Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Από καλή πηγουλα έμαθα πως 15.2 το αργότερο θα υπάρχει η οριστική απόφαση για κατάργηση του μέτρου που μας ενδιαφέρει.
γιεσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
754
Likes
3.812
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Από καλή πηγουλα έμαθα πως 15.2 το αργότερο θα υπάρχει η οριστική απόφαση για κατάργηση του μέτρου που μας ενδιαφέρει.
Αυτά είναι νέα , να και κάτι ευχάριστο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :clap: :clap: :clap: :xalara::xalara::xalara:🥰🥰🥰
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
116
Likes
1.018
Να πούμε επίσης ότι ποτέ η λογική του μέτρου των περιορισμών (τεστ - πιστοποιητικό εμβολιασμού) στην πτήση δεν ήταν για να μην κολλήσεις στο αεροπλάνο, αλλιώς θα το εφαρμοζαν και στα λεωφορεία πχ που δεν νοιάζει κανέναν αν κολλάμε.

Η λογική ήταν να μη μεταφερθούν ασθενείς - και variants - από μια χώρα σε άλλη. Τώρα γιατί το μέτρο διατηρείται στην Ελλάδα που επιδημιολογικά είναι χειρότερα από το 80% του πλανήτη μη με ρωτάτε.

Επίσης το αεροπλάνο έχει αποδειχθεί πολύ ασφαλές νομίζω, δεν έχουμε ακούσει συρροες σε πτήσεις (ενώ είναι ιδανικό μέρος για ιχνηλατηση, αφού υπάρχουν τα στοιχεία όλων), χάρη στον καλό αερισμό πρωτίστως.
 

ardom90

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Μακαρι να καταργηθεί το PCR στις 15. Προσεύχομαι για αυτό διοτι θα εδινα περισσοτερα λεφτά στο PCR απότι στην πτήση συν του ότι το θεωρώ ανούσιο μέτρο για εμάς τους τριπλά εμβολιασμένους.
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Καλησπερα , τελικα για επιστροφη απο Ευρώπη στην Ελλάδα pcr η rapid ζητάνε; Γιατι και τα δυο αναφέρονται
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.336
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Να πούμε επίσης ότι ποτέ η λογική του μέτρου των περιορισμών (τεστ - πιστοποιητικό εμβολιασμού) στην πτήση δεν ήταν για να μην κολλήσεις στο αεροπλάνο, αλλιώς θα το εφαρμοζαν και στα λεωφορεία πχ που δεν νοιάζει κανέναν αν κολλάμε.
Τα περιοριστικά μέτρα είναι μόνο για τα αεροπλάνα; Είναι για όλα τα μέσα που μπορείς να ταξιδέψεις, άσχετα με το τι εφαρμόζεται τελικά και τι ελέγχεται. Και για ένα "ωραίο" φεγγάρι (προ εμβολίων) απαγορεύονταν και οι μετακινήσεις εντός Ελλάδας με ίδιο όχημα, όπως αυτό γινόταν και σε άλλες χώρες.

Η λογική ήταν να μη μεταφερθούν ασθενείς - και variants - από μια χώρα σε άλλη.
Εκείνο το "ωραίο" φεγγάρι που λέω, λοιπόν, είχαν περιοριστεί κατα πολύ τα ταξίδια αναψυχής με άμεσο αντίκτυπο στον τουρισμό! Τα ταξίδια γενικώς δεν σταμάτησαν ποτέ....Υπάρχουν πάρα πολλοί που ταξιδεύουν για να εργαστούν! Τη λέξη "essential", που χρησιμοποιούν απο την αρχή της πανδημίας, δεν την χρησιμοποιούν χωρίς λόγο....Σκοπός ήταν να αποτρέψουν τα άσκοπα ταξίδια και όχι τα ταξίδια γενικώς! Οπότε αυτό που λες δεν ισχύει....Ο ιός θα μεταφέρονταν έτσι και αλλιώς, αργά ή γρήγορα. Το θέμα ήταν να το κολλήσουν όσο το δυνατόν πιο λίγοι και να μην γεμίζουν οι μονάδες υγείας, που στην δική μας χώρα έχουν φτάσει να κλείνουν ολόκληρα χειρουργεία για να γίνουν ΜΕΘ για covid....Ούτε να αρρωστήσουμε δεν μπορούμε πλέον!
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Μόνο στην περίοδο των εορτών , 7 πελάτες μου έμειναν Βαρκελώνη γιατί αρρώστησαν.
Αυτούς τους θέλαμε δίπλα μας;
Ως τριπλοεμβολιασμενη δεν θα ειχα κανενα προβλημα. Επισης ειμαι σιγουρη θα τους ειχα διπλα μου καποια στιγμη στο μετρο ή στο λεωφορειο. Το μετρο ειναι απλα για γελια, για να λεμε οτι να κατι κανουμε που θιγει ΚΑΙ τους εμβολαισμενους
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.743
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε άλλα νέα, rapid test στην είσοδο στο Μακεδονία όλο το αεροπλάνο κ ποιος ένας μόνο βγήκε θετικός; νσι το βρήκατε....ΕΓΩ!
Πολύ αχνή η γραμμή αλλά κ το 2ο δείγμα έδειξε το ίδιο, εν τω μεταξύ επειδή στο σπίτι είναι το παιδί μου δεν θέλω να πάω εκεί, μπορώ λέει να μείνω δωρεάν σε 5στερο με φαγητό για τις 5 μέρες της καραντίνας. Κ μάλιστα θα έρθουν να με πάνε με βανάκι από την πολιτική προστασία.
Με έχουν απομονώσει τωρα σ ένα δωμάτιο στο αεροδρόμιο κ περιμένω
Να πω ότι στεναχωρέθηκα θα πω ψέματα..
Αν έβγαινε θετικό το pcr στην Κούβα, θα έμπαινα σε μεγάλες περιπέτειες.
Ελπίζω να μην βγάλω έντονα συμπτώματα, για την ώρα δεν έχω τίποτα κ το συμπέρασμα είναι πως όντως είναι μια άσχημη εποχή για ταξίδια, πρόσεχα τόσο πολύ αλλά.....
 
D

Delmem38110

Guest
Σε άλλα νέα, rapid test στην είσοδο στο Μακεδονία όλο το αεροπλάνο κ ποιος ένας μόνο βγήκε θετικός; νσι το βρήκατε....ΕΓΩ!
Πολύ αχνή η γραμμή αλλά κ το 2ο δείγμα έδειξε το ίδιο, εν τω μεταξύ επειδή στο σπίτι είναι το παιδί μου δεν θέλω να πάω εκεί, μπορώ λέει να μείνω δωρεάν σε 5στερο με φαγητό για τις 5 μέρες της καραντίνας. Κ μάλιστα θα έρθουν να με πάνε με βανάκι από την πολιτική προστασία.
Με έχουν απομονώσει τωρα σ ένα δωμάτιο στο αεροδρόμιο κ περιμένω
Να πω ότι στεναχωρέθηκα θα πω ψέματα..
Αν έβγαινε θετικό το pcr στην Κούβα, θα έμπαινα σε μεγάλες περιπέτειες.
Ελπίζω να μην βγάλω έντονα συμπτώματα, για την ώρα δεν έχω τίποτα κ το συμπέρασμα είναι πως όντως είναι μια άσχημη εποχή για ταξίδια, πρόσεχα τόσο πολύ αλλά.....
περαστικά πάνω από όλα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σε άλλα νέα, rapid test στην είσοδο στο Μακεδονία όλο το αεροπλάνο κ ποιος ένας μόνο βγήκε θετικός; νσι το βρήκατε....ΕΓΩ!
Πολύ αχνή η γραμμή αλλά κ το 2ο δείγμα έδειξε το ίδιο, εν τω μεταξύ επειδή στο σπίτι είναι το παιδί μου δεν θέλω να πάω εκεί, μπορώ λέει να μείνω δωρεάν σε 5στερο με φαγητό για τις 5 μέρες της καραντίνας. Κ μάλιστα θα έρθουν να με πάνε με βανάκι από την πολιτική προστασία.
Με έχουν απομονώσει τωρα σ ένα δωμάτιο στο αεροδρόμιο κ περιμένω
Να πω ότι στεναχωρέθηκα θα πω ψέματα..
Αν έβγαινε θετικό το pcr στην Κούβα, θα έμπαινα σε μεγάλες περιπέτειες.
Ελπίζω να μην βγάλω έντονα συμπτώματα, για την ώρα δεν έχω τίποτα κ το συμπέρασμα είναι πως όντως είναι μια άσχημη εποχή για ταξίδια, πρόσεχα τόσο πολύ αλλά.....
Τυχερή στην ατυχία σου.. Μείνε στο 5αστερο και περίμενε υπομονετικά να περάσουν οι μέρες. Περαστικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.483
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom