Επιστροφή στον τόπο του εγκλήματος

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει αυτό με τα λεφτά του μπαμπά (και κυρίως τι σχέση έχει με το θέμα), όπως και τί εννοείς ότι "περιμένετε (ποιοι?) περισσότερα από εμάς (ποιους)", και τι αφορά το σχόλιο με τα λιντλ και τη δεκαετία του 90 και τη γερμανία.

Αν είσαι στη συνάντηση την Παρασκευή το συζητάμε εκεί, ίσως πιο εύκολα από τον γραπτό λόγο ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω ζω αρκετους μηνες το χρονο και στην Ελλαδα, δουλευω στην Ελλαδα, πληρωνω φορους και ασφαλιστικες εισφορες στην Ελλαδα και ειμαι οικονομικα εξαρτωμενος απο την Ελλαδα. Δεν εχω αποκοπει καθολου, διατηρω αριστες επαφες και εχω τακτικη επικοινωνια με ελαχιστους συγγενεις και αρκετους φιλους. Λατρευω τη φυσικη της ομορφια και τις εναλλακτικες ψυχαγωγιας που προσφερει και θεωρω τον ιδιωτικο τουριστικο κλαδο στην πλειονοτητα του πολυ υψηλων προδιαγραφων.

Οσα εγραψα δεν τα εγραψα ουτε γιατι δεν θελω να εχω επαφη, ουτε γιατι τη μισω, ουτε γιατι θεωρω καλυτερο μερος το μερος που ζω. Τα εγραψα απο πικρια γιατι βλεπω μια χωρα που παραπαιει συνεχως κι εναν λαο αμετοχο που η μονη του εγνοια ακομα ειναι να κερδισει κοινωνικη καταξιωση μεσα απο τη σπαταλη. Κι οσοι δεν αντεχουν οικονομικα να κανουν σπαταλες καταρρεουν ψυχικα.

Κρατικος μηχανισμος για πεταμα, αχρηστοι εργαζομενοι σε καιριες θεσεις εξυπηρετησης πολιτων, απροθυμια, απουσιαζων ελεγχος. Ενας μηχανισμος φτιαγμενος να ταλαιπωρει παρα να λυνει προβληματα.

Φοβαμαι να παω σε δημοσιο νοσοκομειο να δωσω αιμα (δεν το συζητω για εξετασεις ή θεραπεια, ουτε ζωγραφιστο). Μπαινω σε μαγαζια και ολο ακουω για την κριση, τον κακο Σοιμπλε και τους κακους γερμανους. Βγαινω να πιω ενα ποτο και πρεπει να περασω απο 30 μαγαζια μεχρι να βρω ενα που να μην επιτρεπει το καπνισμα. Κανω 60χλμ για να παω στον ΟΑΕΕ και μου ζητουν ενα φακελο δικαιλογητικα που τα περισσοτερα απο αυτα τους τα εχω παει αλλες 10 φορες. Κι αν κατι ξεχασω πρεπει να ξαναπαω γιατι δεν δεχονται να τους το στειλω ουτε με φαξ, ουτε ταχυδρομικως, ουτε μεσω ΚΕΠ. Κι αυτο γιατι δεν βγαινει επιτελους η ηλεκτρονικη καρτα αφου οσοι αντιδρουν νομιζοντας πως μας φακελωνουν ή μαζι της θα ερθει ο αντιχριστος ειναι τοσοι πολλοι που ριχνουν κυβερνηση. Οι συγχωριανοι μου νομιζουν πως πηγα Γαλλια και εγινα ζαμπλουτος. Ειδαν και τα πεθαρικα μου το καλοκαιρι που εκαναν πολυτελεις διακοπες και επιβεβαιωσαν το πορισμα τους. Κι ακομη δεν μπορουν να μου συγχωρεσουν που δεν εχω παντρευτει και εχω παιδι αβαπτιστο, μη μπορωντας να χωνεψουν πως δεν ειναι υποχρεωτικο ολοι οι ανθρωποι να πιστευουν. Καποιοι απ' αυτους μπορει να με περνουν και για την ενσαρκωση του αντιχριστου.

Τι να μου αρεσει απο αυτην την Ελλαδα;



Πολύ πραγματικό. Ωστόσο τα στραβά (π.χ. ζήλια, κακεντρέχεια, αχαριστία) τα είχε ακόμη και στις πολύ καλές οικονομικά εποχές της η χώρα, η κατσίκα του γείτονα και ο ωχαδερφισμός δεν επινοήθηκαν το 2010. Τώρα όντως έχει παραγίνει το κακό βέβαια.
Και βεβαια υπηρχαν ολα. Αν δεν υπαρχει καυσιμη υλη δεν ξεσπαει φωτια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.470
Οι έλληνες είμαστε ανέκαθεν "ρηχοί" ως λαός με εξαιρέσεις πάντα.. Το πόσο πολύ το ανακαλύπτουμε όταν πάμε σε κάποια χώρα με καλύτερο βιοτικό επίπεδο. Βέβαια με την κρίση φάνηκε η γύμνια μας περισσότερο. Δεν έχουμε αλλάξει σε νοοτροπία εδώ και χρόνια αφού οι παλιότεροι στην πλεοψηφία μας αποτελούμε κακή μαγιά για τους νεότερους. Η παιδεία μας σίγουρα είναι το μέγιστο μας πρόβλημα και το αμέσως επόμενο είναι ότι δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε σαν ομάδα απο κοινού για έναν κοινό σκοπό..

Θα συμφωνήσω ότι είμαστε εγωιστές, κακεντρεχείς, αγενείς, μίζεροι ζηλιάρηδες, φωνακλάδες χωρίς σεβασμό για κανέναν και για τίποτα κλ αλλά αυτά είναι στοιχεία που συναντάς στους ανθρώπους ανα τον κόσμο και εδώ ίσως σε μεγαλύτερο ποσοστό ....
Υπάρχουν όμως και λίγοι έστω άνθρωποι που δημιουργούν, που βοηθούν, που οραματίζονται και που δουλεύουν αθόρυβα για κάτι καλύτερο... άνθρωποι της προσφοράς και της αλληλεγγύης... Σ' αυτούς τους τελευταίους εναποθέτουμε τις όποιες ελπίδες..


Κι ακομη δεν μπορουν να μου συγχωρεσουν που δεν εχω παντρευτει και εχω παιδι αβαπτιστο, μη μπορωντας να χωνεψουν πως δεν ειναι υποχρεωτικο ολοι οι ανθρωποι να πιστευουν.
Νομίζω υπερβάλεις λίγο.. όλο και περισσότερο συναντάμε νέους με παιδιά ακόμα και σε χωριά που αργούν να παντρευτούν η που κάνουν πολιτικούς μόνο γάμους ... μια χαρά τους χωνεύουν ... ε καλά θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν συγχωρούν αλλά "χέσκαν" οι νέοι γι' αυτό..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στη Θεσ/κη βέβαια έχω καιά εικοσαριά χρόνια να πάω, αλλά πέραν ενός δυο πραγματικά ωραίων ροκ μπαρ με λαϊβάκια, τα υπόλοιπα ήταν κάτι ντεκαντάνς λαδάδικα με λαχανέμπορους με καδένες που χτυπούσαν παλαμάκια σε λικνιζόμενες Ρωσίδες κοιτώντας το βρακί τους και κομπάζοντας στους λοιπούς θαμώνες για το κρέας που χτύπησαν. Φολκλόρ ναι, νυχτερινή ζωή όχι ακριβώς.
Χαχαχαχα ούτε καν, απέχει πολύ από την πραγματικότητα αυτό που πιστεύεις. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν κι αυτά αλλά το θέμα είναι ότι βρίσκεις ό,τι ψάχνεις. Οι επιλογές είναι άπειρες και η πραγματικότητα που μόλις περιέγραψες(όχι μόνο για τη θεσσαλονίκη, γενικά) είναι μια πραγματικότητα που αγνοώ(εκτός από το τσίγάρο που είναι όντως λυπηρό).

Αν μου πει ένας ξένος "πού θα πάω να δω κόσμο να ξεφαντώνει στην Ελλάδα" θα έχω σοβαρές δυσκολίες να βρω κάτι αντίστοιχο με αυτά που βρίσκω σε πόλεις που ο κόσμος (μου) φαίνεται να διασκεδάζει πραγματικά.
Εκεί ήθελα να καταλήξω. Προσωπικά σιχαίνομαι τον χορό και υπέφερα στο Εκουαδόρ που όχι μόνο όλοι χόρευαν αλλά κάθε 1 λεπτό ένας λατίνος εραστής μου ζητούσε να χορέψουμε. Νομίζω αυτό γενικεύεται. Εγώ διασκεδάζω με ένα (ροκ ) λάηβ ή με ένα πάρτυ στα πανεπιστήμια, για μένα η ζωή εδώ είναι μακράν καλύτερη.

Γενικά από ότι έχω καταλάβει σε όσους/όσες έχουν φύγει φαίνεται η Ελλάδα το μαύρο πρόβατο. Αυτό ίσως συνέβη επειδή έφυγαν ίσως πάλι να έφυγαν και γι'αυτό. Σε κάθε περίπτωση, όπως ειπώθηκε και πρίν, είναι ευτυχές το ότι λείπετε και δε σας λείπει η Ελλάδα. Φανταστείτε να ήσασταν μακριά και να θέλατε να γυρίσετε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.726
Likes
50.765
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικά από ότι έχω καταλάβει σε όσους/όσες έχουν φύγει φαίνεται η Ελλάδα το μαύρο πρόβατο. Αυτό ίσως συνέβη επειδή έφυγαν ίσως πάλι να έφυγαν και γι'αυτό. Σε κάθε περίπτωση, όπως ειπώθηκε και πρίν, είναι ευτυχές το ότι λείπετε και δε σας λείπει η Ελλάδα. Φανταστείτε να ήσασταν μακριά και να θέλατε να γυρίσετε;
ε τότε θα γυρίζαμε. Δεν είναι και καμία μη αναστρέψιμη κατάσταση η μετανάστευση, γι αυτό και τη συστήνω. Πας, δοκιμάζεις, αν δε σου κάνει, επιστρέφεις.

Για μένα δεν είναι κανένα απίθανο σενάριο η επιστροφή, ίσως και να συμβεί. Δεν είναι όμως και το πιθανότερο για τον ίδιο λόγο για τον οποίο πρωτοεφυγα: μου αρέσει να δοκιμάζω νέα πράγματα. Έχω ζήσει σε 5 χώρες και με εξαιρεση την Αγγλία ήταν παντού πανέμορφα. Απλά στο θέμα της νυχτερινής ζωής διαφώνησα: ούτε σοβαρός παράγοντας είναι για μένα, ούτε αν ήταν θα έβαζα θετικό πρόσημο στην Ελλάδα. Το ότι δε βλέπω ανθρώπους ευτυχισμένους ή χαρούμενους, σαφώς και είναι, ειδικά όταν η χώρα είναι τόσο πλούσια -και χωρίς να το αξίζουν οι πολίτες της σε αυτό το βαθμό-, σου δίνει την αίσθηση αχαριστιας και μιζέριας.

Ξαναλέω πάντως, έχει τόσα καλά η Ελλάδα, που παρά τη μιζέρια μεγάλου κομματιού του πληθυσμού της, όποτε πηγαίνω περνάω καταπληκτικά. Και δε θεωρώ ότι αν εργαζομουν σε κάποιο νησί στον τουρισμό θα υπέφερα, το αντίθετο μάλιστα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εγω ζω αρκετους μηνες το χρονο και στην Ελλαδα, δουλευω στην Ελλαδα, πληρωνω φορους και ασφαλιστικες εισφορες στην Ελλαδα και ειμαι οικονομικα εξαρτωμενος απο την Ελλαδα. Δεν εχω αποκοπει καθολου, διατηρω αριστες επαφες και εχω τακτικη επικοινωνια με ελαχιστους συγγενεις και αρκετους φιλους. Λατρευω τη φυσικη της ομορφια και τις εναλλακτικες ψυχαγωγιας που προσφερει και θεωρω τον ιδιωτικο τουριστικο κλαδο στην πλειονοτητα του πολυ υψηλων προδιαγραφων.

Οσα εγραψα δεν τα εγραψα ουτε γιατι δεν θελω να εχω επαφη, ουτε γιατι τη μισω, ουτε γιατι θεωρω καλυτερο μερος το μερος που ζω. Τα εγραψα απο πικρια γιατι βλεπω μια χωρα που παραπαιει συνεχως κι εναν λαο αμετοχο που η μονη του εγνοια ακομα ειναι να κερδισει κοινωνικη καταξιωση μεσα απο τη σπαταλη. Κι οσοι δεν αντεχουν οικονομικα να κανουν σπαταλες καταρρεουν ψυχικα.

Κρατικος μηχανισμος για πεταμα, αχρηστοι εργαζομενοι σε καιριες θεσεις εξυπηρετησης πολιτων, απροθυμια, απουσιαζων ελεγχος. Ενας μηχανισμος φτιαγμενος να ταλαιπωρει παρα να λυνει προβληματα.

Φοβαμαι να παω σε δημοσιο νοσοκομειο να δωσω αιμα (δεν το συζητω για εξετασεις ή θεραπεια, ουτε ζωγραφιστο). Μπαινω σε μαγαζια και ολο ακουω για την κριση, τον κακο Σοιμπλε και τους κακους γερμανους. Βγαινω να πιω ενα ποτο και πρεπει να περασω απο 30 μαγαζια μεχρι να βρω ενα που να μην επιτρεπει το καπνισμα. Κανω 60χλμ για να παω στον ΟΑΕΕ και μου ζητουν ενα φακελο δικαιλογητικα που τα περισσοτερα απο αυτα τους τα εχω παει αλλες 10 φορες. Κι αν κατι ξεχασω πρεπει να ξαναπαω γιατι δεν δεχονται να τους το στειλω ουτε με φαξ, ουτε ταχυδρομικως, ουτε μεσω ΚΕΠ. Κι αυτο γιατι δεν βγαινει επιτελους η ηλεκτρονικη καρτα αφου οσοι αντιδρουν νομιζοντας πως μας φακελωνουν ή μαζι της θα ερθει ο αντιχριστος ειναι τοσοι πολλοι που ριχνουν κυβερνηση. Οι συγχωριανοι μου νομιζουν πως πηγα Γαλλια και εγινα ζαμπλουτος. Ειδαν και τα πεθαρικα μου το καλοκαιρι που εκαναν πολυτελεις διακοπες και επιβεβαιωσαν το πορισμα τους. Κι ακομη δεν μπορουν να μου συγχωρεσουν που δεν εχω παντρευτει και εχω παιδι αβαπτιστο, μη μπορωντας να χωνεψουν πως δεν ειναι υποχρεωτικο ολοι οι ανθρωποι να πιστευουν. Καποιοι απ' αυτους μπορει να με περνουν και για την ενσαρκωση του αντιχριστου.

Τι να μου αρεσει απο αυτην την Ελλαδα;

Και βεβαια υπηρχαν ολα. Αν δεν υπαρχει καυσιμη υλη δεν ξεσπαει φωτια.
Ολα αυτα που μονος σου αναφερες..αυτα που κρατανε τοσο κοσμο κοντα της..κανεις δεν εθελοτυφλει να παραβλεπει τις αδυναμιες της χωρας,κι ειναι ευκολοτερο να τις βλεπεις οταν εχεις αποστασιοποιηθει αρκετα.Μιλησα γι αυτο,λεγοντας για συναισθηματικη απομακρυνση..η καθημερινοτητα αλλαζει.Εχω ξαδελφη που ζει λιγι εξω απο Παρισι τα τελευταια 45 χρονια,τωρα πια μοιραζει το χρονο της κι οταν ειναι εδω λεει τι καλα που ειναι στο Παρισι ενω εδω ....και οταν φυγει λεει παπαπα,δεν ειναι ζωη εδω πια,ενας καρρωτος κοντα 2 ευρο και γελαμε..Οπως και να χει,ο καθενας πορευεται οπως θελει και μπορει.Βεβαια,οτι θα δουλευες εδω να τρως τα φτωχικα λεφτα μας στους μπουρζουαδες,,,χαχα.Απο την πλευρα μου,νοιωθω οτι η γη ολη ειναι μια πατριδα,δεν βρισκω καθολου κακο οι νεοι να ψαχνουν τη δικη τους γωνια στον κοσμο,κι ισως αν ημουν νεα να το ξαναεκανα..Προς το παρον,ειμαι ευτυχης και ευλογημενη να ανοιγω τα ματια μου βλεποντας την ακροπολη,να περπατω γυρω στην Πλακα και να βρισκω καινουργιες ομορφιες σε καθε στενο και να σκεπτομαι..πουθενα στον κοσμο..
 
Last edited by a moderator:

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.333
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παρατηρώ με εξαιρετικό ενδιαφέρον το παρόν τόπικ. Είναι πολύ επίκαιρο και γενικά έχω διαβάσει μέχρι στιγμής σωστά πράγματα.
Όντως πολλές από τις παθογένειες τις ελληνικής κοινωνίας υπήρχαν και τα χρόνια της ευημερίας, δεν είναι καινούρια. Υπήρχαν από παλαιότερα. Ίσως η Ελλάδα ήρθε σε επαφή με τον καπιταλισμό άτσαλα και απότομα. Μπορεί να φταίει και αυτό. Δεν ήξερε καθόλου πώς να το διαχειριστεί, δεν υπήρχε και κανένας να την προετοιμάσει.

Είναι πολλά αυτά που σε (με) κάνουν να τραβάς τα μαλλιά σου καθημερινά στην χώρα μας. Είναι πολλές οι φορές που μου έρχεται να τα βροντήξω όλα και να σηκωθώ να φύγω για να σταματήσω να απογοητεύομαι. Δεν είναι δυνατόν να ρωτάω νέους ανθρώπους αν θα ψηφίσουν στις Ευρωεκλογές και να μου απαντούν "για το αν θα μείνουμε στο Ευρώ ψηφίζουμε?"....Έλεος δηλαδή. Αν ρώταγα όμως πόσα παιδιά έχει ο Λιάγκας θα ξέρανε και τον ωροσκόπο τους.....
Αυτό είναι το χειρότερο για μένα, η παντελής έλλειψη βασικών γνώσεων που στην πραγματικότητα επηρεάζουν άμεσα την ζωή σου και είναι τα εφόδια που έχεις στο να αντιμετωπίσεις την παρούσα κρίση (που δεν είναι μόνο οικονομική). Ή μάλλον το χειρότερο είναι η παντελής αδιαφορία για να μάθουν. Απλά δεν νοιάζονται. Και μου φαίνεται ότι είναι η πλειοψηφία. Προχτές μάλιστα πήρα την αποστομωτική απάντηση "γιατί να ξέρω ποιοι Έλληνες έχουν Νόμπελ λογοτεχνίας".....Αναγκάστηκα να πω ότι θα μπορούσε μέχρι και γκόμενα να βγάλει με κάποιου τέτοιου είδους γνώση. Τουλάχιστον αυτό φάνηκε να τον πείθει....(true story).

Παρ'όλα αυτά όμως, θέλω να πιστεύω ότι δεν πρέπει να σηκώνουμε τα χέρια ψηλά, και ότι πάντα υπάρχει τρόπος να "αντισταθούμε". Να προσπαθήσεις να μεταδώσεις αυτές τις "γνώσεις"? Να παρκάρουμε σωστά? Ίσως μικρά μικρά πράγματα.
Εγώ ας πούμε θα προσπαθήσω να εξυπηρετήσω σωστά τους τουρίστες που θα έρθουν στο νησί το καλοκαίρι χωρίς να αυξήσω τις τιμές για αυτούς. Θα προσπαθήσω να τους κατευθύνω και σε ανταγωνιστές (όπως το εχω κάνει πολλές φορές) αν εκεί επιθυμούν να πάνε. Σίγουρα θα έχουν να πουν ένα καλό λόγο για εμένα, το νησί, ίσως και την χώρα.

Έστω και ένας μπορεί να κάνει την διαφορά. Σκεφτείτε να το πουν και μερικοί παραπάνω.....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Μηπως, λέω μήπως είσαστε λίγο υπερβολικοί με το τι συμβαίνει στην Ελλάδα, για τους ανθρώπους που ζούνε εδώ κτλ κτλ.

Δηλαδη να πω για την Αυστραλια π.χ που η γειτόνισσα φωβαξε την αστυνομία επειδή η βρύση έχανε μερικές σταγόνες; Η για τους άλλους που η αστυνομία τους νοικιάζει τα αυτοκίνητα,βάζει κάμερες σε αυτά για να παρακολουθεί ποιοί τρέχουν, και αυτό το θεωρούν φυσιολογικό;

Να πω για την γειτονιά που σε ένα μήνα δεν ειδα παιδιά να παίζουν στη γειτονιά, κόσμο από τα διπλανά σπίτια να μιλάνε μεταξύ τους κτλ κτλ.

Να μιλησω για την Αγγλία που σε 3 διαφορετικά σπίτια δεν ξερουμε πως λένε τους γείτονες, βάζουν στο τέρμα πρωΐ και μεσημέρι τραγουδια και δεν τους καίγεται καρφί;

Έχω δώσει πολλές φορές αίμα σε διαφορετικά νοσοκομεία και δεν μπορω να καταλάβω τον φόβο του @tripakias .
Να μιλήσω για την Αγγλία που η αδερφή μου ένα μήνα είχε ένα σοβαρό πρόβλημα με το αίμα και της εδιναν, απο το τοπικό κέντρο υγείας ας το πω, χάπια, και δεν την έστελνε ο γιατρός στο νοσοκομείο καο ήρθε στην Ελλάδα και μέσα σε λιγότερο από εβδομάδα λύθηκε το πρόβλημα.

Όλα αυτά τα γράφω όχι εναντίον μιας χώρας ή υπερ της δικια μας, απλά για να καταδείξω πως ολα όσα λέτε υπάρχουν παντού.

Η για την γκρινια, ας είχαν 7 χρόνια κριση με φουλ ανεργία και μισθούς 400 ευρώ σε π.χ Γαλλια,Αυστραλια,Αγγλια και θα λεγαμε για το τι θα μιλουσαν και πως θα εφερναν βολτα τη ζωή τους. Όταν ο ένας στους 3 είναι επίσημα άνεργος τι θα συζητάει για το τι ωραία είναι η ζωή;

Οκ, καταλαβαίνω πως τα γράφετε, σε πολλά συμφωνώ και γω, ας πουμε για τον κρατικό μηχανισμό ή γενικά για το δημόσιο αλλά μέχρι εκεί.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η ελλειψη γενικων γνωσεων ειναι απο τα τελευταια μειον των Ελληνων..Αν σκεφτει κανεις πως οι περισσοτεροι Αγγλοι ψηφισαν Brexit χωρις να εχουν ιδεα τι εκαναν,οτι στην Αμερικη υπαρχει πληρης αγνοια γενικως(αλλωστε ψηφισαν Trump)..μια χαρα μας βρισκω..Ισα ισα σε καφενεια επαρχιακα,εχω ακουσει συζητησεις και αναλυσεις υψηλου επιπεδου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.797
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom