Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Χαιρετώ την όμορφη παρέα ,

Έφτασε και για εμένα αυτή η πολυπόθητη στιγμή, να επιλέξω επιτέλους σε ποια χώρα θα πραγματοποιήσω το ακαδημαικό μου εξάμηνο και ίσως και χρόνο ( γιατί όχι? ) . Να αναφέρω ότι είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής στο 3ο έτος και σκέφτομαι να πάω στο 4ο έτος (χειμερινό εξάμηνο) Από γλώσσες , ξέρω μόνο αγγλικά δυστυχώς και λέω δυστυχώς μιας και η μεγαλύτερη μου επιθυμία είναι να πάω Γαλλία ,συγκεκριμένα στην Λυών .Παρακάτω θα σας γράψω τις επιλογές που έχω μόνο με την γνώση Αγγλικών .Για τις υπόλοιπες χώρες υποδοχής απαιτείται σίγουρα το B1 , ή και, B2 της αντίστοιχης γλώσσας που ομιλείται στην κάθε μια .Οι χώρες αυτές απαιτούν B1 στα Αγγλικά και για Τσεχία το Α1 αλλά ξέρω και φοιτητές που πήγαν χωρίς να έχουν το αντίστοιχο χαρτί.

Βουλγαρία BG PLOVDIV Plovdiv Medical University
Κύπρος CY NICOSIA University of Nicosia
Τσεχία CZ ZLIN Tomas Bata University in Zlin
Λιθουανία LT UTENA Utenos Kolegija
Πολωνία PL SLUPSK Pomeranian University in Slupsk
Ρουμανία RO BRASOV Transilvania University of Brasov
Τουρκία TR EDIRNE Trakya Universitesi
Τουρκία TR GAZIANT Hasan Kalyoncu University
Τουρκία TR ISTANBU Okan Universitesi
Τουρκία TR ISTANBU Acibadem University
Τουρκία TR KONYA 04 Necmettin Erbakan Universitesi
Τουρκία TR MALATYA 01 Inonu Universitesi

Οι υπόλοιπες χώρες που θα αναφέρω στην συνέχεια θέλουν σίγουρα και την αντίστοιχη γλώσσα σε ένα πολύ καλό επίπεδο αλλά θα ήθελα να μου γράψετε από κάτω την άποψη σας .

Γαλλία F LYON Regional institute of Social and Nursing Education Rhone-Alpes of the French Red Cross( French B1 ,B2)
Ιταλία I PERUGIA Universita degli Studi di Perugia (Italian ,δεν αναφέρουν επίπεδο)
Ισπανία E MURCIA La Universidad Catolica San Antonio, Murcia( Spanish , και εδώ δεν αναφέρουν επίπεδο)
Γερμανία D BERLIN Evangelische Hochschule Berlin ( German B2)

Να αναφέρω ,επίσης , ότι δεν με ενδιαφέρει να πάω Γερμανία μιας και δεν ξέρω καθόλου την γλώσσα και γενικά σαν επιλογή δεν την προτιμώ. Εγώ έχω δύο απορίες . Πρώτον, σε ποια χώρα πιστεύετε ότι αξίζει να πάω και όλα τα συναφή ( κόστος ζωής , διασκέδαση , μετακίνηση σε διπλανές χώρες κ.α. ) Δεύτερον, με τα γαλλικά τι παίζει ? Υπάρχει περίπτωση ,αν ξεκινήσω μαθήματα τώρα μέχρι τον Σεπτέμβρη να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο ? Θέλω τόσο πολύ να πάω εκεί πέρα..
Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύτιμη, οπότε περιμένω τις απαντήσεις σας!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα με την έκταση του κειμένου μου.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πρώτον, σε ποια χώρα πιστεύετε ότι αξίζει να πάω και όλα τα συναφή ( κόστος ζωής , διασκέδαση , μετακίνηση σε διπλανές χώρες κ.α. ) Δεύτερον, με τα γαλλικά τι παίζει ? Υπάρχει περίπτωση ,αν ξεκινήσω μαθήματα τώρα μέχρι τον Σεπτέμβρη να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο ? Θέλω τόσο πολύ να πάω εκεί πέρα..
Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύτιμη, οπότε περιμένω τις απαντήσεις σας!
Κι εγώ Γαλλία και Βέλγιο σκεφτόμουν αρχικά για το Erasmus μου, προκειμένου να εξασκήσω τη γλώσσα, αλλά τελικά-ευτυχώς!- πήγα Πολωνία. Οι παράγοντες που αναφέρεις εμένα θα με οδηγούσαν κυρίως μεταξύ Τσεχίας, Πολωνίας και Λιθουανίας σαν χώρες ωστόσο με προβληματίζει λίγο το ότι οι πόλεις που έχεις δεν είναι τόσο μεγάλες και γνωστές και δεν ξέρω πώς είναι η ζωή εκεί. Μάλλον θα κοιτούσα Brasov (πολύ όμορφο) ή Κων/πόλη.

Θα χρειαστεί να αφοσιωθείς πάρα πολύ στα γαλλικά για να φτάσεις από το μηδέν σ ένα καλό επίπεδο μέχρι Σεπτέμβρη. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο μεν ωστόσο ο στόχος σου είναι δύσκολος. Γιατί θες τόσο πολύ Γαλλία; Είναι ακριβά εκεί!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.537
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Χαιρετώ την όμορφη παρέα ,

Έφτασε και για εμένα αυτή η πολυπόθητη στιγμή, να επιλέξω επιτέλους σε ποια χώρα θα πραγματοποιήσω το ακαδημαικό μου εξάμηνο και ίσως και χρόνο ( γιατί όχι? ) . Να αναφέρω ότι είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής στο 3ο έτος και σκέφτομαι να πάω στο 4ο έτος (χειμερινό εξάμηνο) Από γλώσσες , ξέρω μόνο αγγλικά δυστυχώς και λέω δυστυχώς μιας και η μεγαλύτερη μου επιθυμία είναι να πάω Γαλλία ,συγκεκριμένα στην Λυών .Παρακάτω θα σας γράψω τις επιλογές που έχω μόνο με την γνώση Αγγλικών .Για τις υπόλοιπες χώρες υποδοχής απαιτείται σίγουρα το B1 , ή και, B2 της αντίστοιχης γλώσσας που ομιλείται στην κάθε μια .Οι χώρες αυτές απαιτούν B1 στα Αγγλικά και για Τσεχία το Α1 αλλά ξέρω και φοιτητές που πήγαν χωρίς να έχουν το αντίστοιχο χαρτί.

Βουλγαρία BG PLOVDIV Plovdiv Medical University
Κύπρος CY NICOSIA University of Nicosia
Τσεχία CZ ZLIN Tomas Bata University in Zlin
Λιθουανία LT UTENA Utenos Kolegija
Πολωνία PL SLUPSK Pomeranian University in Slupsk
Ρουμανία RO BRASOV Transilvania University of Brasov
Τουρκία TR EDIRNE Trakya Universitesi
Τουρκία TR GAZIANT Hasan Kalyoncu University
Τουρκία TR ISTANBU Okan Universitesi
Τουρκία TR ISTANBU Acibadem University
Τουρκία TR KONYA 04 Necmettin Erbakan Universitesi
Τουρκία TR MALATYA 01 Inonu Universitesi

Οι υπόλοιπες χώρες που θα αναφέρω στην συνέχεια θέλουν σίγουρα και την αντίστοιχη γλώσσα σε ένα πολύ καλό επίπεδο αλλά θα ήθελα να μου γράψετε από κάτω την άποψη σας .

Γαλλία F LYON Regional institute of Social and Nursing Education Rhone-Alpes of the French Red Cross( French B1 ,B2)
Ιταλία I PERUGIA Universita degli Studi di Perugia (Italian ,δεν αναφέρουν επίπεδο)
Ισπανία E MURCIA La Universidad Catolica San Antonio, Murcia( Spanish , και εδώ δεν αναφέρουν επίπεδο)
Γερμανία D BERLIN Evangelische Hochschule Berlin ( German B2)

Να αναφέρω ,επίσης , ότι δεν με ενδιαφέρει να πάω Γερμανία μιας και δεν ξέρω καθόλου την γλώσσα και γενικά σαν επιλογή δεν την προτιμώ. Εγώ έχω δύο απορίες . Πρώτον, σε ποια χώρα πιστεύετε ότι αξίζει να πάω και όλα τα συναφή ( κόστος ζωής , διασκέδαση , μετακίνηση σε διπλανές χώρες κ.α. ) Δεύτερον, με τα γαλλικά τι παίζει ? Υπάρχει περίπτωση ,αν ξεκινήσω μαθήματα τώρα μέχρι τον Σεπτέμβρη να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο ? Θέλω τόσο πολύ να πάω εκεί πέρα..
Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύτιμη, οπότε περιμένω τις απαντήσεις σας!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα με την έκταση του κειμένου μου.


Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Εγώ έκανα εράσμους στο Ουρένσε της Ισπανίας πριν 8(!) χρόνια. Έχω γράψει και κάποια πράγματα σχετικά με την εμπειρία μου εκεί. https://www.travelstories.gr/community/threads/islas-cíes-ο-παράδεισος-της-Γαλικίας.60093/

Δεν έχω πάει σε καμία απ'τις υποψήφιες πόλεις, αλλά θέλω να σου γράψω κάποια πράγματα πιο γενικά. Γαλλία χωρίς καλή γνώση Γαλλικών μου ακούγεται σαν εφιάλτης. Από περσι τον Οκτώβριο ζω στη Γαλλία (Δουνκέρκη) και τώρα έχω φτάσει σε σημείο να επικοινωνώ με δυσκολία. Δεν ήξερα λέξη στα Γαλλικά πριν έρθω και πίστεψε με ήταν ζόρι. Το να έχεις φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο μέχρι το Σεπτέμβρη μου ακούγεται πολύ αισιόδοξο σενάριο. Αν και κάποιοι το έχουν με τις γλώσσες, δε ξέρω αν ανήκεις σ'αυτή την κατηγορία. Η Γαλλία είναι γενικά ακριβή χώρα, για τη Λυόν συγκεκριμένα δε γνωρίζω όμως.

Ισπανία πήγα επίσης χωρίς να ξέρω λέξη στα Ισπανικά και μετά από ένα χρόνο που έφυγα ήμουν σε επίπεδο που μπορούσα να επικοινωνώ χωρίς πρόβλημα. Πιστεύω ότι είναι εύκολη γλώσσα και μας ταιριάζει η προφορά της. Μέχρι το Σεπτέμβρη είναι αρκετός χρόνος για να φτάσεις σε καλό επίπεδο. Η Ισπανία είναι πολύ πιο φθηνή χώρα ειδικά σε ποτά, φαγητά (πολύ ανώτερο το Ισπανικό φαγητό απ'το Γαλλικό κατά τη γνώμη μου!). Η πιο συμφέρουσα οικονομικά λύση για διαμονή στην Ισπανία είναι η ενοικίαση δωματίου σε σπίτι με άλλους συγκάτοικους. Είναι και ωραία εμπειρία, ένα καλό site για να βρεις σπίτι είναι αυτό https://www.idealista.com/

Η διασκέδαση είναι το πιο δυνατό χαρτί της Ισπανίας. Ειδικά αν πας και σε παραδοσιακές γιορτές τους.

Τέλος να σου πω ότι όποιο μέρος και να επιλέξεις να προτιμήσεις ολόκληρο χρόνο αντί για εξάμηνο αν έχεις τη δυνατότητα. Το εξάμηνο φεύγει πολύ γρήγορα και θυμάμαι πόσο ξενερωμένα ήταν τα παιδιά που έφευγαν και έβλεπαν εμάς να μένουμε πίσω.

Καλή επιτυχία ότι κι αν επιλέξεις!
 
Last edited:

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Κι εγώ Γαλλία και Βέλγιο σκεφτόμουν αρχικά για το Erasmus μου, προκειμένου να εξασκήσω τη γλώσσα, αλλά τελικά-ευτυχώς!- πήγα Πολωνία. Οι παράγοντες που αναφέρεις εμένα θα με οδηγούσαν κυρίως μεταξύ Τσεχίας, Πολωνίας και Λιθουανίας σαν χώρες ωστόσο με προβληματίζει λίγο το ότι οι πόλεις που έχεις δεν είναι τόσο μεγάλες και γνωστές και δεν ξέρω πώς είναι η ζωή εκεί. Μάλλον θα κοιτούσα Brasov (πολύ όμορφο) ή Κων/πόλη.

Θα χρειαστεί να αφοσιωθείς πάρα πολύ στα γαλλικά για να φτάσεις από το μηδέν σ ένα καλό επίπεδο μέχρι Σεπτέμβρη. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο μεν ωστόσο ο στόχος σου είναι δύσκολος. Γιατί θες τόσο πολύ Γαλλία; Είναι ακριβά εκεί!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αρχικά.Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει τόσο αυτή η χώρα, απλά νομίζω ότι είναι και η καλύτερη επιλογή όσον αφορά και το πανεπιστήμιο και γενικά τα γαλλικά είναι πολύ χρήσιμη γλώσσα στον συγκεκριμένο κλάδο που βρίσκομαι. Να σου πω την αλήθεια δεν θα με χαλούσε καθόλου Τσεχία , Πολωνία ή Λιθουανία απλά μου φαίνονται πολυ μικρές πόλεις( αν και πηγε μια γνωστή μου Πολωνία για ένα εξάμηνο και τελικά κάθησε έναν χρόνο γιατί ξετρελάθηκε). Ρουμανία έχω ακούσει τα καλύτερα και λένε ότι είναι πανέμορφα αλλά δεν ξέρω αν με τραβάει σαν χώρα..νομίζω και οικονομικά συμφέρει πολύ η Ρουμανία ,σωστά?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αρχικά.Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει τόσο αυτή η χώρα, απλά νομίζω ότι είναι και η καλύτερη επιλογή όσον αφορά και το πανεπιστήμιο και γενικά τα γαλλικά είναι πολύ χρήσιμη γλώσσα στον συγκεκριμένο κλάδο που βρίσκομαι. Να σου πω την αλήθεια δεν θα με χαλούσε καθόλου Τσεχία , Πολωνία ή Λιθουανία απλά μου φαίνονται πολυ μικρές πόλεις( αν και πηγε μια γνωστή μου Πολωνία για ένα εξάμηνο και τελικά κάθησε έναν χρόνο γιατί ξετρελάθηκε). Ρουμανία έχω ακούσει τα καλύτερα και λένε ότι είναι πανέμορφα αλλά δεν ξέρω αν με τραβάει σαν χώρα..νομίζω και οικονομικά συμφέρει πολύ η Ρουμανία ,σωστά?
Στη Ρουμανία και δη Τρανσυλβανία είναι όντως πάρα πολύ όμορφα. Ωραίες πόλεις και φύση. Επίσης είναι πάρα πολύ οικονομικά, άρα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις πολλά πράγματα, εξόδους, εκδρομές, ταξίδια τριγύρω κλπ. Την Πολωνία την αγαπώ για Erasmus αλλά παίζει ρόλο και σε ποια πόλη θα είσαι. Το Slupsk πρώτη φορά το ακούω, αν και γνωρίζω αρκετά τη χώρα (ωραίο φαίνεται και δεν είναι και πολύ μικρό τελικά). Εάν έχει αρκετά πανεπιστήμια σημαίνει θα έχει και φοιτητική ζωή οπότε μια χαρά μπορείς να περάσεις κι εκεί. Προσωπικά δεν επέλεξα την πόλη του Erasmus μου σύμφωνα με το πανεπιστήμιο και πόσο καλό είναι αλλά δέχομαι ότι κάποιοι δίνουν σημασία σε αυτό. Πρέπει επομένως λίγο να ζυγιάσεις τα πράγματα. Ή επιλέγεις καλό πανεπιστήμιο και προσπαθείς πάρα πολύ να μάθεις τη γλώσσα άμεσα ή επιλέγεις κάτι πιο οικονομικό που μπορεί να αποδειχτεί και καλύτερο εν τέλει.
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Επίσης η Τουρκία είναι δίπλα μας και δεν θα ήθελα να πάω κάπου τόσο κοντά..
Στη Ρουμανία και δη Τρανσυλβανία είναι όντως πάρα πολύ όμορφα. Ωραίες πόλεις και φύση. Επίσης είναι πάρα πολύ οικονομικά, άρα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις πολλά πράγματα, εξόδους, εκδρομές, ταξίδια τριγύρω κλπ. Την Πολωνία την αγαπώ για Erasmus αλλά παίζει ρόλο και σε ποια πόλη θα είσαι. Το Slupsk πρώτη φορά το ακούω, αν και γνωρίζω αρκετά τη χώρα (ωραίο φαίνεται και δεν είναι και πολύ μικρό τελικά). Εάν έχει αρκετά πανεπιστήμια σημαίνει θα έχει και φοιτητική ζωή οπότε μια χαρά μπορείς να περάσεις κι εκεί. Προσωπικά δεν επέλεξα την πόλη του Erasmus μου σύμφωνα με το πανεπιστήμιο και πόσο καλό είναι αλλά δέχομαι ότι κάποιοι δίνουν σημασία σε αυτό. Πρέπει επομένως λίγο να ζυγιάσεις τα πράγματα. Ή επιλέγεις καλό πανεπιστήμιο και προσπαθείς πάρα πολύ να μάθεις τη γλώσσα άμεσα ή επιλέγεις κάτι πιο οικονομικό που μπορεί να αποδειχτεί και καλύτερο εν τέλει.
Κατάλαβα τι λες..Επίσης η Τουρκία είναι δίπλα μας και δεν θα ήθελα να πάω κάπου τόσο κοντά..Θα δω τι θα κάνω πάντως , σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Τουρκία έχει κι άλλο ανασταλτικό παράγοντα: Τις πιο ακριβές (πια) μπύρες στην Ευρώπη. Δεν πας για μπυράσμους σε τέτοιο μέρος... :) :) :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Χαιρετώ την όμορφη παρέα ,

Έφτασε και για εμένα αυτή η πολυπόθητη στιγμή, να επιλέξω επιτέλους σε ποια χώρα θα πραγματοποιήσω το ακαδημαικό μου εξάμηνο και ίσως και χρόνο ( γιατί όχι? ) . Να αναφέρω ότι είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής στο 3ο έτος και σκέφτομαι να πάω στο 4ο έτος (χειμερινό εξάμηνο) Από γλώσσες , ξέρω μόνο αγγλικά δυστυχώς και λέω δυστυχώς μιας και η μεγαλύτερη μου επιθυμία είναι να πάω Γαλλία ,συγκεκριμένα στην Λυών .Παρακάτω θα σας γράψω τις επιλογές που έχω μόνο με την γνώση Αγγλικών .Για τις υπόλοιπες χώρες υποδοχής απαιτείται σίγουρα το B1 , ή και, B2 της αντίστοιχης γλώσσας που ομιλείται στην κάθε μια .Οι χώρες αυτές απαιτούν B1 στα Αγγλικά και για Τσεχία το Α1 αλλά ξέρω και φοιτητές που πήγαν χωρίς να έχουν το αντίστοιχο χαρτί.

Βουλγαρία BG PLOVDIV Plovdiv Medical University
Κύπρος CY NICOSIA University of Nicosia
Τσεχία CZ ZLIN Tomas Bata University in Zlin
Λιθουανία LT UTENA Utenos Kolegija
Πολωνία PL SLUPSK Pomeranian University in Slupsk
Ρουμανία RO BRASOV Transilvania University of Brasov
Τουρκία TR EDIRNE Trakya Universitesi
Τουρκία TR GAZIANT Hasan Kalyoncu University
Τουρκία TR ISTANBU Okan Universitesi
Τουρκία TR ISTANBU Acibadem University
Τουρκία TR KONYA 04 Necmettin Erbakan Universitesi
Τουρκία TR MALATYA 01 Inonu Universitesi

Οι υπόλοιπες χώρες που θα αναφέρω στην συνέχεια θέλουν σίγουρα και την αντίστοιχη γλώσσα σε ένα πολύ καλό επίπεδο αλλά θα ήθελα να μου γράψετε από κάτω την άποψη σας .

Γαλλία F LYON Regional institute of Social and Nursing Education Rhone-Alpes of the French Red Cross( French B1 ,B2)
Ιταλία I PERUGIA Universita degli Studi di Perugia (Italian ,δεν αναφέρουν επίπεδο)
Ισπανία E MURCIA La Universidad Catolica San Antonio, Murcia( Spanish , και εδώ δεν αναφέρουν επίπεδο)
Γερμανία D BERLIN Evangelische Hochschule Berlin ( German B2)

Να αναφέρω ,επίσης , ότι δεν με ενδιαφέρει να πάω Γερμανία μιας και δεν ξέρω καθόλου την γλώσσα και γενικά σαν επιλογή δεν την προτιμώ. Εγώ έχω δύο απορίες . Πρώτον, σε ποια χώρα πιστεύετε ότι αξίζει να πάω και όλα τα συναφή ( κόστος ζωής , διασκέδαση , μετακίνηση σε διπλανές χώρες κ.α. ) Δεύτερον, με τα γαλλικά τι παίζει ? Υπάρχει περίπτωση ,αν ξεκινήσω μαθήματα τώρα μέχρι τον Σεπτέμβρη να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο ? Θέλω τόσο πολύ να πάω εκεί πέρα..
Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύτιμη, οπότε περιμένω τις απαντήσεις σας!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα με την έκταση του κειμένου μου.
Εγώ είχα πάει Πολωνία το προηγούμενο εαρινό εξάμηνο! Φοβερή εμπειρία και η Πολωνία μεγάλη και όμορφη χώρα με καλούς ανθρώπους! Εγώ θα σου πρότεινα κεντρική ή Ανατολική Ευρώπη. Είναι πολύ οικονομικές σε σύγκριση με Γαλλία, Ιταλία κτλ και θα είσαι άνετα με τα χρήματα. Έχουν έντονη ζωή και κυριως; Είναι κεντρική Ευρώπη όποτε θα μπορείς να κανεις ΠΟΛΛΑ ταξίδια! Εγώ έμπαινα σε ένα τρένο ή λεωφορείο και εφτασα από την Γερμανία ως την Πράγα και την Βουδαπέστη. Τα αεροπορικά εισητηρια είναι επίσης παρα πολύ φθηνά. Θα σου πρότεινα όποτε Τσεχία, Ρουμανία ή Πολωνία. Το μέρος αυτό στην Πολωνία που έχετε στην λίστα είναι κοντά στην Γκντυνια που είναι φοιτητούπολη και στο Γκντανσκ που είναι πανέμορφο (και έχει αεροδρόμιο ;) ). Τα τρενα τους είναι πολύ καλά και οι μετακινησεις πανεύκολες, κάθε σκ θα πηγαινεις εκδρομές! Θα περάσεις τελεια όπου και να πας πάντως!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.878
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Χαιρετώ την όμορφη παρέα ,

Έφτασε και για εμένα αυτή η πολυπόθητη στιγμή, να επιλέξω επιτέλους σε ποια χώρα θα πραγματοποιήσω το ακαδημαικό μου εξάμηνο και ίσως και χρόνο ( γιατί όχι? ) . Να αναφέρω ότι είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής στο 3ο έτος και σκέφτομαι να πάω στο 4ο έτος (χειμερινό εξάμηνο) Από γλώσσες , ξέρω μόνο αγγλικά δυστυχώς και λέω δυστυχώς μιας και η μεγαλύτερη μου επιθυμία είναι να πάω Γαλλία ,συγκεκριμένα στην Λυών .Παρακάτω θα σας γράψω τις επιλογές που έχω μόνο με την γνώση Αγγλικών .Για τις υπόλοιπες χώρες υποδοχής απαιτείται σίγουρα το B1 , ή και, B2 της αντίστοιχης γλώσσας που ομιλείται στην κάθε μια .Οι χώρες αυτές απαιτούν B1 στα Αγγλικά και για Τσεχία το Α1 αλλά ξέρω και φοιτητές που πήγαν χωρίς να έχουν το αντίστοιχο χαρτί.

Βουλγαρία BG PLOVDIV Plovdiv Medical University
Κύπρος CY NICOSIA University of Nicosia
Τσεχία CZ ZLIN Tomas Bata University in Zlin
Λιθουανία LT UTENA Utenos Kolegija
Πολωνία PL SLUPSK Pomeranian University in Slupsk
Ρουμανία RO BRASOV Transilvania University of Brasov
Τουρκία TR EDIRNE Trakya Universitesi
Τουρκία TR GAZIANT Hasan Kalyoncu University
Τουρκία TR ISTANBU Okan Universitesi
Τουρκία TR ISTANBU Acibadem University
Τουρκία TR KONYA 04 Necmettin Erbakan Universitesi
Τουρκία TR MALATYA 01 Inonu Universitesi

Οι υπόλοιπες χώρες που θα αναφέρω στην συνέχεια θέλουν σίγουρα και την αντίστοιχη γλώσσα σε ένα πολύ καλό επίπεδο αλλά θα ήθελα να μου γράψετε από κάτω την άποψη σας .

Γαλλία F LYON Regional institute of Social and Nursing Education Rhone-Alpes of the French Red Cross( French B1 ,B2)
Ιταλία I PERUGIA Universita degli Studi di Perugia (Italian ,δεν αναφέρουν επίπεδο)
Ισπανία E MURCIA La Universidad Catolica San Antonio, Murcia( Spanish , και εδώ δεν αναφέρουν επίπεδο)
Γερμανία D BERLIN Evangelische Hochschule Berlin ( German B2)

Να αναφέρω ,επίσης , ότι δεν με ενδιαφέρει να πάω Γερμανία μιας και δεν ξέρω καθόλου την γλώσσα και γενικά σαν επιλογή δεν την προτιμώ. Εγώ έχω δύο απορίες . Πρώτον, σε ποια χώρα πιστεύετε ότι αξίζει να πάω και όλα τα συναφή ( κόστος ζωής , διασκέδαση , μετακίνηση σε διπλανές χώρες κ.α. ) Δεύτερον, με τα γαλλικά τι παίζει ? Υπάρχει περίπτωση ,αν ξεκινήσω μαθήματα τώρα μέχρι τον Σεπτέμβρη να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο ? Θέλω τόσο πολύ να πάω εκεί πέρα..
Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύτιμη, οπότε περιμένω τις απαντήσεις σας!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα με την έκταση του κειμένου μου.
Για αρχη, συγχαρητηρια για την επιλογη να πας Erasmus και καλη αρχη :clap::clap::clap::xalara::xalara::xalara:

Συμφωνω με life @Earth Citizen, ειναι μικρες πολεις και η καθε επιλογη εχει τα καλα και τα κακα της. Οποτε πρεπει να αναρωτηθεις εσυ..

Εχεις δει μερη της κεντρικης Ευρωπης; Θελεις να τα δεις; Γιατι εαν θελεις,τοτε το Zlin φανταζει ιδανικη επιλογη. Πολυ κοντα σε Μπρατισλαβα, Βιεννη, Πραγα, Βουδαπεστη, Κρακοβια, πολυ ωραιες επιλογες και εισαι σε ολες τις πολεις στο 3ωρο max.. Στην πολη της Πολωνιας ειναι κοντα στο Gdansk και το Wroclaw, το Βερολινο, η Βαρσοβια.. Ε νομιζω ειναι λιγο πιο ψηλα. Εγω θα επελεγα Zlin.

Brasov και Τρανσυλβανια θα ειναι πανεμορφα το φθινοπωρο, αλλα εκει περιοριζεσαι στις επιλογες για το που αλλου θα πας. Στη μεση της Ρουμανιας, αντε το πολυ να πας σε ενα Βουκουρεστι..

Σε οσους μου εχουν πει οτι πηγαν σε πολεις Ερασμους που επρεπε να ξερουν την γλωσσα, δεν περασαν "καλα" σαν Ερασμιτες, αλλα εμαθαν την γλωσσα:bleh::bleh::bleh:

Ψηφιζω Zlin :clap::clap::clap::xalara::xalara::xalara:
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
To Zlin όντως βρίσκεται σε εξαιρετική τοποθεσια :clap: Επίσης να πω και κάτι άλλο, δεν είναι κακό να πας σε μικρή πόλη, ίσα ίσα... Το καλό είναι ότι όλοι οι ερασμιτες θα γνωριστείτε μεταξύ σας και θα κάνετε καλή παρεα. Στις μεγάλες πόλεις είναι άπειρα τα άτομα, και ενώ αυτό δεν είναι κακό, ίσως να χάνεσαι πιο εύκολα με τις παρέες σου. Εμεις στην Πολωνια, στο Ποζναν, ήμασταν όλοι οι Ερασμιτες μια μεγάλη παρεα όλοι μαζί. Μην φοβάσαι τις μικρες πόλεις :D
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Η Τουρκία έχει κι άλλο ανασταλτικό παράγοντα: Τις πιο ακριβές (πια) μπύρες στην Ευρώπη. Δεν πας για μπυράσμους σε τέτοιο μέρος... :) :) :)
Χαχαχαχ λες ε? Δεν νομίζω γενικά να την επέλεγα σαν χώρα για εράσμους!
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εγώ είχα πάει Πολωνία το προηγούμενο εαρινό εξάμηνο! Φοβερή εμπειρία και η Πολωνία μεγάλη και όμορφη χώρα με καλούς ανθρώπους! Εγώ θα σου πρότεινα κεντρική ή Ανατολική Ευρώπη. Είναι πολύ οικονομικές σε σύγκριση με Γαλλία, Ιταλία κτλ και θα είσαι άνετα με τα χρήματα. Έχουν έντονη ζωή και κυριως; Είναι κεντρική Ευρώπη όποτε θα μπορείς να κανεις ΠΟΛΛΑ ταξίδια! Εγώ έμπαινα σε ένα τρένο ή λεωφορείο και εφτασα από την Γερμανία ως την Πράγα και την Βουδαπέστη. Τα αεροπορικά εισητηρια είναι επίσης παρα πολύ φθηνά. Θα σου πρότεινα όποτε Τσεχία, Ρουμανία ή Πολωνία. Το μέρος αυτό στην Πολωνία που έχετε στην λίστα είναι κοντά στην Γκντυνια που είναι φοιτητούπολη και στο Γκντανσκ που είναι πανέμορφο (και έχει αεροδρόμιο ;) ). Τα τρενα τους είναι πολύ καλά και οι μετακινησεις πανεύκολες, κάθε σκ θα πηγαινεις εκδρομές! Θα περάσεις τελεια όπου και να πας πάντως!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ! Η αλήθεια είναι ότι θέλω να δουλέψω το καλοκαίρι πριν φύγω για να είμαι άνετη με τα χρήματα και να μην εξαρτώμαι αποκλειστικά απο την επιχορήγηση που δικαιούμαι , γιατι βρε παιδια άνθρωποι ειμαστε και κατι παραπάνω θα ξοδέψουμε..επισης θα επιλεξω να μεινω σίγουρα σε εστια οποτε θα μου βγει σιγουρα πιο οικονομικά το θεμα της διαμονης! Με ενδιαφερει πολυ το θεμα της μετακίνησης οπότε η Πολωνια ,Τσεχια και Μπρασοβ ακουγονται καλες επιλογες..με βοηθησες πολυ με την απαντηση σου..σε ευχαριστω και παλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.199
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom