Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.283
Μη μου τα λες ευρωπαικα και δεν τα πιανω. Δλδ αν κλεισω ξανα flex δν πληρωνω παρα μονο αν αλλαξω σε business;
Δεν έχει σχέση η business.Η οικονομική έχει διάφορες κατηγορίες ναύλου,αν βρεις στην ιδια κατηγορία δεν πληρώνεις.Αν βρεις σε άλλη(ανώτερη) πληρώνεις.Το flex είναι αυτο που λεει,πιο ευέλικτο σε σχέση με το go light.Αλλά δεν σημαίνει ότι πάντα δεν πληρώνεις τίποτα.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα έχω κάνει κράτηση πτήσης Ηράκλειο Θεσσαλονίκη 1/6-4/6/19 Για 2 ενήλικες με κοστος 109,78.
Θέλοντας να αλλάξω την κράτηση μου και να προσθέσω 2 παιδιά 5-8 ετών αντίστοιχα μου είπαν από το call center κόστος 149,78 και για τα 2.
Κάνοντας εγώ αναζήτηση για 2 ενήλικες και 2 παιδιά στις ίδιες ημερομηνίες η συνολική τιμή που βλέπω είναι 219,56 όπως θα δείτε και στην φωτογραφία.
Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση; Ξέρει κανείς;
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η αλλαγη που θα κανεις εχει προστιμο. Δεν συγκρινονται τιμες με προστιμο με τιμες χωρις προστιμο. Δεν σου το ανεφεραν στο τηλεφωνο?
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Η αλλαγη που θα κανεις εχει προστιμο. Δεν συγκρινονται τιμες με προστιμο με τιμες χωρις προστιμο.
Δεν μου είπε για προστιμο.. μου είπε απλώς τιμή για το κάθε παιδί 74,89. Θα έκανε ξεχωριστή κράτηση και θα τις ενώνε κάπως στο σύστημα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η κρατηση απο το τηλεφωνο χρεωνεται, αυτο εννοω. Να ρωτησεις αν μπορεις να το κανεις μονος σου. Εγω το εκανα μια φορα και ζητησα να ενωθουν μετα τα εισιτηρια, αλλα δεν ξερω αν ειναι παγια τακτικη να το δεχονται παντα. Καλυτερα να ρωτησεις την τηλεφωνητρια.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Πρόστιμο ιδιωτική εταιρία δεν μπορεί να επιβάλει. Μπορεί να βάλει όμως διαχειριστικό κόστος και λοιπά ευφάνταστα.

Να υποθέσω στο σενάριο που λες να αγοράσεις δύο παιδικά μαζί δεν σε αφήνει γιστι είναι και οι δύο ανήλικοι; Αλλάζει κάτι να πάρεις εισητηριο για ενήλικες;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπέρα έχω κάνει κράτηση πτήσης Ηράκλειο Θεσσαλονίκη 1/6-4/6/19 Για 2 ενήλικες με κοστος 109,78.
Θέλοντας να αλλάξω την κράτηση μου και να προσθέσω 2 παιδιά 5-8 ετών αντίστοιχα μου είπαν από το call center κόστος 149,78 και για τα 2.
Κάνοντας εγώ αναζήτηση για 2 ενήλικες και 2 παιδιά στις ίδιες ημερομηνίες η συνολική τιμή που βλέπω είναι 219,56 όπως θα δείτε και στην φωτογραφία.
Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση; Ξέρει κανείς;
Η διαφορά προφανώς στην τιμή οφείλεται στο τέλος κράτησης μέσω τηλεφωνικού κέντρου (20€ ανά εισιτήριο).
Δεν θα έμπαινα σε διαδικασία για 40€, αλλά αν είναι τόσο σημαντικό για σένα να αποφύγεις αυτή τη χρέωση, υποθέτω πως θα έκανα νέα ξεχωριστή κράτηση μόνο για τα παιδιά και θα πήγαινα νωρίτερα στο αεροδρόμιο να διευθετήσω ότι δεν είναι ασυνόδευτα και οι γονείς τους θα ταξιδεύουν στην ίδια πτήση. Πρώτα βέβαια θα επιχειρούσα να το λύσω και τηλεφωνικά. Κι επίσης θα φρόντιζα για το check in αμέσως μόλις ήταν διαθέσιμο, ώστε οι θέσεις να είναι κοντινές.
Όλα τα παραπάνω με την επιφύλαξη ότι η υπηρεσία ασυνόδευτων παιδιών, η οποία επίσης χρεώνεται, δεν είναι υποχρεωτική κατά την κράτηση. Ίσως η paefstra ξέρει να πει κάτι παραπάνω γι' αυτό.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η διαφορά προφανώς στην τιμή οφείλεται στο τέλος κράτησης μέσω τηλεφωνικού κέντρου (20€ ανά εισιτήριο).
Δεν θα έμπαινα σε διαδικασία για 40€, αλλά αν είναι τόσο σημαντικό για σένα να αποφύγεις αυτή τη χρέωση, υποθέτω πως θα έκανα νέα ξεχωριστή κράτηση μόνο για τα παιδιά και θα πήγαινα νωρίτερα στο αεροδρόμιο να διευθετήσω ότι δεν είναι ασυνόδευτα και οι γονείς τους θα ταξιδεύουν στην ίδια πτήση. Πρώτα βέβαια θα επιχειρούσα να το λύσω και τηλεφωνικά. Κι επίσης θα φρόντιζα για το check in αμέσως μόλις ήταν διαθέσιμο, ώστε οι θέσεις να είναι κοντινές..
Εντελως λαθος τακτικη καθως η συνδεση και η συνοδεια κατοχυρωνονται πριν την πτηση, αλλιως πληρωνεις συνοδεια 30 ευρω στο γκισε, το παιδι θεωρειται ασυνοδευτο. Επιμενω οτι αυτα θα τα λυσει με την τηλεφωνητρια, ας μη λεμε ο καθενας τις αποψεις του. Εγω πληρωσα συνοδεια σε παρομοιο σφαλμα και τα πηρα πισω μετα την πτηση λογω καλης προαιρεσης της τηλεφωνητριας. Δεν το ξανακανα ουτε θα το συστηνα.
Το οτι τα εισιτηρια δεν ηταν συνδεδεμενα εχει την εννοια οτι δεν εξασφαλιζει διπλανη θεση στο τσεκ ιν. Αυτο σημαινει οτι σε ενα ατυχημα αν τα παιδια καθονται χωριστα , δεν υπαρχει καποιος να αναλαβει την ευθυνη τους θεωρητικα αλλα και πρακτικα. Δηλαδη δεν ειναι υπερβολικο. Ακομη και οι low cost επιβαλλουν με κοστος διπλανη θεση, εφοσον δεν δεχονται ασυνοδευτα.
 
Last edited:

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν είναι τόσο θέμα τα 40€ απλώς μου χτυπάει άσχημα των ενηλίκων να κοστίζουν 110 και των ανηλίκων 150.
Λέγε αν απευθυνθώ σε πρακτορείο να μπορούν να το φτιάξουν;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν είναι τόσο θέμα τα 40€ απλώς μου χτυπάει άσχημα των ενηλίκων να κοστίζουν 110 και των ανηλίκων 150.
Λέγε αν απευθυνθώ σε πρακτορείο να μπορούν να το φτιάξουν;
Μονο αν βαλεις τα παιδια σε βαλιτσα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Δεν είναι τόσο θέμα τα 40€ απλώς μου χτυπάει άσχημα των ενηλίκων να κοστίζουν 110 και των ανηλίκων 150.
Λέγε αν απευθυνθώ σε πρακτορείο να μπορούν να το φτιάξουν;
Το πρακτορειο που κολλαει σε μια κρατηση την οποια εκανες μονος σου?προφανεστατα ή δε θα σε εξυπηρετησουν ή θα πληρωσεις παραπανω απο τα λεφτα που σου λεει η aegean εγγυημενα...μονοδρομος η λυση που σου προσφερουν απο το τηλεφωνικο κεντρο(αφου δε σε ενδιαφερει και τοσο το οικονομικο)..οσο για την κοροιδια των παραπανω χρηματων επρεπε να το σκεφτεις κλεινοντας τα εισιτηρια οτι οποιαδηποτε αλλαγη ή προσθηκη οτι θα σου στοιχησει παραπανω,καπως πρεπει να κονομησουν και οι αεροπορικες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom