Ουζμπεκιστάν Ερωτήσεις για Ουζμπεκιστάν

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Έχει κλείσει μήπως κανείς μόνος του (On-line) εισιτήρια τρένου ?

Ενδιαφερόμαστε για τις διαδρομές Mπουχάρα-Σαμαρκάνδη και Σαμαρκάνδη-Τασκένδη με το γρήγορο τρένο ("Afrosiab").
Αυτή τη στιγμή προσανατολίζομαι μέσω του τοπικού πρακτορείου που βρήκα (και μάλιστα έχει τη μικρότερη προμήθεια...νομίζω....)
https://globalconnect.uz/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγώ παλιότερα (2013) είχα πάει στο σταθμό δυο-τρεις μέρες πριν το ταξίδι και τα έβγαλα από κει (αντίστροφη διαδρομή όμως). Τώρα που η χώρα είναι συνδεδεμένη με τον υπόλοιπο κόσμο, οι ισοτιμίες λογικές και τα πάντα πιο εύκολα, μάλλον καλύτερα να το φροντίσεις από πριν γιατί πλακώνει κόσμος...

Πάει πλέον Afrosiab και στη Μπουχάρα;

Το πρακτορείο δεν το ξέρω.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Ακριβώς αυτό ισχύει πλέον όπως αναφέρεις στην πρώτη σου παράγραφο Κώστα μου.
Να φανταστείς από το Νοέμβριο που ψάχναμε να κλείσουμε χοτέλι για Σαμαρκάνδη (για αρχές Μάη) τα καλά και οικονομικά είχαν φύγει....

Ναι, Afrosiab έχει και για Μπουχάρα πλέον
(μιας και δεν προλάβαμε τα αεροπορικά που με το που βγήκαν ήταν και τσιμπημένα...στα 80 ευρώ και εξαντλήθηκαν -τα φθηνά- την επόμενη μέρα).

Tο Global Connect είδα ότι έχει καλές κριτικές στο T.A. , μου το συνέστησε (ως τον φθηνότερο για εισιτήρια τρένου) και το τοπικό πρακτορείο στη Khiva (Islambek travel) που έχουμε κανονίσει τη μεταφορά μας από Khiva -Bukhara.

Μέσω του ρώσικου https://www.tutu.travel/poezda/ , βλέπω τα δρομολόγια τρένου αναλυτικά με θέσεις κλπ, αλλά δεν ξέρω τι παίζει για την On-line κράτηση και το ψάχνω και αυτό ...

....αν τελικά μας επιτρέψει ο ιός ...
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα ή σκοπεύει να ταξιδέψει στο Ουζμπεκιστάν; Σκεφτόμαστε για Απρίλιο-Μάιο να το αποτολμήσουμε. Τα αεροπορικά κυμαίνονται σε 500-600 και ήθελα να μάθω καταρχάς αν θεωρείται καλή τιμή.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα ή σκοπεύει να ταξιδέψει στο Ουζμπεκιστάν; Σκεφτόμαστε για Απρίλιο-Μάιο να το αποτολμήσουμε. Τα αεροπορικά κυμαίνονται σε 500-600 και ήθελα να μάθω καταρχάς αν θεωρείται καλή τιμή.
Σίγουρα 100 με 150 ευρω πιο ακριβα τα εισητηρια... Βασικά 600 είναι ότι πιο ακριβό εχω δει...με 400 ΚΑΙ αντε 450 ιδιως με Turkish εβρισκες για πλακα απο Θεσσαλονίκη που ξέρω χωρις να κυνηγας ευκαιριες... Μπορεί πλεον λόγω των συγκυριων των τελευταίων ετων το 500αρι να θεωρείται νορμαλ για τώρα και βλεπουμε.. Τι να πω μου φαίνονται πολυ ακριβα παντως για Ουζμπεκιστάν...
 

mariapaganopoulou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα σκεφτομαστε ταξιδι στο ουζμπεκισταν Εχει καποιοσ ταξιδεψει με την uzbekistan airlines γιατι οι τιμες τησ ειναι αρκετα οικονομικες Η αν γνωριζεται αλλη αεροπορικη εκτοσ τησ turkish
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ταξιδέψαμε το καλοκαίρι. Δεν είναι άνετη ιδιατερα αλλά με λίγα χρήματα παρά πάνω μπορείτε να πετάξετε business class, έχει μεγάλα αεροπλάνα τύπου airbus A350 που σημαίνει δυο θέσεις παράθυρο και στη μέση άλλες 4. Το σέρβις της ήταν ο,τι πιο χορταστικό έχω δει, διπλάσια ποσότητα από μια regular εταιρία όπως η Aegean. Γενικά μου έδωσε και την εντύπωση αξιόπιστης. Αν το σκέφτεστε κλείστε γιατί οι τιμές ανεβαίνουν όσο περνάει ο καιρός. Το Ουζμπεκιστάν είναι όνειρο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ταξιδέψαμε το καλοκαίρι. Δεν είναι άνετη ιδιατερα αλλά με λίγα χρήματα παρά πάνω μπορείτε να πετάξετε business class, έχει μεγάλα αεροπλάνα τύπου airbus A350 που σημαίνει δυο θέσεις παράθυρο και στη μέση άλλες 4. Το σέρβις της ήταν ο,τι πιο χορταστικό έχω δει, διπλάσια ποσότητα από μια regular εταιρία όπως η Aegean. Γενικά μου έδωσε και την εντύπωση αξιόπιστης. Αν το σκέφτεστε κλείστε γιατί οι τιμές ανεβαίνουν όσο περνάει ο καιρός. Το Ουζμπεκιστάν είναι όνειρο.
Μια μική βοήθεια για μία φίλη που θέλει να πετάξει για την Τασκένδη με Uzbekistan airlines από την Κωνσταντινούπολη στην οποία θα φτάσει με αμάξι από Θεσσαλονίκη. Προσπάθησε να κλείσει εισιτήρια μόνη της και μέσω πρακτορείου αλλά δεν την αφήνει η αεροπορική γιατί πρέπει να έχει κάρτα με ρούβλια ή δολάρια. Δεν μπορεί καν το ταξιδιωτικό πρακτορείο να της κλείσει...
Βρίσκει τις πτήσεις που την ενδιαφέρουν μέσω booking και αναρωτιέται εάν είναι ασφαλές να τα κλείσει από εκεί.
Το ερώτημα είναι γιατί δεν μπορεί να κλείσει εισιτήρια με ελληνική κάρτα και εάν υπάρχει άλλος τρόπος να κλείσει απευθείας εισιτήρια με την αεροπορική.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μια μική βοήθεια για μία φίλη που θέλει να πετάξει για την Τασκένδη με Uzbekistan airlines από την Κωνσταντινούπολη στην οποία θα φτάσει με αμάξι από Θεσσαλονίκη. Προσπάθησε να κλείσει εισιτήρια μόνη της και μέσω πρακτορείου αλλά δεν την αφήνει η αεροπορική γιατί πρέπει να έχει κάρτα με ρούβλια ή δολάρια. Δεν μπορεί καν το ταξιδιωτικό πρακτορείο να της κλείσει...
Βρίσκει τις πτήσεις που την ενδιαφέρουν μέσω booking και αναρωτιέται εάν είναι ασφαλές να τα κλείσει από εκεί.
Το ερώτημα είναι γιατί δεν μπορεί να κλείσει εισιτήρια με ελληνική κάρτα και εάν υπάρχει άλλος τρόπος να κλείσει απευθείας εισιτήρια με την αεροπορική.
Δε ξέρω γλυκιά μου. Κι εμείς μέσω booking είχαμε κλείσει. Να ξέρει, έχει καλό γευμα η πτήση αλλά όχι πολύ χώρο μέσα στο αεροπλάνο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Δε ξέρω γλυκιά μου. Κι εμείς μέσω booking είχαμε κλείσει. Να ξέρει, έχει καλό γευμα η πτήση αλλά όχι πολύ χώρο μέσα στο αεροπλάνο.
Σε ευχαριστώ πολύ Φένια!
Άρα να της προτείνω να κλείσει μέσω booking την πτήση. Δεν είχατε κάποιο θέμα με τηνκράτηση σας υποθέτω. Και θα της πω να μην φάει πολύ πριν γιατί την περιμένει ωραίο γεύμα! :) :clap:

Me revolut και μετατροπή χρημάτων σε αμερικάνικο δολλάριο θα μπορούσε να αγοράσεις κάποιος εισητήρια με Uzbekistan airlines;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom