Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα αγαπημένοι συμφορίτες !!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μια εξόρμηση που ετοιμάζω στην Ιορδανία με παιδιά...:agnes happy:

Πιο συγκεκριμένα, θα είμαστε εκεί 7 γεμάτες μέρες και ήθελα να με βοηθήσετε αρχικά να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να συμπεριλαμβάνει σίγουρα Άκαμπα (από όπου πετάμε), Πέτρα, Wadi Rum, πιθανόν Ερυθρά θάλασσα ... και δεν ξέρω τι άλλο θα μου προτείνετε.

Επειδή πιθανόν να είναι πολλές μέρες μόνο για Ιορδανία (είναι?), σκεφτόμουν μήπως να συμπεριλάβω και μια μίνι απόδραση Ισραήλ (Ιεροσόλυμα???) αν αυτό είναι κάτι εύκολο και δεν ζήσω την Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου στα σύνορα...

Ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε όσον αφορά το πρόγραμμα, τα ξενοδοχεία (κατάλληλα για παιδιά), camp Wadi Rum, τις εκδρομές.
Επιπλέον, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον οδηγό που θα αναλάβει τις μετακινήσεις μας.
για καμπ στην Wadi rum σου προτεινω με κλειστα ματια αυτο Sunrise camp, που προσφερει κ οργανωμενα πακετα διαμονης κ δραστηριοτητων! https://www.wadirumdesert.com/ What's app number:+962795675327] ο ιδιοκτητης του Ali, ειναι πραγματικα ο πιο φιλοξενος κ εξυπηρετικος ανθρωπος που εχω συναντησει σε ταξιδι...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Άλλη μία πρόταση για camp: www.beyondwadirum.com
Αν ενδιαφέρεσαι στείλε τους μέιλ και κλείσε απευθείας μαζί τους, κάνουν και tours όπως θα δεις στη σελίδα τους. Καταπληκτική τοποθεσία (η ωραιότερη απ' όσα camps είδα), υπέροχοι άνθρωποι και πολύ ωραία και περιποιημένα δωμάτια/κρεβάτια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Είναι δυνατόν πτήση 45 λεπτών από Amman για Ben Gurion να κοστίζει 350+ ευρώ; Μήπως κάνω κάποιο λάθος;
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ευχαριστώ. Στην Άκαμπα μπορω να βουτιξω μόνο με μάσκα ?? Αξίζει να πάω εκεί μόνο γι'αυτό ??
Εμείς βουτήξαμε μόνο με μάσκα και ήταν μαγικά.
Τα κοράλλια είναι πολύ κοντά στην ακτή.
Σαφώς η κατάδυση έχει άλλη χάρη, αλλά εμάς μας άρεσε πολύ και έτσι.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
για καμπ στην Wadi rum σου προτεινω με κλειστα ματια αυτο Sunrise camp, που προσφερει κ οργανωμενα πακετα διαμονης κ δραστηριοτητων! https://www.wadirumdesert.com/ What's app number:+962795675327] ο ιδιοκτητης του Ali, ειναι πραγματικα ο πιο φιλοξενος κ εξυπηρετικος ανθρωπος που εχω συναντησει σε ταξιδι...

Άλλη μία πρόταση για camp: www.beyondwadirum.com
Αν ενδιαφέρεσαι στείλε τους μέιλ και κλείσε απευθείας μαζί τους, κάνουν και tours όπως θα δεις στη σελίδα τους. Καταπληκτική τοποθεσία (η ωραιότερη απ' όσα camps είδα), υπέροχοι άνθρωποι και πολύ ωραία και περιποιημένα δωμάτια/κρεβάτια.


Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Εχει κάποιο από αυτά τα camp ιδιωτικό μπάνιο? Θα είμαι με παιδάκια και θέλω όσο το δυνατό να είναι πιο άνετα για αυτά ...

Ξενοδοχεία στην Άκαμπα, στο Αμμάν και στην Νεκρά Θάλασσα... μήπως έχετε κάποια πρόταση?
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Για οδηγό δες εδώ: https://www.facebook.com/local.tour.in.jordan/ Τον είχαμε βρει τυχαία εμείς για μία διαδρομή μόνο και τον κρατήσαμε για 4 μέρες τελικά. Είναι πάρα πολύ καλός κι οργανωμένος, έχει τουριστικό γραφείο. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα (Nader τον λένε).
Οδηγός
Για τον οδηγό , τι τιμή να περιμένω? Ο οδηγός αυτός που έχει την βάση του? Μπορεί να μας εξυπηρετήσει στο παρακάτω πρόγραμμα με το αυτοκίνητό του?

Πρόγραμμα
Εμείς θα μείνουμε Δευτέρα με Δευτέρα και σκεφτόμασταν προς το παρόν το εξής πρόγραμμα:
1η μέρα (Δ)- Άκαμπα
2η μέρα (Τ)- Πέτρα
3η μέρα (Τ)- Πέτρα (δεν ξέρω αν χρειάζεται και δεύτερη μέρα)
4η μέρα (Π)- Wadi Rum
5η μέρα (Π)- Wadi Rum (δεν ξέρω αν χρειάζεται και δεύτερη μέρα )
6η μέρα (Σ)- Νεκρά Θάλασσα
7η μέρα (Κ)- Αμάν
8η μέρα (Δ)- Ακαμπά και πίσω Ελλάδα το βράδυ

Θα μπορούσα να συμπιέσω την μία επιπλέον μέρα Πέτρα, την μια μέρα Αμάν και πιθανόν και την Νεκρά Θάλασσα (από ότι διαβάζω δεν αξίζει και τρελά) και να βγάλω μια μέρα ημερήσια για Ιεροσόλυμα που είναι κοντά.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Οδηγός
Για τον οδηγό , τι τιμή να περιμένω? Ο οδηγός αυτός που έχει την βάση του? Μπορεί να μας εξυπηρετήσει στο παρακάτω πρόγραμμα με το αυτοκίνητό του?

Πρόγραμμα
Εμείς θα μείνουμε Δευτέρα με Δευτέρα και σκεφτόμασταν προς το παρόν το εξής πρόγραμμα:
1η μέρα (Δ)- Άκαμπα
2η μέρα (Τ)- Πέτρα
3η μέρα (Τ)- Πέτρα (δεν ξέρω αν χρειάζεται και δεύτερη μέρα)
4η μέρα (Π)- Wadi Rum
5η μέρα (Π)- Wadi Rum (δεν ξέρω αν χρειάζεται και δεύτερη μέρα )
6η μέρα (Σ)- Νεκρά Θάλασσα
7η μέρα (Κ)- Αμάν
8η μέρα (Δ)- Ακαμπά και πίσω Ελλάδα το βράδυ

Θα μπορούσα να συμπιέσω την μία επιπλέον μέρα Πέτρα, την μια μέρα Αμάν και πιθανόν και την Νεκρά Θάλασσα (από ότι διαβάζω δεν αξίζει και τρελά) και να βγάλω μια μέρα ημερήσια για Ιεροσόλυμα που είναι κοντά.
η Πετρα σιγουρα αξιζει 2 μερες κ μπορεις να μεινεις στο ammarin beduin camp http://www.ammarinbedouincamp.com/ στη Μικρη Πετρα. whats app στο τηλ +962799755551. κ η ερημος wadi rum χρειαζεται 2 μερες (για να προλαβεις να κανεις jeep tour k camel tour) Sunrise camp, που προσφερει κ οργανωμενα πακετα διαμονης κ δραστηριοτητων! https://www.wadirumdesert.com/ What's app number:+962795675327]
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
η Πετρα σιγουρα αξιζει 2 μερες κ μπορεις να μεινεις στο ammarin beduin camp http://www.ammarinbedouincamp.com/ στη Μικρη Πετρα. whats app στο τηλ +962799755551. κ η ερημος wadi rum χρειαζεται 2 μερες (για να προλαβεις να κανεις jeep tour k camel tour) Sunrise camp, που προσφερει κ οργανωμενα πακετα διαμονης κ δραστηριοτητων! https://www.wadirumdesert.com/ What's app number:+962795675327]
Αυτά τα camp πόσο οργανωμένα είναι? Φοβάμαι μήπως είναι overdose για μια οικογένεια να μείνουμε 4 μέρες σε camp Βεδουίνων... (2 στην Πέτρα και 2 στο Wadi rum).

Στην Πέτρα μάλλον θα προσανατολιστούμε σε ξενοδοχείο. Μήπως έχεις κάτι υπόψη σου?
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Αυτά τα camp πόσο οργανωμένα είναι? Φοβάμαι μήπως είναι overdose για μια οικογένεια να μείνουμε 4 μέρες σε camp Βεδουίνων... (2 στην Πέτρα και 2 στο Wadi rum).

Στην Πέτρα μάλλον θα προσανατολιστούμε σε ξενοδοχείο. Μήπως έχεις κάτι υπόψη σου?
τα camp ειναι απλα,εχουν οτι χρειαζεται,προσφερουν φαγητο κ συστηνονται για ωραιες εμπειριες.στο ammarin το κορυφαιο ειναι οταν ο διαχειριστης το βαδυ μαζευει ολους τους ενοικους γυρω απο τη φωτια κ διηγειται την ιστορια του καφε! πολυ ομορφη στιγμη...γενικα οι βεδουινοι εχουν στην κουλτουρα τους την εννοια της φιλοξενιας.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Εχει κάποιο από αυτά τα camp ιδιωτικό μπάνιο? Θα είμαι με παιδάκια και θέλω όσο το δυνατό να είναι πιο άνετα για αυτά ...

Αυτά τα camp πόσο οργανωμένα είναι? Φοβάμαι μήπως είναι overdose για μια οικογένεια να μείνουμε 4 μέρες σε camp Βεδουίνων... (2 στην Πέτρα και 2 στο Wadi rum).
Τα Camps προσφέρουν βασικά επίπεδα διαμονής. Είναι μεν οργανωμένα και καθαρά και φιλόξενα, ως επί το πλείστον, αλλά πχ έχουν κοινόχρηστες τουαλέτες. Δε νομίζω ότι θα βρεις κάποιο με ιδιωτική.

Οδηγός
Για τον οδηγό , τι τιμή να περιμένω? Ο οδηγός αυτός που έχει την βάση του? Μπορεί να μας εξυπηρετήσει στο παρακάτω πρόγραμμα με το αυτοκίνητό του?
Γενικότερα οι οδηγοί είναι ευέλικτοι και συνεργάζονται μεταξύ τους, οπότε ό,τι θέλεις εσύ θα κάνουν. Δες το μήνυμά μου εδώ για να πάρεις ιδέα για κόστη διαδρομών γενικά και εννοείται ότι παζαρεύεις, ειδικά εφόσον τον θες για αρκετές μέρες.

Το πρόγραμμά σου έχει πισωγυρίσματα. Γιατί από Πέτρα να κατέβεις έρημο και μετά να ξανανέβεις στο Αμμάν;
Επίσης επιμένω να μην πάτε Ισραήλ. Η βουτιά στη Νεκρά θάλασσα, σαν πρωτόγνωρη εμπειρία, εμένα μου άρεσε πολύ. Φαντάζομαι και τα παιδιά θα την εκτιμήσουν περισσότερο από τα Ιεροσόλυμα.
Και δε χρειάζεται διανυκτέρευση στη Νεκρά, βγαίνει εύκολα ως μονοήμερη από Αμμάν.
 
Last edited:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από Άκαμπα βολεύει πρώτα να πας Wadi Rum και μετά Πέτρα και μετά Νεκρά Θάλασσα..
Εμείς στην Άκαμπα μείναμε στο Golden Rose Hotel και το Weekend Hotel, στην Πέτρα στο Petra Visitors Apartments και στη Νεκρά στο Holiday Inn.
Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν χωράει και το Ισραήλ στο πρόγραμμα..Εμείς σε μια βδομάδα οριακά προλάβαμε να δούμε όσα θέλαμε.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Από Άκαμπα βολεύει πρώτα να πας Wadi Rum και μετά Πέτρα και μετά Νεκρά Θάλασσα..
Εμείς στην Άκαμπα μείναμε στο Golden Rose Hotel και το Weekend Hotel, στην Πέτρα στο Petra Visitors Apartments και στη Νεκρά στο Holiday Inn.
Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν χωράει και το Ισραήλ στο πρόγραμμα..Εμείς σε μια βδομάδα οριακά προλάβαμε να δούμε όσα θέλαμε.
Σε ευχαριστώ για το input. Θα τα τσεκάρω.
Για την Πέτρα θεωρείς ότι χρειάζονται 2 διανυκτερεύσεις?
Wadi Rum δεν μείνατε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom