Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ξανά)
Καλησπερα και απο μένα,
Εχοντας διαβασει και αποκομισει πολλες πληροφοριες απο εδω εχω να κανω 2 ερωτησεις σχετικα με 2 θεματακια.
1) Συμφέρει περισσοτερο να κανουμε συνάλλαγμα σε καποιο ανταλλακτηριο μέσα στην πολη η να σηκώνουμε χρηματα απο καποιο atm?
2)Γενικότερα με το ζητημα των διαδηλωσεων στην πλατεία Taskim γνωρίζει καποιος αν αυτεσ συμβαινουν συχνα και αν εκτείνονται σε ολη την περιοχή εκει γυρω? Απλα ρωτάω γιατι εχουμε κλεισει ξενοδοχείο περιπου 1 km μακρια απο Taskim.
Εγώ πάντα από ανταλλακτήριο αλλάζω (Döviz).
Το καλοκαίρι δεν ειχε επεισοδια στην Ταξιμ αλλα ειχε ισχυρη αστυνομικη παρουσια.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Έχω την εντύπωση πώς αν έχεις λογαριασμό σε εθνική συμφέρει ανάληψη από ατμ. Εμείς έτσι κάναμε πέρσι και συγκριτικά με τους φίλους μας πετύχαμε καλύτερη ισοτιμία μόνο με 1€ προμήθεια. Αλλά πρέπει να δεις αν αυτό ισχύει ακόμα στην εθνική.
 

popitsa

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Καλησπέρα κι από μένα,
τελικά το κάναμε το ταξίδι στην Πόλη το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας. Και πραγματικά τα πράγματα ήταν όπως μου είπατε. Μέναμε στο Grand Beyazit hotel πάρα πολύ κοντά στο Καπαλί τσαρσί και πρέπει να πω ότι πραγματικά χάρηκα που με έπεισαν οι φίλοι μου να μείνουμε στην περιοχή του Σουλταναχμέτ και όχι στο Ταξίμ ! Είμασταν δίπλα σε όλα τα αξιοθέατα και αποφύγαμε και την τρέλα του Ταξίμ και της Ιστικλάλ (δεν θα μου άρεσε καθόλου να μένω εκεί -εκτός κι αν έμενα στο Πέρα παλάς. Τελικά νομίζω ότι όσες μέρες και να πας δεν φτάνουν για να πεις ότι είδα την Πόλη . Εμείς πήγαμε : 1η μέρα (φτάσαμε στις 6.00 το απόγευμα) πήγαμε κάναμε λίρες σε ανταλλακτήριο (όπως σωστά μου είχατε πει η ισοτιμία λόγω των γεγονότων ήταν 1:3) ,κάναμε μια βόλτα στο Καπαλί Τσαρσί ,πήγαμε βόλτα στην Αγία Σοφία και για φαγητό εκεί κοντά. 2η μέρα : Αγία Σοφία, Υδραγωγείο , Τοπ Καπί (χωρίς το χαρέμι) - το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου -ίσως το καλό να ήταν στο χαρέμι-, Μπλέ Τζαμί (όλα αυτά με τα πόδια) μετά Αιγυπτιακή Αγορά (φανταστικό μέρος !!!) μετά με το λεωφορείο βόλτα στην Ασιατική πλευρά και για φαγητό σ' ένα στενό στην Ιστικλάλ (δεν έλεγε και τίποτα) 3η μέρα : Βόλτα στο Βόσπορο , Ορτάκιοϊ (έφαγα το τελειότερο σάντουιτς με τηγανητή παλαμίδα και σκορδαλιά -και ο άντρας μου ένα αντίστοιχο με μύδια -σούπερ) ,μετά στο Ναυτικό μουσείο, στο Πατριαρχείο (όπου τυχαία είδαμε και τον Πατριάρχη) και στην Μεγάλη του γένους Σχολή (πολύ επιβλητικό κτήριο) μικρή βόλτα στο Φανάρι ,μετά κατηφορίσαμε την Ιστικλάλ ,μια ματιά στη θέα από την ταράτσα του 360 , πύργος του Γαλατά (πανάκριβα -δεν ανεβήκαμε επάνω-είχαμε δει την θέα από το 360) -γέφυρα του Γαλατά και φαγητό στο Hamdi κοντά στην Αιγυπτιακή αγορά (δεν μου άρεσε καθόλου το φαγητό -τα πάντα είχαν την ίδια προβατίλα -σε άλλους όμως άρεσαν).4η μέρα : Aquarium -τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και επιστροφή .
Η εκδρομή ήταν φανταστική και οφείλεται στο ότι είχαμε ένα φανταστικό ξεναγό που δεν ήθελες να σταματήσει να μιλάει!!!
Και ήταν τόσο ωραία που τα παιδιά (11 στον αριθμό από 2α Δημοτικού έως 1η γυμνασίου ) δεν παραπονέθηκαν καθόλου και ας τρελάθηκαν στο περπάτημα. Το ξενοδοχείο ήταν πάρα πολύ καλό , και από επεισόδια εκείνες τις μέρες δεν έγινε τίποτα. Πάντως ο ξεναγός μας είπε ότι συνήθως τα επεισόδια γίνονται εκεί που είναι τα πανεπιστήμια και στην Ασιατική πλευρά.
Θα μπορούσα να γράφω για πολύ ώρα ακόμη -αλλά φτάνει! Ενα έχω να πω ότι άργησα πάρα πολύ να πάω στην Πόλη για πρώτη φορά αλλά ανυπομονώ να ξαναπάω ! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και την βοήθεια σας ( και κάτι ακόμη : κιουνεφέ δεν έφαγα !!! - Ισως να είμαι και η μοναδική που πήγε στην Πόλη και δεν έφαγε ούτε ένα λουκούμι , ούτε ένα σιροπιαστό αλλά τρελάθηκα να πίνω χυμό ρόδι (πολύ πιο νόστιμα τα ρόδια τους) και να τρώω γκιουζελμέδες !!!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Μπράβο σας που περάσατε πού όμορφα.! Απορίες (η 2η ρητορική :cool: ):
1. Το τζαμι στο Ορτακιοι το φτιαξανε ή ειναι με σκαλωσιές;
2. Την 3η ημέρα πώς καταφέρατε και τα χωρέσατε ΟΛΑ αυτά :shock: ;
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θα μπορούσα να γράφω για πολύ ώρα ακόμη -αλλά φτάνει! Ενα έχω να πω ότι άργησα πάρα πολύ να πάω στην Πόλη για πρώτη φορά αλλά ανυπομονώ να ξαναπάω ! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και την βοήθεια σας ( και κάτι ακόμη : κιουνεφέ δεν έφαγα !!! - Ισως να είμαι και η μοναδική που πήγε στην Πόλη και δεν έφαγε ούτε ένα λουκούμι , ούτε ένα σιροπιαστό αλλά τρελάθηκα να πίνω χυμό ρόδι (πολύ πιο νόστιμα τα ρόδια τους) και να τρώω γκιουζελμέδες !!!
άστα κιουνεφέ δεν δοκίμασα ούτε εγώ.. επιφυλάσσομαι για την δεύτερη μου επίσκεψη. Τελικά το φαγητό είναι ένα θέμα. Και εγώ το αρνί δεν το μπορώ καθόλου.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
popitsa
μας ξαναλες με ποιο πρακτορειο πηγες. τιμη, και τιμη ξενοδοχειου?
 

antoulini

Member
Μηνύματα
29
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
αγιοι τοποι
Ονειρεμένο Ταξίδι
θιβετ
Μπράβο σας που περάσατε πού όμορφα.! Απορίες (η 2η ρητορική :cool: ):
1. Το τζαμι στο Ορτακιοι το φτιαξανε ή ειναι με σκαλωσιές;
2. Την 3η ημέρα πώς καταφέρατε και τα χωρέσατε ΟΛΑ αυτά :shock: ;
δεν εχουν τελειωσει οι επισκευες και στεναχωρηθηκα γιατι δεν μπηκαμε μεσα ,οπως και πολλα αλλα τζαμια που εχουν κλεισει για επισκευες
αν βαλεις προγραμμα στο που ακριβως θα κινηθεις ανα μερα και αφησεις χρονο για καποιες ανατροπες ,,πιστευω οτι θα εχεις και ελευθερο χρονο για χαλαρωτικες απολαυσεις.ανετα παπουτσακια ..λιρες στη τσεπη...καλη σχεση με τα μεσα μεταφορας ..καλο προσανατολισμο..χαλαρα για οτι μπορει να σε στεναχωρησει.
γεμισε με εικονες τα ματια σου και απολαυσε αυτο το ταξιδι στην ερωπαικη ανατολη....αξιζει
 

kosaitis

Member
Μηνύματα
43
Likes
82
Καλημέρα. Επειδή σκοπεύω να επισκευθώ την πόλη οδικώς (οικογενειακώς και με δύο ανήλικα παιδιά) απο Αθήνα τέλος Ιουνίου μήπως γνωρίζεται την ώρα περίπου θα πρέπει να αναχωρήσω από Αθήνα με νορμάλ οδήγηση για να είμαι εκεί αρκετά πριν νυχτώσει δηλ. περίπου 18:30. Πιστεύεται ότι είναι αρκετές 5 ολόκληρες ημέρες χωρίς την ημέρα άφιξης και αναχώρησης αν συμπεριλάβω και Πριγκηπόνησα.
Πρόγραμμα:
1η ημέρα: Αγία Σοφία,Τοπ Καπί,Μπλέ Τζαμί,Basilica Cinsterna,Suleymaniye Camil.
2η ημέρα: Πατριαρχείο,Mεγάλη του Γένους Σχολή,Παπαμακάριστος Εκκλησία,Ζωοδόχος Πηγή Μπαλουκλί,Μονή της Χώρας,Μονή Βλαχερνών,Pierre Lotti.(οδικώς όλα).
3η ημέρα: Dolmabache Palace,Giragan Palace,Prinsses Islands.
4η ημέρα: μικρή κρουασιέρα Βόσπορου,Κλειστή αγορά,Αιγυπτιακή αγορά,Πύργος Γαλατά,Ζωγραφείο,Ιστικάλ.
5η ημέρα: Rumeli Hisari,Bebek,Arvanutkoy,Ortakoy,Yildiz πάρκο (οδικώς όλα).

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 
Last edited:

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
kosaiti υπολόγισε Θεσ/νικη - Αλεξ/πολη 3ώρες και άλλες 3-4 ως την πόλη με ταχύτητα στα όρια του νόμου. Θεσ/νικη - Αθήνα πλέον δεν ξέρω πόσο θέλει. Οπότε είσαι 7 ώρες απο συμπρωτεύουσα. Στα σύνορα αν περάσεις ΠΣΚ που πάει κόσμος για ψώνια ίσως φας καμια ώρα. Αν όχι είναι γρήγορα.
 

antoulini

Member
Μηνύματα
29
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
αγιοι τοποι
Ονειρεμένο Ταξίδι
θιβετ
Καλημέρα. Επειδή σκοπεύω να επισκευθώ την πόλη οδικώς (οικογενειακώς και με δύο ανήλικα παιδιά) απο Αθήνα τέλος Ιουνίου μήπως γνωρίζεται την ώρα περίπου θα πρέπει να αναχωρήσω από Αθήνα με νορμάλ οδήγηση για να είμαι εκεί αρκετά πριν νυχτώσει δηλ. περίπου 18:30. Πιστεύεται ότι είναι αρκετές 5 ολόκληρες ημέρες χωρίς την ημέρα άφιξης και αναχώρησης αν συμπεριλάβω και Πριγκηπόνησα.
Πρόγραμμα:
1η ημέρα: Αγία Σοφία,Τοπ Καπί,Μπλέ Τζαμί,Basilica Cinsterna,Suleymaniye Camil.
2η ημέρα: Πατριαρχείο,Mεγάλη του Γένους Σχολή,Παπαμακάριστος Εκκλησία,Ζωοδόχος Πηγή Μπαλουκλί,Μονή της Χώρας,Μονή Βλαχερνών,Pierre Lotti.(οδικώς όλα).
3η ημέρα: Dolmabache Palace,Giragan Palace,Prinsses Islands.
4η ημέρα: μικρή κρουασιέρα Βόσπορου,Κλειστή αγορά,Αιγυπτιακή αγορά,Πύργος Γαλατά,Ζωγραφείο,Ιστικάλ.
5η ημέρα: Rumeli Hisari,Bebek,Arvanutkoy,Ortakoy,Yildiz πάρκο (οδικώς όλα).
το προγραμμα σας υπεροχο και πλουσιο
να ενημερωθειτε τις ημερες που ειναι κλειστα τα μερη, που θελετε να επισκευθειτε, ωστε να μην χασετε ασκοπα τον καιρο σας ,που ειναι πολυτιμος.
για το αυτοκινητο εχω μερικους ενδοιασμους,θεμα μεγαλης κινησης ,παρκαρισματος κ.α.
εμεις δεν ειχαμε αυτοκινητο ,για ταξι ουτε λογος,και η κινηση θυμιζε λουνα -παρκ..
θελει υπομονη και να το διασκεδασετε το οποιο μικροπροβληματακι αντιμετωπισετε...
καλα να περασετε ..σας ζηλευω γιατι εμεις μολις γυρισαμε απο την ΠΟΛΗ

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημέρα. Επειδή σκοπεύω να επισκευθώ την πόλη οδικώς (οικογενειακώς και με δύο ανήλικα παιδιά) απο Αθήνα τέλος Ιουνίου μήπως γνωρίζεται την ώρα περίπου θα πρέπει να αναχωρήσω από Αθήνα με νορμάλ οδήγηση για να είμαι εκεί αρκετά πριν νυχτώσει δηλ. περίπου 18:30. Πιστεύεται ότι είναι αρκετές 5 ολόκληρες ημέρες χωρίς την ημέρα άφιξης και αναχώρησης αν συμπεριλάβω και Πριγκηπόνησα.
Πρόγραμμα:
1η ημέρα: Αγία Σοφία,Τοπ Καπί,Μπλέ Τζαμί,Basilica Cinsterna,Suleymaniye Camil.
2η ημέρα: Πατριαρχείο,Mεγάλη του Γένους Σχολή,Παπαμακάριστος Εκκλησία,Ζωοδόχος Πηγή Μπαλουκλί,Μονή της Χώρας,Μονή Βλαχερνών,Pierre Lotti.(οδικώς όλα).
3η ημέρα: Dolmabache Palace,Giragan Palace,Prinsses Islands.
4η ημέρα: μικρή κρουασιέρα Βόσπορου,Κλειστή αγορά,Αιγυπτιακή αγορά,Πύργος Γαλατά,Ζωγραφείο,Ιστικάλ.
5η ημέρα: Rumeli Hisari,Bebek,Arvanutkoy,Ortakoy,Yildiz πάρκο (οδικώς όλα).

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Αθήνα-Κωνσταντινούπολη με αυτοκίνητο με χαλαρή σχετικά οδήγηση το υπολογίζω κοντά στις 12 ώρες, μη συμπεριλαμβανομένων των στάσεων, του χρόνου που θα χρειαστείς από τα προάστια μέχρι το κέντρο της Πόλης(καμιά ώρα σίγουρα), καθώς και του χρόνου που θα φας στα σύνορα.Δηλαδή για να είστε νωρίς το απόγευμα στην Πόλη το θεωρώ απίθανο, χώρια η κούραση.
Όσον αφορά το πρόγραμμα, προσωπική μου άποψη είναι να αφήσετε και κάτι για την επόμενη φορά (γιατί σίγουρα θα ξαναπάτε...)! Ας πούμε θεωρώ λίγο υπερβολή και Πριγκηπόνησσα και και κρουαζιέρα στο Βόσπορο και προάστια (Bebek κλπ.)... Επίσης η Ζωοδόχος Πηγή δεν είναι ιδιαίτερα κοντά σε άλλα αξιοθέατα και πιθανόν να χρειαστεί να την παραλείψετε (παρ'όλο που αξίζει γενικά να πάτε)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom