Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επ΄ευκαιρία της ερώτησης της Rosa:
İki Nokta Arası Taksimetre Ücreti Hesaplama | Taksimetrik.com
Υπολογίζει την ταρίφα που θα πληρώσει κανείς για μετακίνηση ανάμεσα σε δυο διευθύνσεις της Κωνσταντινούπολης. Είναι στα τούρκικα, αλλά εύκολα μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς και χωρίς να ξέρει.
Εννοείται ότι μου φαίνεται πολύ χρήσιμο αλλά θα ήθελα κάποιος που θυμάται ταρίφες να μου πει αν στέκουν τα ποσά που βγάζει.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.594
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Χρήσιμο site και όχι μόνο για Κων/πολη. Όντως οι ταρίφες που βγάζει για τα ταξί ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Σε μεγάλες αποστάσεις σηκώνει και κάποιο παζάρι. Έτσι στο Ataturk – Sabiha που βγάζει 135 λίρες το παζαρεύεις στις 110 δηλαδή 50 στρογγυλά ευρώ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
για να μην ανοίξω άλλο τόπικ και γίνω κουραστική ερωτώ εδώ...
1.επειδή κι εγώ έλεγα για 4 μέρες εις την Πόλιν βλέπω όμως ότι δε θεωρούνται αρκετές,πόσες μέρες πιστεύετε ότι χρειάζεται για να τη γυρίσεις κάπως καλά(including Vosporos)?huh?
2.καλύτερα ταξιδιωτικό πακέτο (όσα κοίταξα είναι για 3-4 μέρες) ή να την οργανώσουμε μόνες μας;
εδώ να σημειώσω πως είμαστε όλες (κοριτσοπαρέα,ω ναι!:clap:) κουρέλια και παίζει να μη σηκωνόμαστε πρωί από μόνες μας: Grouphug:...
αν το οργανώσουμε all alone θα δυσκολευτούμε πολύ;
3.επειδή η παρέα είναι από low budget έως no budget μετράνε τα hostels στην Τουρκία ή καλύτερα ξενοδοχείο;

αυτάά...εσύ που άνοιξες το θέμα σόρρυ που στη χαλάω
εδιτ:τώρα θυμήθηκα πως έλεγες για αρχές Νοέμβρη οπότε μάλλον το 'χεις χτυπήσει το ταξιδάκι σου;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Πολη ειναι αγαπη ...πιστευω θα σας μαγεψει και σας ..οποτε μια φορα δε θα ειναι αρκετη .Θα ξαναπατε ..αλλωστε κοντα ειναι ...δεν προλαβαινεις να φας ολο το γευμα στο αεροπλανο ...σου το τραβανε απο το στομα ..μουαχαχαχα.
5-6 μερες ειναι καλα για αρχη.
Δε χρειαζεται πρακτορειο κοριτσια ..ειναι ευκολο ταξιδι ...διαβαστε και απο δω πληροφοριες και θα τα βρειτε.
Για χοστελς δεν ξερω ,αλλα εχουν προταθει 2 ξενοδοχεια πολυ εδω μεσα ,οικονομικα,καλα και βολικα ..κοντα στα αξιοθεατα
1. Boutique Maywood Hotel, Sirkeci Istanbul | HOMEPAGE
2..istanbul hotels, hotels in istanbul istanbul ersu hotel
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για χοστελς δεν ξερω ,αλλα εχουν προταθει 2 ξενοδοχεια πολυ εδω μεσα ,οικονομικα,καλα και βολικα ..κοντα στα αξιοθεατα
1. Boutique Maywood Hotel, Sirkeci Istanbul | HOMEPAGE
2..istanbul hotels, hotels in istanbul istanbul ersu hotel
Ε, καλά, δε θα τό'λεγες και οικονομικό το πρώτο...

Boutique Maywood Hotel, Sirkeci Istanbul | ROOM RATES

(για το μπάτζετ των κοριτσιών... για το μπάτζετ άλλων μπορεί να είναι και τζάμπα)

Το δεύτερο είναι όντως πιο οικονομικό, πολύ βολικό για τα αξιοθέατα της παλιάς πόλης αλλά μακρυά από την νεανική καρδιά της πόλης που χτυπάει στην αντίπερα όχθη, όπου επίσης μπορεί να βρει αξιοπρεπή καταλύματα στα ίδια επίπεδα τιμών (με το δεύτερο), π.χ.

Hotel Santa Hill - Oficial Web Page istanbul - Turkey

Booking.com: Hotel Santa Hill, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 105 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
σας ευχαριστώ και τους τρεις για τις πληροφορίες...κάτι άλλο τώρα...διάβασα σε παρακείμενο τόπικ ότι μπορείς με έξτρα 40(?) ευρώ να ρίξεις κι ένα ταξιδάκι στη Καππαδοκία...δεν ερωτώ αν μετράει να πάμε(είδα φώτο κι έπαθα την πλάκα μου:!:)αλλά αν μετράει να μείνουμε κ μια νύχτα εκεί(σε σπηλιάάάά:clap::clap::clap:) κ να γυρίσουμε μετά κατ ευθείαν Ξεσσαλονίκη...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
σας ευχαριστώ και τους τρεις για τις πληροφορίες...κάτι άλλο τώρα...διάβασα σε παρακείμενο τόπικ ότι μπορείς με έξτρα 40(?) ευρώ να ρίξεις κι ένα ταξιδάκι στη Καππαδοκία...δεν ερωτώ αν μετράει να πάμε(είδα φώτο κι έπαθα την πλάκα μου:!:)αλλά αν μετράει να μείνουμε κ μια νύχτα εκεί(σε σπηλιάάάά:clap::clap::clap:) κ να γυρίσουμε μετά κατ ευθείαν Ξεσσαλονίκη...
40 ευρω με τι; με λεωφορειο πηγαινελα ειναι 45 περιπου και 9 ωρες!!!! ταλαιπωρια για μια νυχτα......καντε τις τουλαχιστον 2, εγω 4 μερες και λυπηθηκα φευγωντας
 

Dimgarant

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
4 ημέρες στην Κωνσταντινούπολη τέλη Απριλίου

Καλησπέρα,σε όλους. Θα πάμε τέλη Απριλίου με τον σύζηγό μου για την 1η επέτειο του γάμου μας και έχω προσπαθήσει να κάνω ένα πρόγραμμα από όλα αυτά που έχω διαβάσει. Μπορείτε να μου πείτε πως το βλέπετε?Αν έιναι σωστό ή αν θα αλλάζατε κάτι ή αν έχω παραλείψει κάτι (παρεπτιπτώντος Πριγκηπονήσια δεν θα πάμε) ευχαριστώ πολύ

ΔΙΑΜΟΝΗ 4 ημέρες ΠΕΡΙΟΧΗ BEYOGLU
Άφιξη Παρασκευή απόγευμα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ
-φαγητό στη στοά NevizadeSokakστην ΙstinkalCaddessi περιοχή Beyoglu– μεζεδοπωλεία και ψαράδικα (Imroz, Boncuk)
-Βόλτα και ποτό στην Γέφυρα του Γαλατά

ΣΑΒΒΑΤΟ ΟΛΗ ΜΕΡΑ
Sultanahmet (παλιά πόλη)-Βόλτα και αξιοθέατα
-Αγία Σοφία-BlueMosque-TopKapipalace (το πρώτο παλάτι)- Αρχαιολογικό Μουσείο-YerebadanSarai-Πλατεία Ιπποδρόμου-Υδραγωγείο
-Μεσημεριανό Φαγητό στην παλιά πόλη
-Απόγευμα Επίσκεψη στο GrandBazzar (KapaliTsarsi) και στο SpiceBazaar (Αιγυπτιακή αγορά Μπαχαρικών)
-Βράδυ περπάτημα στην περιοχή Istingalγια φαγητό και ποτό

ΚΥΡΙΑΚΗ
-Περπάτημα στα στενά του Βοσπόρου.
το Dolmabahce Palace- περιοχή Kabatas
την ιστορική περιοχή Ortakoy,
την περιοχή Bebek (ακριβή συνοικία),
την περιοχή Besigtas (πλατεία με κανόνια),
την Μονή της Χώρας με ψηφηδωτά από τον 14ο αιώνα
-Διάλειμμα για φαγητό στην περιοχή Ortakoy
-Κρουαζιέρα στον Βόσπορο (πριν τη δύση του ηλίου)- από την Eminou
-Βράδυ Φαγητό και ποτό στην IstinkalCaddesi

ΔΕΥΤΕΡΑ
-Μέσα στην μέρα περπάτημα στον πεζόδρομο της IstinkalCadessiμέχρι ταξιμ
-Ψώνια στην Νιsastasi- μετρό Osmanbey από ταξιμ
-Κάτι άλλο μέσα στην μέρα????
-Βράδυ επετείου γάμου περιοχή Beyogluγια φαγητό και ποτό στο εστιατόριο Leb-iDerya

ΤΡΙΤΗ
Πρωί??
Απόγευμα -Αναχώρηση
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
καλα να περασετε κατ αρχην (που ειναι σιγουρο) και να ζησετε μαζι πολλα ωραια χρονια...
-το σαββατο το πρωι εχεις βαλει παρα πολλα ...θεωρω σχεδον αδυνατο να χωρεσουν αγια σοφια ,αρχαιολογικο,τοπ καπι ,υδραγωγειο ,ολα αυτα που εχεις βαλει σε μιση μερα....
-επισης τη μερα που εχεις βαλει ortakoy,bebek ,και τελος παντων βοσπορο(την κυριακη) εχεις βαλει καπου αναμεσα τη μονη της χωρας που ειναι εντελως αλλου...κοιταξε το λιγο στο χαρτη...

ψαξε στο φορουμ για προτασεις για φαγητο...αφου θα ειστε σε επετειο κοιταξτε το 360 ειτε για φαγητο ειτε για ποτο...
για την τριτη το πρωι μια προταση θα μπορουσε να ειναι το μουσειο μοντερνας τεχνης και βολτα στα περιξ...ή η περιοχη fener,να δειτε και το πατρειαρχειο ...
 

Soupia

Member
Μηνύματα
28
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Λέσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Επ΄ευκαιρία της ερώτησης της Rosa:
İki Nokta Arası Taksimetre Ücreti Hesaplama | Taksimetrik.com
Υπολογίζει την ταρίφα που θα πληρώσει κανείς για μετακίνηση ανάμεσα σε δυο διευθύνσεις της Κωνσταντινούπολης. Είναι στα τούρκικα, αλλά εύκολα μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς και χωρίς να ξέρει.
Εννοείται ότι μου φαίνεται πολύ χρήσιμο αλλά θα ήθελα κάποιος που θυμάται ταρίφες να μου πει αν στέκουν τα ποσά που βγάζει.
Χρήσιμο site και όχι μόνο για Κων/πολη. Όντως οι ταρίφες που βγάζει για τα ταξί ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Σε μεγάλες αποστάσεις σηκώνει και κάποιο παζάρι. Έτσι στο Ataturk – Sabiha που βγάζει 135 λίρες το παζαρεύεις στις 110 δηλαδή 50 στρογγυλά ευρώ.
Φτάνω στο Ατατουρκ στις 23:10 για να πάω στο ξενοδοχείο μου που είναι στην περιοχή Sultanahmet μου βγάζει ταρίφα 38 λιρες δηλαδή περίπου 17 ευρώ ενώ το ξενοδοχείο μου ζηταέι 40 ευρώ. Να υποθέσω ότι το ξενοδοχείο με γδέρνει ή μήπως επειδή φτάνω βράδυ η ταρίφα είναι διπλή? Τι λέτε να κάνω, να πάρω ταξί ή έχει κάποιο ποιο οικονομικό τρόπο να πάω
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Συμφωνώ με την Δάφνη. Η Παρασκευή μου φαίνεται καλή.Το σάββατο είναι πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να τα προλάβετε όλα αυτά αφού θα κάνετε και διάλειμμα για φαγητό. Σκέψου ότι τα παζάρια κλείνουν εκεί γύρω στις 7. Επίσης, το παλάτι τοπ καπί είναι τεράστιο και μπορεί να σας φάει και μισή μέρα. Επίσης, ωραία θα ήταν να χωρέσετε κάπου ένα χαμάμ, μικτό κατά τη γνώμη μου, ειδικά για σας που είσαστε και νιόπαντροι για να ζήσετε την εμπειρία αυτή παρέα. Αξίζει επίσης να δείτε και τον πύργο του Γαλατά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.732
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom