Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

mixalisp90

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
παιδια απο βουκουρεστι πως θα παω βρασοφ στον κομη και καστρο πελε?
δεν θα εχω αυτοκινητο δυστυχως.... εχει παει καποιος σε αυτα τα μερη χωρις αμαξι?
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
παιδια απο βουκουρεστι πως θα παω βρασοφ στον κομη και καστρο πελε?
δεν θα εχω αυτοκινητο δυστυχως.... εχει παει καποιος σε αυτα τα μερη χωρις αμαξι?
Μπορείς να πας με τρένο από τον σταθμό Gara de Nord! Κάνει περίπου μιάμιση ώρα για το Σινάια που είναι το Πέλες και από εκεί άλλη μιάμιση για το Μπρασόβ!
 

mixalisp90

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Μπορείς να πας με τρένο από τον σταθμό Gara de Nord! Κάνει περίπου μιάμιση ώρα για το Σινάια που είναι το Πέλες και από εκεί άλλη μιάμιση για το Μπρασόβ!
σκεφτομε θα προλαβω να τα δω και τα 2 σε μια ημερα? και επιστροφη βουκουρεστι?
 
Last edited:

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
σκεφτομε θα προλαβω να τα δω και τα 2 σε μια ημερα? και επιστροφη βουκουρεστι?
Πολύ μεγάλη η ταλαιπωρία, δεν αξίζει. Θα σου πρότεινα να διανυκτερεύσεις ένα βράδυ στο Μπρασόβ, αν έχεις τη δυνατότητα.
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Παιδια βρισκομαι ηδη στο βουκουρεστι και σκεφτόμαστε να παμε αύριο εκδρομή προς σιαινα, και στο κάστρο πέλες. Εχετε καμια ιδεα πως μπορουμε να το κάνουμε αυτό; αξίζει για μονοήμερη ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδια βρισκομαι ηδη στο βουκουρεστι και σκεφτόμαστε να παμε αύριο εκδρομή προς σιαινα, και στο κάστρο πέλες. Εχετε καμια ιδεα πως μπορουμε να το κάνουμε αυτό; αξίζει για μονοήμερη ;
Έχει απαντηθεί αρκετές φορές πχ. https://www.travelstories.gr/community/threads/Ρουμανία.12752/page-52#post-727644
ή κάνε αναζήτηση στο τοπικ,
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Γεια σας παιδια..θα ηθελα να μου πει καποιος για οταν βρεθω βελιγραδι το πως θα μπορουσα να επισκευτω την τιμισοαρα με τρενο με λεωφορειο ..οποιος μπορει περα απο τις οδηγιες του θα ηθελα αν γινεται κ καποιο λινξ ωστε να τα δω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το ερώτημα που έχεις θέσει αφορά και την Σερβία, εκτός απο την Ρουμανία. Μάλιστα είναι πιο πιθανό, για δρομολόγια απο Βελιγράδι σε Τιμισοάρα, να γνωρίζουν καλύτερα μέλη που παρακολουθούν τα νήματα που αφορούν την Σερβία. Και ίσως αυτά τα μέλη να μην παρακολουθούν τα νήματα της Ρουμανίας. Και απ' οτι βλέπω δεν έχεις θέσει τέτοιο ερώτημα σε κάποιο αντίστοιχο νήμα για Σερβία...Ίσως σε βοηθούσε αν το έκανες!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
70
Likes
30
Εμένα ούτε ρέστα δεν μου έδωσαν....αλλά γιατί να μου δώσουν;....τους τα χρωστούσα φαίνεται και δεν το ήξερα :haha:
Απόδειξη;...Τι είναι αυτό;....
Η διαχείριση του συγκεκριμένου μοναστηριού είναι για "τ' ανάθεμα" όντως! Anyway...

Δεν θεωρώ κακό να πληρώνουμε κάποιο λογικό αντίτιμο για το εκάστοτε αξιοθέατο που επισκεπτόμαστε, αρκεί αυτά τα χρήματα να "φαίνεται" τουλάχιστον οτι θα χρησιμοποιηθούν για το αξιοθέατο. Όλα τα αξιοθέατα χρήζουν συντήρησης! Οι Ρουμάνοι το κάνουν πολύ "άτσαλα" αυτό.... Έχω απο ουκ ολίγα αξιοθέατα στη Ρουμανία φωτογραφίες χωρίς να έχω πληρώσει κανένα νταβατζιλίκι :rolleyes:


Το ερώτημα που έχεις θέσει αφορά και την Σερβία, εκτός απο την Ρουμανία. Μάλιστα είναι πιο πιθανό, για δρομολόγια απο Βελιγράδι σε Τιμισοάρα, να γνωρίζουν καλύτερα μέλη που παρακολουθούν τα νήματα που αφορούν την Σερβία. Και ίσως αυτά τα μέλη να μην παρακολουθούν τα νήματα της Ρουμανίας. Και απ' οτι βλέπω δεν έχεις θέσει τέτοιο ερώτημα σε κάποιο αντίστοιχο νήμα για Σερβία...Ίσως σε βοηθούσε αν το έκανες!



θα το κανω ευχαριστω τα εχω χασει λιγο,δεν ξερω που ρωταω κ που θα παρω απαντηση

σε παρακαλω μπορεις να μου πεις που θα βρω το νημα για την σερβια το αντιστοιχο δηλαδη αυτου εδω?σε παρακαλω ..
 
Last edited by a moderator:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γεια σας παιδια..θα ηθελα να μου πει καποιος για οταν βρεθω βελιγραδι το πως θα μπορουσα να επισκευτω την τιμισοαρα με τρενο με λεωφορειο ..οποιος μπορει περα απο τις οδηγιες του θα ηθελα αν γινεται κ καποιο λινξ ωστε να τα δω
Σε αυτην εδώ την ιστορία:
https://www.travelstories.gr/commun...ovi-sad-timisoara-Μάιος-2016.55044/?chapter=4
το μέλος @grtt περιγράφει τον τρόπο που πήγε μονοήμερη απο Βελιγράδι Τιμισοάρα. Είναι βέβαια του 2016 αλλά θα πάρεις κάποια ιδεα. Αν βρεις τον τρόπο, να πας έχει μεγάλο ενδιαφέρον η πόλη . Ρίξε μια ματιά τι ειδαμε εμείς φέτος το καλοκαίρι για να πάρεις μια ιδέα ( ημέρα 8 και 9).
https://www.travelstories.gr/commun...-Ρουμανία-και-Βελιγράδι-Αύγουστος-2018.59901/
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου-Βολιβια
Καλησπερα σε ολους του συνταξιδιωτες

Εχω κλεισει εισητηρια για ενα ταξιδι αστραπη για το τριημερο των αποκριων για το Κλουζ, την δευτερη μεγαλυτερη πολη της Ρουμανιας, και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1. Ποια περιοχη/ες της πιο πανω επαρχειας απο αποψης φυσικης ομορφιας αξιζει να επισκεφθω;
2. Καποιος που εχει ξαναεπισκεφθει/ζησει στην πολη, μπορει να μου προτεινει καποιο/ καποια ταξιδιωτικα πρακτορεια για tour στην επαρχεια;
3. Τι καιρικες συνθηκες (θερμοκρασια-χιονια) θα επικρατουν κατα τον μηνα Μαρτη εκει πανω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπερα σε ολους του συνταξιδιωτες

Εχω κλεισει εισητηρια για ενα ταξιδι αστραπη για το τριημερο των αποκριων για το Κλουζ, την δευτερη μεγαλυτερη πολη της Ρουμανιας, και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1. Ποια περιοχη/ες της πιο πανω επαρχειας απο αποψης φυσικης ομορφιας αξιζει να επισκεφθω;
2. Καποιος που εχει ξαναεπισκεφθει/ζησει στην πολη, μπορει να μου προτεινει καποιο/ καποια ταξιδιωτικα πρακτορεια για tour στην επαρχεια;
3. Τι καιρικες συνθηκες (θερμοκρασια-χιονια) θα επικρατουν κατα τον μηνα Μαρτη εκει πανω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
1. Αν ενδιαφέρεσαι για φυσικά τοπία, περίπου 2 ώρες από την Κλουζ είναι το εθνικό πάρκο Apuseni http://romaniatourism.com/park-nature-apuseni.html, στα 40 λεπτά είναι τα αλατορυχεία της Tourda, στις 2μιση ώρες η Sighisoara απο τη μία πλευρά και η Alba Iulia από την άλλη ενώ μπορείς να πάρεις και μια γεύση από Μαραμούρες αν φύγεις νωρίς το πρωί, περίπου 2μιση ώρες μέχρι Baia Mare και 3μιση αν φτάσεις στο χωριό Sapanta με το χαρούμενο νεκροταφείο.
Η Κλουζ είναι άριστη επιλογή για να δεις κάποια άπο τα ωραιότερα μέρη της Ρουμανίας. Και η πόλη δε θα σε απογοητεύσει.
2. Αν υπάρχει δυνατότητα για ενοικίαση αυτοκινήτου να το επιλέξεις.
3. Συνήθως από τα μέσα Μάρτη και μετά δεν έχει χιόνι αλλά αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανείς με βεβαιότητα. Στα βουνά του Apuseni ενδεχομένως να έχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom