Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Άρα κοινώς, όπως τα λέει το άρθρο, παρότι στην χώρα υπάρχει η ισχύς του 7μηνου για εσωτερικούς χώρους, events κλπ, για να μπει κάποιος στη χώρα μπορεί να το κάνει αρκεί να έχει πιστοποιητικό εμβολιασμού με ισχύ 9μήνου, ανεξαρτήτως εάν έχει πιστοποιητικό νόσησης ή όχι. Ή καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Κυκλοφορούμε εντός χώρας με πιστοποιητικό νόσησης και βγαίνουμε (εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης) και ξαναμπαίνουμε Ελλάδα με πιστοποιητικό εμβολιασμού μέχρι το 9μηνο;

 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ κορίτσι . Το ευχαριστήθηκα πολύ και τώρα θα ευχαριστηθώ κ τον κόβιντ :D
Είδα ότι έβγαλαν κ το τεστ από τη μέση κ έχω χρόνο να κλείσω κανένα 3μεράκι για τον άλλο μήνα αλλά φοβάμαι ότι θα με αφορίσουν οι δικοί μου!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δηλαδή πάμε ταξιδάκι αναψυχής, γυρνώντας έχουμε κολλήσει covid και αν πούμε οτι δεν έχουμε που να μείνουμε ( ; ) μας πληρώνει το κράτος ξενοδοχείο! Αν το κολλήσεις στη δουλειά όμως έχεις που να μείνεις και το κράτος δεν δικαιολογεί τέτοια έξοδα. Ωραία πραματάκια!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δηλαδή πάμε ταξιδάκι αναψυχής, γυρνώντας έχουμε κολλήσει covid και αν πούμε οτι δεν έχουμε που να μείνουμε ( ; ) μας πληρώνει το κράτος ξενοδοχείο! Αν το κολλήσεις στη δουλειά όμως έχεις που να μείνεις και το κράτος δεν δικαιολογεί τέτοια έξοδα. Ωραία πραματάκια!
Σε θεωρούν ταξιδιώτη! Προφανώς κ το έχουν για τους ξένους εγω απλά ζήτησα χρόνο για να δω πως θα το χειριστώ για να μην πάω σπίτι μου που μένει κ το παιδί κ μου το πρότειναν αυτοί. Κ σκέφτηκα γτ όχι;
Στον αντίποδα μου χτύπησε νωρίτερα την πόρτα μια κοπέλα από το Ισραήλ που την τσίμπησαν κ αυτήν στο αεροδρόμιο. Ερχόταν για 3μερο πάρτι και την μάντρωσαν κι αυτήν για 5 μέρες. Μου λέει έχω μόνο 2 μπλουζάκια και βραδυνά ρούχα με τακούνια :bleh:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στον αντίποδα μου χτύπησε νωρίτερα την πόρτα μια κοπέλα από το Ισραήλ που την τσίμπησαν κ αυτήν στο αεροδρόμιο. Ερχόταν για 3μερο πάρτι και την μάντρωσαν κι αυτήν για 5 μέρες. Μου λέει έχω μόνο 2 μπλουζάκια και βραδυνά ρούχα με τακούνια :bleh:
Με τις ευλογίες του κράτους λοιπόν, ευκαιρία να κάνετε κορονοπάρτι! Τα έξοδα θα έρθουν στους επόμενους λογαριασμούς που θα πληρώσουμε όλοι μαζί....
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@Sassenach77 προφανώς κ διασκεδάζουμε την κατάσταση κ κάνουμε λίγο χιούμορ...το ότι έχουμε μία τέτοια δομή να εξυπηρετείται μια κατάσταση κ μάλιστα με πολύ καλή οργάνωση είναι στα συν μέσα στο γενικό παραλογισμό.
Στην τελική όλοι πληρώνουμε εισφορές μακάρι να ήταν αυτά τα περιττά που πληρώνουμε ως Έλληνες κ όχι κάτι δις σε ραφάλ κ τα ρέστα αντε να μην ανοίξω το στόμα μου ήδη βγήκαμε οφ τόπικ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Sassenach77 προφανώς κ διασκεδάζουμε την κατάσταση κ κάνουμε λίγο χιούμορ...
Άκου κάτι άλλο να γελάσεις. Οικογενειάρχης άνθρωπος με 2 παιδιά αναγκάζεται σε καραντίνα, στο σπίτι του (αν είναι δυνατον!) επειδή βρέθηκε το παιδί του θετικό στον covid. Μετά απο 5 μέρες βγαίνει θετικό στον ιό το άλλο του παιδί και όποιος άλλος είναι μέσα στο σπίτι και η καραντίνα πάει σύννεφο στο σπίτι! Οι υπόλοιποι που μένουν πίσω στο χώρο εργασίας μπορούν να δουλεύουν και για ένα και για δύο και πολλά άτομα μαζί...piece of cake! Εκεί να δεις γέλιο!...
το ότι έχουμε μία τέτοια δομή να εξυπηρετείται μια κατάσταση κ μάλιστα με πολύ καλή οργάνωση είναι στα συν μέσα στο γενικό παραλογισμό.
What?

Στην τελική όλοι πληρώνουμε εισφορές μακάρι να ήταν αυτά τα περιττά που πληρώνουμε ως Έλληνες κ όχι κάτι δις σε ραφάλ κ τα ρέστα αντε να μην ανοίξω το στόμα μου ήδη βγήκαμε οφ τόπικ
Στο επόμενο ταξίδι, στα συν με την άφιξη ένα ραφαλ απο το κράτος για να κάνουμε πιο γρήγορα και άνετα το επόμενο ταξίδι!

ΥΓ. Εύα εύχομαι ειλικρινά περαστικά, αλλά καλό είναι να ξέρουμε που να σταματάμε.
 
D

Delmem38110

Guest
@Sassenach77 προφανώς κ διασκεδάζουμε την κατάσταση κ κάνουμε λίγο χιούμορ...το ότι έχουμε μία τέτοια δομή να εξυπηρετείται μια κατάσταση κ μάλιστα με πολύ καλή οργάνωση είναι στα συν μέσα στο γενικό παραλογισμό.
Στην τελική όλοι πληρώνουμε εισφορές μακάρι να ήταν αυτά τα περιττά που πληρώνουμε ως Έλληνες κ όχι κάτι δις σε ραφάλ κ τα ρέστα αντε να μην ανοίξω το στόμα μου ήδη βγήκαμε οφ τόπικ
είναι ευχάριστο που υπάρχει αυτή η υποδομή για να εξυπηρετήσει όσους βρέθηκαν θετικοί στον ιο και δεν έχουν που να πάνε,
όσο για τον εξοπλισμό της χώρας είναι δυστυχώς αναγκαίο κακό και πρέπει να υπάρχει για την ασφάλεια μας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αγνοείς βέβαια πως όταν κολλάς μέσα σε μια οικογένεια ή στη δουλειά έχεις ήδη έρθει σε επαφή πριν τεσταριστείς...εγώ βγήκα θετική σε έλεγχο του κράτους πριν έρθω σε επαφή με οποιονδήποτε στο σπίτι μου.
Μην προσπαθείς να μου φορτώσεις ενοχή έχω κάνει τα πάντα τυπικά αν θέλεις κάνε κριτική για τα μέτρα που ισχύουν, δικαίωμά σου.
Το σταματάω γιατί κούρασε και ζητάω συγνώμη από τους υπόλοιπους
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς… Εγώ από ΗΠΑ θα μπορέσω να γυρίσω Ελλάδα χωρίς PCR TEST εφόσον κατέχω Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό; Ή το παραπάνω θα ισχύει για ταξίδια εντός Ε.Ε.;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς… Εγώ από ΗΠΑ θα μπορέσω να γυρίσω Ελλάδα χωρίς PCR TEST εφόσον κατέχω Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό; Ή το παραπάνω θα ισχύει για ταξίδια εντός Ε.Ε.;
Ακριβώς.Χωρίς αν έχεις το πιστοποιητικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom