Επισκέψεις γηπέδων

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.529
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Με την ευχή η επόμενη επίσκεψη να είναι επιτέλους σε παιχνίδι:
Μεγάλος μου καημός κι εμένα αυτή και η άλλη μεγάλη μου συμπάθεια η Αρσεναλ.

Το κοίταξα για το ματς με την Παρι. Αν δεν κάνεις εγγραφή στο site τους ούτε την διαθεσιμότητα και τις τιμές δεν μπορείς να δεις. Πολύ σπαστικό. Ξενέρωσα και το άφησα για την ώρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μεγάλος μου καημός κι εμένα αυτή και η άλλη μεγάλη μου συμπάθεια η Αρσεναλ.

Το κοίταξα για το ματς με την Παρι. Αν δεν κάνεις εγγραφή στο site τους ούτε την διαθεσιμότητα και τις τιμές δεν μπορείς να δεις. Πολύ σπαστικό. Ξενέρωσα και το άφησα για την ώρα.
Δε ξέρω αν άλλαξε κάτι, είχα βρει πάντως πέρυσi, πριν ένα χρόνο περίπου, είχα βρει με περισσή ευκολία εισιτήριο για το CL και το ματς με τη Sevilla, μάλιστα μόνο 14€ στο πέταλο, αλλά δε κατάφερα να πάω.
Ίσως επειδή είχα κάνει account για να αγοράσω τα εισιτήρια του tour που είδες στις εικόνες.
Για Γερμανικό πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.529
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
είχα βρει με περισσή ευκολία εισιτήριο για το CL και το ματς με τη Sevilla, μάλιστα μόνο 14€ στο πέταλο, αλλά δε κατάφερα να πάω
😮 ίσως κάνω εγγραφή τελικά να δω τι γίνεται.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Sao Januario, Rio de Janeiro, Βραζιλία - Vasco da Gama

Τελευταία αγωνιστική για το φετινό Brasileirao, με την πολυαγαπημένη Βάσκο να έχει πάρα πολλές πιθανότητες να πέσει -ξανά- στη Β' κατηγορία αλλά παράλληλα να κρατάει την τύχη στα χέρια της αφού με νίκη της παραμένει στην Α'. Αγώνας ζωής και θανάτου λοιπόν με πολύ μεγάλο ενδεχόμενο επεισοδίων.

Αντίπαλος η -αδιάφορη βαθμολογικά, αλλά σαφέστατα πιο ποιοτική- Μπραγκαντίνο της γνωστής Red Bull και του επίσης γνωστού Lucas Evangelista που πέρασε ένα φεγγάρι από τον Παναθηναϊκό. Η βαθμολογία πριν την έναρξη των αγώνων της τελευταίας αγωνιστικής ήταν: Σάντος 43, Βάσκο 42, Μπαΐα 41. Τρεις υποψήφιες ομάδες για υποβιβασμό, μία θέση ανοικτή.

Το γήπεδο βρίσκεται στο Sao Cristovao, στριμωγμένο μεταξύ στενών δρόμων που σε ημέρες αγώνων γίνονται στενότατοι και αποπνυκτικοί, με τη φαβέλα Barreira do Vasco να δεσπόζει ακριβώς δίπλα από το στάδιο. Το Sao Januario είναι μικρό γήπεδο, χωρητικότητας σχεδόν 25.000 θέσεων, και λέω μικρό τόσο γιατί στη Βραζιλία υπάρχουν καμιά πενηνταριά μεγαλύτερα αλλά και γιατί η Βάσκο αριθμεί εκατομμύρια φιλάθλους και θα έπρεπε εδώ και χρόνια να αγωνίζεται σε μεγαλύτερο γήπεδο. Το στάδιο κοντεύει να κλείσει αιώνα και σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα στα 100ά γενέθλια θα κόψουν κορδέλα στο πρότζεκτ "Novo Sao Januario" και η ομάδα θα μπει στο νέο γήπεδο.

Μπορεί εκτός γηπέδου να επικρατούσε ένα ατελείωτο μπάχαλο, αλλά εντός η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική. Περί παιχνιδιού, υποβιβασμού και σωτηρίας, η κατάσταση ήταν εκτυλίχθηκε κάπως έτσι: 1-0 η Βάσκο και πανηγύρια, 1-1 η Μπραγκαντίνο στο δεύτερο ημίχρονο και μουρμούρα την ίδια ώρα που η Μπαΐα κλείδωνε τη νίκη και η Σάντος είχε ισοφαρίσει την Φορταλέζα. Λύτρωση στα χασομέρια για τη Βάσκο, νίκη με 2-1 και παραμονή στην κατηγορία, κάτι το οποίο το καλοκαίρι φάνταζε απίθανο μετά τον τραγικό πρώτο γύρο.

Ανήμερα της ονομαστικής γιορτής μου λοιπόν περάσαμε στα πανηγύρια, τις μπύρες και τα churrascos με τα επεισόδια να μεταφέρονται λίγο πιο νότια στο Σάντος, όπου η ιστορική ομάδα έπεσε κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ποιος να το λεγε για την Σάντος, στην αρχή της χρονιάς την έδιναν τρίτο φαβορί να πάρει το Σουνταμερικάνα και εν τέλη τη χρονιά που φόρεσε επετειακές φανέλες για την τεράστια απώλεια του Πελέ, η ομάδα πέφτει κατηγορία.

Υπέροχη εμπειρία, γνώρισα άτομα μέχρι κι από το Σάο Λουίς και τη Φορταλέζα που κατέβηκαν στο Ρίο για τον αγώνα. Φοβερή κερκίδα, αλλά το συμπέρασμα που έβγαλα έπειτα από τα δύο παιχνίδια που παρακολούθησα στη Βραζιλία είναι ότι οι Βραζιλιάνοι είναι τρελοί πανηγυρτζήδες. Κερδίζει η ομάδα και κάνουν τρομερή ατμόσφαιρα, δεν κερδίζει και η μουρμούρα σπάει κόκκαλα. Ωραίοι τύποι όμως! Μακάρι το 2025 Libertadores η Βάσκο!

20231206_205244.jpg
20231206_205545.jpg

Lucas Evangelista της Μπραγκαντίνο, άλλη μία παιχτούρα που έρχεται Ελλάδα αλλά για τον α, β λόγο δεν μπορεί να αποδώσει όμως με το που γυρνάει στα πάτρια εδάφη κάνει παπάδες

20231206_205619.jpg
20231206_205628.jpg
20231206_210125.jpg
20231206_210211.jpg
20231206_212140.jpg
20231206_212221.jpg
20231206_212605.jpg
20231206_212621.jpg
20231206_212957.jpg
20231206_233656.jpg
20231206_234257.jpg
20231206_235925.jpg
20231207_000220.jpg
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Παιδιά καλημέρα - καλησπέρα , την εβδομάδα 4-9/3 πάω με παρέα πορτογαλια και πέφτουμε σε ημερομηνίες αγωνων Γιουρόπα λιγκ (σπορτινγ-αταλαντα) και (μπενφικα-ρειντζερσ) έχετε καμία ιδέα η κάποια γνώση πως μπορώ να προμηθευτή εισητηρια ? Έχω ψάξει λιγάκι και οι τιμές είναι εξωφρενικές και θεωρώ ότι δεν είναι και έμπιστες.Τα επίσημα Σάιτ των ομάδων δεν έχουν βγάλει ακόμα εισητηρια απ όσο κατάλαβα
 

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.466
Ταξίδι-Όνειρο
???
Παιδιά καλημέρα - καλησπέρα , την εβδομάδα 4-9/3 πάω με παρέα πορτογαλια και πέφτουμε σε ημερομηνίες αγωνων Γιουρόπα λιγκ (σπορτινγ-αταλαντα) και (μπενφικα-ρειντζερσ) έχετε καμία ιδέα η κάποια γνώση πως μπορώ να προμηθευτή εισητηρια ? Έχω ψάξει λιγάκι και οι τιμές είναι εξωφρενικές και θεωρώ ότι δεν είναι και έμπιστες.Τα επίσημα Σάιτ των ομάδων δεν έχουν βγάλει ακόμα εισητηρια απ όσο κατάλαβα
Μόνο από τα επίσημα site … με κάτι viagogo ,έχει κλάψει κόσμος
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Η αλήθεια ότι είναι ότι και εγώ τα φοβάμαι και δεν τα έχω καμία εμπιστοσύνη.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως !!
Παρακολουθα το σαιτ τους και την επίσημη σελίδα στο Fb. Λογικά θα βγουν σύντομα, ίσως το καθυστερούν γιατί παίζουν classico πριν μεταξύ τους. Επίσης κράτα τις σελιδες στα Πορτογαλικά, πολλές φορές οι Αγγλικές εκδόσεις είναι μόνο ενημερωτικές, όχι άμεσες και πιθανόν να μην περιλαμβάνουν "νεα" όπως ότι βγήκαν στη κυκλοφορία εισιτήρια για τον συγκεκριμένο αγώνα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.529
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Johan Cruijff Arena 2024

Θα γράψω 2 λόγια για την εμπειρία μου στον αγώνα πρωτάθληματος του Άγιαξ με την Εξέλσιορ. Πριν μπω στην ουσία, να αναφέρω ότι η αγορά εισιτήριου δοκίμασε την υπομονή μου. Αρχικά πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό στο site. Αφού τον έφτιαξα, πάλι δεν μπορούσα να αγοράσω εισιτήριο. Πρόσεξα στα ψηλά γράμματα ότι πρέπει να επαληθεύσω τον λογαριασμό μου με κάποιο Ολλανδικό έγγραφο, αν δεν έχεις δεν ξέρω πως μπορείς να ολοκληρώσεις την διαδικασία. Αφού έκανα και αυτό το βήμα και αφού πλήρωσα μου έβγαλε ειδοποίηση ότι πρέπει να κατεβάσω το app και μια μέρα πριν τον αγώνα θα εμφανιστεί το εισιτήριο εκεί. Η μέρα έφτασε και το app απλά δεν άνοιγε. Πριν αρχίσει ο αγώνας πήγα με τον αριθμό κράτησης και την ταυτότητα στο εκδοτήριο του γηπέδου και μου έδωσαν εκείνοι το εισιτήριο. Δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουν τόσο.

Τέλος με αυτά τα κουραστικά πάω στην ουσία. Είμαι λάτρης της Ολλανδικής σχολής και της νοοτροπίας τους γενικά στο ποδόσφαιρο. Έχουν βγάλει άπειρους παικταράδες με αυτό το αέρινο παίξιμο που είναι αδυναμία μου.

Η ονομασία του γηπέδου δεν έχει να κάνει ούτε με χορηγούς, ούτε με προέδρους αλλά με (πιθανότατα) τον μεγαλύτερο παίκτη που έπαιξε στην ομάδα. Αξιοζήλευτη νοοτροπία.

IMG_20240424_194403.jpg


Ο Άγιαξ φέτος παραπαίει. Είναι 5ος, θα μείνει εκτός Ευρώπης και παρόλα αυτά Τετάρτη με σκατένιο καιρό, το ματς με την Εξέλσιορ που παλεύει να μείνει στην κατηγορία ήταν sold out. Είπαμε άλλη νοοτροπία.

Στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου έχει πολλά καφέ/μπαρ με ηλεκτρονική μουσική και πολύ μα πάρα πολύ μπύρα. Ολλανδικές καταστάσεις.

Έτσι όπως είναι χτισμένο το γήπεδο έχω την αίσθηση ότι όπου και να κάτσεις θα έχεις καλή ορατότητα. Επίσης ενώ είχε κρύο στην πόλη, μέσα στο γήπεδο ήταν κομπλέ.

Πριν ξεκινήσει ο αγώνας βάζουν πιτσιρίκια να κάνουν γκελάκια σε περιορισμένο χώρο σε έναν διαγωνισμό που κρατάει καιρό απ'οτι κατάλαβα. Ο πρώτος έχει 3600 κάτι....

IMG_20240424_203420.jpg


Στο ημίχρονο είχε ένα κουίζ που μπορούσες να συμμετέχεις μεσα από το app. Φαντάζομαι υπήρχε έπαθλο για τον νικητή.

Στα του αγώνα, απογοητεύτηκα από τον Άγιαξ. Περιμένα να δω ένα αέρινο στυλ και αντίθετα είδα κάτι αμπάλια. Δεν μπορούσαν να κάνουν ούτε τα βασικά. Μάτωσαν τα μάτια μου. Προηγήθηκαν στο σκορ και η Εξέλσιορ το γύρισε με τον γνώριμο μας Λάζαρο Λάμπρου να βάζει το 2ο γκολ. Στο 2ο ημίχρονο ο Άγιαξ έκανε κάποιες αλλαγές που χωρίς να γνωρίζω υποθέτω ότι ήταν οι βασικοί της παίκτες και επιτέλους είδα λίγο από το αέρινο στυλ που ήθελα. Ισοφάρισε κι αν είχε κι άλλο χρόνο είμαι σίγουρος ότι θα το γύρναγε. Κρίμα που δεν έβαλε αυτούς τους παίκτες από την αρχή.

IMG_20240424_210528.jpg


Καλή περίπτωση το συγκεκριμένο γήπεδο.
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
64
Likes
312
ωραίο γήπεδο, συνήθως πάω στο ίδιο σημείο όπου πήγες αλλά έχω πάει και πίσω από το τέρμα και όντως βλέπεις πολύ καλά και από εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom