Ουζμπεκιστάν Ερωτήσεις για Ουζμπεκιστάν

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Παιδιά καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος Ουζμπεκιστάν (Σαμαρκάνδη, Μπουκάρα) καλοκαίρι και μπορεί να μου πει προσωπική εμπειρία για το πόσο ανυπόφορη είναι η ζέστη. Ξέρω ότι οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές, αλλά έχοντας επιβιώσει πχ Κολομβία και Κανκνούν στους 40 βαθμούς, αλλά και Ιταλία/Ισπανία σε heat wave αναρωτιόμουν αν αξίζει να το τολμήσουμε ή αν οι συνθήκες εκεί σε κάνουν να νιώθεις τη ζέστη περισσότερο
Στην Τασκενδη δυσκολευτηκα λιγο, οχι παντου, σε καποιες τοποθεσιες με περπατημα χωρις καμια σκια, μονο το 40αρι. Εχω εξωφρενικη αντοχη σε εξτριμ ζεστη ομως (ειχα, πανε αυτα πια) οποτε δεν ειμαι δειγμα.

Στις αλλες πολεις δεν θυμαμαι να υπεφερα αλλα τωρα αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο στο πώς την παλευει ο καθενας με τη ζεστη κ κατα ποσο θα μπορουσε η δυσφορια να του χαλασει το ταξιδι ή κ να προκαλεσει θεματα υγειας. Δηλαδη πες πως πας, θα το ευχαριστηθεις;
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Στην Τασκενδη δυσκολευτηκα λιγο, οχι παντου, σε καποιες τοποθεσιες με περπατημα χωρις καμια σκια, μονο το 40αρι. Εχω εξωφρενικη αντοχη σε εξτριμ ζεστη ομως (ειχα, πανε αυτα πια) οποτε δεν ειμαι δειγμα.

Στις αλλες πολεις δεν θυμαμαι να υπεφερα αλλα τωρα αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο στο πώς την παλευει ο καθενας με τη ζεστη κ κατα ποσο θα μπορουσε η δυσφορια να του χαλασει το ταξιδι ή κ να προκαλεσει θεματα υγειας. Δηλαδη πες πως πας, θα το ευχαριστηθεις;
Σ'ευχαριστω. Το θεμα μου ειναι οτι λογω συνθηκων, εχω δυνατοτητα να ταξιδεψω σε αυτην την πλευρα του κοσμου μονο καλοκαιρι. Οποτε ειναι ή καυσωνας ή τιποτα. Μολις γυρισα απο Κολομβια με 40 βαθμους. Σκασαμε, γεμισαμε σπυρακια λογω υγρασιας αλλα το καταευχαριστηθηκαμε. Ξερω οτι το κλιμα στο Ουζμπεκισταν ειναι τελειως διαφορετικο αλλα σκεφτομουν οτι με τις αναλογες προφυλαξεις (πχ πολυ πρωινο ξυπνημα για βολτες πριν τον ηλιο) θα υην παλεψουμε
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
20 Αυγούστου πέρσι στην Τασκένδη είχε δροσούλα, 28 παγώσαμε ! Φθινόπωρο κανονικό. Μπουχαρα μόνο μεσημέρι ζέστη, Σαμαρκανδη υποφερτά, Χιβα ψυχρα ! Κλίμα ξηρό και υποφερτό. Μια βδομάδα πριν όμως ίσως είχε χειρότερη ζέστη . Ένα κακό είναι ότι τα τρένα δε κλιματίζονται. Αφού αντεξες Κολομβια πιστεύω Ουζμπεκισταν είσαι εντάξει. Στην τελική ας κάνετε μια στάση το μεσημέρι για ξεκούραση.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Εσυ ξερεις καλυτερα τον εαυτο σου και τον οργανισμο σου, στην πρωτευουσα μειωνεις το περπατημα, αυξανεις μετρο και ταξι. Το τριπτυχο Χιβα, Μπουχαρα, Σαμαρκανδη λογω μικροτερων αποστασεων εντος πολεων ειναι πιο διαχειρισιμο. Διαφορετικο, ασφαλες κ πανευκολα οργανωσιμο ταξιδι.
Ειχα παει Ιουλιο. Νομιζω μεσα.
Δεν πηρα καθολου τρενο λογω ελλειψης αρκετων ημερων.
Ειχα παρει δυο εσωτερικες πτησεις. Το 2019 τουλαχιστον ηταν πολυ οικονομικες.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Ευχαριστώ πολύ! Νομίζω θα το τολμήσουμε. Φαίνεται όντως πολύ οικονομικό και εύκολο να κανονιστεί ως ταξίδι και είναι ευκαιρία
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ευχαριστώ πολύ! Νομίζω θα το τολμήσουμε. Φαίνεται όντως πολύ οικονομικό και εύκολο να κανονιστεί ως ταξίδι και είναι ευκαιρία
Απεφυγε τα τρενα εφοσον δεν εχουν κλιματισμο, δεν ξερω αν εχει κ ενδιαφερον η θεα η η εμπειρια κ παρε πτησεις.

Εγω ειχα φτασει Τασκενδη κ το εκανα πισω-μπρος, δηλαδη:

Τασκενδη με διαμονη, πτηση απο Τασκενδη στο αεροδρομιο κοντα στην Χιβα, διαμονη, πτηση απο το αεροδρομιο αυτο για Μπουχαρα (τοτε ειχε καποιες μερες τη βδομαδα, οχι καθε μερα), διαμονη, Μπουχαρα Σαμαρκανδη με ταξι (πολυ φθηνα), διαμονη, μετα εκανα μικρο ντετουρ Τατζικισταν, ολα οδικως, πισω Τασκενδη, μια ακομα διαμονη κ αποχωρηση. Οι μετακινησεις αυτες τοτε δεν κοστισαν τιποτα κλεισμενες τελευταια στιγμη, η μια πτηση κανα 50ρικο, η αλλη ενα 20ρικο, η οδικη μεαφορα μεταξυ πολεων (ταξι και shared taxi) καπου στο 20 ρικο. Ομως δεν ξερω αν τωρα θα ισχυει το ιδιο.
Πολυ θα θελα να ξανακανω ενα τοσο ευκολο ταξιδι για το οποιο ξοδεψα ελαχιστο χρονο στις κρατησεις.

Το εψαξα 6/7 με 15/7 ειχα παει, λογικα θα ειναι στα μαξιμουμ θερμοκρασιων αυτη η περιοδος
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Για οσους δεν εχουν χρονο στην Τασκενδη για να βαλουν σε σειρα τι να πρωτοδουν, αυτα τα τρια walking tours ειναι ο,τι πρεπει, τα ειχα κανει κ τα τρια:

Walking Old Tashkent | Caravanistan

Tashkent: A Stroll Along Anhor Canal | Caravanistan

An Introductory Walk Through Central Tashkent | Caravanistan

Μου ξυπνησε αναμνησεις αυτο το τοπικ, μαλιστα ειχα γυρισει με μετριες εντυπώσεις αλλα ηταν απλως κακη περιοδος της ζωης μου. Αργοτερα το ταξιδι αυτο μπηκε στις πιο ψηλες θεσεις.
 
Last edited:
Μηνύματα
171
Likes
805
Γεια σας και πάλι. Το ταξίδι κανονίζεται και είαμστε πολύ ενθουσιασμένοι. Λόγω περιορισμών σχετικά με ημέρες αλλά και budget (δεσμευόμαστε από τις πτήσεις τις Wizzair) σκεφτόμαστρε να κάνουμε το ακόλουθο

Μέρα 1: Πτήση από Αθήνα σε Άμπου Ντάμπι (αφιξη 1 το βράδυ)
Μέρα 2: Άμπου Ντάμπι (διοτι δε θελουμε να ρισκάρουμε να χασουμε την επομενη πτηση λογω καθυστερησης, οπότε γιατί να μη δούμε και μια ακόμη πόλη; )
Μέρα 3 - 6: Άφιξη Σαμαρκάνδη στις 10.30 το πρωί και 4 γεμάτες μέρες στο Ουζμπεκιστάν. Ελπίζουμε να δούμε Σαμαρκάνδη (2 μέρες), Μπουχάρα (1 μέρα? αξίζει διανυχτέρευση; ) και Τασκένδη (1 μέρα)
Μέρα 7: Αναχώρηση κατά τις 11 για Άμπου Ντάμπι από Τασκένδη ή Σαμαρκάνδη, διανυχτερευση εκεί, πτήση για Αθήνα το επόμενο πρωί

Ερωτήσεις:
1) Πώς θα προτείνετε να κάνουμε τις διανυχτερεύσεις μας; Όλες στη Σαμαρκάνδη και μονοημερες Μπουχάρα και Τασκενδη ή να τις μοιράσουμε;
2) Αξίζει να επιστρέψουμε από την Τασκένδη, όπου οι πτησεις ειναι λιγο πιο ακριβές ή η Τασκενδη μπορει να γίνει μονοήμερη από τη Σαμαρκάνδη; (γενικά με κουράζει πάρα πολύ η αλλαγή ξενοδοχείων για κάποιο λόγο, οπότε δεν ειμαι σίγουρη αν ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρία το πήγαινέλα με τα τρένα ή το να αλλαζουμε ξενοδοχεια και να κουβαλάμε πράγματα παντού). Κοιταω και την πιθανοτητα εσωτερικών πτήσεων που αναφέρθηκε πιο πριν.
3) ενδιαφέρομαι για ξεναγησεις στις πόλεις. Βλέπω κάποια walking tours και καποιους ξεναγους. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ντόπιοι ξεναγοι που μπορουμε να βρουμε εκει μεσω του ξενοδοχειο μας ή κάτι τέτοιο;
4) Συμφωνείτε το ότι ειναι καλη ιδέα να περασουμε μια μέρα στο Άμπου Ντάμπι. Η πτηση φτανει απο Αθήνα στη 1 τα ξημερωματα και μετα η επομενη για Ουζμπεκιστάν ειναι γυρω στις 6.30 το πρωί. 5.30 ωρες δηλαδη βραδινο layover με wizzair. Συμφωνείτε ότι είναι ρίσκο κι ότι αξιζει να θυσιασουμε τη μια εξτρα μερα στο Ουζμπεκισταν για να μη ρισκάρουμε να χασουμε την πτηση λογω καθυστερησης;
5) Βλέπω ότι δε χρειαζεται βιζα, κι οτι πρεπει να παρουμε registration slip απο τα ξενοδοχεια μας φεύγοντας. Βλέπω ότι χρειαζομαστε μετρητα. Σκοπευουμε να παρουμε καποια sim για ιντερνετ εκει. Διάβασα και τα σχετικά με τον τουριστικό φόρο. Υπάρχει κάτι που έχω καταλάβει λάθος σχετικά με αυτά ή κάτι άλλο διαδικαστικό που μου διαφεύγει;

Οποιεσδήποτε αλλες προτασεις ή πράγματα που δεν εχουμε σκεφτεί ευπρόσδεκτα φυσικά. Μακάρι να είχαμε παραπάνω ημέρες αλλά νομίζω ότι δυστυχώς δε βγαίνει αλλιώς.

Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Γεια σας και πάλι. Το ταξίδι κανονίζεται και είαμστε πολύ ενθουσιασμένοι. Λόγω περιορισμών σχετικά με ημέρες αλλά και budget (δεσμευόμαστε από τις πτήσεις τις Wizzair) σκεφτόμαστρε να κάνουμε το ακόλουθο

Μέρα 1: Πτήση από Αθήνα σε Άμπου Ντάμπι (αφιξη 1 το βράδυ)
Μέρα 2: Άμπου Ντάμπι (διοτι δε θελουμε να ρισκάρουμε να χασουμε την επομενη πτηση λογω καθυστερησης, οπότε γιατί να μη δούμε και μια ακόμη πόλη;)
Μέρα 3 - 6: Άφιξη Σαμαρκάνδη στις 10.30 το πρωί και 4 γεμάτες μέρες στο Ουζμπεκιστάν. Ελπίζουμε να δούμε Σαμαρκάνδη (2 μέρες), Μπουχάρα (1 μέρα? αξίζει διανυχτέρευση;) και Τασκένδη (1 μέρα)
Μέρα 7: Αναχώρηση κατά τις 11 για Άμπου Ντάμπι από Τασκένδη ή Σαμαρκάνδη, διανυχτερευση εκεί, πτήση για Αθήνα το επόμενο πρωί

Ερωτήσεις:
1) Πώς θα προτείνετε να κάνουμε τις διανυχτερεύσεις μας; Όλες στη Σαμαρκάνδη και μονοημερες Μπουχάρα και Τασκενδη ή να τις μοιράσουμε;
2) Αξίζει να επιστρέψουμε από την Τασκένδη, όπου οι πτησεις ειναι λιγο πιο ακριβές ή η Τασκενδη μπορει να γίνει μονοήμερη από τη Σαμαρκάνδη; (γενικά με κουράζει πάρα πολύ η αλλαγή ξενοδοχείων για κάποιο λόγο, οπότε δεν ειμαι σίγουρη αν ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρία το πήγαινέλα με τα τρένα ή το να αλλαζουμε ξενοδοχεια και να κουβαλάμε πράγματα παντού). Κοιταω και την πιθανοτητα εσωτερικών πτήσεων που αναφέρθηκε πιο πριν.
3) ενδιαφέρομαι για ξεναγησεις στις πόλεις. Βλέπω κάποια walking tours και καποιους ξεναγους. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ντόπιοι ξεναγοι που μπορουμε να βρουμε εκει μεσω του ξενοδοχειο μας ή κάτι τέτοιο;
4) Συμφωνείτε το ότι ειναι καλη ιδέα να περασουμε μια μέρα στο Άμπου Ντάμπι. Η πτηση φτανει απο Αθήνα στη 1 τα ξημερωματα και μετα η επομενη για Ουζμπεκιστάν ειναι γυρω στις 6.30 το πρωί. 5.30 ωρες δηλαδη βραδινο layover με wizzair. Συμφωνείτε ότι είναι ρίσκο κι ότι αξιζει να θυσιασουμε τη μια εξτρα μερα στο Ουζμπεκισταν για να μη ρισκάρουμε να χασουμε την πτηση λογω καθυστερησης;
5) Βλέπω ότι δε χρειαζεται βιζα, κι οτι πρεπει να παρουμε registration slip απο τα ξενοδοχεια μας φεύγοντας. Βλέπω ότι χρειαζομαστε μετρητα. Σκοπευουμε να παρουμε καποια sim για ιντερνετ εκει. Διάβασα και τα σχετικά με τον τουριστικό φόρο. Υπάρχει κάτι που έχω καταλάβει λάθος σχετικά με αυτά ή κάτι άλλο διαδικαστικό που μου διαφεύγει;

Οποιεσδήποτε αλλες προτασεις ή πράγματα που δεν εχουμε σκεφτεί ευπρόσδεκτα φυσικά. Μακάρι να είχαμε παραπάνω ημέρες αλλά νομίζω ότι δυστυχώς δε βγαίνει αλλιώς.

Ευχαριστώ πολύ
Δεν νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα αλλά είσαι σίγουρη ότι η επιλογή του Άμπου Ντάμπι αξίζει; Αν βάλεις 2 διαμονές εκεί στο πήγαινε κ στο έλα, μετακινήσεις από και προς αεροδρόμια κ ξενοδοχεία, διατροφή, το κόστος πράγματι παραμένει χαμηλότερο από το να πας Ουζμπεκιστάν με άλλο τρόπο; Και χάνεις κ σοβαρά πολύτιμο χρόνο από το κύριο ταξίδι. Και σε κουράζουν κ οι αλλαγές των ξενοδοχείων και βάζεις ακόμα 2 μέσω Άμπου Ντάμπι και το κόστος στο εμιράτο είναι σίγουρα υψηλότερο του Ουζμπεκιστάν. Αλλά καλύτερα να πάρεις γνώμη από μέλη που ξέρουν από wizz και αν μπορείς να το κάνεις μονοκοπανιά ή αν πρέπει να το σπάσεις με διανυκτέρευση.
Πάντως αν μέσω wizz είναι ολα μαζί καμιά 300άρα ενώ με καμιά turkish 500άρα (θα γλιτώσεις κ γεύμα γιατί βγάζουν φαγητό), το να κάνεις διανυκτέρευση στο Αμπου Ντάμπι, σίγουρα θα ξεπεράσει σε σύνολο το 500αρι της turkish και θα έχεις και απώλειες ημερών.
Τασκένδη μονοήμερη από Σαμαρκάνδη ξέχνα το πάντως. Δεν έχει νόημα.
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γεια σας και πάλι. Το ταξίδι κανονίζεται και είαμστε πολύ ενθουσιασμένοι. Λόγω περιορισμών σχετικά με ημέρες αλλά και budget (δεσμευόμαστε από τις πτήσεις τις Wizzair) σκεφτόμαστρε να κάνουμε το ακόλουθο

Μέρα 1: Πτήση από Αθήνα σε Άμπου Ντάμπι (αφιξη 1 το βράδυ)
Μέρα 2: Άμπου Ντάμπι (διοτι δε θελουμε να ρισκάρουμε να χασουμε την επομενη πτηση λογω καθυστερησης, οπότε γιατί να μη δούμε και μια ακόμη πόλη;)
Μέρα 3 - 6: Άφιξη Σαμαρκάνδη στις 10.30 το πρωί και 4 γεμάτες μέρες στο Ουζμπεκιστάν. Ελπίζουμε να δούμε Σαμαρκάνδη (2 μέρες), Μπουχάρα (1 μέρα? αξίζει διανυχτέρευση;) και Τασκένδη (1 μέρα)
Μέρα 7: Αναχώρηση κατά τις 11 για Άμπου Ντάμπι από Τασκένδη ή Σαμαρκάνδη, διανυχτερευση εκεί, πτήση για Αθήνα το επόμενο πρωί

Ερωτήσεις:
1) Πώς θα προτείνετε να κάνουμε τις διανυχτερεύσεις μας; Όλες στη Σαμαρκάνδη και μονοημερες Μπουχάρα και Τασκενδη ή να τις μοιράσουμε;
2) Αξίζει να επιστρέψουμε από την Τασκένδη, όπου οι πτησεις ειναι λιγο πιο ακριβές ή η Τασκενδη μπορει να γίνει μονοήμερη από τη Σαμαρκάνδη; (γενικά με κουράζει πάρα πολύ η αλλαγή ξενοδοχείων για κάποιο λόγο, οπότε δεν ειμαι σίγουρη αν ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρία το πήγαινέλα με τα τρένα ή το να αλλαζουμε ξενοδοχεια και να κουβαλάμε πράγματα παντού). Κοιταω και την πιθανοτητα εσωτερικών πτήσεων που αναφέρθηκε πιο πριν.
3) ενδιαφέρομαι για ξεναγησεις στις πόλεις. Βλέπω κάποια walking tours και καποιους ξεναγους. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ντόπιοι ξεναγοι που μπορουμε να βρουμε εκει μεσω του ξενοδοχειο μας ή κάτι τέτοιο;
4) Συμφωνείτε το ότι ειναι καλη ιδέα να περασουμε μια μέρα στο Άμπου Ντάμπι. Η πτηση φτανει απο Αθήνα στη 1 τα ξημερωματα και μετα η επομενη για Ουζμπεκιστάν ειναι γυρω στις 6.30 το πρωί. 5.30 ωρες δηλαδη βραδινο layover με wizzair. Συμφωνείτε ότι είναι ρίσκο κι ότι αξιζει να θυσιασουμε τη μια εξτρα μερα στο Ουζμπεκισταν για να μη ρισκάρουμε να χασουμε την πτηση λογω καθυστερησης;
5) Βλέπω ότι δε χρειαζεται βιζα, κι οτι πρεπει να παρουμε registration slip απο τα ξενοδοχεια μας φεύγοντας. Βλέπω ότι χρειαζομαστε μετρητα. Σκοπευουμε να παρουμε καποια sim για ιντερνετ εκει. Διάβασα και τα σχετικά με τον τουριστικό φόρο. Υπάρχει κάτι που έχω καταλάβει λάθος σχετικά με αυτά ή κάτι άλλο διαδικαστικό που μου διαφεύγει;

Οποιεσδήποτε αλλες προτασεις ή πράγματα που δεν εχουμε σκεφτεί ευπρόσδεκτα φυσικά. Μακάρι να είχαμε παραπάνω ημέρες αλλά νομίζω ότι δυστυχώς δε βγαίνει αλλιώς.

Ευχαριστώ πολύ
Θα είμαι στο Ουζμπεκιστάν το Μάιο. Μέσω Αμπού Ντάμπι θα πάω κι εγώ, αλλά θα πάρω την πτήση της επόμενης μέρας. Αυτό για τα ξενοδοχεία που είπες που το διάβασες. Δεν έχω βρει κατι σχετικό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Θα είμαι στο Ουζμπεκιστάν το Μάιο. Μέσω Αμπού Ντάμπι θα πάω κι εγώ, αλλά θα πάρω την πτήση της επόμενης μέρας. Αυτό για τα ξενοδοχεία που είπες που το διάβασες. Δεν έχω βρει κατι σχετικό.
Το 2019 ίσχυε, μαζέψαμε όλα τα registration slips και μας τα ζήτησαν στο αεροδρόμιο στην αναχώρηση.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Θα είμαι στο Ουζμπεκιστάν το Μάιο. Μέσω Αμπού Ντάμπι θα πάω κι εγώ, αλλά θα πάρω την πτήση της επόμενης μέρας. Αυτό για τα ξενοδοχεία που είπες που το διάβασες. Δεν έχω βρει κατι σχετικό.
Nα πω την αληθεια το διαβασα στο αλλο thread σχετικα νε Ουζμπεκισταν εδω στο φορουμ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom