Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
το να σε υποχρεωνουν σε rapid κατα την επιστροφη,ειναι οτι πιο ορθολογικο εχουν ανακοινωσει απο ολα τα παραλογα. Λυπαμαι αλλα μη τα θελουμε και ολα δικα μας.
Για ποιο λογο για να μη γινουν τα 30000 κρουσματα 31000; Αστεια πραγματα ειναι αυτα με τοσα κρουσματα σε ημερησια βαση.

Το βασικο πλεον δεν ειναι αν θα κολλησεις αλλα αν θα νοσηλευτεις. Να καταλαβω το rapid σε μη εμβολιασμενο γιατι αν μπει στη χωρα και νοσησει βαρια μπορει να χρειαστει περιθαλψη (που αν μπει και κολλησει πεντε μερες μετα παλι το ιδιο ειναι, αλλα ας πουμε οτι εχει λογικη). Στον τριπλοεμβολιασμενο ειναι αστειο να το ζητας rapid.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Λαθος. Οι περιορισμοι της ελευθεριας του καθενος πρεπει να ειναι αναγκαιοι και αναλογικοι. Το να σε υποχρεωνουν σε ραπιντ για την επιστροφη στη χωρα σου ειναι περιρορισμος της ελευθεριας σου να ταξιδευεις, να μετακινεισαι εκτος της χωρας σου για οποιον λογο επιθυμεις. , ως αναφαιρετο ατομικο σου δικαιωμα ( εκτος κι αν στο στερησει αποφαση δικαστηριου). Οταν σου επιβαλουν αυτον τον περιορισμο οντας τριπλοεμβολιασμενος, για μια νοσο η οποια ηδη κυκλοφορει ευρεως στη χωρα, δεν ειναι θεμα εισαγωγης της δηλαδη οπως πχ του Εμπολα που δεν υπαρχει στην Ελλαδα αλλα ειναι ενδημικος σε χωρες της Αφρικης και η θνησιμοτητα της οποιας ειναι χαμηλη, αυτος ο περιορισμος ειναι μη αναγκαιος και δυσαναλογος, αρα μη ανεκτος. Αυτα ισχυουν στις φιλελευθερεςδυτικες δημοκρατιες, και σε τετοια υποτιθεται οτι ζουμε. Δεν ζουμε στην Κινα.
Η Αυστραλία από την άλλη που εφαρμόζει αυστηρές πολιτικές Κίνας δεν είναι φιλελεύθερη δυτική δημοκρατία;
Μετά από 2 χρ πανδημίας και αφού έχουμε δει όλων των ειδών τις πολιτικές σε όλο το κόσμο, από τις ακραίες τύπου Βραζιλίας και ΗΠΑ με Τραμπ μέχρι…φιλελεύθερες τύπου Αυστραλίας, ίσως η Ευρώπη να έχει σε γενικές γραμμές ακολουθήσει τη πιο λογική μεση οδό τελικά. Και ταξιδιωτικά μιλώντας.
 

blade_

Member
Μηνύματα
175
Likes
162
Γιατι; Οι πιθανότητες να κολλήσεις Covid σήμερα στην Ελλάδα είναι πολαπλασιες απο τις πιθανοτητες να κολλησεις στις περιασοτερες άλλες χώρες.
Γιατι οι εισροες στη χωρα ειναι ενα ευκολο σημειο να το ελεγξεις..Απο τη στιγμη που δεν ελεγχουν αλλου,ας κανουν κ αυτο,ειναι κατι.Θα προτιμουσα καποιο ταχυ ραπιδ βεβαια στο αεροδρομιο, καθως μας δειχνει αν μεταδιδεις τον ιο αμεσα
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Το εμβολιο το καναμε για να μη μπουμε νοσοκομειο. Οχι για να ταξιδευουμε. Κριμα που καποιοι πιστεψαν τη θεωρια για "το τελευταιο μιλι" και "τις ζωες μας πισω". Ο κορωνοιος θα μεινει καμια δεκαετια με μπρος πισω, κωλοτουμπες κλπ κλπ. Stay strong.
Νομίζω ότι το εμβόλιο το έχουμε κάνει φυσικά πρωτίστως για να μην πάμε στο νοσοκομείο, αλλά η πραγματικότητα λέει ότι όντως έχουμε πάρει μεγάλο μέρος της ζωής μας πίσω. Με το εμβόλιο ταξιδεύουμε πιο ελεύθερα, μπορούμε να πάμε σε ένα εστιατόριο να φάμε, σε ένα μπαρ να πιούμε ένα ποτό, σε μία συναυλία, στο γήπεδο. Τίποτα από όλα αυτά δεν μπορούσαμε να κάνουμε πέρσι τέτοια εποχή.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ποιο παιχνιδι? παιζει δηλ ο γιατρος κανενα παιχνιδι? παρτο αλλιως γιατι οπως το πες μενουν υπονοουμενα κακως εννοουμενα. δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι αλλα κανονες. και τπτ δεν "εξαρταται" απο το γιατρο αλλα απο τις συνθηκες (δειγμα, μηχανημα, cut off κλπ κλπ). κ βεβαια μιλαμε για 1-2% των δειγματων.
ωχ οχι καλε,..κανενα παιχνδι απο πλευρας γιατρων,..κακη διατυπωση..σωστα το παρατηρησες..
 
Μηνύματα
116
Likes
158
έχει κάποιος κάποια πηγή για το πότε θα γίνει άρση του τεστ εισόδου στην Ελλάδα;
Πρώτο Θέμα σήμερα. Κορωνοϊός: Νεκροί και νοσηλείες παρατείνουν τα μέτρα μέχρι τέλη Ιανουαρίου
Πολύ γενικόλογο αλλά οκ...


"Επίσης, οι περιορισμοί που είναι σε ισχύ προβλέπουν καθολική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, χρήση μασκών αυξημένης προστασίας σε σουπερμάρκετ και Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, καθώς και από το προσωπικό της εστίασης, τηλεργασία στο 50% όπως και ενισχυμένο τέστινγκ σε ταξιδιώτες από το εξωτερικό. Αυτά τα μέτρα είναι βέβαιον ότι θα παραμείνουν σε ισχύ και τον Φεβρουάριο."
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
έχει κάποιος κάποια πηγή για το πότε θα γίνει άρση του τεστ εισόδου στην Ελλάδα;
ίσως να μην μπορούν να απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα ούτε αυτοί που αποφασίζουν για τα μέτρα
 
D

Delmem38110

Guest
μια ερώτηση για τους εξπέρ.
ας υποθέσουμε ότι κάνω ένα τεστ 48 η 72 ωρών σήμερα το πρωί και πάω ταξίδι σήμερα σε χώρα που δεν χρειάζεται τεστ.. αν επιστρέψω εντός 48 η 72 ωρών θα ισχύει το ελληνικό πιστοποιητικό για την επιστροφή μου από το εξωτερικό; να το δείξω (παράδειγμα) στην Γαλλία ας πούμε και αυτοί να με αφήσουν να μπω στο αεροπλάνο.
και αν βγουν τα αποτελέσματα την επομένη ποια ημερομηνία ισχύει;
η σημερινή που πήγα για τεστ ή η αυριανή που θα βγουν τα αποτελέσματα;
ποια τεστ γίνονται στα φαρμακεία και ποια σε ιατρικά κέντρα;
σαν τριπλό εμβολιασμένος δεν χρειάστηκε να κάνω ποτέ κάποιο από αυτά.
δεν θέλω να κάνω κανένα τεστ στο εξωτερικό γιατί σε περίπτωση που βγω θετικός δεν θα μπορέσω να επιστρέψω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
μια ερώτηση για τους εξπέρ.
ας υποθέσουμε ότι κάνω ένα τεστ 48 η 72 ωρών σήμερα το πρωί και πάω ταξίδι σήμερα σε χώρα που δεν χρειάζεται τεστ.. αν επιστρέψω εντός 48 η 72 ωρών θα ισχύει το ελληνικό πιστοποιητικό για την επιστροφή μου από το εξωτερικό; να το δείξω (παράδειγμα) στην Γαλλία ας πούμε και αυτοί να με αφήσουν να μπω στο αεροπλάνο.
Βάσει του γράμματος του νόμου όχι, η ΚΥΑ λέει τεστ από τη χώρα προέλευσης.
Εγώ που έκανα όμως το ίδιο στη Γαλλία, επέστρεψα με το PCR εντός 72 ωρών, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε στην επιβίβαση, ούτε στην άφιξη στην Ελλάδα.
Δε το συνιστώ βέβαια γιατί μπορεί να έτυχε κι εγώ απλά να στάθηκα τυχερός.
και αν βγουν τα αποτελέσματα την επομένη ποια ημερομηνία ισχύει;
Η η μερομηνία λήψης του δείγματος 100%
ποια τεστ γίνονται στα φαρμακεία και ποια σε ιατρικά κέντρα;
Rapid στα φαρμακεία, Rapid & PCR στα ιατρικά κέντρα.
δεν θέλω να κάνω κανένα τεστ στο εξωτερικό γιατί σε περίπτωση που βγω θετικός δεν θα μπορέσω να επιστρέψω.
Το ίδιο σκεπτικό είχα κι εγώ τις δύο φορές που βγήκα εξωτερικό με την ισχύουσα απόφαση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βάσει του γράμματος του νόμου όχι, η ΚΥΑ λέει τεστ από τη χώρα προέλευσης.
Εγώ που έκανα όμως το ίδιο στη Γαλλία, επέστρεψα με το PCR εντός 72 ωρών, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε στην επιβίβαση, ούτε στην άφιξη στην Ελλάδα.
Δε το συνιστώ βέβαια γιατί μπορεί να έτυχε κι εγώ απλά να στάθηκα τυχερός.

Η η μερομηνία λήψης του δείγματος 100%

Rapid στα φαρμακεία, Rapid & PCR στα ιατρικά κέντρα.

Το ίδιο σκεπτικό είχα κι εγώ τις δύο φορές που βγήκα εξωτερικό με την ισχύουσα απόφαση.
Σεπροσφατο ταξίδι στην Αυστρία είδαμε Έλληνες που τους απαγορεύτηκε η επιβίβαση στην πτήση προς Ελλάδα διότι παρουσίασαν τεστ που είχε διεξαχθεί στην Ελλάδα. Οπότε εξαρτάται από το πόσο επιμελής θα είναι και ο υπάλληλος στον οποίον θα πέσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom