Γενικά Επιλογή προορισμού 2021

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.967
Googlαρε την τιμη του εισιτηριου του μετρο και του καφε στη Βιεννη και την Πραγα και μετα καταληγετε σε συμπερασματα για το τι ειναι εκτος budget.

Νυχτερινη ζωη και κεφι στη Βιεννη? Ε, τωρα...
Παρτε ενα τρενο για Πραγα, οπως ειπαν και οι απο πανω.


Λοιπόν κλείσαμε αεροπορικά για ΒΙΕΝΝΗ.
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Οι μέρες/πτήσεις είναι αυτές που βγάζουν πολύ εκτός "budget" την εκδρομή. Δυστυχώς δεν βολεύουν πολύ οι μέρες για αναχώρηση-άφιξη, οπότε απο αυτήν την άποψη είμαστε στ 50% φτηνότερα εισιτήρια στην Βιέννη, από να παμε απ' ευθείας Πράγα. Παίζει και η Μπρατισλάβα που είναι σχεδόν στην ώρα αλλά την βλέπω κόκκινη στον χάρτη covid. Δεν ξέρω τι θα παίζει με μπες βγες με το τρένο.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι μέρες/πτήσεις είναι αυτές που βγάζουν πολύ εκτός "budget" την εκδρομή. Δυστυχώς δεν βολεύουν πολύ οι μέρες για αναχώρηση-άφιξη, οπότε απο αυτήν την άποψη είμαστε στ 50% φτηνότερα εισιτήρια στην Βιέννη, από να παμε απ' ευθείας Πράγα. Παίζει και η Μπρατισλάβα που είναι σχεδόν στην ώρα αλλά την βλέπω κόκκινη στον χάρτη covid. Δεν ξέρω τι θα παίζει με μπες βγες με το τρένο.
Άργησα να το δω το θέμα, αλλά Βιέννη θα σας πρότεινα. Έχει ζωή έξω το καλοκαίρι, υπαίθρια φεστιβάλ σινεμά, μουσικής, κλπ. Η κατάσταση με τον Covid είναι οκ από τη στιγμή που άνοιξε, χωρίς περιορισμούς. Όσο για βραδινή ζωή, παντού υπάρχουν μπαράκια να πας. Οι νεότερες ηλικίες τα μυρίζονται αυτά, όταν ζούσα Φρανκφούρτη, Γερμανίδα συνάδελφος έλεγε στο γραφείο μερικές φορές πως η κόρη της γύρισε 4 το πρωί στο σπίτι, πού πάνε τη ρωτούσα, υπάρχουν μου λέει, μη βλέπεις που δεν πάμε εμείς.
Αυτό που ξέρω από προσωπική εμπειρία μετά από χρόνια διαμονής σε Γερμανία και λιγότερο Αυστρία, στις χώρες που το καλοκαίρι είναι συντομότερο, εκτιμούν και ζουν πολύ έντονα το "έξω", απολαμβάνουν την καλοκαιρία, τις υπαίθριες δραστηριότητες, τα σπορ.
Πάντως, Μπρατισλάβα πάτε και με πλεούμενο από Βιέννη, άσε που με το τρένο εντός Αυστρίας μπορείτε να δείτε και κανένα Σάλτσμπουργκ ή Ίννσμπρουκ.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή θα βρεις πολύ κόσμο έξω έως αργά το βράδυ στη Βιέννη. Τώρα για τις καθημερινές...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
513
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Βιέννη.....πολύ καλή επιλογή...για διασκέδαση στα μπαράκια δίπλα στό Δούναβη...... Πολύ διασκέδαση και χορός μέχρι αργά.... Συμφωνώ με 1000
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Την κάτσαμε την βάρκα παιδιά. Αν έχεις τύχη.....
Πολύ τρέξιμο για το τίποτα. Ο γιος ανέβασε λίγο πυρετό (ασυμπτωματικός κατά τα άλλα) και βρέθηκε θετικός σε PCR που κάναμε καλού κακού. Άρα γιοκ ταξίδι.
Τι παίζει τώρα με τα εισιτήρια. Υπάρχει περίπτωση Ryan να κάνει κάποιου είδους επιστροφή χρημάτων; Τα έκλεισα χθες βράδυ και η πτήση ήταν Δευτέρα πρωί.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Την κάτσαμε την βάρκα παιδιά. Αν έχεις τύχη.....
Πολύ τρέξιμο για το τίποτα. Ο γιος ανέβασε λίγο πυρετό (ασυμπτωματικός κατά τα άλλα) και βρέθηκε θετικός σε PCR που κάναμε καλού κακού. Άρα γιοκ ταξίδι.
Τι παίζει τώρα με τα εισιτήρια. Υπάρχει περίπτωση Ryan να κάνει κάποιου είδους επιστροφή χρημάτων; Τα έκλεισα χθες βράδυ και η πτήση ήταν Δευτέρα πρωί.
Περαστικά στο παιδί! Ταξιδιωτική γκαντεμιά γερού βεληνεκούς. Δεν έχω άλλη εμπειρία από Ryan πέρα από μία γρήγορη επιστροφή χρημάτων πέρυσι για ταξίδι που ακυρώθηκε από αυτούς. Σίγουρα άλλοι εδώ θα ξέρουν για περίπτωση σαν τη δική σας.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Την κάτσαμε την βάρκα παιδιά. Αν έχεις τύχη.....
Πολύ τρέξιμο για το τίποτα. Ο γιος ανέβασε λίγο πυρετό (ασυμπτωματικός κατά τα άλλα) και βρέθηκε θετικός σε PCR που κάναμε καλού κακού. Άρα γιοκ ταξίδι.
Τι παίζει τώρα με τα εισιτήρια. Υπάρχει περίπτωση Ryan να κάνει κάποιου είδους επιστροφή χρημάτων; Τα έκλεισα χθες βράδυ και η πτήση ήταν Δευτέρα πρωί.
Δωρεάν τέλος αλλαγής, κλείνεις άλλη ημερομηνία και πληρώνεις τυχόν διαφορά στο ναύλο. Δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων.
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Καλημέρα σας
Θα πήγαινα αμστερνταμ 1 Σεπτεμβρίου για 12 μέρες... (πέρσι ακυρώθηκε Ταϊλάνδη) και μόλις χθες μετά το πηξιμο της εργασίας και της κούρασης διαγνώσθηκα με covid ..έχω κάνει και τις δύο δόσεις εμβολίου οπότε θα είμαι 10 μέρες καραντινα.
Προσπάθησα να βγάλω το πιστοποιητικό νοσησης και αναφέρει πάνω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω μετά τις 06/09 .
Εσείς τι ψηφίζετε αμστερνταμ η Σεβίλη μπορώ να πάω και τέλη Σεπτεμβρίου
(Να είμαι καλά πρώτα )
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα σας
Θα πήγαινα αμστερνταμ 1 Σεπτεμβρίου για 12 μέρες... (πέρσι ακυρώθηκε Ταϊλάνδη) και μόλις χθες μετά το πηξιμο της εργασίας και της κούρασης διαγνώσθηκα με covid ..έχω κάνει και τις δύο δόσεις εμβολίου οπότε θα είμαι 10 μέρες καραντινα.
Προσπάθησα να βγάλω το πιστοποιητικό νοσησης και αναφέρει πάνω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω μετά τις 06/09 .
Εσείς τι ψηφίζετε αμστερνταμ η Σεβίλη μπορώ να πάω και τέλη Σεπτεμβρίου
(Να είμαι καλά πρώτα )
Καλημέρα και περαστικά!
Αφού είσαι πλήρως εμβόλιασμενη γιατί να βγάλεις το πιστοποιητικό νοσησης; Μπορείς να το έχεις με τον εμβολιασμό. Εκτός αν ισχύει κάποια σειρά προτεραιότητας που δεν γνωρίζω....
Εγω τέλος Σεπτέμβρη θα πήγαινα Σεβίλη!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καλημέρα σας
Θα πήγαινα αμστερνταμ 1 Σεπτεμβρίου για 12 μέρες... (πέρσι ακυρώθηκε Ταϊλάνδη) και μόλις χθες μετά το πηξιμο της εργασίας και της κούρασης διαγνώσθηκα με covid ..έχω κάνει και τις δύο δόσεις εμβολίου οπότε θα είμαι 10 μέρες καραντινα.
Προσπάθησα να βγάλω το πιστοποιητικό νοσησης και αναφέρει πάνω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω μετά τις 06/09 .
Εσείς τι ψηφίζετε αμστερνταμ η Σεβίλη μπορώ να πάω και τέλη Σεπτεμβρίου
(Να είμαι καλά πρώτα )
Καλημέρα και Περαστικά σου , εγώ στη θέση σου θα ψήφιζα Άμστερνταμ ...
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για να πας Ηνωμένο Βασίλειο ανεμβολίαστος τι χρειάζεται (καραντίνα)?
Για να πας Ιταλία ανεμβολίαστος τι χρειάζεται (rapid)?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom