Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα σας! Εγινε...μ@κ@κία απο συγγενικό πρόσωπο και το διαβατήριο κατέληξε, εν αγνοία, στο τζάκι και πλέον μισοκαμμένο, προφανώς άχρηστο. Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση? Δεν μιλάμε για απώλεια, το έχουμε στο σπίτι (απλά είναι φλαμπέ :p). Το θέμα είναι ότι υπάρχει ταξίδι εκτός Ευρώπης στο πρόγραμμα σε λιγότερο από 1 μήνα. Απλά πάω και βγάζω νέο? Γιατί σε περίπτωση απώλειας λέει ότι θέλει 45 ημέρες για νέο κλπ. Δεν λέει όμως τι προβλέπεται σε περίπτωση καταστροφής. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Πάρε το φλαμπέ και πήγαινε σήμερα για καινούριο μήπως και σώσεις το ταξίδι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Θα βγει κανονικά όπως θα έβγαινε ένα νέο θεωρείς ή θα έχουμε καθυστερήσεις?
Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.Ίσως εξαρτάται πόσο κατεστραμμένο είναι...Προσωπικά δεν θα έχανα χρόνο και θα έτρεχα μήπως σώσω το ταξίδι....
 
Last edited:

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Θα βγει κανονικά όπως θα έβγαινε ένα νέο θεωρείς ή θα έχουμε καθυστερήσεις?
σε μια εβδομάδα περίπου θα το έχεις, απλά πήγαινε άμεσα και πάρε καλύτερα τηλέφωνο πρώτα να ρωτήσεις τι δικαιολογητικά χρειάζεσαι για ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. πρόσεχε μην πληρώσεις λάθος παράβολο. είναι διαφορετικό για την έκδοση/ανανέωση και διαφορετικό για την αντικατάσταση που λογικά χρειάζεσαι εσύ.

δες εδώ:
Δικαιολογητικά έκδοσης - Δικαιολογητικά

1679476755505.png


βρες σε ποιο γραφείο διαβατηρίων πρέπει να πας ανάλογα με τον τόπο κατοικίας σου και πήγαινε άμεσα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θα βγει κανονικά όπως θα έβγαινε ένα νέο θεωρείς ή θα έχουμε καθυστερήσεις?
Εμας τα δικα μας για εκδοση νεου διαβατηριου,βγηκαν σε 2 εβδομαδες..αν το πας ΑΜΕΣΑ λογικα θα το χεις στο 15μερο
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
τελικα , δεν ξαναβγαζω διαβατηριο, αν δεν ταξιδευω σε χωρα , που δεν δεχονται ταυτοτητα... ανανεωσα το διαβατηριο πριν καιρο και μου κοστισε γυρω στο 100σταρικο... το εκανα επειδη ειχε ληξει η ταυτοτητα...
πηγε σημερα η γυναικα μου και εβγαλε ταυτοτητα (οχι νεου τυπου...) και τις κοστησε 0,50 ευρ συν 10 ευρ φωτογραφιες...
η διαδικασια , απλουστατη, στα Καμινια στον Πειραια την εβγαλε, πηγε το πρωι και τις εδωσαν νουμερο...(αυτο δεν το εχουν ακομη διορθωσει...) δινουν 15 νουμερα την ημερα... ο σκοπος στη πορτα ηξερε να δωσει πληροφοριες λεπτομερως για την εκδοση (οτι δεν χρειαζεται παραβολο και μαρτυρας ,αν εχει ληξει, φτανει να ειναι σε καλη κατασταση η παλια ταυτοτητα...),
την ετοιμασαν επι τοπου σε ενα 15λεπτο και την εχει για ταξιδια,για αλλα 15 χρονια...
σε μερικους μηνες που ληγει το διαβατηριο , θα βγαλω ταυτοτητα με μισο ευρω ... τελος...:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
τελικα , δεν ξαναβγαζω διαβατηριο, αν δεν ταξιδευω σε χωρα , που δεν δεχονται ταυτοτητα... ανανεωσα το διαβατηριο πριν καιρο και μου κοστισε γυρω στο 100σταρικο... το εκανα επειδη ειχε ληξει η ταυτοτητα...
πηγε σημερα η γυναικα μου και εβγαλε ταυτοτητα (οχι νεου τυπου...) και τις κοστησε 0,50 ευρ συν 10 ευρ φωτογραφιες...
η διαδικασια , απλουστατη, στα Καμινια στον Πειραια την εβγαλε, πηγε το πρωι και τις εδωσαν νουμερο...(αυτο δεν το εχουν ακομη διορθωσει...) δινουν 15 νουμερα την ημερα... ο σκοπος στη πορτα ηξερε να δωσει πληροφοριες λεπτομερως για την εκδοση (οτι δεν χρειαζεται παραβολο και μαρτυρας ,αν εχει ληξει, φτανει να ειναι σε καλη κατασταση η παλια ταυτοτητα...),
την ετοιμασαν επι τοπου σε ενα 15λεπτο και την εχει για ταξιδια,για αλλα 15 χρονια...
σε μερικους μηνες που ληγει το διαβατηριο , θα βγαλω ταυτοτητα με μισο ευρω ... τελος...:)
Γιατι 0,5 ευρω? Κανονικα τιποτε δεν κοστιζει. Κλεφτες στον Πειραια :p
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
τελικα , δεν ξαναβγαζω διαβατηριο, αν δεν ταξιδευω σε χωρα , που δεν δεχονται ταυτοτητα... ανανεωσα το διαβατηριο πριν καιρο και μου κοστισε γυρω στο 100σταρικο... το εκανα επειδη ειχε ληξει η ταυτοτητα...
πηγε σημερα η γυναικα μου και εβγαλε ταυτοτητα (οχι νεου τυπου...) και τις κοστησε 0,50 ευρ συν 10 ευρ φωτογραφιες...
η διαδικασια , απλουστατη, στα Καμινια στον Πειραια την εβγαλε, πηγε το πρωι και τις εδωσαν νουμερο...(αυτο δεν το εχουν ακομη διορθωσει...) δινουν 15 νουμερα την ημερα... ο σκοπος στη πορτα ηξερε να δωσει πληροφοριες λεπτομερως για την εκδοση (οτι δεν χρειαζεται παραβολο και μαρτυρας ,αν εχει ληξει, φτανει να ειναι σε καλη κατασταση η παλια ταυτοτητα...),
την ετοιμασαν επι τοπου σε ενα 15λεπτο και την εχει για ταξιδια,για αλλα 15 χρονια...
σε μερικους μηνες που ληγει το διαβατηριο , θα βγαλω ταυτοτητα με μισο ευρω ... τελος...:)
Τώρα τα διαβατήρια έχουν διάρκεια 10 χρόνια. Όποτε συμφέρει. Όλο και κάπου θα πάς μέσα σε 10 χρόνια που θα χρειαστεί.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Τώρα τα διαβατήρια έχουν διάρκεια 10 χρόνια. Όποτε συμφέρει. Όλο και κάπου θα πάς μέσα σε 10 χρόνια που θα χρειαστεί.
ειναι σιγουρο αυτο ? το δικο μου ,το εβγαλα το 2019 (πριν την καραντινα...) και γραφει οτι ληγει το 2024...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Τώρα τα διαβατήρια έχουν διάρκεια 10 χρόνια. Όποτε συμφέρει. Όλο και κάπου θα πάς μέσα σε 10 χρόνια που θα χρειαστεί.
τελικα εχεις δικιο, το βρηκα...
Σύμφωνα με το Άρθρο 87 «Ρυθμίσεις για την έκδοση διαβατηρίου» του Νόμου 4962/2022 (ΦΕΚ 148/Α'/28.07.2022), η τροποποίηση της διάρκειας ισχύος των ελληνικών διαβατηρίων από τα πέντε (5) στα δέκα (10) έτη ισχύει για τα διαβατήρια που εκδίδονται από την 01.09.2022.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom