Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Πότε έγινε αυτό? Πριν 1,5 μήνα βγάλαμε διαβατήριο για την κόρη μας χωρίς κανένα πρόβλημα.
Κλείσαμε ραντεβού, δεν περιμέναμε σε καμία αναμονή και σε 4-5 μέρες ηταν έτοιμο.
Όντως ήταν με ραντεβου,παρόλο που σου κλείνανε ένα μήνα μετα…..
Πλέον καταργήθηκαν τα ραντεβου γιατι τα μέτρα κοβιντ χαλάρωσαν και οποίος θέλει πάει οποτε θέλει χωρίς ραντεβου με αποτέλεσμα ουρές….
Για πριν το Πάσχα τηλ μου είπαν χωρίς επίδειξη εισιτηρίου δεν εξυπηρετούν…..
Τους ειπα ότι έχω εισητηρια για τέλη Μαΐου και είπαν ααααα έχεις χρόνο…..
Μετα το Πάσχα έλα….
 

TravelQuestion

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Google translate = D

Γεια,

Είμαι πολίτης της ΕΕ που ταξιδεύω εντός Ελλάδας. Μόλις έχασα την ταυτότητά μου και θα χρειαστούν μερικές μέρες για να πάρω καινούργια.

Αναρωτιόμουν: Είναι δυνατόν να πετάξεις και να επιβιβαστείς σε πτήση χωρίς ταυτότητα/διαβατήριο στην Ελλάδα; Δηλ. πτήσεις εσωτερικού από Αθήνα προς Κω για π.χ.

τις καλύτερες ευχές


Hi,

I am an EU citizen traveling within Greece. I just lost my ID card and it will take some days to get a new one. But I have a planned travel to do inside Greece. I was wondering: Is it possible to fly and board a flight without showing ID / passport in Greece? I.e. domestic flights from Athens to Kos for example?

Best regards

What is your experience?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Google translate = D

Γεια,

Είμαι πολίτης της ΕΕ που ταξιδεύω εντός Ελλάδας. Μόλις έχασα την ταυτότητά μου και θα χρειαστούν μερικές μέρες για να πάρω καινούργια.

Αναρωτιόμουν: Είναι δυνατόν να πετάξεις και να επιβιβαστείς σε πτήση χωρίς ταυτότητα/διαβατήριο στην Ελλάδα; Δηλ. πτήσεις εσωτερικού από Αθήνα προς Κω για π.χ.

τις καλύτερες ευχές


Hi,

I am an EU citizen traveling within Greece. I just lost my ID card and it will take some days to get a new one. But I have a planned travel to do inside Greece. I was wondering: Is it possible to fly and board a flight without showing ID / passport in Greece? I.e. domestic flights from Athens to Kos for example?

Best regards
Για να επιβιβαστείς σε αεροπλάνο στην Ελλάδα (ως ενήλικος), απαιτείται κατ' ελάχιστο ένα στοιχείο ταυτότητας, από επίσημη κρατική αρχή. Από τις περισσότερες χώρες της ΕΕ αναγνωρίζονται μόνο τα δελτία ταυτότητας και τα διαβατήρια, αλλά είναι στη διακριτική ευχέρεια της αεροπορικής εταιρίας να δεκτεί και κάτι άλλο (ειδικά αν αυτό μοιάζει με ταυτότητα :) ).
To board a plane in Greece (as an adult), you need at least one valid form of government-issued ID. For most EU countries, only ID cards and passports are recognized at borders and official interactions. But airlines have discretionary power to also accept other document forms (especially if these appear like an Identity card :) ).
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Μια ερώτηση κυρίως για πρακτικούς λόγους αλλα και εγκυκλοπαιδικα ρωτάω... Οφείλει κάποιος που ταξιδεύει με διαβατήριο να φέρει μαζι του και ταυτότητα σε περίπτωση που ζητηθεί στην είσοδο η εξοδο απο Ελλαδα??.. Μια φορα πολυ παλια κατα την εξοδο μου την είχαν ζητήσει, ειπα δεν εχω ταξιδεύω με διαβατηριο, ολα καλα με ρώτησε τα κλασικα που πας και ονομα πατρος κ.τ.λ...Σημερα κατα την είσοδο στο Μακεδονία μου την ξαναζητησανε, είπα παλι δεν εχω(έτυχε απλα να την αφήσω) και επέμενε οτι τη χρειαζεται για να περάσει τα στοιχεία.. Τελικα ειπα απλά τον αριθμο της ταυτοτητας..

Σημείωση:το διαβατήριο ειναι σε πολυ καλη κατασταση και καθοτι σχετικα καινουργιο δεν εχω ας πουμε '' περιεργες'' βιζες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Μια ερώτηση κυρίως για πρακτικούς λόγους αλλα και εγκυκλοπαιδικα ρωτάω... Οφείλει κάποιος που ταξιδεύει με διαβατήριο να φέρει μαζι του και ταυτότητα σε περίπτωση που ζητηθεί στην είσοδο η εξοδο απο Ελλαδα??.. Μια φορα πολυ παλια κατα την εξοδο μου την είχαν ζητήσει, ειπα δεν εχω ταξιδεύω με διαβατηριο, ολα καλα με ρώτησε τα κλασικα που πας και ονομα πατρος κ.τ.λ...Σημερα κατα την είσοδο στο Μακεδονία μου την ξαναζητησανε, είπα παλι δεν εχω(έτυχε απλα να την αφήσω) και επέμενε οτι τη χρειαζεται για να περάσει τα στοιχεία.. Τελικα ειπα απλά τον αριθμο της ταυτοτητας..

Σημείωση:το διαβατήριο ειναι σε πολυ καλη κατασταση και καθοτι σχετικα καινουργιο δεν εχω ας πουμε '' περιεργες'' βιζες
Δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ και δεν ξέρω αν προβλέπεται από κάπου..΄Οσες φορές έδειξα διαβατήριο ποτέ δεν μου ζήτησαν και ταυτότητα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Μια ερώτηση κυρίως για πρακτικούς λόγους αλλα και εγκυκλοπαιδικα ρωτάω... Οφείλει κάποιος που ταξιδεύει με διαβατήριο να φέρει μαζι του και ταυτότητα σε περίπτωση που ζητηθεί στην είσοδο η εξοδο απο Ελλαδα??.. Μια φορα πολυ παλια κατα την εξοδο μου την είχαν ζητήσει, ειπα δεν εχω ταξιδεύω με διαβατηριο, ολα καλα με ρώτησε τα κλασικα που πας και ονομα πατρος κ.τ.λ...Σημερα κατα την είσοδο στο Μακεδονία μου την ξαναζητησανε, είπα παλι δεν εχω(έτυχε απλα να την αφήσω) και επέμενε οτι τη χρειαζεται για να περάσει τα στοιχεία.. Τελικα ειπα απλά τον αριθμο της ταυτοτητας..

Σημείωση:το διαβατήριο ειναι σε πολυ καλη κατασταση και καθοτι σχετικα καινουργιο δεν εχω ας πουμε '' περιεργες'' βιζες
Η παρουσιαση ταυτοτητας σε οποιονδηποτε ελεγχο εντος της χωρας ειναι υποχρεωτικη απο 12 ετων. Του διαβατηριου οχι, αφου δεν εχουν ολοι, εινσι εντελως αλλο εγγραφο. Εχουν το δικαιωμα να τη ζητησουν οπουδηποτε.
 
Last edited:

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Google translate = D

Γεια,

Είμαι πολίτης της ΕΕ που ταξιδεύω εντός Ελλάδας. Μόλις έχασα την ταυτότητά μου και θα χρειαστούν μερικές μέρες για να πάρω καινούργια.

Αναρωτιόμουν: Είναι δυνατόν να πετάξεις και να επιβιβαστείς σε πτήση χωρίς ταυτότητα/διαβατήριο στην Ελλάδα; Δηλ. πτήσεις εσωτερικού από Αθήνα προς Κω για π.χ.

τις καλύτερες ευχές


Hi,

I am an EU citizen traveling within Greece. I just lost my ID card and it will take some days to get a new one. But I have a planned travel to do inside Greece. I was wondering: Is it possible to fly and board a flight without showing ID / passport in Greece? I.e. domestic flights from Athens to Kos for example?

Best regards

What is your experience?
Hi, according to the regulations, you can fly even with a driver's license. I did it once, because i forgot both my passport and my Id card. As long as your European (sorry just european accepted) driver's license is valid and has a photo, it is regarded as acceptable proof. I only did it on domestic flights inside Greece, not international thought , so be careful with that.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Μια ερώτηση κυρίως για πρακτικούς λόγους αλλα και εγκυκλοπαιδικα ρωτάω... Οφείλει κάποιος που ταξιδεύει με διαβατήριο να φέρει μαζι του και ταυτότητα σε περίπτωση που ζητηθεί στην είσοδο η εξοδο απο Ελλαδα??.. Μια φορα πολυ παλια κατα την εξοδο μου την είχαν ζητήσει, ειπα δεν εχω ταξιδεύω με διαβατηριο, ολα καλα με ρώτησε τα κλασικα που πας και ονομα πατρος κ.τ.λ...Σημερα κατα την είσοδο στο Μακεδονία μου την ξαναζητησανε, είπα παλι δεν εχω(έτυχε απλα να την αφήσω) και επέμενε οτι τη χρειαζεται για να περάσει τα στοιχεία.. Τελικα ειπα απλά τον αριθμο της ταυτοτητας..

Σημείωση:το διαβατήριο ειναι σε πολυ καλη κατασταση και καθοτι σχετικα καινουργιο δεν εχω ας πουμε '' περιεργες'' βιζες
Πιθανότατα έχεις κάποια αμαρτωλή συνωνυμία και ψάχνουν το πατρώνυμο. Ο σύζυγος έχει το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορεί ούτε να μπει ούτε να βγει χωρίς να δείξει μητρώνυμο, μάλιστα.
 

kostasz3

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Έχω ταυτότητα που εκδόθηκε πριν 17 χρονια
Εχει τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες αλλά χειρόγραφα
Γνωριζει κανεις τι ισχυει για τα ταξιδια εντός Ε.Ε ή εξαρτάται απο τον υπαλληλο που θα σε εξυπηρετήσει;
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Έχω ταυτότητα που εκδόθηκε πριν 17 χρονια
Εχει τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες αλλά χειρόγραφα
Γνωριζει κανεις τι ισχυει για τα ταξιδια εντός Ε.Ε ή εξαρτάται απο τον υπαλληλο που θα σε εξυπηρετήσει;
Προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα γιατί πριν 3 χρόνια στο Charleroi airport είμασταν 5 άτομα (εκπαιδευτικοί) με ταυτότητες και διαπιστεύσεις σε πρόγραμμα Erasmus και ο υπάλληλος δεν ήθελε να μας περάσει.(υποτίθεται ότι είμαστε ευρωπαίοι πολίτες???)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Έχω ταυτότητα που εκδόθηκε πριν 17 χρονια
Εχει τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες αλλά χειρόγραφα
Γνωριζει κανεις τι ισχυει για τα ταξιδια εντός Ε.Ε ή εξαρτάται απο τον υπαλληλο που θα σε εξυπηρετήσει;
Θα πρέπει να βγάλεις καινούρια που δε θα είναι χειρόγραφη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom