Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.979
Θα μπορουσατε να με βοηθησετε σε κατι ακομα?Ειχα αγχος με την ταυτοτητα αν μπορω να μπω και να βγω γιατι στην φωτο ειμαι μικροτερος αρκετα.Βεβαια ειχα ρωτησει Το αστυνομικο τμημα και μου ειχαν πει αφου ειναι με Λατινικους Χαραχτηρες και δεν εχουν περασει 15 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης θα εισαι οκ.Τελικα ημουν ΟΚ απλα καθυστερησα μεχρι να μου δωσουν ενα χαρτακι σαν αδεια παραμονης οτι θα μεινω 4 μερες και γενικα καθυστερησα και στο πηγαινε και στο γυρνα λιγο με το να την κοιτανε 2 ωρες ( που λεει ο λογος) .Τι μπορω να κανω ρε παιδια να ειμαι πιο ανετα? Να βγαλω ελληνικο διαβατηριο ? Θα παω να ρωτησω τι χρειαζεται να βγαλω να ησυχασω!!
Καινουρια ταυτοτητα με παραβολο 10 ευρω για 15 χρονια η 3 διαβατηρια με 300 ευρω για 15 χρονια. Εσυ επιλεγεις.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Υποψη όμως ότι για ΗΒ απο 1/10 απαιτειται διαβατηριο που θα ειναι βέβαια σε ισχύ καθ' όλη τη διαρκεια της παραμονής.. Δηλαδη σημερα και μέχρι 30/9 πας με ταυτότητα ... γι αυτό be careful..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.979
Υποψη όμως ότι για ΗΒ απο 1/10 απαιτειται διαβατηριο που θα ειναι βέβαια σε ισχύ καθ' όλη τη διαρκεια της παραμονής.. Δηλαδη σημερα και μέχρι 30/9 πας με ταυτότητα ... γι αυτό be careful..
Για Τουρκια ειπε οτι ζοριστηκε, οχι για ΗΒ.
Αν ποτε χρειαστει ΗΒ, θα βγαλει διαβατηριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.979
Ταυτότητα αν αποκλείσεις προκαταβολικά ότι θα ταξιδέψεις σε χώρες που χρειάζεται διαβατήριο.Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του.
Γιατι η εκδοση ταυτοτητας αποκλειει προκαταβολικα την εκδοση διαβατηριου σε Χ χρονια που μπορει καποιος να θελει να παει σε χωρες που χρειαζονται διαβατηριο? Περιεργα τα περιγραφετε.
Οποτε χρειαστει καποιος διαβατηριο, το βγαζει.Δεν ειναι ασυμβατες διαδικασιες και δεν "αποκλειουν προκαταβολικα".
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Γιατι η εκδοση ταυτοτητας αποκλειει προκαταβολικα την εκδοση διαβατηριου σε Χ χρονια που μπορει καποιος να θελει να παει σε χωρες που χρειαζονται διαβατηριο? Περιεργα τα περιγραφετε.
Οποτε χρειαστει καποιος διαβατηριο, το βγαζει.Δεν ειναι ασυμβατες διαδικασιες και δεν "αποκλειουν προκαταβολικα".
Καθόλου περίεργα καθώς το προκαταβολικά πήγαινε στο πρόγραμμα ταξιδιών και όχι στην έκδοση.Κάποιοι προγραμματίζουν τα ταξίδια τους(αναψυχής ή επαγγελματικά) καιρό πρίν και ξέρουν που θα πάνε και αν θα χρειασθούν διαβατήριο ή όχι.Για αυτούς λοιπόν το διαβατήριο είναι μονόδρομος.Για αυτό έγραψα ο καθένας με τις ανάγκες του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.979
Καθόλου περίεργα καθώς το προκαταβολικά πήγαινε στο πρόγραμμα ταξιδιών και όχι στην έκδοση.Κάποιοι προγραμματίζουν τα ταξίδια τους(αναψυχής ή επαγγελματικά) καιρό πρίν και ξέρουν που θα πάνε και αν θα χρειασθούν διαβατήριο ή όχι.Για αυτούς λοιπόν το διαβατήριο είναι μονόδρομος.Για αυτό έγραψα ο καθένας με τις ανάγκες του.
Ο συγκεκριμενος δεν ανεφερε προγραμμα σε αλλη χωρα, παρα μονο αυτην που επισκεφτηκε που μπορει να ηθελε να ξαναπαει. Ουτε ΗΒ φυσικα ουτε καμια αλλη. Ουτε οτι θα κλεισει μηνες πριν.
Ολα τα αλλα ισως ισχυουν για καποιον αλλον γιατι οι απαντησεις ηταν "γενικες για ΗΒ " η "προκαταβολικους αποκλεισμους". Δηλαδη ασχετες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τελεια ευχαριστω πολυ αυτο θα κανω.Νεα ταυτοτητα να ησυχασω!!
Εγώ πάντως όταν χρειάστηκε να αλλάξω ταυτότητα πριν αρκετά χρόνια, για να αποκτήσω αυτή που είχε και λατινικούς χαρακτήρες θυμάμαι μετά είχα ταλαιπωρία σε τράπεζες,
εφορία κτλ. γιατί έπρεπε να πάω να δηλώσω την καινούρια. Αν έπρεπε να την αλλάξω ξανά μονο για τα ταξίδια θα προτιμούσα σιγουρα το διαβατήριο..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Εγώ πάντως όταν χρειάστηκε να αλλάξω ταυτότητα πριν αρκετά χρόνια, για να αποκτήσω αυτή που είχε και λατινικούς χαρακτήρες θυμάμαι μετά είχα ταλαιπωρία σε τράπεζες,
εφορία κτλ. γιατί έπρεπε να πάω να δηλώσω την καινούρια. Αν έπρεπε να την αλλάξω ξανά μονο για τα ταξίδια θα προτιμούσα σιγουρα το διαβατήριο..
Ναι παλαιότερα ήταν μεγάλος μπελάς.Τώρα η ενημέρωση της εφορίας γίνεται αυτόματα από την αστυνομία.Και μετά μπορείς να ενημερώσεις τις τράπεζες μέσω taxisnet ηλεκτρονικά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι παλαιότερα ήταν μεγάλος μπελάς.Τώρα η ενημέρωση της εφορίας γίνεται αυτόματα από την αστυνομία.Και μετά μπορείς να ενημερώσεις τις τράπεζες μέσω taxisnet ηλεκτρονικά.
Αν είναι έτσι μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξω την χειρόγραφη που έχω τώρα! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τότε που την αλλαξα είχα επιστροφή φόρου και πήγα στην εθνική, στήθηκα στην ουρά 2 ώρες και όταν ήρθε η σειρά μου δε με πλήρωσαν επειδή είχε αλλάξει η ταυτότητα μου.. και ακολούθησε πολυ
γραφειοκρατία.. και ουρές στην εφορία..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom