Ουζμπεκιστάν Ερωτήσεις για Ουζμπεκιστάν

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Το Ουζμπεκιστάν έχει καταργήσει την βίζα, άλλα...
πρέπει να είσαι πάνω από 55 χρονών
http://www.lonelyplanet.com/news/2016/12/09/uzbekistan-visa-free-travel-27-countries/

To 2018 θα υπάρχει e-visa και visa on arrival σε όλα τα περάσματα
https://www.gazeta.uz/en/2016/12/06/visas/
Η βίζα καταργήθηκε για 15 χώρες για το 2017
Australia, Austria, Britain, Canada, Denmark, Finland, Germany, Italy Japan, South Korea, Luxembourg, the Netherlands, Singapore, Spain and Switzerland.

Για άλλες 12 χώρες μόνο για πολίτες άνω των 55 ετών
Belgium, China, the Czech Republic, France, Hungary, Indonesia, Israel, Malaysia, Poland, Portugal, the US and Vietnam

Για τους έλληνες σκοδαλιά με πολύ σκόρδο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η βίζα καταργήθηκε για 15 χώρες για το 2017
Australia, Austria, Britain, Canada, Denmark, Finland, Germany, Italy Japan, South Korea, Luxembourg, the Netherlands, Singapore, Spain and Switzerland.

Για άλλες 12 χώρες μόνο για πολίτες άνω των 55 ετών
Belgium, China, the Czech Republic, France, Hungary, Indonesia, Israel, Malaysia, Poland, Portugal, the US and Vietnam

Για τους έλληνες σκοδαλιά με πολύ σκόρδο
Πάντως από φύση το απόλυτο μηδέν το Ουζμπεκιστάν, αλλά άμα βλέπω έχεις το πακιστάν στα σκαριά τι άλλο θες;
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εμείς πήραμε μόνο από Samarkand για Tashkent. ΟΚ ήταν, αλλά για τις ώρες που λες δεν ξέρω. Δεν είναι λογικό να κάνετε στάσεις σε Bukhara & Samarkand?
Γιατί να πας με γκρουπ; το Ουζμπεκιστάν είναι από τις ευκολότερες χώρες για ανεξάρτητους ταξιδιώτες (αν ανήκεις σε τέτοια κατηγορία)
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σε αυτά έχει κάνει στάση το τουρ πηγαίνοντας από Τασκένδη προς Χίβα, το τρένο είναι για επιστροφή και διασχίζει τον χάρτη τελείως οριζόντια. Δεν έχω πρόθυμη παρέα να ακολουθήσει σε τέτοια μακρινά ταξίδια και, ειδικά για το Ουζμπεκιστάν, σκιάζομαι λίγο να τριγυρίζω μόνη μου...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δεν υπάρχει λόγος να σκιάζεσαι στο Ουζμπεκιστάν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα τρένα στο Ουζμπεκιστάν πώς είναι; Ψήνομαι για ένα τουρ με γκρουπ που έχει τρένο ... 19 ώρες... από Χίβα σε Τασκένδη, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι παλεύεται...
Στο Τασκένδη - Σαμαρκάνδη, Τασκένδη - Μπουχάρα και Τασκένδη - Qarshi υπάρχουν και υπερμοντέρνα τρένα (Ισπανικά Talgo, εκεί τα λένε Afrosiyob), και πολύ καλά Ρωσσικά (Sharq). Όμως, για τις διαδρομές προς τη δυτική χώρα, ξέχνα τα αυτά και ότι μπορεί να έχεις διαβάσει για τα φοβερά τρένα του Ουζμπεκιστάν. Θα πας με τον καρβουνιάρη, τρένα εικοσαετίας με μέγιστη ταχύτητα 90Km/h και ελάχιστα κομφόρ.

Συνιστώ σφόδρα την επιλογή της πτήσης από Urgench για Τασκένδη.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Στο Τασκένδη - Σαμαρκάνδη, Τασκένδη - Μπουχάρα και Τασκένδη - Qarshi υπάρχουν και υπερμοντέρνα τρένα (Ισπανικά Talgo, εκεί τα λένε Afrosiyob), και πολύ καλά Ρωσσικά (Sharq). Όμως, για τις διαδρομές προς τη δυτική χώρα, ξέχνα τα αυτά και ότι μπορεί να έχεις διαβάσει για τα φοβερά τρένα του Ουζμπεκιστάν. Θα πας με τον καρβουνιάρη, τρένα εικοσαετίας με μέγιστη ταχύτητα 90Km/h και ελάχιστα κομφόρ.

Συνιστώ σφόδρα την επιλογή της πτήσης από Urgench για Τασκένδη.

Ευχαριστώ!!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Το κλιμα πως ειναι το καλοκαιρι; Τον Ιουλιο, πιο συγκεκριμενα; Εχει πολλη ζεστη ή αντέχεται;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πολύ ενδιαφέρουσα χώρα και χωρίς βίζα ακόμη πιο προσιτή ...

https://www.tourradar.com/days-to-come/uzbekistan-visa-free-countries/
Τους πήρε χρόνο να το καταλάβουν αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ. Σπεύσατε. Εγώ είχα σκάσει πάνω από 100 ευρώ την εποχή που ήθελε και letter of invitation που πλήρωνες κερατιάτικα σε ντόπια πρακτορεία. Ελπίζω μόνο να υπάρξουν και οικονομικότερες πτήσεις. Ενδιαφέρουσα χώρα αναμφίβολα για τα αξιοθέατα (όχι τόσο για τη φύση της...).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom