Επιστροφή στον τόπο του εγκλήματος

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Μετά την υπέροχη Θεσσαλονίκη και Λάρισα επισκέφτηκα τον Τύρναβο με το κτελ σε μια μαγική διαδρομή στο 20 εκατοστών πάπλωμα χιονιου καλώντας συνεχώς το τηλέφωνο που εδωσαν για να επιβεβαιώσω το βραδυνο δρομολογιο, αν απαντούσε κιόλας καλά θα ηταν. Όπως και στο σχετικό ανεκδοτο ευτυχως που δεν πάθαμε και τιποτα.
Εκτελούνταν κανονικά τα δρομολόγια Λάρισα-Τύρναβός; ήπιες τσίπουρο για να ζεσταθείς;

Πάντως αυτό που γράφεις στο τέλος είναι το σημαντικότερο αλλά δεν αναφέρεις μία σημαντική παράμετρο στη σύγκριση με τις χωρες για τις οποίες μιλάς στο ποστ σου, στην Ελλάδα οι οδηγοί είτε στα μμμ είτε απλά ''εμείς'' δεν είμαστε εξοικειωμένοι σε οδήγηση υπό τέτοιες συνθήκες.
Δεν ειναι ντροπή να πεις πως δεν μπορείς να οδηγήσεις ένα λεωφορείο γεμάτο κόσμο, με την ευθύνη των ζωών τους να σε βαραίνει σε περίπτωση ατυχήματος, υπό τέτοιες συνθήκες (δρόμος επαρχιακός, με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, χωρίς καλή ορατότητα με πάγο και πάρα πολύ χιόνι).
Και δεν το λέω σαν δικαιολογία αλλά ας πούμε στη Λάρισα τέτοιο χιόνι είχαμε να δούμε από το 2001, ε δεν το λες και κάτι το καθημερινό όπως είναι το χιόνι στο Μινσκ, στο Κίεβο ή στη Βαρσοβία ώστε να συγκρίνουμε αντιδράσεις από τον κρατικό μηχανισμό μέχρι τους απλούς πολίτες.

Σε αντρικά μεγέθη πάντως στην αυλή μου την πρώτη μέρα είχε 32 πόντους χιόνι.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
χωρις να πεσει ακομη ουτε μια νιφαδα,ειχαμε 84 ακυρωσεις πτησεων στο χηθροου,παρακαλω..και κανεις δεν λεει κατι..μην το παρατραβαμε πια..
Όντως, αν και έχουμε αρκετά στραβά, ας μην εξιδανικεύουμε το εξωτερικό. Πέραν του Χήθροου, με βροχή η σιδηροδρομική γραμμή προς ΝΔ Αγγλία και Ουαλία από Λονδίνο είχε κλείσει για 2 μέρες μερικούς μήνες πριν και σταθμοί σε άλλες περιπτώσεις έχουν πλημμυρίσει, προκαλώντας χάος στις μεταφορές, σε μία χώρα που θα έπρεπε να είναι προετοιμασμένη. Παρόμοια προβλήματα συμβαίνουν κι όταν έχει πολλή ζέστη ή πολύ κρύο (ακόμη και χωρίς χιόνι) αρκετά συχνά δυστυχώς.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Τηρουμένων κάποιων αναλογιών βγάζουμε συμπεράσματα, οποτε τα συστημικά λάθη, πχ σε ενα χιθροου θα δωσουν ποσοστιαία μεγάλες αστοχίες. Εδώ οι αστοχίες της χωρας σε επιδοσεις και συστηματα είναι στο 50%! Πέντε τρενακια έχουμε και αυτά δεν παρέχουν το παιδικό σε μεγεθος επαναλαμβάνω εργακι που θαπρεπε. Και αν το παρατραβάμε εμείς που ζητάμε το αυτονόητο και εν πασει περιπτωσει στον ιδιωτικό τομέα ξέρουμε ότι πρέπει να είσαι σωστός στη δουλειά σου για να τη διατηρήσεις, οι αριθμοί που κατακραυγαζουν την Ελλάδα ως ανεπροκοπη σε όλους τους τομείς δεν παρατραβανε τίποτα. Βρε τους άχρηστους Άγγλους!
Απο την 885 προς Αθήνα! Και ναι, μολις ανακοινώθηκε βραχυκύκλωμα και ακινητοποιηση της αμαξοστοιχίας. Τα αστειάκια ακούω να μειώνονται καθώς το κρύο γίνεται αισθητοτερο οι δε υπάλληλοι πανικόβλητοι παν κατ! Χαχα!! Σιγά μη προλάβω το πάρτι του τραβελστορις
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Τα δρομολόγια προς Τύρναβο και αλλού γίνονταν με κάποιες μικρες καθυστερήσεις. Ο δρόμος ήταν καθαρός. Οι Λαρισαίοι ωραίοι και ζωντανοί στην πλατεία ταχυδρομείου, τσίπουρο και κρεατικα στον Τύρναβο, όλα ωραία και οι άνθρωποι παντού ωραίοι.
Την αρνητική άποψη για την επάρκεια καθως και το αουτλουκ της χώρας διατηρώ αμετάβλητη και τεκμηριωμένη απο εργασιακή εμπειρία 15 ετών εδώ και 15 σε τρεις απο τις μεγαλύτερες παγκοσμιως πολυεθνικές στο εξωτερικό. Ωραία η Ελλάδα αλλά αναξιόπιστη, απολαυστική περισσοτερο για εισοδηματίες η τακτοποιημενους κλπ που δεν εξαρτώνται ιδιαίτερα απο τις πολιτειακές δραστηριότητες. Over.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.398
Likes
14.351
Συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία παράγραφο.Από τις ωραιότερες χώρες του κόσμου για να τρώς λεφτά φτάνει να μην εμπλέκεσαι σε οτιδήποτε που αφορά δημόσιο,κρατικό μηχανισμό κτλ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω δώσει πολλές φορές αίμα σε διαφορετικά νοσοκομεία και δεν μπορω να καταλάβω τον φόβο του @tripakias .
Το εθνικο συστημα υγειας της Ελλαδας πιστευω ακραδαντα πως ειναι απο τα καλυτερα του κοσμου οσο αφορα την ιατρικη καλυψη και περιθαλψη στα δημοσια νοσοκομεια. Υπαρχουν πολλοι καλοι γιατροι και περισσοτεροι νοσηλευτες και λοιπο προσωπικο που κανει αριστα τη δουλεια του και τα τελευταια χρονια εχουν λυθει ή τεινουν προς λυση αρκετα προβληματα.

Εκει που υστερει ειναι στις τυπου ασυντηρητης φυλακης κτιριακες εγκαταστασεις, στον απαρχαιωμενο πολλες φορες εξοπλισμο, στους λιγους αλλα αρκετους σε αριθμο κακους εργαζομενους, στον συνωστισμο ασθενων στα μεγαλα αστικα νοσοκομεια, στην ελλειψη γιατρων στις επαρχιακες μοναδες υγειας, στην ΚΑΚΙΣΤΗ πολιτικη διοικηση των νοσοκομειων και των κεντρων υγειας κ.α. (και δεν αναφερομαι σε φακελακια κλπ.)

Ο φοβος μου προκυπτει απο πολλες αρνητικες προσωπικες εμπειριες που εχω αλλα και με αλλα που εχουν συμβει στο περιβαλλον μου. Μολις πριν ενα χρονο οικογενειακη μας φιλη που μπηκε σε κρατικο νοσοκομειο για σκωληκοειδιτιδα και πεθανε απο ενδονοσοκομειακη λοιμωξη. Εχω δει και πολλα θετικα, περισσοτερα απο τα αρνητικα αλλα οχι ευχαριστω δεν θα παρω.

Λυπαμαι που το λεω αλλα για την υγεια μου στην Ελλαδα εμπιστευομαι μονο 2 μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια της Θεσσαλονικης και τους προσωπικους ιδιωτες γιατρους μου. Στον αντιποδα στη Γαλλια λαμβανω υψηλου επιπεδου φροντιδα δωρεαν. Εχουν βεβαια και το καλυτερο συστημα στον κοσμο.

Απο τον NHS εχω κι εγω προσωπικη εμπειρια και οντως ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να σε παραπεμψει ο GP στο νοσοκομειο αν δεν εχεις κατι αρκετα σοβαρο. Ομως δεν ταλαιπωρηθηκα ποτε για να κλεισω καποιο ραντεβου ή να κανω καποιες εξετασεις.

Για να λυσουμε ενα προβλημα μας κοιταμε πως τα καταφερε ο επιτυχημενος δεν επαναπαυομαστε στην υπεροχη που εχουμε απο τον αποτυχημενο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όντως, αν και έχουμε αρκετά στραβά, ας μην εξιδανικεύουμε το εξωτερικό. Πέραν του Χήθροου, με βροχή η σιδηροδρομική γραμμή προς ΝΔ Αγγλία και Ουαλία από Λονδίνο είχε κλείσει για 2 μέρες μερικούς μήνες πριν και σταθμοί σε άλλες περιπτώσεις έχουν πλημμυρίσει, προκαλώντας χάος στις μεταφορές, σε μία χώρα που θα έπρεπε να είναι προετοιμασμένη. Παρόμοια προβλήματα συμβαίνουν κι όταν έχει πολλή ζέστη ή πολύ κρύο (ακόμη και χωρίς χιόνι) αρκετά συχνά δυστυχώς.
Χωρις να θελω ουτε να κατηγορησω την Ελλαδα για την μη ετοιμοτητα της σε τετοια ακραια καιρικα φαινομενα αλλα ουτε και να υπερασπιστω το Λονδινο: Απο που κι ως που η χωρα θα επρεπε να ειναι προετοιμασμενη οταν το Λονδινο ειναι πολυ λιγοτερο συνηθισμενο στα χιονια απο παρα πολλες περιοχες της Ελλαδας;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Νταξει απο χιονια δεν ξερουν απο βροχες ομως?σημερα αδειασανε το Canary Wharf γιατι τους πλημμυρισε..
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Το εθνικο συστημα υγειας της Ελλαδας πιστευω ακραδαντα πως ειναι απο τα καλυτερα του κοσμου οσο αφορα την ιατρικη καλυψη και περιθαλψη στα δημοσια νοσοκομεια. Υπαρχουν πολλοι καλοι γιατροι και περισσοτεροι νοσηλευτες και λοιπο προσωπικο που κανει αριστα τη δουλεια του και τα τελευταια χρονια εχουν λυθει ή τεινουν προς λυση αρκετα προβληματα.

Εκει που υστερει ειναι στις τυπου ασυντηρητης φυλακης κτιριακες εγκαταστασεις, στον απαρχαιωμενο πολλες φορες εξοπλισμο, στους λιγους αλλα αρκετους σε αριθμο κακους εργαζομενους, στον συνωστισμο ασθενων στα μεγαλα αστικα νοσοκομεια, στην ελλειψη γιατρων στις επαρχιακες μοναδες υγειας, στην ΚΑΚΙΣΤΗ πολιτικη διοικηση των νοσοκομειων και των κεντρων υγειας κ.α. (και δεν αναφερομαι σε φακελακια κλπ.)

Ο φοβος μου προκυπτει απο πολλες αρνητικες προσωπικες εμπειριες που εχω αλλα και με αλλα που εχουν συμβει στο περιβαλλον μου. Μολις πριν ενα χρονο οικογενειακη μας φιλη που μπηκε σε κρατικο νοσοκομειο για σκωληκοειδιτιδα και πεθανε απο ενδονοσοκομειακη λοιμωξη
. Εχω δει και πολλα θετικα, περισσοτερα απο τα αρνητικα αλλα οχι ευχαριστω δεν θα παρω.

Λυπαμαι που το λεω αλλα για την υγεια μου στην Ελλαδα εμπιστευομαι μονο 2 μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια της Θεσσαλονικης και τους προσωπικους ιδιωτες γιατρους μου. Στον αντιποδα στη Γαλλια λαμβανω υψηλου επιπεδου φροντιδα δωρεαν. Εχουν βεβαια και το καλυτερο συστημα στον κοσμο.
Αμάν βρε @tripakias .. πως απο τούς ύμνους για την υγεία στην Ελλάδα της πρώτης παραγράφου καταλήγεις στον αφορισμό στο τέλος της τρίτης και στην αρχή της τέταρτης :rolleyes-80: απορώ...
αλλά προσυπογράφω για το σύστημα υγείας της Γαλλίας .. είναι 60 χρόνια μπροστά τουλάχιστον σε θέματα οργανωτικά...
εδω δυστυχώς παραμένει "τόπος εγκλήματος" μερικές φορές...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Χώρα της ανεπάρκειας και ανικανότητας. Έφταιγε ο στρατηγός χιονιας τώρα, ο στρατηγος ανεμος ή καποιο άλλο τμήμα του ΟΣΕ που καθυστερήσαμε 4 ώρες στο επαγγελματικό μας ραντεβού στη Θεσσαλονίκη το οποίο βέβαια συρρικνώθηκε και απαξιώθηκε...
180 επιβάτες του Izy Thalys Βρυξέλλες-Παρίσι εγκλωβισμένοι για πάνω από 14 ώρες στο τρένο χωρίς θέρμανση και ηλεκτρικό λόγω καιρικών συνθηκών. Όχι δεν εγκλωβίστηκαν κοντά στη Λάρισα, εγκλωβίστηκαν κοντά στο Παρίσι.

http://deredactie.be/cm/vrtnieuws.english/News/1.2865139
http://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20170113_02671832
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
Αχ,ρε Def.Ξεκίνησες να μας λες τον πόνο σου για τα περίεργα συναισθήματα
που αισθάνθηκες επιστρέφοντας στην πατρίδα και καταλήξαμε στο πόσο
άχρηστο είναι το σύστημα υγείας στην Αγγλία και που χαλούν τα τραίνα.Πιάνεις τον άλλο να του πεις τον πόνο σου κι εκείνος λέει ,κάτσε κάτω,εγώ να δεις τι έχω να σου πω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
180 επιβάτες του Izy Thalys Βρυξέλλες-Παρίσι εγκλωβισμένοι για πάνω από 14 ώρες στο τρένο χωρίς θέρμανση και ηλεκτρικό λόγω καιρικών συνθηκών. Όχι δεν εγκλωβίστηκαν κοντά στη Λάρισα, εγκλωβίστηκαν κοντά στο Παρίσι.

http://deredactie.be/cm/vrtnieuws.english/News/1.2865139
http://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20170113_02671832
Ειναι αστειο να συγκρινεις τα τρενα της Λαρισας με αυτα του Παρισιου. Το Izy ξεκινησε απο Βρυξελλες και αναμενοταν να φτασει λιγο πριν τις 10μμ στο Παρισι. Γυρω στις 9 χτυπηθηκε απο ενα απο τα πολλα δεντρα που ξεριζωθηκαν και χαλασε ο παντογραφος του με αποτελεσμα το τρενο να ακινητοποιηθει. Στο μεταξυ ειχαν πεσει κι αλλα δεντρα κατα μηκος του σιδηροδρομικου δικτυου κι ετσι ηταν δυσκολο να φτασει αλλο τρενο να τους παραλαβει. Μαρτυριες αναφερουν πως δεν υπηρχε νερο, τροφη και φως αλλα ευτυχως δεν εκανε πολυ κρυο στο τρενο. Στις 3.3οπμ καταφερε να φτασει η πυροσβεστικη στο σημειο οπου μοιρασε νερο, τροφη, ζεστα ροφηματα, κουβερτες. Στις 4.30πμ αρχισε η ρυμουλκιση του τρενου μεχρι την πολη Arras οπου εφθασε στις 8πμ. Στις 8.15πμ επιβιβστηκαν σε αλλη αμαξοστοιχια και στις 9.30πμ περιπου εφθασαν Παρισι.

Η εταιρια ανελαβε την ευθυνη φυσικα, επεστρεψε στους επιβατες το αντιτιμο του εισιτηριου και χαρισε ενα ακομα δωρεαν στον καθενα.

Να σημειωθει πως οι ανεμοι ηταν σφοδροι. Το υπουργειο αναφερει πως υπαρχουν περιπου 50 καταγεγραμμενοι τραυματισμοι στην Βορεια και Βορειοδυτικη Γαλλια (στην περιοχη οπου χτυπηθηκε το τρενο) εξαιτιας των ανεμων. Στην ιδια περιοχη περιπου 240.000 σπιτια εμειναν χωρις ρευμα και η Πυροσβεστικη δεχθηκε περισσοτερες απο 4.500 κλησεις οπου απεγκλωβιστηκαν περισσοτεροι απο 1.100 ανθρωποι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.356
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom