Επιλογή mirrorless

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ο άνθρωπος ζητάει μια ταξιδιωτική μηχανή και το έχετε κάνει πυρηνική φυσική, τι λέει το τάδε φόρουμ και αν το chromatic aberration ή το barrel distortion είναι τόσο και με την τρεις φορές ακριβότερη μηχανή γίνει τόσο ... επίσης σιγά μην κουβαλάει μια σειρά από prime φακούς για να βγάλει μερικές φωτογραφίες με μια mirrorless και σιγά μην πάει να δώσει τρία χιλιάρικα για full-frame mirrorless... μια χαρά μηχανή είναι η a6000 και με τον κιτ φακό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στο τέλος θα του προτείνετε μια M10 ή θα τον σπρώξετε σε μια medium format mirrorless για να έχει καλύτερα αποτελέσματα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ωραιότατες οι συζητήσεις και οι αντιπαραθέσεις για τις μηχανές... όπως συμβαίνει σε όλα τα διεθνή φόρα.
Όχι δεν βλάπτει να τα συζητάμε και όσοι γνωρίζουν κάτι τις παραπάνω καλό είναι να ενημερώνουν εμάς τους ημιμαθείς για τις εξελίξεις
Άποψη που συμμερίζομαι είναι ότι σημασία δεν έχει μόνο η μηχανή αλλά κυρίως το μάτι κι οι γνώσεις του φωτογράφου.
Sony a6000 έχω και γω, ουδέποτε τη φχαριστήθηκα, ουδέποτε με ικανοποίησε χρωματικά κι άς έχω ακριβό φακό carl zeiss. Άλλα θέματα ήταν πάντοτε το πάτημα κατά λάθος (λόγω μικρού μεγέθους μηχανής και μεγάλης παλάμης) της ροδέλας με αποτέλεσμα εν αγνοία μου να αλλάζουν τα iso, τα πανάθλια μενού της sony.
ΥΓ Μάλλον την παω για ξεπούλημα αφού παραμένει αναξιοποίητη καθώς έχω ήδη FF dslr (άλλος καημός)
 
Last edited:

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Απλά στο κομμάτι της εργονομίας έχει αποτύχει η Sony, όχι όμως στης νέας τεχνολογίας.
Το θέμα είναι τι θέλει να φωτογραφίζει κάποιος. Μπορεί να πάρει τον 16-50 και να πει ότι έδωσε 700 ευρώ για α6300 και ακόμα να δει το ξεφονταρισμα που βλέπει στις επαγγελματικές στο ίντερνετ . Για street photography ένας σταθερος στα 23mm ή 35mm σε f1.8 είναι ο, τι πρέπει. Δεν έχεις την ευελιξία του ζουμ, καθώς πρέπει να μετακινείσαι μπροστά πίσω, αλλά αυξάνεις τη δημιουργικότητα σου, έχοντας καλύτερη ποιότητα εικόνας και μεγαλύτερο ξεφονταρισμα στα πορτραίτα . Οι ζουμ έχουν ευελιξία, αλλά είναι πιο σκοτεινοι και χειρότεροι για βράδυ . Για τοπία , ταξίδια με ευρυγωνιους ζουμ ενδυκνειται,όμως πρέπει ο φωτογραφος να καδραρει σωστά, για να μην έχει παραμόρφωση προοπτικής με κτήρια να γέρνουν κλπ και φτιάξιμο αργότερα στον υπολογιστή.
Προσωπικά έχω να χρησιμοποιήσω τον κιτ φακό της Fuji 2 χρόνια και υπόψιν θεωρείται ο καλύτερος κιτ σε όλες τις μάρκες. Καλός για αρχή, αλλά μετά από καιρό ήταν επιτακτική ανάγκη του υπερευρυγωνιου, αλλάζουν οι ανάγκες . Τα 18mm είναι λίγα αν θες να φωτογράφισεις ένα μεγάλο παλάτι από σχετικά κοντινή απόσταση με περιορισμού χώρου κλπ . Στα ταξίδια παίρνω τον 10-24 μόνο και backup για τα βραδυνα και τις βροχές τον 16αρι. Ακόμα και τα πορτραίτα με υπερευρυγωνιο τα κάνω, το οποίο είναι πρόκληση, αλλά με θεαματικά αποτελέσματα.

Ζυγίζεις τις ανάγκες σου, τι είδους φωτογραφίες θες να βγάλεις και αποφασίζεις.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Χαιρετώ την παρέα!

Ήθελα από καιρό να γραφτώ και με αφορμή το συγκεκριμένο νήμα είπα να κάνω την αρχή...

Αν δε σε ενδιαφέρει το βίντεο και δε θες το απολύτως μικρότερο μέγεθος, μια πολύ καλή επιλογή με κόστος αρκετά κάτω από 2k ευρώ είναι η sony a7 ii με τον tamron 28-75mm f/2.8 (ο φακός είναι πολύ φρέσκος και δεν παίζει σε ευκαιρίες αλλά η μηχανή βγαίνει συχνά σε αγγελίας με λίγα σχετικά κλικς ακόμη και κάτω από 800ευρώ). Οι φωτογραφίες του συγκεκριμένου συνδυασμού είναι άλλου επιπέδου συγκριτικά με a6000 & kit φακό, ειδικά από πλευράς ευκρίνειας.

Εναλλακτικά και η Fuji με τον 18-55mm f/2.8-f/4.0 θα είναι εξαιρετική, ενώ ο 10-24mm που προτείνει ο noobtraveller είναι τρομερός (αλλά αρκετά ακριβός)! Το έτοιμο αρχείο & το χρώμα της επιδερμίδας που θα σου δώσει η fuji θα δυσκολευτείς πολύ να τα πάρεις από τη sony. Αν βέβαια θέλεις να επεξεργαστείς τις φωτογραφίες σου για να τους δώσεις τη δική σου πινελιά, εκεί νομίζω πως υπερέχει η a7ii.

Γνώμη μου είναι πως οι σταθεροί φακοί δε βολεύουν πολύ σε ταξίδια...
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Δε με πολυενδιαφερει το 4κ γιατί έχω ένα DJI osmo plus για βίντεο και γενικά τραβάω μόνο fullhd.

Ο σταθεροποιητής είναι καλή περιπτωση.

Έχω χρόνο μέχρι τον Απρίλη που έχω το ταξίδι στη Νέα Ζηλανδία. Χωρια που τώρα δεν έχω και λεφτά :haha::haha:
Σε όποιο μοντέλο και να καταλήξεις, υποτίθεται πως τέλος Σεπτέμβρη θα κυκλοφορήσουν οι Z7 και Z6 της Nikon, με αποτέλεσμα να έχουμε αναπροσαρμογή τιμών στις υπόλοιπες mirrorless, πιστεύω πως αξίζει να περιμένεις λίγο ακόμα γιατί σίγουρα κάποια μοντέλα θα είναι φθηνότερα. Εγώ περιμένω για a7r II. Ιδομεν.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γνωστή αλυσίδα έχει τη φωτογραφική μηχανή NIKON COOLPIX A900 στα 259€. Αξίζει τα λεφτά της? υπάρχει κάποιος που τη χρησιμοποιεί? ή στα ίδια χρήματα να προτείνει κάποια εναλλακτική Compact ανάλογου μεγέθους?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Λοιπόν τελικά το καθυστέρησα όσο μπορούσα, αλλά δεν άντεξα. Ενόψει Νέας Ζηλανδίας πήρα μια sony a6300 και την μετέτρεψα σε full spectrum, που σημαίνει ότι τώρα μπορώ να τραβάω κανονικές φωτογραφίες με ένα uv/ir cut φίλτρο, και υπέρυθρες με ένα ir φίλτρο.

Αναμείνατε για τα πρώτα δείγματα. :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λοιπόν τελικά το καθυστέρησα όσο μπορούσα, αλλά δεν άντεξα. Ενόψει Νέας Ζηλανδίας πήρα μια sony a6300 και την μετέτρεψα σε full spectrum, που σημαίνει ότι τώρα μπορώ να τραβάω κανονικές φωτογραφίες με ένα uv/ir cut φίλτρο, και υπέρυθρες με ένα ir φίλτρο.

Αναμείνατε για τα πρώτα δείγματα. :cool:
Εγώ πάλι αναμένω για τις περιγραφές όλων αυτών από το @Yorgos στην ταξιδιωτική ιστορία. Ο krekouzas την έχει γλυτώσει με κάτι απλά "γκατζετάκιας"....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εγώ πάλι αναμένω για τις περιγραφές όλων αυτών από το @Yorgos στην ταξιδιωτική ιστορία. Ο krekouzas την έχει γλυτώσει με κάτι απλά "γκατζετάκιας"....
Θέλω να δω τι θα γράψει για το drone, ειδικά αν μας συλλάβουν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom