Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Έχω έναν φίλο που την έχει βγάλει πρίν καμία 20αρια χρόνια την ταυτότητα και έχει φύγει και το πλαστικό από πάνω και κάθε φορά που ταξιδεύουμε έχουμε σόου με τους υπαλλήλους στο αεροδρόμιο. Κάθε φορά όμως τον αφήνουν.
Τυπικά λήγει στα 15 χρόνια. Πρακτικά μπορείς να την γλυτώνεις συνήθως.
Ποιός έχει όρεξη όμως για τέτοιες περιπέτειες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ελληνική Αστυνομία - Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;
1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του

5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.
Δεν ειναι η εγκυκλιος εκδοσης διαβατηριου αυτη, μαλλον μπερδευτηκες κι εσυ.
Ολα εδω, για να μην δημιουργειται συγχυση και να μη δεχεστε να σας ταλαιπωρουν αυθαιρετα. Οπως δεν ταλαιπωρουν μεταναστες που βγαζουν διαβατηρια με παλια ταυτοτητα, ανυποτακτους για χρονια κλπ.
https://www.e-nomothesia.gr/kat-diabateria/
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ταυτότητα νέου τύπου έχω. Τώρα για το ραντεβού ισχύει πλέον ΚΕΠ αστυνομίες και λοιπά θέλει ραντεβού. Να είσαι καλά !!
Κοίταξε εδώ για να δεις σε ποιό γραφείο πρέπει να βγάλεις διαβατήριο με βάση τον Δήμο που κατοικείς.

Γραφεία Διαβατηρίων στην Ελλάδα - Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
756
Likes
3.821
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ταυτότητα νέου τύπου έχω. Τώρα για το ραντεβού ισχύει πλέον ΚΕΠ αστυνομίες και λοιπά θέλει ραντεβού. Να είσαι καλά !!
@Alex Loco Καλά ταξίδια να έχεις !!!

Οντως τωρα????γιατι τετοια διακριση στη ταυτοτητα???δηλαδη αν εγω θελω να βγαλω διαβατηριο για να μην αλλαξω τη ταυτοτητα τη χειρογραφη δε μπορω???ελλαδαρα!
@maria91 Είχα πάει σε γνωστό ταξιδιωτικό γραφείο αρχές καλοκαιριού (ονόματα δεν λέω , υπολήψεις δεν θα θίξω) και τους έδειξα τη προηγούμενη ταυτότητά μου την έγγραφη με στυλό και μου είπαν πως θέλει αλλαγή προκειμένου ή να ταξιδέψω με ταυτότητα ή να ανανεώσω διαβατήριο ...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ειναι η εγκυκλιος εκδοσης διαβατηριου αυτη, μαλλον μπερδευτηκες κι εσυ.
Εσύ μπερδεύεσαι που επιμένεις ότι είναι νόμιμο να πηγαίνεις σε δημόσια υπηρεσία με ληγμένο έγγραφο σα δικαιολογητικό για να ζητήσεις ένα άλλο έγγραφο. Αν φυσικά κάποιος αστυνομικός στα διαβατήρια δε γνωρίζει το νόμο και βγάζει διαβατήρια βάσει ληγμένης ταυτότητας, αυτό δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Δηλαδή λες ότι δεν υπάρχει νόμος ότι οι ταυτότητες λήγουν σε 15 χρόνια;Και ότι αυθαίρετα ζητούν την αλλαγή τους;

Edit:Πρόχειρα βρήκα έναν νόμο του 2007 που λέει για ισχύ 15 χρόνια.Το ίδιο αναφέρει και το site της αστυνομίας.Δεν ισχύουν αυτά;΄Εχουν αλλάξει;
Σωστα λες.Ειναι ομως αποριας αξιο γιατι καποιοι/ες δε θελουν να καταλαβουν κατι τοσο σαφες http://www.ypes-dt.gr/index.php?option=ozo_content&lang=GR&perform=view&id=2367&Itemid=365(το ειχα ποσταρει παλι λιγο πιο πισω).Ατελειωτες συζητησεις και ευφυολογηματα απλα για να δημιουργουνται μονο και μονο,εντυπωσεις. Βασει νομοθεσιας ισχυει η 15ετια στην ισχυ ταυτοτητων και τερμα. οποιαδηποτε αλλη κουβεντα ειναι περιττη και χωρις ουσια.
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ έβγαλα διαβατήριο την προηγούμενη εβδομάδα πάντως και μου είπαν ότι ισχύει αυτό με την 15ετια. Μου είπαν συγκεκριμένα ότι φέτος δέχονται μόνο τις ταυτότητες από το 2006 και μετά. Το ειχα ένα άγχος γιατί είναι αρκετά παλιά η ταυτότητα μου και χρειαζόμουν το διαβατήριο, αλλα τελικά οκ, είμαι μέσα στο όριο. Αν κάποιος θέλει να βγάλει διαβατήριο και έχει παλιά ταυτότητα, καλύτερα να κάνει μια ερώτηση πριν κλείσει το ραντεβού.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Οι φίλοι του Forum από την Κέρκυρα να έχουν το νου τους με το γραφείο διαβατηρίων γιατί τα πρώτα διαθέσιμα ραντεβού πλέον είναι για μετά τα Χριστούγεννα...
Προνοήστε νωρίς γιατί και οι γειτονικοί νομοί μας έχουν πάρει χαμπάρι τι πολίτες Β' κατηγορίας είμαστε και ζητάνε υπεύθυνες δηλώσεις μόνιμης κατοικίας πλέον
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Καλησπέρα . Μια ερώτηση ακόμα. Εγώ για ανανέωση διαβατηρίου θέλει 3 μέρες μου είπανε. Ο κολλητός μου δεν είχε ποτέ διαβατήριο και ξέχασα να ρωτήσω. Θέλει περισσότερο καιρό για να βγάλει κάποιος που δεν είχε ποτέ ?? Λέμε να πάμε Μολδαβία 25 Οκτωβρίου. Προλαβαίνουμε??
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα . Μια ερώτηση ακόμα. Εγώ για ανανέωση διαβατηρίου θέλει 3 μέρες μου είπανε. Ο κολλητός μου δεν είχε ποτέ διαβατήριο και ξέχασα να ρωτήσω. Θέλει περισσότερο καιρό για να βγάλει κάποιος που δεν είχε ποτέ ?? Λέμε να πάμε Μολδαβία 25 Οκτωβρίου. Προλαβαίνουμε??
Αν καταφέρετε και κλεισετε ραντεβού απο βδομαδα και πανε ολα καλα θα το εχετε πριν το ταξιδι..Και να μην έχεις καθόλου, οπως ο φιλος σου, παλι αντι 3 μερες αντε να παει μια βδομαδα..Εμπειρικα το λεω βλεποντας αλλους που πανε να βγαλουν καινουργιο διαβατηριο δεν εχω διαβασει κατι πουθενα... Τελευταία φορά μου το γυρίσανε πίσω γιατι η φωτοτυπια της ταυτοτητας δεν ηταν καλη...αντε περιμενε παλι...Νομίζω το πρόβλημα παντως ειναι το να κλεισεις ραντεβού σε κάποιους νομους..
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα . Μια ερώτηση ακόμα. Εγώ για ανανέωση διαβατηρίου θέλει 3 μέρες μου είπανε. Ο κολλητός μου δεν είχε ποτέ διαβατήριο και ξέχασα να ρωτήσω. Θέλει περισσότερο καιρό για να βγάλει κάποιος που δεν είχε ποτέ ?? Λέμε να πάμε Μολδαβία 25 Οκτωβρίου. Προλαβαίνουμε??
Τουλάχιστον στην περιοχή που μένω, και το δικό μου διαβατήριο, και των φίλων μου βγήκε μέσα σε 4 μέρες. Εγώ έκανα ανανέωση διαβατηρίου γιατί ειχα, οι φίλοι μου δεν είχαν. Πήγα Πέμπτη και Δευτέρα ήταν έτοιμο. Το θέμα είναι να βρεις ραντεβού… Τα ραντεβού μας ήταν τουλάχιστον δυο εβδομάδες μετά την ημέρα που πήραμε τηλέφωνο…
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Ευχαριστώ π
Αν καταφέρετε και κλεισετε ραντεβού απο βδομαδα και πανε ολα καλα θα το εχετε πριν το ταξιδι..Και να μην έχεις καθόλου, οπως ο φιλος σου, παλι αντι 3 μερες αντε να παει μια βδομαδα..Εμπειρικα το λεω βλεποντας αλλους που πανε να βγαλουν καινουργιο διαβατηριο δεν εχω διαβασει κατι πουθενα... Τελευταία φορά μου το γυρίσανε πίσω γιατι η φωτοτυπια της ταυτοτητας δεν ηταν καλη...αντε περιμενε παλι...Νομίζω το πρόβλημα παντως ειναι το να κλεισεις ραντεβού σε κάποιους νομους..
Ευχαριστώ πολύ🙏🙏
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom