Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Ειλικρινά, πόσες πιστεύεις ότι είναι οι πιθανότητες 2 άγνωστοι που φοράνε μάσκα και στο 99,9% των πτήσεων δεν ανταλλάσουν καμία κουβέντα, να κολλήσει ο ένας τον άλλον;;;
Τις πιθανότητες δεν τις γνωρίζω. αλλά πες μου ειλικρινά πόσο άνετα θα αισθανόσουν εσύ ή ο οποιοσδήποτε καθόταν δίπλα μου σε μια πτήση πριν λίγες ημέρες γνωρίζοντας ότι είμαι τριπλοεμβολιασμένος, αλλά το τεστ έδειχνε την δεύτερη γραμμή πιο κόκκινη από τον Στάλιν στην
κόκκινη πλατεία. Πόσο λογικό θα σου φαινόταν αν σου έλεγα , ξέρεις είμαι θετικός, αλλά αφού
δεν είναι υποχρεωτικό το τέστ μπορώ και πετάω αφού είμαι νόμιμος με το πιστοποιητικό και μόνο.
Μπόνους να καθόταν ανάμεσα σε μένα και στην (θετική) σύζυγο.
Και για να το κλείσω εδώ. Το τέστ πρώτον σε ενημερώνει εσένα τον ίδιο και δεύτερο προστατεύει σε ένα βαθμό τους γύρω σου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Στο 99,9% των πτησεων ολοι οι επιβατες θα βγαλουν μια στιγμη τη μασκα τους για να πιουν νερο ή να φανε εστω το σοκολατακι που θα τους δωσει η αεροπορικη...μαντεψε ποσες ειναι οι πιθανοτητες να κολλησεις
Μόνο στην περίοδο των εορτών , 7 πελάτες μου έμειναν Βαρκελώνη γιατί αρρώστησαν.
Αυτούς τους θέλαμε δίπλα μας;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Πόσο λογικό θα σου φαινόταν αν σου έλεγα , ξέρεις είμαι θετικός, αλλά αφού
δεν είναι υποχρεωτικό το τέστ μπορώ και πετάω αφού είμαι νόμιμος με το πιστοποιητικό και μόνο.
Πριν μόλις δύο μήνες ήταν απολύτως φυσιολογικό εντός ΕΕ και σε αρκετές χώρες εκτός ΕΕ. Και λογικό μου φαίνεται και τώρα (όπως και τότε) να μην απαιτείται τεστ σε εμβολιασμένους. Και όπως μπήκα σε τέτοια πτήση πριν 2-3 μήνες (χωρίς τεστ) θα έμπαινα και τώρα. Όπως μπαίνω και στο τρένο και στο λεωφορείο και στο super market (που οι μισοί φοράνε μάσκα κάτω απο το σαγόνι χωρίς έλεγχο)

Το έχουμε ξαναπεί, με 500000+ (μισό εκατομμύριο) κρούσματα το μήνα στην Ελλάδα δεν έχει κανένα νόημα πόσοι θα κολλήσουν. Αυτό που έχει σημασία είναι αν θα καταλήξεις να νοσηλευτείς.

Ήρθε η ώρα όσοι εμβολιάστηκαν και όσοι δεν εμβολιάστηκαν να πάνε παρακάτω αναλαμβάνοντας ο καθένας το "κόστος" που του αναλογεί. Είναι απλά τα πράγματα. Ήδη αρκετές χώρες πάνε σε αυτή τη λογική.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Με αυτη την πολιτικη μπαινουμε στο 2022 εγκαινιαζοντας το τελος των εμβολιασμων αφου στη συνειδηση των πολιτων θα παρουσιαστει ως αχρηστο. Ηδη διαβασαμε οτι και οι μασκες ειναι αχρηστες πιο πανω.
Εμενα δεν με πειραζει, αφου ταξιδευω μονο καλοκαιρια που ο ιος περιοριζεται απο τις συνθηκες.
Αλλα η Δυση θα τα πληρωσει ολα αυτα με μια παραταση της πανδημιας (και της οικονομικης κρισης που συνεπαγεται) διχως τελος.
Απο τοτε που πηραν την αποφαση για ΓΙΟΥΡΓΙΑ, ΑΝΟΣΙΑ ΑΓΕΛΗΣ στα σχολεια, κανω μαθημα σε μιση ταξη γιατι οι ευπαθεις γονεις φοβουνται να στειλουν τα παιδια σχολειο και γιατι κολλανε παι πεφτουν ξεροι ολοι, σε μονιμη καραντινα. Το ιδιο σε ολα τα σχολεια. Βλεπετε οι οραγματικες κοινωνιες δεν αποτελουνται μονο απο νεους γυμνασμενους, καλοθρεμμενους υγιεις θαρραλεους ανθρωπους. Αυτα πληρωνονται και ανοσια αγελης δεν θα εχουμε, θα ερθει αλλη μεταλλαξη. Προκειται για επιδειξη ηλιθιοτητας. Το ιδιο θα γινει και στον τουρισμο, αυξανουν τον φοβο, ενω τα μετρα εκφραζουν μια αβασιμη αισιοδοξια που δεν στηριζεται πουθενα, αφου τελειωσαμε τον ιο 4 φορες εδω και 2 χρονια και δυανυσαμε ξανα και ξανα το τελευταιο μιλι αλλα τελικα δεν τελειωσε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Πριν μόλις δύο μήνες ήταν απολύτως φυσιολογικό εντός ΕΕ και σε αρκετές χώρες εκτός ΕΕ.
Άσε τι ήταν φυσιολογικό. Δεν απάντησες (γενικά μιλάω) θα ρίσκαρες να ταξιδέψεις μαζί μου ενώ
ήμουν θετικός; Αλλά είμαι τριπλοεμβολιασμένος. Μπόνους έχω και εμβόλιο γρίπης.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Άσε τι ήταν φυσιολογικό. Δεν απάντησες (γενικά μιλάω) θα ρίσκαρες να ταξιδέψεις μαζί μου ενώ
ήμουν θετικός; Αλλά είμαι τριπλοεμβολιασμένος. Μπόνους έχω και εμβόλιο γρίπης.
Σου απαντησα οτι το εχω κανει πριν 2 μηνες κανοντας 6 πτησεις σε 2 μερες που καμια δεν απαιτουσε τεστ. Ποσο πιο ξεκαθαρα να απαντησω; και θα το ξανα εκανα. Και στην τελικη το κανω και τωρα μπαινοντας σε λεωφορεια και super market. Ποια η διαφορα ακριβως αν θα καθισω διπλα στο λεωφορειο μαζι σου που εισαι θετικος και δε το ξερεις με το να καθισω στο αεροπλανο;

Να σου κανω και εγω μια ερωτηση. Αν δουλευαμε μαζι στον ιδιο χωρο για στο ενα μετρο για ενα 9ωρο και σου ελεγα πριν 5 μερες οτι βγηκα θετικος και την 6η μερα ξανα βγηκα θετικος αλλα θα ερθω στη δουλεια γιατι ετσι λεει το πρωτοκολλο τι θα εκανες; Αυτος λοιπον την 6η μερα μπορει να παει στο χωρο εργασιας του ΧΩΡΙΣ τεστ ως εμβολιασμενος αλλα δε μπορει να μπει σε πτηση γιατι το τεστ τον δειχνει θετικο. Αν το θεωρειτε λογικο παω πασο
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Αν δουλευαμε μαζι στον ιδιο χωρο για στο ενα μετρο για ενα 9ωρο και σου ελεγα πριν 5 μερες οτι βγηκα θετικος και την 6η μερα ξανα βγηκα θετικος αλλα θα ερθω στη δουλεια γιατι ετσι λεει το πρωτοκολλο τι θα εκανες; Αυτος λοιπον την 6η μερα μπορει να παει στο χωρο εργασιας του ΧΩΡΙΣ τεστ ως εμβολιασμενος αλλα δε μπορει να μπει σε πτηση γιατι το τεστ τον δειχνει θετικο. Αν το θεωρειτε λογικο παω πασο
Κακώς. Πρέπει να μείνει σπίτι αν είναι θετικός. Σε κάθε περίπτωση. Για αυτό η Ελλάδα έχει κάθε
μέρα 100 νεκρούς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Να σου κανω και εγω μια ερωτηση. Αν δουλευαμε μαζι στον ιδιο χωρο για στο ενα μετρο για ενα 9ωρο και σου ελεγα πριν 5 μερες οτι βγηκα θετικος και την 6η μερα ξανα βγηκα θετικος αλλα θα ερθω στη δουλεια γιατι ετσι λεει το πρωτοκολλο τι θα εκανες; Αυτος λοιπον την 6η μερα μπορει να παει στο χωρο εργασιας του ΧΩΡΙΣ τεστ ως εμβολιασμενος αλλα δε μπορει να μπει σε πτηση γιατι το τεστ τον δειχνει θετικο. Αν το θεωρειτε λογικο παω πασο
Τα πρωτοκολλα δικαιολογουν αλλες 5 μερες αδεια με θετικο ραπιντ (οχι pcr) και συμπτωματα που παραμενουν. Τι δουλεια ειναι αυτη, αν επιτρεπεται? Ειναι στην Ελλαδα? Μου κανει εντυπωση. Εγω νοσησα πριν λιγες μερες και εφαρμοσα αυτο το πρωτοκολλο επιστροφης. Συν υπευθυνη δηλωση οτι το τεστ την 5η μερα ηταν αρνητικο και δεν εχω συμπτωματα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κακώς. Πρέπει να μείνει σπίτι αν είναι θετικός. Σε κάθε περίπτωση.
Αυτός είναι ο παραλογισμός του μέτρου και δεν έχει να κάνει με υγειονομικά κριτήρια.
Νομίζω δε ότι δεν ισχύει αυτό μόνο για την Ελλάδα αλλά και για άλλες χώρες.
Για αυτό η Ελλάδα έχει κάθε μέρα 100 νεκρούς.
Όχι, πρωταρχικά τουλάχιστον δεν έιναι αυτός ο λόγος αλλά η έλλειψη υποδομών. Δε το επεκτείνω, θα πάει αλλού η κουβέντα.

Στο θέμα μας, άκουσα το πρωί ότι θα επεκταθούν για 1 εβδομάδα ακόμη τα μέτρα, συμπεριλαμβανομένου αυτό του υποχρεωτικού τεστ για την είσοδο στη χώρα. Για να δούμε αν θα ισχύσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτός είναι ο παραλογισμός του μέτρου και δεν έχει να κάνει με υγειονομικά κριτήρια.
υπαρχουν μετρα απο οργανισμους σαν το CDC. εμεις ειμαστε ενα τιποτε για να τους κρινουμε ως παραλογους κ σιγουρα οφ τοπικ.
Όχι, πρωταρχικά τουλάχιστον δεν έιναι αυτός ο λόγος αλλά η έλλειψη υποδομών.
οπως ΗΠΑ, UK, Ιταλια που τα πηγαν χειροτερα? μονο η Pyong Yang εχει υποδομες.
αστο κι αυτο, οφ τοπικ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Μην το τραβαμε απο τα μαλλια, οι 5 μερες ειναι για οποιον ειναι αρνητικος και δεν εχει συμπτωματα. Σιγα μη σε τραβανε απο το κρεβατι με πυρετο για δουλεια. Αυτο το πρωτοκολλο που αναφερετε των 5 ημερων ειναι το μινιμουμ και καλο ειναι να ενημερωνεται ο κοσμος απο τα δημοσια εγγραφα, οχι την ερμηνεια τους απο εφημεριδες η προισταμενους που τα λενε προφορικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.236
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom