Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Επέστρεψα Δευτέρα 7/2 απόγευμα, από Μαδρίτη. Έκανα rapid antigen στο Barajas (αρνητικό) γιατί έτσι κι αλλιώς είχα κλείσει ραντεβού και πληρώσει πριν ανακοινωθούν τα νέα μέτρα. Ξεκινούσα από Κόρδοβα Δευτέρα πρωί και θα ήταν ρίσκο να ψάχνω για τεστ τελευταία στιγμή. Στο τσεκ ιν ζήτησαν κάτι απ' όλα και, κακώς, τους έδειξα εμβολιασμό. Φτάνοντας ΕΛΒΕΛ με παραπέμπουν δειγματοληπτικά (ε, αρνητικό πάλι). Δεν με κράτησαν πάντως μέχρι να βγει το αποτέλεσμα, το έστειλαν με μέιλ αφού είχα φύγει.
Δεν είδα να παραπέμπουν κάποιον άλλον από την πτήση.
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλημέρα σας, επιστρέφουμε την Κυριακή (2 ζευγάρια) από 3ημερο στο Μιλάνο και έχω φτιάξει όλα τα χαρτιά που χρειάζονται. PLF κτλ...
Έχω όμως μια ερώτηση, και θα ήθελα τη βοήθεια σας, στο PLF εισόδου για την Ελλάδα, έχω γράψει τα δικά μου στοιχεία (σαν κύριο άτομο) και της συζύγου μου στο μέλος οικογένειας. Έχω βάλει όμως και τα ονόματα των 2 άλλων ατόμων (που σου δίνει το PLF τη δυνατότητα σαν συντάξιδιωτες αλλά μη μέλη οικογενείας). Έκανα σωστά ? Μήπως χρειάζεται να φτιάξουν "άλλο" ξεχωριστό PLF και εκείνοι ?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.640
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σας, επιστρέφουμε την Κυριακή (2 ζευγάρια) από 3ημερο στο Μιλάνο και έχω φτιάξει όλα τα χαρτιά που χρειάζονται. PLF κτλ...
Έχω όμως μια ερώτηση, και θα ήθελα τη βοήθεια σας, στο PLF εισόδου για την Ελλάδα, έχω γράψει τα δικά μου στοιχεία (σαν κύριο άτομο) και της συζύγου μου στο μέλος οικογένειας. Έχω βάλει όμως και τα ονόματα των 2 άλλων ατόμων (που σου δίνει το PLF τη δυνατότητα σαν συντάξιδιωτες αλλά μη μέλη οικογενείας). Έκανα σωστά ? Μήπως χρειάζεται να φτιάξουν "άλλο" ξεχωριστό PLF και εκείνοι ?

μια χαρά είσαι δεν χρειάζεται χωριστό plf για την Ελλάδα
 
Μηνύματα
13
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Εγω καταλαβαίνω ότι η ελεύθερη είσοδος εμβολιασμένων ισχύει μόνο για εντός ΕΕ + τις χώρες που έχουν συμφωνήσει.

Η είσοδος των ταξιδιωτών που προέρχονται από τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και της Συμφωνίας Σένγκεν, καθώς και από τις τριάντα τρεις (33) χώρες εκτός της ΕΕ που έχουν προσχωρήσει στο σύστημα ψηφιακού πιστοποιητικού COVID-19 της ΕΕ..... Κλπ κλπ κλπ

Λέει "προέρχονται" και όχι "κατάγονται" ή κάποια συνώνυμη λέξη. Δηλαδή μετράει από που έρχεσαι και όχι τι είσαι.

Όλα τα παραπάνω είναι η δική μου ερμηνεία.
ΠΡΟΣΟΧΗ!

Πτήση Ryanair από Άκαμπα, Ιορδανία σήμερα, οι μισοί Έλληνες δεν είχαν PCR επειδή πίστευαν πως αρκεί το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό. Η Ιορδανία όμως δεν περιλαμβάνεται στις χώρες της παραπάνω οδηγίας και χρειάζεται υποχρεωτικά PCR...

Ενώ οι περισσότεροι εξ αυτών κατάφεραν να πείσουν τον εμφανώς μπερδεμένο Ιορδανό υπάλληλο να τους αφήσει να περάσουν στο Gate, μετά από ένα σημείο (και μερικά τηλέφωνα) όσοι δεν είχαν PCR (καμία 15αρια) έφαγαν πόρτα και δεν τους άφησε να επιβιβαστούν στη πτήση. Όσους είχε αφήσει να περάσουν προηγουμένως χωρίς PCR δεν τους ξανατσεκαρε και μπήκαν κανονικά στο αεροπλάνο!

Στο Ελ. Βενιζέλος καμία λογική... Οι υπάλληλοι σκάναραν μόνο το PLF: όσοι είχαν συμπληρώσει στο PLF πως έχουν Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό (το οποίο υποτίθεται πως δεν τους καλύπτει για αυτή την πτήση) πέρασαν κανονικά, ενώ όσοι είχαν συμπληρώσει PLF με το υποχρεωτικό PCR της Ιορδανίας έπρεπε να ξανακάνουν rapid...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Και την προηγούμενη Δευτέρα στη πτήση από Άκαμπα για Αθήνα, 2 Έλληνες που βρεθήκαμε στο check in δεν είχαν κάνει PCR/rapid για την επιστροφή στην Ελλάδα και ευτυχώς είχαν έρθει στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν την πτήση. Πήραν ταξί για το κέντρο που είναι 10 λεπτά και έκαναν rapid, τους ξαναείδα στο gate και μου είπαν ότι πρόλαβαν 5 λεπτά πριν κλείσει το boarding.

Η Ιορδανία παρεπιπτόντως καταργεί το pcr για τους εισερχόμενους από 1 Μάρτη, συνεχίζει να παραμένει το pcr/rapid για την επιστροφή από Ιορδανία Ελλάδα

PCR test no longer required for arriving passengers to Jordan from March

Στο Ελ. Βενιζέλος καμία λογική... Οι υπάλληλοι σκάναραν μόνο το PLF: όσοι είχαν συμπληρώσει στο PLF πως έχουν Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό (το οποίο υποτίθεται πως δεν τους καλύπτει για αυτή την πτήση) πέρασαν κανονικά, ενώ όσοι είχαν συμπληρώσει PLF με το υποχρεωτικό PCR της Ιορδανίας έπρεπε να ξανακάνουν rapid...
Μια χαρά έκαναν την δουλειά τους οι υπάλληλοι.. Δεν φταίνε αυτοί που ο επιβάτης έγραφε στο PLF της Ιορδανίας ότι εισέρχεται στη χώρα με τεστ, στο πεδίο που αναφέρει για το εάν έχει κάνει το εμβόλιο ή οχι... Δεν είναι αρμοδιότητα του να ασχοληθεί με το τι και γιατί έχει γράψει ο καθένας στην αίτηση του..
 
Μηνύματα
13
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Και την προηγούμενη Δευτέρα στη πτήση από Άκαμπα για Αθήνα, 2 Έλληνες που βρεθήκαμε στο check in δεν είχαν κάνει PCR/rapid για την επιστροφή στην Ελλάδα και ευτυχώς είχαν έρθει στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν την πτήση. Πήραν ταξί για το κέντρο που είναι 10 λεπτά και έκαναν rapid, τους ξαναείδα στο gate και μου είπαν ότι πρόλαβαν 5 λεπτά πριν κλείσει το boarding.
Ναι υπάρχει το Biolab που νομίζω είναι ανοιχτό και την Παρασκευή που είναι αργία για rapid tests.

Μια χαρά έκαναν την δουλειά τους οι υπάλληλοι.. Δεν φταίνε αυτοί που ο επιβάτης έγραφε στο PLF της Ιορδανίας ότι εισέρχεται στη χώρα με τεστ, στο πεδίο που αναφέρει για το εάν έχει κάνει το εμβόλιο ή οχι... Δεν είναι αρμοδιότητα του να ασχοληθεί με το τι και γιατί έχει γράψει ο καθένας στην αίτηση του..
Οι επιβάτες δήλωσαν πως εισέρχονται με τεστ γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος να εισέλθουν στη χώρα από Ιορδανία. Ένα ζευγάρι που μίλησα και τελικά δεν το άφησαν να μπει στη πτήση πίστευε πως δεν θα είχε πρόβλημα γιατί στο PLF είχε δηλώσει πως έρχεται από Ιορδανία με Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό και το PLF εκδόθηκε κανονικά αντί να του πετάξει κάποιο μήνυμα πως χρειάζεται υποχρεωτικά PCR...
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Που μπορώ να δω τη λίστα των χωρών που δεν χρειάζεται ούτε PCR ούτε rapid από και προς Ελλάδα ;;;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Προς Ελλάδα ως 7 Μαρτίου: Τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και Άγιος Μαρίνος, Αλβανία, Ανδόρα, Αρμενία, Βατικανό, Βόρεια Μακεδονία, Γεωργία, Ελβετία, Ελ Σαλβαδόρ, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισλανδία, Ισραήλ, Λιχτενστάιν, Λίβανος, Μαρόκο, Μαυροβούνιο, Μολδαβία, Μονακό, Νορβηγία, Νέα Ζηλανδία, Ουκρανία, Ουρουγουάη, Παναμάς, Πράσινο Ακρωτήριο, Σερβία, Σιγκαπούρη, Ταϊλάνδη, Τόγκο, Τουρκία, Τυνησία, Φερόες Νήσοι και Ταιβάν.
Δεν υπάρχει λίστα από Ελλάδα, κάθε χώρα αλλάζει προϋποθέσεις ανά πάσα στιγμή.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Προς Ελλάδα ως 7 Μαρτίου: Τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και Άγιος Μαρίνος, Αλβανία, Ανδόρα, Αρμενία, Βατικανό, Βόρεια Μακεδονία, Γεωργία, Ελβετία, Ελ Σαλβαδόρ, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισλανδία, Ισραήλ, Λιχτενστάιν, Λίβανος, Μαρόκο, Μαυροβούνιο, Μολδαβία, Μονακό, Νορβηγία, Νέα Ζηλανδία, Ουκρανία, Ουρουγουάη, Παναμάς, Πράσινο Ακρωτήριο, Σερβία, Σιγκαπούρη, Ταϊλάνδη, Τόγκο, Τουρκία, Τυνησία, Φερόες Νήσοι και Ταιβάν.
Δεν υπάρχει λίστα από Ελλάδα, κάθε χώρα αλλάζει προϋποθέσεις ανά πάσα στιγμή.
@adiaforos Ok ευχαριστώ ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom