Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα !!Ήθελα να ρωτησω 6 μερες πως να τις χωρίσω για βουκουρεστι και επαρχια? Το ταξιδι θα γίνει τωρα τον Φεβρουάριο
Τι ώρα φτάνεις στο Βουκουρέστι και τι ώρα φεύγεις; Πόσες διανυκτερεύσεις έχεις;
Ρωτώ γιατί εγώ έφευγα την 6η μέρα στις 10.30 μμ. Οπότε είχα 6 γεμάτες μέρες.
1η. Αφιξη>Τρένο για Sinaia> Peles Castle > Brasov ( 1 διανυκτέρευση)
2η. Brasov >Bran Castle> Brasov> τρένο για Sibiu(1)
3η. Sibiu> απογευματινό τρένο για Sighisoara (άφιξη βραδυ)
4η. Sighisoara > τρένο απογευματινό για Βουκουρέστι (άφιξη 11.30μμ).
5η -6η: Βουκουρέστι.

Αυτό βγαίνει άνετα εάν έχεις 6 γεμάτες μέρες. Αλλιώς κόβεις κάτι...
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Τι ώρα φτάνεις στο Βουκουρέστι και τι ώρα φεύγεις; Πόσες διανυκτερεύσεις έχεις;
Ρωτώ γιατί εγώ έφευγα την 6η μέρα στις 10.30 μμ. Οπότε είχα 6 γεμάτες μέρες.
1η. Αφιξη>Τρένο για Sinaia> Peles Castle > Brasov ( 1 διανυκτέρευση)
2η. Brasov >Bran Castle> Brasov> τρένο για Sibiu(1)
3η. Sibiu> απογευματινό τρένο για Sighisoara (άφιξη βραδυ)
4η. Sighisoara > τρένο απογευματινό για Βουκουρέστι (άφιξη 11.30μμ).
5η -6η: Βουκουρέστι.

Αυτό βγαίνει άνετα εάν έχεις 6 γεμάτες μέρες. Αλλιώς κόβεις κάτι...
Καλημέρα Ελενα! 7 μέρες είναι αλλα ουσιαστικά η εβδομη μερα ειναι πρωι αναχωρηση οποτε δεν την συμπεριελαμβανω, ετσι εχω 6 διανυκτερευσεις. Φτανω 10.00 το πρωι Τετάρτης και φευγω Τρίτη πρωί 10.45 από Βουκουρέστι. Λέμε με να νοικιάσουμε αυτοκινητο με τον φιλο μου για διευκόλυνση. Αν σ πω ότι κάπως έτσι το σκεφτομουν από αυτα που διάβασα εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ελεγα με το που φτανουμε πρωι να φυγουμε για επαρχια αλλα δεν ηξερα με τι σειρα να τα παω τα μερη και να γυρισω είτε Παρασκευή βράδυ Βουκουρέστι είτε Σαββατο απογευμα προς βραδύ ώστε να δούμε και λιγο τη νυχτερινη ζωή της πρωτευουσας..(μαλλον κλείνω προς το δευτερο σεναριο να γυρισω προς Σαββατο ώστε να προλαβω περισσότερα μέρη επαρχια). Η μόνη μου αμφιβολια σε ολο αυτο είναι αν ειναι αρκετες δυο μέρες για Βουκουρεστι συν το γεγονος ότι Κυριακή δεν ξερω αν τα πιο σημαντικα αξιοθεατα ειναι ανοιχτα για επισκεψη. Σκεφτομουν τελευταια μερα Δευτερα απο τη μεση κ μετα να τη σπαταλησουμε στα Therme Spa, ώστε να χαλαρωσουμε και να μην έχει πολυ κοσμο λόφω καθημερινης.

Επίσης σκεφτόμουν και λίμνη Balea αν θα μπορούσαμε να παμε ή να διασχισουμε τον δρομο Transfaragan αλλα δε γνωρίζω αν αυτη τη περίοδο θα είναι ανοιχτος.

Αρα από ότι βλέπω εχεις στην επαρχια είχες 3 ξεχωριστές διανυκτερευσεις σε Brasov, Sibiu& Sighisoara & 3 σε Βουκουρέστι? Δεν θα βολευε να εχεις καποια βαση πχ Brasov και να πηγαινεις σε καθε ένα απο αυτά. Απλα το λέω μήπως είναι κουραστικο αυτό. Δεν εχω κλεισει διαμονη για αυτο ακριβως το λογο γιατι δεν ξερω πως να το μοιρασω ιδανικα.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα Ελενα! 7 μέρες είναι αλλα ουσιαστικά η εβδομη μερα ειναι πρωι αναχωρηση οποτε δεν την συμπεριελαμβανω, ετσι εχω 6 διανυκτερευσεις. Φτανω 10.00 το πρωι Τετάρτης και φευγω Τρίτη πρωί 10.45 από Βουκουρέστι. Λέμε με να νοικιάσουμε αυτοκινητο με τον φιλο μου για διευκόλυνση. Αν σ πω ότι κάπως έτσι το σκεφτομουν από αυτα που διάβασα εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ελεγα με το που φτανουμε πρωι να φυγουμε για επαρχια αλλα δεν ηξερα με τι σειρα να τα παω τα μερη και να γυρισω είτε Παρασκευή βράδυ Βουκουρέστι είτε Σαββατο απογευμα προς βραδύ ώστε να δούμε και λιγο τη νυχτερινη ζωή της πρωτευουσας..(μαλλον κλείνω προς το δευτερο σεναριο να γυρισω προς Σαββατο ώστε να προλαβω περισσότερα μέρη επαρχια). Η μόνη μου αμφιβολια σε ολο αυτο είναι αν ειναι αρκετες δυο μέρες για Βουκουρεστι συν το γεγονος ότι Κυριακή δεν ξερω αν τα πιο σημαντικα αξιοθεατα ειναι ανοιχτα για επισκεψη. Σκεφτομουν τελευταια μερα Δευτερα απο τη μεση κ μετα να τη σπαταλησουμε στα Therme Spa, ώστε να χαλαρωσουμε και να μην έχει πολυ κοσμο λόφω καθημερινης.

Επίσης σκεφτόμουν και λίμνη Balea αν θα μπορούσαμε να παμε ή να διασχισουμε τον δρομο Transfaragan αλλα δε γνωρίζω αν αυτη τη περίοδο θα είναι ανοιχτος.

Αρα από ότι βλέπω εχεις στην επαρχια είχες 3 ξεχωριστές διανυκτερευσεις σε Brasov, Sibiu& Sighisoara & 3 σε Βουκουρέστι? Δεν θα βολευε να εχεις καποια βαση πχ Brasov και να πηγαινεις σε καθε ένα απο αυτά. Απλα το λέω μήπως είναι κουραστικο αυτό. Δεν εχω κλεισει διαμονη για αυτο ακριβως το λογο γιατι δεν ξερω πως να το μοιρασω ιδανικα.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Εγώ πήγα μέσα Οκτώβρη του 2022 και πέτυχα υπέροχο καιρό! Αυτός είναι ένας παράγοντας που διαφοροποιεί το ταξίδι μας. Ήμασταν 2 άτομα και δεν νοικιάσαμε αμάξι παρόλο που έχω μια σχετικά μεγάλη εμπειρία ενοικίασης στο εξωτερικό. Τις 6 μέρες που είχα στη διάθεση μου τις αφιερωσα αποκλειστικά στις πόλεις που σου πρότεινα και έμεινα ενθουσιασμένη! Θα ήθελα να δω και την επαρχία αλλά δεν προλάβαινα.
Η σειρά που σου πρότεινα είναι μελετημένη βάση των δρομολογίων των τρένων που είχα ψάξει πολύ τον Οκτώβρη του 2022. Ο στόχος μου ήταν να φτάνω απόγευμα ή βράδυ σε κάθε πόλη και να την βλέπω νύχτα με φωταγωγημένα τα κτήρια της και την επόμενη μέρα να βλέπω τα πιο σημαντικά αξιοθέατα της και μετά να αναχωρώ με το απογευματινό τρένο. ΟΙ ώρες μου ήταν υπέρ αρκετές για να δω τα πάντα σε αυτές τις 3 πόλεις. Δεν προχώρησα βέβαια τυχαία αλλά με walking maps που είχα κατεβάσει και ήξερα τι έβλεπα γιατί είχα κατεβάσει και τις σχετικές πληροφορίες για το κάθε αξιοθέατο.
Στη Sinaia θα βάλεις τις αποσκευές σου σε locker θα δεις το Peles και αργά το απόγευμα θα αναχωρήσεις για Brasov.
Στο Βουκουρέστι ήμουν από Παρασκευή βράδυ έως Κυριακή βράδυ και πέτυχα τρελή νυχτερινή ζωή που δεν την περίμενα. Όμως είχε υπέροχο καιρό και είχαν ξεχυθεί οι Ρουμάνοι στα μπαράκια και στα κλαμπ του ιστορικού κέντρου που έσφυζε από ζωή! Η εικόνα ήταν σαν τα Λαδάδικα στη Θεσσαλονίκη το Σαββατοκύριακο! Δεν ξέρω τι από αυτά θα χαρείς εσύ μέσα στο Φλεβάρη. ελπίζω να έχει καλό καιρό και να το απολαύσεις.
Στο σπα δεν πήγα γιατί δεν μπορώ τόσο συνωστισμό σε κοινόχρηστο χώρο. Οι 2 μέρες στο Βουκουρέστι ήταν οριακές και δεν μπήκα μέσα στο κοινοβούλιο γιατί δεν είχα κάνει έγκαιρα κράτηση. Απόλαυσα τα πάρκα του και το ιστορικό του κέντρο γιατί έμενα δίπλα ακριβώς.
Βλέποντας κάποιες χειμερινές εικόνες από το θεματικό πάρκο "Εθνικό Μουσείο Χωριού "Dimitrie Gusti" ένιωσα μεγάλη απογοήτευση. Ηταν όλα κλειστά τα σπίτια και τα δέντρα γυμνά... Έρημος τόπος... Πως να σου περιγράψω εγώ τις δικές μου εικόνες με τα υπέροχα φθινοπωρινά χρώματα...
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
@Sanji ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα που ξεκίνησα να γράφω κάποια πράγματα για τις μετακινήσεις στην Ρουμανία. δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ολοκληρώσω αλλά θα σε βοηθήσει στο κομμάτι των μετακινήσεων.

Ρουμανία - Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022
Πάρα πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου Έλενα!!Νομ'ιζω πηγες σε πολύ περίοδο. Τύχαια επιλέξαμε το Βουκουρέστι αυτή τη περίοδο γιατί ήταν της τελευταιας στιγμής και τρεχω τωρα για να προλάβω να το οργανωσω καπως γιατι σε μια βδομάδα ταξιδευω.. :shock:

Θεωρείς αξίζει να αφιερώσω όλη την Παρασκευή και μισο από Σαββατο στην επαρχια ή Παρασκευή μεσημερι να αναχωρησω για να προλαβω και το παρασκευατοβραδο στο Βουκουρέστι κ να εχω ΣΚΔ ολοκληρες μερες στο Βουκουρεστι (θυμιζω Τεταρτη πρωι φθάνω Ρουμανία κ λεω κατευθειαν να παω προς επαρχια). Λιμνη Balea θεωρεις χωραει στο προγραμμα μου?

Τωρα το σκεφτομαι και εγω το σιδηροδρομο μετα τις καλες εντυπωσεις που σε αφησε αλλα θεωρω με το αυτοκινητο θα εχουμε λιγο περισσοτερο ελευθερια χρονου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πάρα πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου Έλενα!!Νομ'ιζω πηγες σε πολύ περίοδο. Τύχαια επιλέξαμε το Βουκουρέστι αυτή τη περίοδο γιατί ήταν της τελευταιας στιγμής και τρεχω τωρα για να προλάβω να το οργανωσω καπως γιατι σε μια βδομάδα ταξιδευω.. :shock:

Θεωρείς αξίζει να αφιερώσω όλη την Παρασκευή και μισο από Σαββατο στην επαρχια ή Παρασκευή μεσημερι να αναχωρησω για να προλαβω και το παρασκευατοβραδο στο Βουκουρέστι κ να εχω ΣΚΔ ολοκληρες μερες στο Βουκουρεστι (θυμιζω Τεταρτη πρωι φθάνω Ρουμανία κ λεω κατευθειαν να παω προς επαρχια). Λιμνη Balea θεωρεις χωραει στο προγραμμα μου?

Τωρα το σκεφτομαι και εγω το σιδηροδρομο μετα τις καλες εντυπωσεις που σε αφησε αλλα θεωρω με το αυτοκινητο θα εχουμε λιγο περισσοτερο ελευθερια χρονου.
Η γνώμη μου είναι να κάνεις τέτοιο πρόγραμμα έτσι ώστε να φτάσεις Σάββατο απόγευμα στο Βουκουρέστι και να βγεις το βράδυ στο ιστορικό κέντρο. Σου φτάνουν 2,5 μέρες στο Βουκουρέστι και για σπα την Δευτέρα από το απόγευμα και μετά.
Κυριακή είναι τα πάντα ανοιχτά από μουσεία κλπ. Τη Δευτέρα δεν ξέρω τι κλείνει.
Την Παρασκευή φρόντισε να είσαι ακόμη σε επαρχιακή πόλη για να δεις και κάτι από επαρχία...
Μπορείς να κάνεις το πρόγραμμα ξεκινώντας από την πιο μακρινή πόλη π.χ. Sibiu και να κατεβαίνετε σιγά σιγά πρός Βουκουρέστι. Εγώ είχα περιορισμούς με τα δρομολόγια μεταξύ των πόλεων και για αυτό έκανα αυτές τις επιλογές. Εφόσον νοικιάσετε αμάξι δεν θα έχεις τους δικούς μου περιορισμούς.
Επίσης φρόντισε να πας στα 2 κάστρα καθημερινές γιατί Σαββατοκύριακο θα έχει πολύ κόσμο.
Στη Λιμνη Balea δεν πήγα γιατί δεν είχα αμάξι.
Επίσης δεν πήγα σε μία οχυρωμένη εκκλησία γιατί δεν είχα αμάξι...
Δεν χωράνε τα πάντα σε 6 μέρες...
 

connosp

Member
Μηνύματα
393
Likes
849
Καλημέρα Ελενα! 7 μέρες είναι αλλα ουσιαστικά η εβδομη μερα ειναι πρωι αναχωρηση οποτε δεν την συμπεριελαμβανω, ετσι εχω 6 διανυκτερευσεις. Φτανω 10.00 το πρωι Τετάρτης και φευγω Τρίτη πρωί 10.45 από Βουκουρέστι. Λέμε με να νοικιάσουμε αυτοκινητο με τον φιλο μου για διευκόλυνση. Αν σ πω ότι κάπως έτσι το σκεφτομουν από αυτα που διάβασα εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ελεγα με το που φτανουμε πρωι να φυγουμε για επαρχια αλλα δεν ηξερα με τι σειρα να τα παω τα μερη και να γυρισω είτε Παρασκευή βράδυ Βουκουρέστι είτε Σαββατο απογευμα προς βραδύ ώστε να δούμε και λιγο τη νυχτερινη ζωή της πρωτευουσας..(μαλλον κλείνω προς το δευτερο σεναριο να γυρισω προς Σαββατο ώστε να προλαβω περισσότερα μέρη επαρχια). Η μόνη μου αμφιβολια σε ολο αυτο είναι αν ειναι αρκετες δυο μέρες για Βουκουρεστι συν το γεγονος ότι Κυριακή δεν ξερω αν τα πιο σημαντικα αξιοθεατα ειναι ανοιχτα για επισκεψη. Σκεφτομουν τελευταια μερα Δευτερα απο τη μεση κ μετα να τη σπαταλησουμε στα Therme Spa, ώστε να χαλαρωσουμε και να μην έχει πολυ κοσμο λόφω καθημερινης.

Επίσης σκεφτόμουν και λίμνη Balea αν θα μπορούσαμε να παμε ή να διασχισουμε τον δρομο Transfaragan αλλα δε γνωρίζω αν αυτη τη περίοδο θα είναι ανοιχτος.

Αρα από ότι βλέπω εχεις στην επαρχια είχες 3 ξεχωριστές διανυκτερευσεις σε Brasov, Sibiu& Sighisoara & 3 σε Βουκουρέστι? Δεν θα βολευε να εχεις καποια βαση πχ Brasov και να πηγαινεις σε καθε ένα απο αυτά. Απλα το λέω μήπως είναι κουραστικο αυτό. Δεν εχω κλεισει διαμονη για αυτο ακριβως το λογο γιατι δεν ξερω πως να το μοιρασω ιδανικα.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Πήγα Ρουμανία τέλη Αυγούστου, 5 βράδια, 1Brasov, 1Sibiu, 3Buchurest Αν το ξαναέκανα θα έβαζα 1Sighisoara. ¨Έμεινα στο Brasov-Resedinta Cina, Sibiu-Vila Bohemia( Παρκινγ), Buchurest-Rezident. Aπόλυτα ικανοποιημένος. Όσο αφορά το Trasfagarasan αξίζει αλλά νομίζω είναι κλειστό Οκτ-Απρ.
Το αυτοκίνητο Corolla ολοκαίνουργιο για 4 ημέρες 81Ε.
 
Last edited:

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Η γνώμη μου είναι να κάνεις τέτοιο πρόγραμμα έτσι ώστε να φτάσεις Σάββατο απόγευμα στο Βουκουρέστι και να βγεις το βράδυ στο ιστορικό κέντρο. Σου φτάνουν 2,5 μέρες στο Βουκουρέστι και για σπα την Δευτέρα από το απόγευμα και μετά.
Κυριακή είναι τα πάντα ανοιχτά από μουσεία κλπ. Τη Δευτέρα δεν ξέρω τι κλείνει.
Την Παρασκευή φρόντισε να είσαι ακόμη σε επαρχιακή πόλη για να δεις και κάτι από επαρχία...
Μπορείς να κάνεις το πρόγραμμα ξεκινώντας από την πιο μακρινή πόλη π.χ. Sibiu και να κατεβαίνετε σιγά σιγά πρός Βουκουρέστι. Εγώ είχα περιορισμούς με τα δρομολόγια μεταξύ των πόλεων και για αυτό έκανα αυτές τις επιλογές. Εφόσον νοικιάσετε αμάξι δεν θα έχεις τους δικούς μου περιορισμούς.
Επίσης φρόντισε να πας στα 2 κάστρα καθημερινές γιατί Σαββατοκύριακο θα έχει πολύ κόσμο.
Στη Λιμνη Balea δεν πήγα γιατί δεν είχα αμάξι.
Επίσης δεν πήγα σε μία οχυρωμένη εκκλησία γιατί δεν είχα αμάξι...
Δεν χωράνε τα πάντα σε 6 μέρες...
Σε ευχαριστώ πολύ Έλενα για τις συμβουλές σου να είσαι καλα!!!


Κάπως έτσι το είχα και εγω στο μυαλό μου. Πολύ καλή η ιδέα σου πιάνοντας τον μακρινό προορισμό και να κατεβαίνουμε, αν ο καιρός είναι καλός βέβαια όσον είναι δυνατόν γιατί έτσι όπως βλέπω τον καιρό παίζει η πρώτη μερα που φτανουμε να είναι και η πιο κρυα :shock:

Πήγα Ρουμανία τέλη Αυγούστου, 5 βράδια, 1Brasov, 1Sibiu, 3Buchurest Αν το ξαναέκανα θα έβαζα 1Sighisoara. ¨Έμεινα στο Brasov-Resedinta Cina, Sibiu-Vila Bohemia( Παρκινγ), Buchurest-Rezident. Aπόλυτα ικανοποιημένος. Όσο αφορά το Trasfagarasan αξίζει αλλά νομίζω είναι κλειστό Οκτ-Απρ.
Το αυτοκίνητο Corolla ολοκαίνουργιο για 4 ημέρες 81Ε.
Μια χαρα πρόγραμμα. Σιγκισοαρα σκεφτομαι μια διαμονη αντι για 2 Brasov. Για την ενοικιαση αυτοκινητου βάζεις πληρη ασφαλεια? Πολυ καλή τιμή βγήκε.

3 βραδια Βουκουρεστι 2 Brasov!
Εχω αλλο ένα βραδυ συνολο 6

Ενα μονο στο Βουκουρεστι
Σκληρος-σκληρη:shock:.. Είναι η πρωτευουσα θεώρει αξιζει αλλο ενα..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
. Λιμνη Balea θεωρεις χωραει στο προγραμμα μου?

Τη λίμνη Balea την βλέπεις παρεμπιπτόντως όταν είναι να διασχίσεις τον Transfagarasan που αυτή την εποχή είναι κλειστός. Αλλιώς δεν αξίζει το πισωγύρισμα. Δεν έχει κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον να σπαταλήσεις το χρόνο σου.


DSCN0001.JPG



DSCN9937.JPG
 
Last edited:

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Ναι εχεις δικιο διαβασα καπου οτι είναι κλειστος αυτος ο οδικος αξονας. Ωστόσο είδα και κατι φωτος απο ατομα που πηγαν εκει χειμωνα με το τελεφερικ και ήταν χιονισμενα γυρω απο την λιμνη και μου φανηκε πολυ ωραιο τοπιο γι αυτο το ειπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.003
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom