Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
H Kρήτη είναι 6 μοίρες νοτιότερα απ' την Κωνσταντινούπολη. Επίσης το κέντρο της Ελλάδας είναι οι Δελφοί που είναι 3 μοίρες νοτιότερα της Πόλης. Άρα η Αθήνα είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο της Ελλάδας απ' ότι η Φλώρινα, οι Σέρρες, η Έδεσσα ή η Καβάλα.

Europa - Geographic centres of European counries
Οι Δελφοί είναι το κέντρο του κόσμου, κατ΄άλλους η Καβάλα... :D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι Δελφοί είναι το κέντρο του κόσμου, κατ΄άλλους η Καβάλα... :D
Εσύ, ντε και καλά να με επιβεβαιώνεις... :roll:

@ Alexa: Τώρα κορίτσι μου ξέρεις: Αν είσαι από την Καβάλα, κερδίζεις. Δε χρειάζεται ν' αλλάζεις ξυπνητήρια. Αν είσαι από το κέντρο της Γης εεε... συγγνώμη, της Ελλάδας ήθελα να πω, υπολόγισε 3 μοίρες βόρεια κι από την Κρήτη 6, αν είσαι από οπουδήποτε αλλού, θα χρειαστεί να κόψεις αζιμούθια και τη βοήθεια του Σπύρου. Και ... μάλλον θα πρέπει να πετάξεις και τα ξυπνητήρια! :)
 

Alexa

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
χιχι...να 'στε καλά βρε παιδιά που το ψάξατε τόσο πολύ.. μια απλή απάντηση περίμενα,σίριαλ γίναμε..:haha:

καλα να μαστε να κάνουμε ταξίδια :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
χιχι...να 'στε καλά βρε παιδιά που το ψάξατε τόσο πολύ.. μια απλή απάντηση περίμενα,σίριαλ γίναμε..:haha:

καλα να μαστε να κάνουμε ταξίδια :)
... και νά'χουμε διάθεση για πλάκα (όταν δεν μπορούμε να ταξιδεύουμε) ;)
 

eurotrader

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Μη χάσεις χρήματα στις ανταλλαγές συναλλάγματος

Η Κωνσταντινούπολη το χειμώνα είναι πανέμορφη αν και κρύα σε σχέση με την Αθήνα. Το καλοκαίρι γίνεται πανικός από τουρίστες. Και το χειμώνα έχει τουρίστες αλλά τόσους πολλούς.

Πρόσεξε τις ισοτιμίες και το συνάλλαγμα όταν φτάσεις στη Κωνσταντινούπολη γιατί εύκολα μπορείς να χάσεις χρήματα. Μπορείς να δεις την ισοτιμία τουρκικής λίρας με το Ευρώ σε αυτή τη σελίδα για το συναλλαγμα που εξηγεί και πώς να υπολογίζεις τις προμήθειες που σε χρεώνουν.

Καλό ταξίδι, κάνε μας post φωτογραφίες!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
... να περάσεις καλά Alexa!!!
... και συγγνώμη, από την πλευρά, για ... όλο αυτό ... ;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
babaduma said:
Ευχαριστώ πολύ. Θα το σημειώσω και θα το διαβάσω 100 φορές για να το εμπεδώσω. Εντύπωση μου κάνει, πάντως, που μόνον οι Πελοποννήσιοι δεν κατάλαβαν τη χρήση του παραδείγματος. Μήπως εκεί, τελικά, βρίσκεται το "κέντρο" της Ελλάδας? :rolleyes:
Οφειλες να ξερεις ότι όσοι καταγωνται "κάτω απο το αυλάκι " είναι πιο γάτοι απο όλους τους υπόλοιπους

Και για να είμαστε on topic
Ο Μάιος είναι ιδανικός μήνας για Πόλη
όπως και ο Σεπτέμβρης
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εντύπωση μου κάνει, πάντως, που μόνον οι Πελοποννήσιοι δεν κατάλαβαν τη χρήση του παραδείγματος. Μήπως εκεί, τελικά, βρίσκεται το "κέντρο" της Ελλάδας? :rolleyes:
Οφειλες να ξερεις ότι όσοι καταγωνται "κάτω απο το αυλάκι " είναι πιο γάτοι απο όλους τους υπόλοιπους
Oι Δελφοί βρίσκονται στη Στερεά Ελλάδα, όχι στην Πελοπόννησο. Κeep flaming!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
@ North66 & XRISTOS71

Νά'στε καλά ρε παιδιά που με επιβεβαιώνετε για μια ακόμη φορά. Πραγματικά, εσείς οι (εκπρόσωποι των) "κάτω απ' τ' αυλάκι" είστε εκτός συναγωνισμού. Πραγματικά η μάχη είναι άνιση. Ξέρετε ποιά μάχη, ε?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν υπάρχει καμιά μάχη ούτε κανένας συναγωνισμός. Το φόρουμ είναι ταξιδιωτικό και οφείλουμε να δίνουμε πραγματικές συμβουλές βασισμένες σε πραγματικά γεγονότα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γεια, σκεφτομαι να παω Κωνσταντινουπολη Μαιο.Διαβασα πως εχει πολυ ζεστη,δεν ειναι καλη εποχή για ταξίδι στην Πόλη?
Πάμε πάλι απο την αρχη (σε δουλειά να βρισκομαστε :bleh:)

Η ερώτηση ειναι απλή πως μπερδεψατε μοιρες ,κεντρα του κοσμου , Πελοποννήσιους μόνο εσεις το ξέρετε !!

Alexa εχω παέι στη Πόλη Μαιο καθησα αρκετες μέρες ο καιρός ήταν ευχαριστος αλλά το βραδυ είχε κρυο (κάτι σαν Απριλης στο Νοτο που ζω εγω ).Ζεστη παντως που σε φοβιζει δεν ειχε με τιποτα .....
Αντιθετα άλλη φορά που βρεθηκα Ιούνιο ήταν ότι έπρεπε ούτε ζέστη ούτε κρύο , ο τελειος καιρος για να γυρισεις αυτη τη πανεμορφη πόλη ...

Σε καλυπτει η απάντηση απο μία Πελοννήσια; :haha:
notrh66 απο που είσαι εσυ ; ο spiros είναι απο Βορρά , οπότε ποιοι ειμαστε οι κατω απο το αυλακι που τα ξερουμε όλα ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.224
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom