έχω βρει από άποψη κόστους. αν πας μέσω πρακτορείου(σαν ατομικό πακέτο) την πιο συμφέρουσα τιμή μου έδωσε το versus-travel (για 18 ημέρες ) 1600Ε + φόρους. τώρα αν θέλεις μεμονωμένα εισητήρια τα πιο οικονομικά ναύλα μου έδωσε η emirates γύρω στα 1200Ε.στο lankgawi δεν μου φαίνονται τόσο φτηνά τα δωμάτια(πχ σε σχέση με samui) ενώ στα perhedian islands βρήκα ένα πολύ καλό resort με 50Ε την βραδυά.κουάλα λουμπούρ(από 40-80Ε) κότα κιναμπάλου(50Ε) και σιγκαπούρη(70Ε).δεν έχω υπολογίσει μεταφορικά εσωτερικές πτήσεις ή ναύλα σε ferry. υπάρχει και η λύση του να αγοράσω ένα 18 οργανωμένο πακέτο(μόνο για τα χαμηλά εισητήρια και εγώ να διαμορφώσω τη διαμονή μου στα μέρη που εγώ θέλω αλλά αυτή η λύση επιφέρει άλλου είδους προβλήματα).
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...azing-perhentian-other-malaysian-stories.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%F3%FD-%EA%E1%E9-%EC%DC%E3%E9%F3%F3%E1.html

Μια χαρά είναι καλοκαίρι στη Ν.Α. Ασία (από τη σωστή όμως πλευρά)
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σε όλους,
Ακόμη δεν τελείωσε το φετινό καλοκαίρι αλλά εγώ ως travel animal, σκέφτομαι ήδη το επόμενο. Γιαυτό και ζητώ τα φώτα σας. Σκέφτομαι για τον επόμενο Ιούλιο ή Αύγουστο (να μαστε καλά) , να οργανώσω ένα ταξίδι κάπου εκτός Ευρώπης. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο νου μου, (θα ήθελα να μπορούσα να πάω παντού) αλλά έχω κάνει κάποιες σκέψεις πχ για Κίνα, Καραιβική, Βιετνάμ, Σρι Λανκα αλλά και Λατινική Αμερική και Νέα Υόρκη και και και ....άσχετα μεταξύ τους αλλά γενικά είμαι ανοικτή σε όλα . Να πώ πως πριν 3 χρόνια πήγα στο Μπαλί που το είχα απωθημένο , και ήταν για μένα ένα ταξίδι που ακόμη το νοσταλγώ. Αυτό λοιπόν που θα παρακαλούσα για όποιον γνωρίζει, είναι να μου πεί σε ποιους προορισμούς να επικεντρωθώ γιαυτούς τους μήνες (οχι απαραίτητα απο αυτούς που αναφέρω παραπάνω αλλά και νέες προτάσεις και ιδέες) ούτως ώστε να μην αντιμετωπίσω προβλήματα με τον καιρό, πχ συνεχόμενες βροχές, πολύ ζέστη, πολύ υγρασία, μουσώνες, τυφώνες και γενικά οτιδήποτε θα έκανε δύσκολο ένα τέτοιο ταξίδι. Τα χρήματα που σκοπεύω να διαθέσω θα είναι περίπου 2000/άτομο για όλα (και λιγότερα αν είναι ακόμη καλύτερα) και οι μέρες το λιγότερο 10 και το περισσότερο 15. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις συμβουλές σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom