Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Soulzbae

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καποιος που μετακινοταν στην ιορδανια με οδηγο ή ταξι;
Και αν μπορει να μου πει και τιμες
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αν θελεις ναι ευχαριστώ!!

Επίσης,αξίζει να κάνω snokerling στην Ακαμπα από κάποιο diving center εκεί ;;
Από αυτό είχαμε νοικιάσει, και με πλήρη ασφάλιση ήταν μακράν το φτηνότερο γραφείο για ενοικίαση αυτοκινήτου https://www.rentareliablecar.com/ μείναμε πολύ ικανοποιημένες.
εμείς στην Άκαμπα δεν κάναμε snorkeling γιατί δεν ήθελε η παρέα, οπότε κλείσαμε με το neptune submarine και είδαμε τον βυθό.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σου άρεσε??? Τιμή περιπου 20 jod???
Ναι, ακριβώς, 20 jod. ήταν πολύ οργανωμένοι, μας παρέλαβαν από το hotel, είχε ξενάγηση οπότε μας εξηγούσαν τι βλέπαμε στον βυθό. για κάποιον που δεν θέλει/μπορεί να κάνει snorkelling ή scuba diving, είναι η μόνη εναλλακτική..εμείς ικανοποιημένες μείναμε...
 

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Από πού το κλείνω αυτό ;είναι αυτό π έχω διαβασει το bottom glass;μπορώ να το κλείσω και τη ίδια μέρα επιτοπου;
Για 28/12 αξίζει snokerling η θα ξεπαγιασω;μου ειπαν ότι η θερμοκρασία της θάλασσας θα είναι γύρω στους 20οC.

Επίσης,που να κανω συνάλλαγμα στην Ακαμπα που να συμφέρει ;
 

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Καλημερα,νομίζω κοντά στην rainbow street είναι η ψαγμένη πλευρά , θα είναι ιδανικά για βόλτα κ για φαγητό έχει το sufra restaurant που είναι πολυ ωραίο αλλά για μενα το καλύτερο είναι το tawaheen al Hawa στο αμμαν,μετά το downtown που είναι πολυ ζωντανό από κόσμο κ πολυ παραδοσιακό αραβικό σκηνικό καλά να περάσετε

Καλησπερα,

Στο Αμμάν ποιος είναι ακριβώς ο δρόμος π/δρόμοι όπου είναι η παλιά πόλη και τα σουκ;;

η Ακαμπα αξιζει απιστευτα για scuba. σου προτεινω το https://deepbluedivecenter.com/
Δεν θα κάνω scuba εκεί για 1η φορα,προτιμώ snokerling!!απλά θα πάω 28/12 και φοβάμαι μην έχει κρύο και κλαίω τα λεφτά!
Έχω κλείσει στο ahlan diving center
( https://diveinaqaba.com/ )που είναι διπλα
στο ξενοδοχείο μας !!

Από αυτό είχαμε νοικιάσει, και με πλήρη ασφάλιση ήταν μακράν το φτηνότερο γραφείο για ενοικίαση αυτοκινήτου https://www.rentareliablecar.com/ μείναμε πολύ ικανοποιημένες.
εμείς στην Άκαμπα δεν κάναμε snorkeling γιατί δεν ήθελε η παρέα, οπότε κλείσαμε με το neptune submarine και είδαμε τον βυθό.
Από πού το κλείνω αυτό ;είναι αυτό π έχω διαβασει το bottom glass;μπορώ να το κλείσω και τη ίδια μέρα επιτοπου;
Για 28/12 αξίζει snokerling η θα ξεπαγιασω;μου ειπαν ότι η θερμοκρασία της θάλασσας θα είναι γύρω στους 20οC.

Επίσης,που να κανω συνάλλαγμα στην Ακαμπα που να συμφέρει
 
Last edited by a moderator:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Από πού το κλείνω αυτό ;είναι αυτό π έχω διαβασει το bottom glass;μπορώ να το κλείσω και τη ίδια μέρα επιτοπου;
Για 28/12 αξίζει snokerling η θα ξεπαγιασω;μου ειπαν ότι η θερμοκρασία της θάλασσας θα είναι γύρω στους 20οC.

Επίσης,που να κανω συνάλλαγμα στην Ακαμπα που να συμφέρει ;
Στο πλάι είχε παράθυρα σίγουρα και έβλεπες τον βυθό, νομίζω είχε και στο πάτωμα αλλά με επιφύλαξη. Έστειλα μέηλ και το έκλεισα νωρίτερα, έχει συγκεκριμένες ώρες..επίσης δεν είναι μέσα στην Άκαμπα, είτε πας με το αμάξι είτε έρχονται και σε παίρνουν αυτοί (ήταν δωρεάν η μεταφορά για γκρουπ πάνω από 4 άτομα κι εμάς μας βόλεψε..). Εμείς σηκώναμε χρήματα από το ATM, και μια φορά κάναμε συνάλλαγμα στο wadi musa που τελικά νομίζω συνέφερε καλύτερα
 

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Στο πλάι είχε παράθυρα σίγουρα και έβλεπες τον βυθό, νομίζω είχε και στο πάτωμα αλλά με επιφύλαξη. Έστειλα μέηλ και το έκλεισα νωρίτερα, έχει συγκεκριμένες ώρες..επίσης δεν είναι μέσα στην Άκαμπα, είτε πας με το αμάξι είτε έρχονται και σε παίρνουν αυτοί (ήταν δωρεάν η μεταφορά για γκρουπ πάνω από 4 άτομα κι εμάς μας βόλεψε..). Εμείς σηκώναμε χρήματα από το ATM, και μια φορά κάναμε συνάλλαγμα στο wadi musa που τελικά νομίζω συνέφερε καλύτερα
Στο πλάι είχε παράθυρα σίγουρα και έβλεπες τον βυθό, νομίζω είχε και στο πάτωμα αλλά με επιφύλαξη. Έστειλα μέηλ και το έκλεισα νωρίτερα, έχει συγκεκριμένες ώρες..επίσης δεν είναι μέσα στην Άκαμπα, είτε πας με το αμάξι είτε έρχονται και σε παίρνουν αυτοί (ήταν δωρεάν η μεταφορά για γκρουπ πάνω από 4 άτομα κι εμάς μας βόλεψε..). Εμείς σηκώναμε χρήματα από το ATM, και μια φορά κάναμε συνάλλαγμα στο wadi musa που τελικά νομίζω συνέφερε καλύτερα
Μπορείς να μου δώσεις το email τους;
Βλέπατε καθαρα μ αυτό ;άξιζε;η καλυτερα snorkeling;

Θυμάσαι σε ποιο atm έκανες στην wadi musa??η σ οποίο και να κανεις είναι η ίδια χρέωση ;
 
Last edited:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μπορείς να μου δώσεις το email τους;
Βλέπατε καθαρα μ αυτό ;άξιζε;η καλυτερα snorkeling;

Θυμάσαι σε ποιο atm έκανες στην wadi musa??η σ οποίο και να κανεις είναι η ίδια χρέωση ;
Είχα στείλει μήνυμα στη σελίδα τους στο Facebook, ψάξε Neptune Submarine. Κοιτα, εμείς δεν είχαμε χρόνο για snorkeling οπότε ήταν η μόνη μας επιλογή, δεδομένου ότι το snorkeling θελει μια μερα (είναι εκδρομή) και η επιλογή να κάνουμε απλά 1-2 δοκιμαστικές καταδύσεις δεν μας ενδιέφερε. Αν έχετε περισσότερο χρόνο, καντε snorkeling, φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερη αίσθηση από το να βλεπεις τον βυθό απλα μεσα από ενα τζαμι.
Συναλλαγμα καναμε στη Wadi Musa σε μια τραπεζα την οποια δεν θυμάμαι. Και μετά κάποιες φορές κάναμε ανάληψη από ATM αλλα επειδη δεν συνέφερε να χρεωνόμαστε και οι τεσσερις μας εξοδα αναληψης, σηκωνε μονο μια απο εμας καθε φορα.
 

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Είχα στείλει μήνυμα στη σελίδα τους στο Facebook, ψάξε Neptune Submarine. Κοιτα, εμείς δεν είχαμε χρόνο για snorkeling οπότε ήταν η μόνη μας επιλογή, δεδομένου ότι το snorkeling θελει μια μερα (είναι εκδρομή) και η επιλογή να κάνουμε απλά 1-2 δοκιμαστικές καταδύσεις δεν μας ενδιέφερε. Αν έχετε περισσότερο χρόνο, καντε snorkeling, φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερη αίσθηση από το να βλεπεις τον βυθό απλα μεσα από ενα τζαμι.
Συναλλαγμα καναμε στη Wadi Musa σε μια τραπεζα την οποια δεν θυμάμαι. Και μετά κάποιες φορές κάναμε ανάληψη από ATM αλλα επειδη δεν συνέφερε να χρεωνόμαστε και οι τεσσερις μας εξοδα αναληψης, σηκωνε μονο μια απο εμας καθε φορα.

Τέλεια ευχαριστώ πολύ !!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλημερα! Εκλεισα και εγω με τη σειρα μου ενα ταξιδακι 22/11-29/11 για 3 ατομα. Εχω διαβασει τα περισσοτερα θεματα για την Ιορδανια και σχεδον ολες τις ιστοριες μεσα στο φορουμ και εχω καποιες αποριες. Πριν να τις αναφερω βεβαια θα ηθελα να παραθεσω το προγραμμα μου για τις μερες διαμονης ωστε να μου πειτε πως το βλεπετε και να μου δωσετε καμια συμβουλη ή καποια διορθωση αν κατι δεν υπολογισα σωστα:


22/11 - Αφιξη στην Ακαμπα 20:35 οποτε αναγκαστικα διαμονη εκει.

23/11 - Το πρωι σκεφτομασταν για καταδυση και προς το μεσημερι φευγουμε για Ερημο. Διανυκτερευση σε Camp.

24/11 - 2η μερα διανυκτερευσης στην Ερημο

25/11 - Αναχωρηση το πρωι για Wadi Musa και μεσημερι θα βρισκομαστε Πετρα. Την ιδια μερα το βραδυ Petra by night και διανυκτερευση Wadi Musa

26/11 - Ξημερωματα ξανα Πετρα μεχρι το κλεισιμο. Μετα εχουμε δυο σκεψεις. Ειτε παραμονη Wadi Musa για δευτερη νυχτα (ή μικρη Πετρα) λογω κουρασης ή να φυγουμε κατευθειαν για Νεκρα. Κραταμε σαν δεδομενο οτι θα μεινουμε και δευτερο βραδυ.

27/11 - Αναχωρηση το πρωι για Νεκρα θαλασσα και διαμονη εκει σε καποιο ξενοδοχειο με ιδιωτικη παραλια.

28/11 - Αναχωρηση το πρωι για Αμμαν και διαμονη εκει. Καπου μεταξυ 27-28/11 θα παμε σε ορος Νεμπο, Μανταμπα, σημειο βαφτισης και ενα φαραγγι το οποιο το ονομα του τωρα μου διαφευγει τωρα αν και εχει αναφερθει πολλες φορες.

29/11 - Αναχωρηση για Ακαμπα το πρωι. Εδω υπαρχει εναλλακτικη σκεψη να κανουμε την καταδυση το μεσημερι που θα φτασουμε Ακαμπα και οχι τη δευτερη μερα. Αναχωρηση απο Ακαμπα 21:10
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Σε συνεχεια των παραπανω που εγραψα πηρα προσφορα απο camp στην ερημο και τα παραθετω για να μου πειτε αν αξιζει...

3 ατομα / 2 βραδια με ιδιωτικη τουαλετα

1) 150 jod με πρωινο, βραδινο και jeep tour 4 ωρες
2) 210 jod με πρωινο, μεσημεριανο, βραδινο και 8 ωρες jeep tour

Για καποιον που εχει μεινει πως φαινεται σαν τιμη; Αξιζουν οι 8 ωρες jeep tour ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom