Επισκέψεις γηπέδων

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Με την ευχή η επόμενη επίσκεψη να είναι επιτέλους σε παιχνίδι:
Μεγάλος μου καημός κι εμένα αυτή και η άλλη μεγάλη μου συμπάθεια η Αρσεναλ.

Το κοίταξα για το ματς με την Παρι. Αν δεν κάνεις εγγραφή στο site τους ούτε την διαθεσιμότητα και τις τιμές δεν μπορείς να δεις. Πολύ σπαστικό. Ξενέρωσα και το άφησα για την ώρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μεγάλος μου καημός κι εμένα αυτή και η άλλη μεγάλη μου συμπάθεια η Αρσεναλ.

Το κοίταξα για το ματς με την Παρι. Αν δεν κάνεις εγγραφή στο site τους ούτε την διαθεσιμότητα και τις τιμές δεν μπορείς να δεις. Πολύ σπαστικό. Ξενέρωσα και το άφησα για την ώρα.
Δε ξέρω αν άλλαξε κάτι, είχα βρει πάντως πέρυσi, πριν ένα χρόνο περίπου, είχα βρει με περισσή ευκολία εισιτήριο για το CL και το ματς με τη Sevilla, μάλιστα μόνο 14€ στο πέταλο, αλλά δε κατάφερα να πάω.
Ίσως επειδή είχα κάνει account για να αγοράσω τα εισιτήρια του tour που είδες στις εικόνες.
Για Γερμανικό πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
είχα βρει με περισσή ευκολία εισιτήριο για το CL και το ματς με τη Sevilla, μάλιστα μόνο 14€ στο πέταλο, αλλά δε κατάφερα να πάω
😮 ίσως κάνω εγγραφή τελικά να δω τι γίνεται.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Sao Januario, Rio de Janeiro, Βραζιλία - Vasco da Gama

Τελευταία αγωνιστική για το φετινό Brasileirao, με την πολυαγαπημένη Βάσκο να έχει πάρα πολλές πιθανότητες να πέσει -ξανά- στη Β' κατηγορία αλλά παράλληλα να κρατάει την τύχη στα χέρια της αφού με νίκη της παραμένει στην Α'. Αγώνας ζωής και θανάτου λοιπόν με πολύ μεγάλο ενδεχόμενο επεισοδίων.

Αντίπαλος η -αδιάφορη βαθμολογικά, αλλά σαφέστατα πιο ποιοτική- Μπραγκαντίνο της γνωστής Red Bull και του επίσης γνωστού Lucas Evangelista που πέρασε ένα φεγγάρι από τον Παναθηναϊκό. Η βαθμολογία πριν την έναρξη των αγώνων της τελευταίας αγωνιστικής ήταν: Σάντος 43, Βάσκο 42, Μπαΐα 41. Τρεις υποψήφιες ομάδες για υποβιβασμό, μία θέση ανοικτή.

Το γήπεδο βρίσκεται στο Sao Cristovao, στριμωγμένο μεταξύ στενών δρόμων που σε ημέρες αγώνων γίνονται στενότατοι και αποπνυκτικοί, με τη φαβέλα Barreira do Vasco να δεσπόζει ακριβώς δίπλα από το στάδιο. Το Sao Januario είναι μικρό γήπεδο, χωρητικότητας σχεδόν 25.000 θέσεων, και λέω μικρό τόσο γιατί στη Βραζιλία υπάρχουν καμιά πενηνταριά μεγαλύτερα αλλά και γιατί η Βάσκο αριθμεί εκατομμύρια φιλάθλους και θα έπρεπε εδώ και χρόνια να αγωνίζεται σε μεγαλύτερο γήπεδο. Το στάδιο κοντεύει να κλείσει αιώνα και σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα στα 100ά γενέθλια θα κόψουν κορδέλα στο πρότζεκτ "Novo Sao Januario" και η ομάδα θα μπει στο νέο γήπεδο.

Μπορεί εκτός γηπέδου να επικρατούσε ένα ατελείωτο μπάχαλο, αλλά εντός η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική. Περί παιχνιδιού, υποβιβασμού και σωτηρίας, η κατάσταση ήταν εκτυλίχθηκε κάπως έτσι: 1-0 η Βάσκο και πανηγύρια, 1-1 η Μπραγκαντίνο στο δεύτερο ημίχρονο και μουρμούρα την ίδια ώρα που η Μπαΐα κλείδωνε τη νίκη και η Σάντος είχε ισοφαρίσει την Φορταλέζα. Λύτρωση στα χασομέρια για τη Βάσκο, νίκη με 2-1 και παραμονή στην κατηγορία, κάτι το οποίο το καλοκαίρι φάνταζε απίθανο μετά τον τραγικό πρώτο γύρο.

Ανήμερα της ονομαστικής γιορτής μου λοιπόν περάσαμε στα πανηγύρια, τις μπύρες και τα churrascos με τα επεισόδια να μεταφέρονται λίγο πιο νότια στο Σάντος, όπου η ιστορική ομάδα έπεσε κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ποιος να το λεγε για την Σάντος, στην αρχή της χρονιάς την έδιναν τρίτο φαβορί να πάρει το Σουνταμερικάνα και εν τέλη τη χρονιά που φόρεσε επετειακές φανέλες για την τεράστια απώλεια του Πελέ, η ομάδα πέφτει κατηγορία.

Υπέροχη εμπειρία, γνώρισα άτομα μέχρι κι από το Σάο Λουίς και τη Φορταλέζα που κατέβηκαν στο Ρίο για τον αγώνα. Φοβερή κερκίδα, αλλά το συμπέρασμα που έβγαλα έπειτα από τα δύο παιχνίδια που παρακολούθησα στη Βραζιλία είναι ότι οι Βραζιλιάνοι είναι τρελοί πανηγυρτζήδες. Κερδίζει η ομάδα και κάνουν τρομερή ατμόσφαιρα, δεν κερδίζει και η μουρμούρα σπάει κόκκαλα. Ωραίοι τύποι όμως! Μακάρι το 2025 Libertadores η Βάσκο!

20231206_205244.jpg
20231206_205545.jpg

Lucas Evangelista της Μπραγκαντίνο, άλλη μία παιχτούρα που έρχεται Ελλάδα αλλά για τον α, β λόγο δεν μπορεί να αποδώσει όμως με το που γυρνάει στα πάτρια εδάφη κάνει παπάδες

20231206_205619.jpg
20231206_205628.jpg
20231206_210125.jpg
20231206_210211.jpg
20231206_212140.jpg
20231206_212221.jpg
20231206_212605.jpg
20231206_212621.jpg
20231206_212957.jpg
20231206_233656.jpg
20231206_234257.jpg
20231206_235925.jpg
20231207_000220.jpg
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Παιδιά καλημέρα - καλησπέρα , την εβδομάδα 4-9/3 πάω με παρέα πορτογαλια και πέφτουμε σε ημερομηνίες αγωνων Γιουρόπα λιγκ (σπορτινγ-αταλαντα) και (μπενφικα-ρειντζερσ) έχετε καμία ιδέα η κάποια γνώση πως μπορώ να προμηθευτή εισητηρια ? Έχω ψάξει λιγάκι και οι τιμές είναι εξωφρενικές και θεωρώ ότι δεν είναι και έμπιστες.Τα επίσημα Σάιτ των ομάδων δεν έχουν βγάλει ακόμα εισητηρια απ όσο κατάλαβα
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
Παιδιά καλημέρα - καλησπέρα , την εβδομάδα 4-9/3 πάω με παρέα πορτογαλια και πέφτουμε σε ημερομηνίες αγωνων Γιουρόπα λιγκ (σπορτινγ-αταλαντα) και (μπενφικα-ρειντζερσ) έχετε καμία ιδέα η κάποια γνώση πως μπορώ να προμηθευτή εισητηρια ? Έχω ψάξει λιγάκι και οι τιμές είναι εξωφρενικές και θεωρώ ότι δεν είναι και έμπιστες.Τα επίσημα Σάιτ των ομάδων δεν έχουν βγάλει ακόμα εισητηρια απ όσο κατάλαβα
Μόνο από τα επίσημα site … με κάτι viagogo ,έχει κλάψει κόσμος
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Η αλήθεια ότι είναι ότι και εγώ τα φοβάμαι και δεν τα έχω καμία εμπιστοσύνη.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως !!
Παρακολουθα το σαιτ τους και την επίσημη σελίδα στο Fb. Λογικά θα βγουν σύντομα, ίσως το καθυστερούν γιατί παίζουν classico πριν μεταξύ τους. Επίσης κράτα τις σελιδες στα Πορτογαλικά, πολλές φορές οι Αγγλικές εκδόσεις είναι μόνο ενημερωτικές, όχι άμεσες και πιθανόν να μην περιλαμβάνουν "νεα" όπως ότι βγήκαν στη κυκλοφορία εισιτήρια για τον συγκεκριμένο αγώνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom