Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
εκανα βλακεια... Εχω κλεισει Τετάρτη -Κυριακη Βουκουρεστι και Δευτερα- Τριτη Μπρασόβ.... Δευτερα ομως βλεπω ειναι κλειστο το καστρο Πελες και Τριτη μονο ο κατω οροφος... τι προτεινετε να κανω; δεν σωζεται... με τρενο θα παμε μπραφοβ. Μηπως οι 4 βουκουρεστι να γινουν 3? και να βαλω και μια σιναια - να παμε κυριακη στο καστρο peles; ή να το αφησω για τελευταια μερα στο γρηγορο? πεταμε 15:45. Τις ηθελα τις 4 στο βουκουρεστι γιατι εχω πολλες παιδικες χαρες και παρκα στο προγραμμα ... μαζι με therme... Μπρασοφ δεν ειναι πολλα δυο βραδια; τελος με προβληματιζει πως θα κανουμε τις μετακινησεις σε μπρασοφ και σιναια... εχει λεωφορεια; ή ταξι? γιατι βλεπω οι περισσοτεροι πανε με αυτοκινητο. Στο Μπραν πως παμε ; εχει λεωφορειο απο Μπρασόφ?
Η γνωμη μου ειναι να μη δωσεις τοσο χρονο για παιδικες χαρες που ετσι κι αλλιως εχει σε καθε πολη που θα πατε.
Απο Μπρασοβ για Μπραν εχει λεωφορειο. Το κτελ ειναι στα προαστια, θελει ταξι μονο ως εκει.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Να μείνω όμως Σιμπίου έτσι; Η χαζομάρα είναι ότι αν αλλάξω στο booking τις μέρες και κάνω 3 αντί για 4 το Βουκουρέστι πληρώνω παραπάνω 10€... !!!! Γιατί το είχα πέτυχει σε προσφορά. Άρα,απλά φεύγω μια μέρα νωρίτερα κ κλείνω άλλο ένα βράδυ Σιμπίου.....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
εμένα το Βουκουρέστι μου άρεσε και πολύ μάλιστα
το είχα πρωτοεπισκεφθεί πριν από ...25 χρόνια που όντως ήταν χάλι...δεν είχε να σου προσφέρει τίποτε(εκτός του μεγαλεπήβολου κοινοβουλίου που μου είχε μείνει στη μνήμη και του υπαίθριου μουσείου!στο Herastrau park),δε θυμόμουν τίποτε απολύτως

τώρα που ξαναπήγα βρήκα μια πόλη που έχει κάνει άλματα ανάπτυξης(και απότι συζήτησα με ρουμάνο η πόλη μου λέει αλλάζει όψη μέσα σε μιά δεκαετία,,φαντάσου στα 25 χρόνια που είχες νάρθεις.)
διαμορφώθηκε ένα ιστορικό κέντρο-παλιά πόλη(με αναπαλαιώσεις κτιρίων,δρομάκια καλντερίμια με εστιατόρια και καφέ...μ ενα υπέροχο!!!βιβλιοπωλείο σε κτίριο πρώην ιστορικού παμπάλαιου κτιρίου τράπεζας...το μοναδικό στο είδος του σ όλη την ευρώπη...),το καφέ Βαν Γκόγκ επίσης εκεί στην περιοχή πολυ must!επίσης,

την πλατεία urinii (την πιό επιβλητική της πόλης)ΚΑΙ το μέτωπο στο ποτάμι!!που ξεκινάει ουσιαστικά από αυτή την πλατεία και αναδείχθηκε ,αξιοποιήθηκε τα τελευταία χρόνια!!με
υπέροχη παραποτάμια διαδρομή με καφέ κατά μήκος της!
το Ηerastrau πάρκο το κατατάσσω στα ωραιότερα της Ευρώπης να συναγωνίζεται επάξια πάρκα του Λονδίνου και γενικά άλλων "προηγμένων" χωρών,με τον γιαπωνέζικο κήπο με τις ανθισμένες κερασιές!!τις γέφυρες στην τεράστια λιμνη,το φοβερό καφέ Hard rock cafe,τα γλυπτά ,το υπαίθριο μουσείο
και πόσα ακόμα πάρκα που δεν..προλαβαίνεις να τα δείς σε 2,3 μέρες αν προσθέσεις και τα μουσεία,
υπέροχα!! κτίρια ποικίλης αρχιτεκτονικής...

αυτά είναι ένα ... δείγμα των όσων με εντυπωσίασαν...σε μιά καταπράσινη με πολύ υδάτινο στοιχείο και πολύ απλωμένη πόλη
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα έγραψες! Πήγα τον Οκτώβριο 2022 στο Βουκουρέστι με υπέροχο καιρό και εισέπραξα όλα αυτά που ανέφερες. Ημουν 2 καθαρά 24ωρα στην πόλη και νομίζω ότι θα ήθελα τουλάχιστον άλλη μία μέρα για να απολαύσω το Herastrau park που το είδα λίγο μόνο από τη μία πλευρά του προς την λίμνη. Επίσης δεν μου έφτασε ο χρονος για να δω μουσεία και το κοινοβούλιο στο οποίο δεν επιτρεπόταν η είσοδος εκείνο το διάστημα.
Στις 2 μέρες μετακινήθηκα μόνο με bolt και uber για να μην χάσω χρόνο με ΜΜΕ. Έμενα στο ιστορικό κέντρο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
εκανα βλακεια... Εχω κλεισει Τετάρτη -Κυριακη Βουκουρεστι και Δευτερα- Τριτη Μπρασόβ.... Δευτερα ομως βλεπω ειναι κλειστο το καστρο Πελες και Τριτη μονο ο κατω οροφος... τι προτεινετε να κανω; δεν σωζεται... με τρενο θα παμε μπραφοβ. Μηπως οι 4 βουκουρεστι να γινουν 3? και να βαλω και μια σιναια - να παμε κυριακη στο καστρο peles; ή να το αφησω για τελευταια μερα στο γρηγορο? πεταμε 15:45. Τις ηθελα τις 4 στο βουκουρεστι γιατι εχω πολλες παιδικες χαρες και παρκα στο προγραμμα ... μαζι με therme... Μπρασοφ δεν ειναι πολλα δυο βραδια; τελος με προβληματιζει πως θα κανουμε τις μετακινησεις σε μπρασοφ και σιναια... εχει λεωφορεια; ή ταξι? γιατι βλεπω οι περισσοτεροι πανε με αυτοκινητο. Στο Μπραν πως παμε ; εχει λεωφορειο απο Μπρασόφ?
Ειρήνη, μπορεί να μην κατάφερα να τελειώσω την πρώτη ταξιδιωτική μου ιστορία για την Ρουμανία που ξεκίνησα με τόσο ενθουσιασμό, αλλά τις πληροφορίες που ζητάς για τις μετακινήσεις σας θα τις βρεις όλες εκεί.
Προτείνω να πάτε ημερήσια εκδρομή από Βουκουρέστι με το τρένο στο Pelles και στην Sinaia την Πέμπτη ή την Παρασκευή ανάλογα με το καιρό. Διάλεξε την μέρα που δεν θα βρέχει. Η διαδρομή με τρένο είναι μόλις 1 ώρα και είναι πανεύκολο να φτάσετε. Μην πάτε Σάββατο και Κυριακή γιατί θα συναντήσετε πολύ κόσμο.
Διάλεξα και εγώ την Τετάρτη για να επισκεφτώ το Pelles, επειδή δεν ήθελα να χάσω τον 1ο όροφο του, από τον οποίο θα βγάλεις την καλύτερη φωτογραφία του στο εσωτερικό του κάστρου!!!
Επίσης, η μετακίνηση από τον σταθμό της Sinaia στο Pelles γίνεται άνετα με ταξι με 5 €/διαδρομή.
Τέλος, από το Brasov για το το κάστρο Bran προτείνω να χρησιμοποιήσεις ταξί Bolt που θα σου βγει περίπου 25 €/διαδρομή και θα μετακινηθείτε άνετα τα 4 άτομα κατευθείαν από ξενοδοχείο σας χωρίς να ταλαιπωρηθείτε με ενδιάμεσες μετακινήσεις στον σταθμό των λεοφορείων.
Το Brasov και το Sibiu έιναι υπέροχες πόλεις!!

Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Να μείνω όμως Σιμπίου έτσι; Η χαζομάρα είναι ότι αν αλλάξω στο booking τις μέρες και κάνω 3 αντί για 4 το Βουκουρέστι πληρώνω παραπάνω 10€... !!!! Γιατί το είχα πέτυχει σε προσφορά. Άρα,απλά φεύγω μια μέρα νωρίτερα κ κλείνω άλλο ένα βράδυ Σιμπίου.....
@EIRHNH2 να σου πω ότι από Sibiu για να επιστρέψεις Βουκουρέστι θέλεις 5,5- 6 ώρες με το γρήγορο τρένο και είχε 2 δρομολόγια την ημέρα.
Εγώ πήρα το απογευματινό τρένο και έφτασα αργά το βράδυ στο Βουκουρέστι για να μείνω τις 2 τελευταίες μέρες και να πάρω την πτήση της επιστροφής.
Γενικά ήταν μια σπαζοκεφαλιά αυτό το ταξίδι μου γιατί είχα λιγότερο απο 10 μέρες για να το οργανώσω. Τελικά όμως όλα εξελίχτηκαν πέρα από τις προσδοκίες μου!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.... μου εδωσες ωραια ιδεα για την Πεμπτη! γιατι σκοπευα να παμε κυριακη βραδυ να μεινουμε σιναια και με μικρα ειναι κουραστικο να αλλαζεις 3 ξενοδοχεια... και γλιτωνεις και το χαμος που θα εχει Κυριακη στο peles.... βεβαια εγω βλεπω εδω τα τραινα... https://www.rome2rio.com/map/Bucharest/Σινάια-Romania τα βλεπω λαθος? θελει σχεδον 3 ωρες... δεν βλεπω γρηγορο .... μου φαινεται κουραστικο για ημερήσια οχι?
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.... μου εδωσες ωραια ιδεα για την Πεμπτη! γιατι σκοπευα να παμε κυριακη βραδυ να μεινουμε σιναια και με μικρα ειναι κουραστικο να αλλαζεις 3 ξενοδοχεια... και γλιτωνεις και το χαμος που θα εχει Κυριακη στο peles.... βεβαια εγω βλεπω εδω τα τραινα... https://www.rome2rio.com/map/Bucharest/Σινάια-Romania τα βλεπω λαθος? θελει σχεδον 3 ωρες... δεν βλεπω γρηγορο .... μου φαινεται κουραστικο για ημερήσια οχι?
Ειρήνη, δες τα δρομολόγια των τρένων, είτε απο το Google, είτε από την επίσημη σελίδα των Ρουμανικων Σιδηροδρόμων από την οποία μπορείς να εκδώσεις ηλεκτρονικά το εισιτήριο σου λίγες ώρες πριν και να το δείξεις μέσα στο τρένο.
Τα λέω όλα αναλυτικά στην ιστορία μου.
Με το τρένο των 10 πμ φτάνεις στη Sinaia σε 1,5 ώρα και από εκεί με ένα τοπικό ταξί με 5 € θα φτάσεις στο Pelles. Θα το βρεις στην πιάτσα και θα ρωτήσεις εκ των προτέρων πόσα lei θέλει.
Στον γυρισμό καλείς Bolt και πληρώνεις λιγότερα από 5 €.
Screenshot_20230529_015106_Maps.jpg
Screenshot_20230529_015035_Maps.jpg
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.... μου εδωσες ωραια ιδεα για την Πεμπτη! γιατι σκοπευα να παμε κυριακη βραδυ να μεινουμε σιναια και με μικρα ειναι κουραστικο να αλλαζεις 3 ξενοδοχεια... και γλιτωνεις και το χαμος που θα εχει Κυριακη στο peles.... βεβαια εγω βλεπω εδω τα τραινα... https://www.rome2rio.com/map/Bucharest/Σινάια-Romania τα βλεπω λαθος? θελει σχεδον 3 ωρες... δεν βλεπω γρηγορο .... μου φαινεται κουραστικο για ημερήσια οχι?
Εάν δεν είχες κλείσει τα ξενοδοχεία σου θα σου πρότεινα να δεις το Pelles στην άνοδο για Brasov και να αφήσεις τις αποσκευές σου στον σταθμό της Sinaia με πληρωμή και μετά να πάρεις το απογευματινό δρομολόγιο για Brasov και να κάνεις εκεί διανυκτέρευση
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
142
Likes
100
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
κλεισαμε με το συζυγο χαλαρο weekend Βουκουρεστι χωρις ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!3-5 Νοεμβριου αφιξη Παρασκευη 10 το πρωι και αναχωρηση Κυριακη στις 8 το βραδυ.Προσπαθω να φτιαξω προγραμματακι. Το μονο σιγουρο ειναι το Thermal .
Ερωτηση:Χωραει Σιναια και Μπρασοβ(τρενο η ενοικιασμενο αμαξι και πότε?Υπαρχουν συνδεσεις απο αεροδρομιο?Να φυγουμε πχ την Παρασκευη το πρωι κατ ευθειαν απο αεροδρομιο με διανυκτερευση Μπρασοβ και να γυρισουμε Σαββατο Βουκουρεστι?Να παμε μονοημερο μονο Σιναια το Σαββατο με τρενο και να λιωσουμε στο Thermal την παρασεκυη κατ ευθειαν απο αεροδρομιο?Να κατσουμε μονο Βουκουρεστι γιατι θα μας βγει ξινο?Προτασεις για διαμονη?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
κλεισαμε με το συζυγο χαλαρο weekend Βουκουρεστι χωρις ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!3-5 Νοεμβριου αφιξη Παρασκευη 10 το πρωι και αναχωρηση Κυριακη στις 8 το βραδυ.Προσπαθω να φτιαξω προγραμματακι. Το μονο σιγουρο ειναι το Thermal .
Ερωτηση:Χωραει Σιναια και Μπρασοβ(τρενο η ενοικιασμενο αμαξι και πότε?Υπαρχουν συνδεσεις απο αεροδρομιο?Να φυγουμε πχ την Παρασκευη το πρωι κατ ευθειαν απο αεροδρομιο με διανυκτερευση Μπρασοβ και να γυρισουμε Σαββατο Βουκουρεστι?Να παμε μονοημερο μονο Σιναια το Σαββατο με τρενο και να λιωσουμε στο Thermal την παρασεκυη κατ ευθειαν απο αεροδρομιο?Να κατσουμε μονο Βουκουρεστι γιατι θα μας βγει ξινο?Προτασεις για διαμονη?
Δε ξερω να σου απαντησω στα υπολοιπα γιατι κ εγω ψαχνομαι οπως κ εσυ για τις εκδρομες,θα σου πω ομως με σιγουρια οτι αν μεινετε Βουκουρεστι για μενα η καλυτερη περιοχη ειναι κοντα στο μετρο universitate...ειναι κοντα και στη παλια πολη και γενικα δεν ειναι περιεργη περιοχη...
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
142
Likes
100
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Δε ξερω να σου απαντησω στα υπολοιπα γιατι κ εγω ψαχνομαι οπως κ εσυ για τις εκδρομες,θα σου πω ομως με σιγουρια οτι αν μεινετε Βουκουρεστι για μενα η καλυτερη περιοχη ειναι κοντα στο μετρο universitate...ειναι κοντα και στη παλια πολη και γενικα δεν ειναι περιεργη περιοχη...

ευχαριστω !Αν καταληξεις στειλε καμια πληροφορια .
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μεινετε καλυτερα Ωουκουρεστι θα ελεγα γιατι δεν πατε για πολλες μερες και θελετε να πατε κ στο therme! εχει τοσα ωραια μερη να επισκεφτείτε! - δεν τα εχω δει ακομα... αλλα τα εχω ψαξει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom