Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Σας ευχαριστώ πολύ!!
Pcr θέλουν και όχι rapid σωστά;
Rapid.

Προσεξε μονο την ωρα. Πρεπει να εχει γινει εντος 24 ωρων πριν απο την αφιξη στην Ελλαδα ( δεν ξερω ποσο κοιτανε την ωρα βεβαια)
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Rapid.

Προσεξε μονο την ωρα. Πρεπει να εχει γινει εντος 24 ωρων πριν απο την αφιξη στην Ελλαδα ( δεν ξερω ποσο κοιτανε την ωρα βεβαια)
To rapid test 48 ώρες νωρίτερα δε θα πρέπει να είναι;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πάντως τώρα που το ζω ένα έχω να πω....ειναι τρομερό άγχος για τον ταξιδώτη και πριν ξεκινήσει μην βγει θετικός κ χάσει το ταξίδι, άσε για την επιστροφή μην και μείνεις αμανάτι!
Νομίζω δεν θα το κουνήσω ρούπι ξανά μέχρι να αρθεί το μέτρο.
Τελευταία μέρα του ταξιδιού μου σήμερα και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα εν αναμονή των αποτελεσμάτων ..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πάντως τώρα που το ζω ένα έχω να πω....ειναι τρομερό άγχος για τον ταξιδώτη και πριν ξεκινήσει μην βγει θετικός κ χάσει το ταξίδι, άσε για την επιστροφή μην και μείνεις αμανάτι!
Νομίζω δεν θα το κουνήσω ρούπι ξανά μέχρι να αρθεί το μέτρο.
Τελευταία μέρα του ταξιδιού μου σήμερα και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα εν αναμονή των αποτελεσμάτων ..
Καλά αποτελέσματα και καλό ταξίδι. :) :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Επιστροφή χθες από Βραζιλία μέσω Γερμανίας, με PCR 72ωρών. Έλεγχος plf και δειγματοληπτικό rapid με το αποτέλεσμα να έρχεται σε μισή ώρα στο κινητό.

Μέτρησα τις πτήσεις του τελευταίου 12μήνου. 42 σε 9 χώρες. Η Ελλάδα παραμένει με διαφορά η πιο τυπική στους ελέγχους και η μόνη που κάνει δειγματοληπτικό έλεγχο (από αυτές που πήγα). Χθες ήταν αισίως η 4η φορά που μου έκαναν rapid στην είσοδο.

PCR και rapid κατά την είσοδο νομίζω δεν ελέγχει πλέον κανείς, και κατά την έξοδο το κοιτάζουν τελείως τυπικά. Κανένας μα κανένας υπάλληλος αεροδρομίου δεν έχει πρόσβαση σε αρχεία για να δει εάν έχει κάνει κάποιος μοριακό/rapid, απλά θέλουν να δουν ένα έγγραφο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ενώ αν καταργηθεί το τεστ κι εσύ τύχει να είσαι θετικός,θα τρέμει αυτός που θα κάτσει δίπλα σου.
Ειλικρινά, πόσες πιστεύεις ότι είναι οι πιθανότητες 2 άγνωστοι που φοράνε μάσκα και στο 99,9% των πτήσεων δεν ανταλλάσουν καμία κουβέντα, να κολλήσει ο ένας τον άλλον;;;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ειλικρινά, πόσες πιστεύεις ότι είναι οι πιθανότητες 2 άγνωστοι που φοράνε μάσκα και στο 99,9% των πτήσεων δεν ανταλλάσουν καμία κουβέντα, να κολλήσει ο ένας τον άλλον;;;
Στο 99,9% των πτησεων ολοι οι επιβατες θα βγαλουν μια στιγμη τη μασκα τους για να πιουν νερο ή να φανε εστω το σοκολατακι που θα τους δωσει η αεροπορικη...μαντεψε ποσες ειναι οι πιθανοτητες να κολλησεις γιατι αποκλειετε να μη ανταλλαξει εκεινη τη στιγμη καποιος μια κουβεντα με τον διπλανο του(αν καθονται 2 φιλοι ή ενα ζευγαρι μαζι και εσυ εισαι ο ξεμπαρκος διπλα τους)..και αυτο ειδικα τον τελευταιο καιρο γινεται συνεχεια..εδω μου χει τυχει τυπισσα να χει βγαλει μασκα για να κοιμηθει,να της εχει κανει παρατηρηση και η διπλανη της και η αεροσυνοδος και απλα εβαλε το κασκολ στη μουρη της και τους εγραψε πανηγυρικα...αυτη μονο να ειχε κοβιντ ολο το αεροπλανο εχει βγει θετικο!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Στο 99,9% των πτησεων ολοι οι επιβατες θα βγαλουν μια στιγμη τη μασκα τους για να πιουν νερο ή να φανε εστω το σοκολατακι που θα τους δωσει η αεροπορικη...μαντεψε ποσες ειναι οι πιθανοτητες να κολλησεις γιατι αποκλειετε να μη ανταλλαξει εκεινη τη στιγμη καποιος μια κουβεντα με τον διπλανο του(αν καθονται 2 φιλοι ή ενα ζευγαρι μαζι και εσυ εισαι ο ξεμπαρκος διπλα τους)..και αυτο ειδικα τον τελευταιο καιρο γινεται συνεχεια..εδω μου χει τυχει τυπισσα να χει βγαλει μασκα για να κοιμηθει,να της εχει κανει παρατηρηση και η διπλανη της και η αεροσυνοδος και απλα εβαλε το κασκολ στη μουρη της και τους εγραψε πανηγυρικα...αυτη μονο να ειχε κοβιντ ολο το αεροπλανο εχει βγει θετικο!
Ειλικρινά εάν πιστεύεις ότι με 5 δευτερόλεπτα και ανταλλαγή 2 κουβέντων ή το να κοιμάται κάποιος και να αναπνέει χωρίς να έχει μάσκα και αυτό είναι αρκετό να κολλήσει ο άλλος, τότε εγώ πάω πάσο και αδυνατώ να πιστέψω πως δεν κόλλησε όλος ο πλανήτης μέσα σε 1 μήνα, ενώ έχουν περάσει 2 χρόνια.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ο παραλογισμός συνεχίζεται δε στις υπερατλαντικές πτήσεις όπου σερβίρεται φαγητό κ ποτό άρα αφαιρείς τη μάσκα σου για να φας κανένα μισάωρο αλλά όταν σηκώνεσαι λίγο να ξεμουδιάσεις και σε βλέπουν σου λένε απαγορεύεται λόγω κόβιντ γύρνα στη θέση σου :oops:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αλλά όταν σηκώνεσαι λίγο να ξεμουδιάσεις και σε βλέπουν σου λένε απαγορεύεται λόγω κόβιντ γύρνα στη θέση σου :oops:
Όντως συμβαίνει/ισχύει αυτό; Κλασικά σηκώνομαι πολλές φορές στα υπερατλαντικά κ κόβω βόλτες αβέρτα. Τώρα πρόσφατα που το έκανα πάλι δε μου είπε κανείς τίποτα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ειλικρινά εάν πιστεύεις ότι με 5 δευτερόλεπτα και ανταλλαγή 2 κουβέντων ή το να κοιμάται κάποιος και να αναπνέει χωρίς να έχει μάσκα και αυτό είναι αρκετό να κολλήσει ο άλλος, τότε εγώ πάω πάσο και αδυνατώ να πιστέψω πως δεν κόλλησε όλος ο πλανήτης μέσα σε 1 μήνα, ενώ έχουν περάσει 2 χρόνια.
Θεωρητικα μιλαω οπως θεωρητικα μπορεις να μιλησεις με καποιον σε εξωτερικο χωρο χωρις μασκα και να κολλησεις..προσωπικα δε το πιστευω απλα θεωρητικα ειναι μια πιθανοτητα...το πως κολλησε ολος ο πλανητης ας μη το συζητησουμε καλυτερα,ειναι μια κουβεντα που ποναει!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom