Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τον Ιανουάριο είναι όπως τα λες, η κοπελιά όμως θέλει να πάει στην Πόλη το Μάιο, και το Μάιο συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, ότι και εδώ, π ε ρ ί π ο υ, δηλαδή, η μέρα θα έχει ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ (περίπου) όπως και στην Ελλάδα! ;)
εννοείται ότι θα έχει μεγαλώσει:bleh:
απλά επεσήμανα μιά διαφορά σε σχέση με μάς που δε νομίζω ν αλλάξει:roll:όσον αφορά τις ώρες ανατολής και δύσης
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
... τι πράγμα δε θα αλλάξει; :p
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Σπύρο δεν είναι ακριβώς έτσι, η Κωνσταντινούπολη σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα που βρίσκονται περίπου στο ίδιο γεωγραφικό μήκος, είναι πιο ανατολικά αλλά έχει την ίδια ώρα. Άρα αυτό σημαίνει ότι ξημερώνει νωρίτερα εκεί αλλά και βραδιάζει νωρίτερα. Η διάρκεια λοιπόν της μέρας είναι η ίδια (άλλωστε η διαφορά γεωγραφικού πλάτους με τη μεν Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει, είναι στο ίδιο πλάτος, με τη δε Αθήνα είναι αμελητέα ώστε να επηρεάσει τη διάρκεια της ημέρας). Απλώς διαφέρουν οι ώρες που βραδιάζει και ξημερώνει. Σε σχέση με Θεσσαλονίκη και Αθήνα ξημερώνει και βραδιάζει στην Κωνσταντινούπολη περίπου 20 με 30 λεπτά νωρίτερα. Παρόμοιες διαφορές υπάρχουν και μέσα στην Ελλάδα. Πχ κανά μισάωρο πιο νωρίς ξημερώνει και βραδιάζει στην Αλεξανδρούπολη σε σχέση με την Κέρκυρα.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Σπύρο δεν είναι ακριβώς έτσι, η Κωνσταντινούπολη σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα που βρίσκονται περίπου στο ίδιο γεωγραφικό μήκος, είναι πιο ανατολικά αλλά έχει την ίδια ώρα. Άρα αυτό σημαίνει ότι ξημερώνει νωρίτερα εκεί αλλά και βραδιάζει νωρίτερα. Η διάρκεια λοιπόν της μέρας είναι η ίδια (άλλωστε η διαφορά γεωγραφικού πλάτους με τη μεν Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει, είναι στο ίδιο πλάτος, με τη δε Αθήνα είναι αμελητέα ώστε να επηρεάσει τη διάρκεια της ημέρας). Απλώς διαφέρουν οι ώρες που βραδιάζει και ξημερώνει. Σε σχέση με Θεσσαλονίκη και Αθήνα ξημερώνει και βραδιάζει στην Κωνσταντινούπολη περίπου 20 με 30 λεπτά νωρίτερα. Παρόμοιες διαφορές υπάρχουν και μέσα στην Ελλάδα. Πχ κανά μισάωρο πιο νωρίς ξημερώνει και βραδιάζει στην Αλεξανδρούπολη σε σχέση με την Κέρκυρα.
Μα για τη διάρκεια της ημέρας ρωτάει η κοπέλα ... :p
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μα για τη διάρκεια της ημέρας ρωτάει η κοπέλα ... :p
ναι αλλά πας να μας βγάλεις και ..τρελλούς:haha: λέγοντας πιό πάνω ότι ..το Μάιο συμβαίνει το αντίθετο κλπ κλπ,τώρα πας να το"μαζέψεις":bleh:

άντε παιδιά να γράψουμε άλλες 3 σελίδες για το πότε νυχτώνει και πότε ξημερώνει εκεί πέρα:haha:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Τον Ιανουάριο είναι όπως τα λες, η κοπελιά όμως θέλει να πάει στην Πόλη το Μάιο, και το Μάιο συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, ότι και εδώ, π ε ρ ί π ο υ, δηλαδή, η μέρα θα έχει ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ (περίπου το ίδιο) όπως και στην Ελλάδα! ;)
... τι να μαζέψω :bleh: δηλαδή :haha:
... πρόθεση να βγάλω τρελούς δεν έχω ... άλλη δουλειά δεν είχα ...:bleh:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στο Βόρειο ημισφαίριο μεταξύ 21 Μαρτίου και 22 Σεπτεμβρίου (εαρινή και φθινοπωρινή ισημερία) η διάρκεια της ημέρας είναι μεγαλύτερη όσο απομακρυνόμαστε από τον ισημερινό και πλησιάζουμε τον Βόρειο Πόλο. Από 23 Σεπτεμβρίου έως 20 Μαρτίου μεγαλύτερη αντίστοιχα είναι η διάρκεια της νύχτας. Στο Νότιο ημισφαίριο συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Οφείλεται στον άξονα περιστροφής της γης (κεκλιμένος). Έτσι για παράδειγμα σήμερα (25 Φεβρουαρίου) έχουμε διάρκεια ημέρας : Μόσχα 10.20, Κων/πολη 11.04, Αθήνα 11.10, Κάιρο 11.24 ενώ στις 15 Μαΐου : Μόσχα 16.17, Κων/πολη 14.27, Αθήνα 14.13, Κάιρο 13.39 Αυτές οι διαφορές δεν είναι αναλογικές (δηλ. με τις μοίρες), κοντά στον ισημερινό είναι ανεπαίσθητες ενώ στους πόλους έχουμε το αποκορύφωμα : 6 μήνες μέρα - 6 μήνες νύκτα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ερώτηση για μεταφορά μεταξύ αεροδρομίων:

Ξέρει κανείς πώς πάμε από Ataturk στο Sabiha? Τι κόστος και πόση ώρα πρέπει να υπολογίσουμε?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ο τρόπος που ξέρω εγώ είναι πολύ περίπλοκος:rolleyes:. Μετρό μέχρι στάση Aksaray. Περπάτημα 200 μέτρα μέχρι στάση Yusufpasa του τραμ. Τραμ μέχρι λιμανάκι Eminonoy δίπλα στη γέφυρα του Γαλατά. Περπάτημα 50 μέτρα. Ferry (κάθε 15-20 λεπτά από την μεσαία από τις 5 αποβάθρες – διαδρομή 1 ώρα) για Ασιατική πλευρά λιμανάκι Kadikoy (δεύτερο μετά την στάση στο Haydarpaca). Περπάτημα 50 μέτρα στάση αστικού Ε10. Αστικό μέχρι Sabiha (κάθε ώρα - διαδρομή μία ώρα) Συνολικό κόστος κάπου 10 λίρες ήτοι 4,50 ευρώ. Με ταξί θες κανένα 50ευρο και θα κάνει κάπου 1.30 ώρα (με την προϋπόθεση να μην πέσεις σε κίνηση). Πρέπει να υπάρχουν και minibus που κάνουν την διαδρομή.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Να προσεξεις το jetlag n (biological effects of time difference)
διαταραχή του ύπνου εξαιτίας της διαφοράς ώρας μεταξύ χωρών ουσ.θηλ.
:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom