Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα παιδιά, οι μέρες πλησιάζουν, την Παρασκευή φεύγουμε, ξενοδοχείο τελικά βρήκαμε, είναι το Elite Word,ελπίζω να είναι καλό.
Απ'οτι διάβασα λοιπόν, τα μαστ είναι:Αγία Σοφία, Τοπ Καπί,Μπλέ Τζαμί, Πατριαρχείο,Ντολμαμπαχτσέ, βόλτα στο Βόσπορο,Αγορά.Ξεχνάω κάτι?
Φτάνουμε 09:00 το πρωί, την πρώτη μέρα λέω να πάμε αγορά και βόλτα στο Βόσπορο και την επομένη στα υπόλοιπα.
Θα είμαστε και Κυριακή, λέω να πάω στην λειτουργία στο Φανάρι.
Επιστρέφουμε Τρίτη πρωί, οπότε έχω 4 ημέρες γεμάτες.
Επίσης σκέφτηκα να κλείσω ταξί να το έχω όλη την ημέρα να με γυρίζει, αλλά οι τιμές που βρίσκω σε κάποιες εταιρίες είναι απαγορευτικές,δηλαδή μου ζητάνε 480 ευρώ για τις 4 ημέρες.Είναι βέβαια με πολυτελή αυτοκίνητα, αλλά εγώ θέω ένα απλό ταξί, αλλά δεν μπορώ να βρω στο ιντερνετ,έχετε καμμιά ιδέα?Ή να βρω απο την Πόλη κάποιο ταξί και να τον ρωτήσω τι τιμή μου δίνει και επίσης ποιά τιμή λέτε ότι είναι καλή γι αυτό που ζητάω?
Ευχαριστώ φίλοι μου
πιο must κι απ τα must είναι η το υδραγωγείο.yerebatan sarnici αυτό μην το χάσεις με τίποτε!!εντυπωσιακότατο και είναι εκεί κοντά στην Αγ.Σοφιά,όλα αυτά είναι μαζεμένα σε μιά περιοχή.
Σχετικά με συγκοινωνίες βολεύει το τράμ το εισιτήριο στοιχίζει 2 λίρες,το τούνελ στοιχίζει 3 λίρες(με το τούνελ πας από το karakoy στην αρχή της ιστικλάλ αποφεύγοντας ετσι την ανηφόρα)και όσον αφορά βόλτα στα παραλιακά χωριά και παλάτια και Οrtakoy μπορείς να πάρεις και λεωφορείο το οποίο είναι το πιό ακριβό.Το εισιτήριο που είναι ουσιαστικά μιά κάρτα που την αγοράζεις από μικρά μαγαζιά κοστίζει 3,20 λίρες.
Για να πάς λοιπόν προς παραλιακά χωριά μπορείς να πάς με τράμ μέχρι τέρμα δηλ kabatas και μετά η ταξί η λεωφορείο.Από το τέρμα τόχω κάνει περπατητό,ευχάριστη διαδρομή και περνώντας και μέσα από την συνοικία besiktas μέχρι το παλάτι Nτολμανμπαχτσέ.Από κεί σου προτείνω να συνεχίσεις είτε με τα πόδια είτε με λεωφορείο (πρέπει νάναι γύρω στο χιλιόμετρο)μέχρι το ciragan palace-ξενοδοχείο kempinski.Μπες μέσα και περιηγήσου στους χώρους και βγές έξω να απολαύσεις τη θέα,το Βόσπορο...είναι τέλεια!Αλλά και ένας καφές μέσα αξίζει.
Απο κεί σίγουρα μετά η λεωφορείο πάλι ή ταξί για Ortakoy γιατί είναι μιά κάποια απόσταση.Για το Οrtakoy διάβασα τα σχόλια ότι δεν είναι πλέον ..must κλπ και οκ το τζαμί είναι με σκαλωσιές και κρίμα ναι..,
αλλά για μένα και γούστα είναι αυτά αξίζει!Είναι μια γραφική συνοικία,έχει κάτι χαμηλά σπίτια με όμορφα χρώματα,τα υπαίθρια μαγαζιά ,εστιατόρια,καφέ,πάνω στον κεντρικό το δρόμο θα δείς μιά μικρή πολύ μικρή ελληνική! ορθόδοξη εκκλησία και απέναντι ακριβώς τους δίδυμους τρούλους ενός χαμάμ του 16 ου αιώνα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίσης όταν θα πάς στο Μεγάλο Παζάρι να το συνδιάσεις μετά με μια βόλτα προς τα πάνω στην Πανεπιστημιούπολη,διασχίζοντας τα πανεπιστήμια ,φτάνεις στο τζαμί Suleymaniye!Μεγαλοπρεπές και πολύ γραφική η όλη περιοχή τριγύρω με τα χαμηλά θολωτά κτίρια όπου τώρα στεγάζονται καφέ-ρεστωράν.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μεγαλοπρεπές και πολύ γραφική η όλη περιοχή τριγύρω με τα χαμηλά θολωτά κτίρια όπου τώρα στεγάζονται καφέ-ρεστωράν.

Να συμπληρώσω και ενα υπέροχο χαμάμ ,όπως επίσης και στο πίσω μέρος τα υπέροχα μαυσωλεία των Σουλτάνων και του Αρχιτέκτονα Σινάν ;)

Το Souleimaniyie για μένα προσωπικά είναι το ωραιότερο τζαμί απο αυτά που έχω δεί μέχρι σήμερα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
πιο must κι απ τα must είναι η το υδραγωγείο.yerebatan sarnici αυτό μην το χάσεις με τίποτε!!εντυπωσιακότατο και είναι εκεί κοντά στην Αγ.Σοφιά,όλα αυτά είναι μαζεμένα σε μιά περιοχή.
+1 Κι εμένα με εντυπωσίασε!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Να συμπληρώσω και ενα υπέροχο χαμάμ ,όπως επίσης και στο πίσω μέρος τα υπέροχα μαυσωλεία των Σουλτάνων και του Αρχιτέκτονα Σινάν ;)

Το Souleimaniyie για μένα προσωπικά είναι το ωραιότερο τζαμί απο αυτά που έχω δεί μέχρι σήμερα
Εχοντας μεγαλη εμπειρια στα τζαμια , θα συμφωνησω με τον Χρηστο , οτι το Souleimaniyie ειναι πανεμορφο ...
Το συγκρινω μονο με το Τζαμι των Ομαγιαδων στη Δαμασκο (απο οσα εχω δει)
Αξιζει να το ενταξετε στην επισκεψη σας.
Αν σκοπευεις να πας στο Φαναρι , θα ελεγα να συνεχισεις τη βολτα σου μεχρι το τζαμι Eyup (το δευτερο πιο ιερο τεμενος για τους μουσουλμανους μετα τη Μεκκα)και τον λοφο οπου βρισκεται το cafe Pierre Lotti
Αν εχει καθαρη ατμοσφαιρα , μπορεις να απολαυσεις τη θεα του Κερατιου πινοντας καφεδακι στο μικρο καφε που βρισκεται στην κορυφη του λοφου.
View attachment afarm4.staticflickr.com_3488_3727912047_e426d3f55a_z.jpg_78d565b723da07eb5656c0531b31036f.jpg
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αν εχει καθαρη ατμοσφαιρα , μπορεις να απολαυσεις τη θεα του Κερατιου πινοντας καφεδακι στο μικρο καφε που βρισκεται στην κορυφη του λοφου.
Σωστή η Ευαγγελία αξίζει η βόλτα και ο καφές αλλά πιο καλοκαιρινή εποχή .
Τωρα με κρύο και χιονιά καιρό πιο πολύ ταλαιπωρία θα είναι πιστέυω .

Επειδή μέσα στο 2011 βρέθηκα 2 διαφορετικές εποχές στην πόλη ( Μάρτη με χιόνι και Αυγουστο-Σεπτέμβρη καλοκαίρι ) ,θα πρότεινα σε όσους πάνε τώρα χειμώνα να μείνουν μόνο στα πολύ εντός της πόλης αξιοθέατα.
Εχει άπειρα πράγματα να δεί και να κάνει κάποιος
Οι μακρινές και μεγάλες βόλτες ειδικά με τα πόδια η πχ Πριγκιπόννησα να τα αφήσουν για άλλη εποχή .
Το κρύο στην πόλη δεν χαρίζει και ειδικά αν είσαι πολλές ώρες έξω γίνετε πρόβλημα στο τέλος .
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το θέμα είναι θα προλάβω να τα κάνω όλα αυτά? Επίσης για χαμάμ τι λέτε, αξίζει?
Διάβασα Χρήστο για το καινούργιο χαμάμ που έγραψες, αλλά είναι πανάκριβο, 70 ευρώ αν θυμάμαι καλά το άτομο,δηλαδή μαζί με την κόρη μου 140.
Κάτι πιο οικονομικό και παραδοσιακό, όχι τουριστικό.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το θέμα είναι θα προλάβω να τα κάνω όλα αυτά? Επίσης για χαμάμ τι λέτε, αξίζει?
Διάβασα Χρήστο για το καινούργιο χαμάμ που έγραψες, αλλά είναι πανάκριβο, 70 ευρώ αν θυμάμαι καλά το άτομο,δηλαδή μαζί με την κόρη μου 140.
Κάτι πιο οικονομικό και παραδοσιακό, όχι τουριστικό.

όρεξη να΄χεις και θα προλάβεις πολλά να δείς και να κάνεις .
Ναι 140ευρώ είναι πολλά αλλά είναι ΤΟ χαμάμ και είναι άκρως παραδοσιακό .
Τωρα αν ψάχνεις για παραδοσιακό - φθηνό
δες αυτό το post μου

http://www.travelstories.gr/341459-post73.html
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Χρήστο ευχαριστώ πολύ.
Το suleymaniye hamam φαίνεται πολύ καλο, έχει πολή σαφή ιστοσελίδα με ερωτοπαντήσεις, δυστυχώς όμως δέχονται μόνο οικογένειες και ζευγάρια, εμείς θα είμαστε 3 γυναίκες, οπότε δεν μας δέχονται λογικά. Εκτός αν πούμε ότι είμαστε ζευγάρι:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν σκοπευεις να πας στο Φαναρι , θα ελεγα να συνεχισεις τη βολτα σου μεχρι το τζαμι Eyup (το δευτερο πιο ιερο τεμενος για τους μουσουλμανους μετα τη Μεκκα)
Κόψε κάτι τις (Μέκκα, Μεδίνα, Ιερουσαλήμ...)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
τα κεφτεδακια δεν σου αρέσουν ????
Τα κεφτεδάκια μου αρέσουν -και πολύ μάλιστα. Όμως, στο μαγαζί που πρότεινες στην ιστορία σου ότι σερβίρει "τα 100% καλύτερα κεφτεδάκια στην Πόλη", προσωπικά, τα βρήκα καλά μεν αλλά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, αλλού έφαγα καλύτερα (έτσι κι αλλιώς αυτό είναι υποκειμενικό). Το αντικειμενικό είναι ότι σίγουρα το μαγαζί είναι υπερτιμημένο (όχι μόνο από σένα, και από τον LP, και από τον Τύπο), έχει τσιμπήσει αρκετά τις τιμές, το προσωπικό είναι αρκετά σνομπ (λόγω της δημοσιότητας -προφανώς) και, το κυριότερο, ελάχιστους ντόπιους βλέπεις πια να σιτίζονται εκεί (και δεν είναι ένα μόνον πια, νομίζω τρία υπάρχουν ήδη) αλλά από (δυτικούς) τουρίστες στο φουλ.

Το σχόλιο ήταν καλοπροαίρετο φυσικά ... προς αποφυγήν παρεξηγήσεως! :) (Είναι και που με πιάνουν "αλλεργίες" με κάτι "100%", "απόλυτο must", "top-10", "υπεροχο-υπεροχότατο" και τα τοιαύτα)...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τα κεφτεδάκια μου αρέσουν -και πολύ μάλιστα. Όμως, στο μαγαζί που πρότεινες στην ιστορία σου ότι σερβίρει "τα 100% καλύτερα κεφτεδάκια στην Πόλη", προσωπικά, τα βρήκα καλά μεν αλλά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, αλλού έφαγα καλύτερα (έτσι κι αλλιώς αυτό είναι υποκειμενικό). Το αντικειμενικό είναι ότι σίγουρα το μαγαζί είναι υπερτιμημένο (όχι μόνο από σένα, και από τον LP, και από τον Τύπο), έχει τσιμπήσει αρκετά τις τιμές, το προσωπικό είναι αρκετά σνομπ (λόγω της δημοσιότητας -προφανώς) και, το κυριότερο, ελάχιστους ντόπιους βλέπεις πια να σιτίζονται εκεί (και δεν είναι ένα μόνον πια, νομίζω τρία υπάρχουν ήδη) αλλά από (δυτικούς) τουρίστες στο φουλ.

Το σχόλιο ήταν καλοπροαίρετο φυσικά ... προς αποφυγήν παρεξηγήσεως! :) (Είναι και που με πιάνουν "αλλεργίες" με κάτι "100%", "απόλυτο must", "top-10", "υπεροχο-υπεροχότατο" και τα τοιαύτα)...

Φίλε Λαζάρ ξέρω ενα καλό ''αντιαλλεργικό'' για την περίπτωση σου :bleh::bleh:.

Περί κιοφτέδων κουβέντα
Οταν πάω σε ενα μαγαζί και μου αρέσει καποιο συγκεκριμένο πιάτο το προτείνω .
Η γνώμη είναι καθαρά υποκειμενική όπως γράφεις και εσύ
αλλά για να ειναι ενα πιάτο ωραίο δεν χρειάζεται όμως να είναι και ιδιαίτερο .
Εγω δεν το βρήκα μέσω LP η αλλού ,σπάνια θα ψάξω η θα εμπιστευτώ ταξιδιωτικό οδηγό -προτιμώ το travelstories ;) - το είδα μπήκα μου άρεσε και το προτείνω .

Πάντα σε ενα μέρος σημείο αναφοράς για καλό φαγητό είναι εκεί που μαζεύει κυρίως ντόπιους αλλά στο locoation που είναι το μαγαζί υπάρχει περίπτωση να μην είναι περισσότεροι οι τουρίστες ??? και απο την στιγμή που έχει προβληθεί τόσο πολύ .

Οσο αφορά το 100% οκ το αλλάζω σε 99%:haha::bleh:


ΥΓ. δωστου μια δευτερη ευκαιρία

Tarihi Sultanahmet Kftecisi "Selim Usta"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom