Επιλογή mirrorless

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
To μικρό αυτό μαύρο κουτί το έχω και εγώ. Εξαιρετική μηχανή αν και την έχω ακόμα με τον άθλιο κιτ φακό.
Επόμενη αγορά ένας φακός της προκοπής. Το μόνο αρνητικό της sony είναι ότι έχει ακριβούς φακούς! Αλλιώς ήδη θα είχα αγοράσει.

Είμαι μεταξύ του καινούριου 18-135 και του 18-105 f4.

@Defkalion Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4K πάρε την α6000 αλλιώς μία από αυτές που είπες. Η 6500 έχει επίσης IBIS και οθόνη αφής.
 

Σύζυξ

Member
Μηνύματα
16
Likes
169
Η 6500 αν και ακριβούτσικη, είναι καλή μηχανή και με σταθεροποίηση και στο σώμα. Φημολογείται ότι σε λίγες μέρες, στη Photokina, η Sony θα αναγγείλει τη διάδοχο της 6500, με σημαντικές βελτιώσεις (σένσορα, υψηλά iso κλπ).
Αν έχεις το χρονικό περιθώριο, περίμενε να δεις τι θα παρουσιάσουν
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε με πολυενδιαφερει το 4κ γιατί έχω ένα DJI osmo plus για βίντεο και γενικά τραβάω μόνο fullhd.

Ο σταθεροποιητής είναι καλή περιπτωση.

Έχω χρόνο μέχρι τον Απρίλη που έχω το ταξίδι στη Νέα Ζηλανδία. Χωρια που τώρα δεν έχω και λεφτά :haha::haha:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS) θα με καλύψει σε ταξίδια? Έχει κάποιος να βάλει να δούμε κανένα δείγμα?
 

Σύζυξ

Member
Μηνύματα
16
Likes
169
Θάνο, η a6000 είναι εξαιρετική για την τιμή της και ό, τι πρέπει για ταξίδια (λόγω μικρού όγκου και βάρους). Δυστυχώς ο φακός του κιτ είναι πολύ φτωχός ποιοτικά και "χαραμίζει" τις δυνατότητες της κάμερας. Η γνώμη μου είναι να πάρεις σκέτο το σώμα (ή να πάρεις το κιτ και να κρατήσεις το φακό για τίποτα γενέθλια, τσιμπούσια φίλων κλπ) και να βάλεις κάποιον καλύτερο (και ακριβότερο, δυστυχώς) φακό για τα ταξίδια σου. Σου ανεβάζω κι ένα δείγμα από την Πράγα φέτος τον Αύγουστο. Έχω ρίξει πολύ την ανάλυση για να φαίνεται αξιοπρεπώς από κινητό, αν θέλεις καλύτερη ανάλυση μπορώ να σου στείλω το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.
prague.jpg
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θάνο, η a6000 είναι εξαιρετική για την τιμή της και ό, τι πρέπει για ταξίδια (λόγω μικρού όγκου κα βάρους). Δυστυχώς ο φακός του κιτ είναι πολύ φτωχός ποιοτικά και "χαραμίζει" τις δυνατότητες της κάμερας. Η γνώμη μου είναι να πάρεις σκέτο το σώμα (ή να πάρεις το κιτ και να κρατήσεις το φακό για τίποτα γενέθλια, τσιμπούσια φίλων κλπ) και να βάλεις κάποιον καλύτερο (και ακριβότερο, δυστυχώς) φακό για τα ταξίδια σου. Σου ανεβάζω κι ένα δείγμα από την Πράγα φέτος τον Αύγουστο. Έχω ρίξει πολύ την ανάλυση για να φαίνεται αξιοπρεπώς από κινητό, αν θέλεις καλύτερη ανάλυση μπορώ να σου στείλω το απόγευμα που θα είμαι σπίτι. View attachment 247637
Καλησπέρα! Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές! Η εικόνα αυτή είναι με τον κιτ φακό ?
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
@Thanos92 την α6000 έχω και εγώ. Είναι πολύ καλή κάμερα αλλά ο κιτ φακός είναι επιεικώς χάλια. Εγώ ακόμα τον κιτ έχω αλλά είμαι σε αναζήτηση καινούριου φακού. Όπως είπα και πιο πριν είμαι ανάμεσα στον 18-105 και στον 18-135.
Επίσης πολυ καλή μηχανή και ακόμα πιο μικρή είναι η rx100. Την έχω και αυτή,πραγματικά αξίζει τα λεφτά της και είναι καλύτερη απο την α6000 με τον κιτ φακό. Οπότε ή α6000 με άλλον φακό ή αλλιώς κοίτα και την rx100.

@Σύζυξ με ποιον φακό έχεις εσύ την α6000?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χρήστο πολύ sharp η φωτογραφία που έβαλες, με τι φακό είναι τραβηγμένη; εγώ μέχρι που ψήνομαι να κοιτάξω για σταθερό φακό αντί να τα σκάω για ποιοτικό ζουμ (πχ ο 16-35 κάνει μια μικρή περιουσία)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@Thanos92 την α6000 έχω και εγώ. Είναι πολύ καλή κάμερα αλλά ο κιτ φακός είναι επιεικώς χάλια. Εγώ ακόμα τον κιτ έχω αλλά είμαι σε αναζήτηση καινούριου φακού. Όπως είπα και πιο πριν είμαι ανάμεσα στον 18-105 και στον 18-135.
Επίσης πολυ καλή μηχανή και ακόμα πιο μικρή είναι η rx100. Την έχω και αυτή,πραγματικά αξίζει τα λεφτά της και είναι καλύτερη απο την α6000 με τον κιτ φακό. Οπότε ή α6000 με άλλον φακό ή αλλιώς κοίτα και την rx100.

@Σύζυξ με ποιον φακό έχεις εσύ την α6000?
Ωχ! Δηλαδή θα μπω σε τσάμπα έξοδα? Άμα είναι να μην βγάζω καλά με τον κιτ να μην την πάρω τότε γιατί δεν είμαι να δώσω και άλλα για φακό! Εσύ έχεις να βαλεις καμια με τον κιτ φακο να δω ?
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Να ρίχνετε ματιές στα ευρωπαϊκά amazon (es,fr,de,it,co.uk) ,τα οποία έχουν επιστροφές ως 30 μέρες .Πρόσφατα είχε την Sony a6300+kit ~700euro .Δυστυχώς όμως ο kit φακός 16-50 δε λέει.Θα χρειαστείτε Sony-Zeiss zoom.

Η Fuji X-T100+15-45 kit έπεσε 441 euro σε grey market

Επίσης Sony RX100-IV 584 euro
https://www.amazon.es/gp/product/B0...FRD4Q&linkId=7e08ecc22319e4b594691215b3fa87ff

Για αγορά δύο ή περισσοτερων φακών ρίξτε και ματιές προς τους Canon EF-S ή Canon M σε crop Canon μηχανή .Οι φθηνότεροι και τίμιοι ,φτιάχνετε σύστημα όσο κάνει μία α6*** με έναν φακό.Κάποιοι σίγουρα θα θέλουν και σταθερό φακό για πορτραίτα και τη 'θολούρα' του φόντου που δίνουν τα ανοιχτά διαφράγματα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τη μέρα δεν είναι τόσο χάλια ιδικά αν δεν κάνεις ζουμ ή αν δεν είσαι τόσο σχολαστικός ή δεν ασχολείσαι γενικότερα.
Το βράδυ όμως χάνει αρκετά,ιδικά στις γωνίες. Γενικά η γωνίες είναι πολύ σοφτ ακόμα και την μέρα.
Εγώ έχω την rx100 και πείρα και την a6000 γιατί θέλω να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με την φωτογραφία και το βίντεο.
Αν είναι να μην αλλάξεις φακό πραγματικά κοίτα για την rx100. Ακόμα και η πρώτη rx100 βγάζει τέλειες φωτογραφίες. Σίγουρα όμως όχι τόσο καλές όσο η α6000 μέναν καλό φακό.

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά λέει ότι είναι πολύ μεγάλες και δεν τις ανεβάζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom