Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Το οτι τα εισιτηρια δεν ηταν συνδεδεμενα εχει την εννοια οτι δεν εξασφαλιζει διπλανη θεση στο τσεκ ιν. Αυτο σημαινει οτι σε ενα ατυχημα αν τα παιδια καθονται χωριστα , δεν υπαρχει καποιος να αναλαβει την ευθυνη τους θεωρητικα αλλα και πρακτικα. Δηλαδη δεν ειναι υπερβολικο. Ακομη και οι low cost επιβαλλουν με κοστος διπλανη θεση, εφοσον δεν δεχονται ασυνοδευτα.
Καλά ουτε αυτο ειναι ακριβές. Γενικά δινουν θέσεις μαζι γιατι δεν θελουν να χωριζουν τις οικογένειες και γίνεται χαμός με τους γονείς. Αυτός ειναι ο λόγος. Ακόμα και στην ιστοσελίδα της Aegean λέει οτι οι θέσεις δίνονται ανάλογα με τη διαθεσιμότητα.,
Μίλα με το τηλεφωνικο κεντρο και ρωτα τι μπορεις να κάνεις.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εντελως λαθος τακτικη καθως η συνδεση και η συνοδεια κατοχυρωνονται πριν την πτηση, αλλιως πληρωνεις συνοδεια 30 ευρω στο γκισε, το παιδι θεωρειται ασυνοδευτο. Επιμενω οτι αυτα θα τα λυσει με την τηλεφωνητρια, ας μη λεμε ο καθενας τις αποψεις του. Εγω πληρωσα συνοδεια σε παρομοιο σφαλμα και τα πηρα πισω μετα την πτηση λογω καλης προαιρεσης της τηλεφωνητριας. Δεν το ξανακανα ουτε θα το συστηνα.
Το οτι τα εισιτηρια δεν ηταν συνδεδεμενα εχει την εννοια οτι δεν εξασφαλιζει διπλανη θεση στο τσεκ ιν. Αυτο σημαινει οτι σε ενα ατυχημα αν τα παιδια καθονται χωριστα , δεν υπαρχει καποιος να αναλαβει την ευθυνη τους θεωρητικα αλλα και πρακτικα. Δηλαδη δεν ειναι υπερβολικο. Ακομη και οι low cost επιβαλλουν με κοστος διπλανη θεση, εφοσον δεν δεχονται ασυνοδευτα.
Μα γι' αυτό έγραψα την επιφύλαξη και την τόνισα, και μάλιστα παρέπεμψα σε εσένα που έχεις εμπειρία με παιδιά. Ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες, για τον άλλον τα 40€ μπορεί να είναι πολύ σημαντικά. Όσο για το check in, αν κάνεις 48 ώρες πριν βρίσκεις πάντα γειτονικές θέσεις πίσω, το λιγότερο είναι αυτό.
Δεν είναι τόσο θέμα τα 40€ απλώς μου χτυπάει άσχημα των ενηλίκων να κοστίζουν 110 και των ανηλίκων 150.
Λέγε αν απευθυνθώ σε πρακτορείο να μπορούν να το φτιάξουν;
Το πρακτορείο, εύλογα, δεν μπορεί να τροποποιήσει κράτηση τρίτου, μην μπεις καν στον κόπο. Ακόμη και να μπορούσε, σκέψου, δεν θα χρέωνε και την τροποποίηση; Άσε που έτσι κι αλλιώς θα πληρώσεις την προμήθεια για τα τα νέα εισιτήρια.
Από τα εκτεθέντα, νομίζω ότι η πιο σώφρων λύση είναι να κλείσεις από το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πάντως ασυνόδευτα από ότι βλέπω δεν μπορώ μόνος μου να κλείσω, ούτεο αύριο πρωί θα κάνω προσπάθεια τηλεφωνικά αν και από ότι καταλαβαίνω το 40αρι δεν θα το γλυτώσω.. Στερνή μου γνώση...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Πάντως ασυνόδευτα από ότι βλέπω δεν μπορώ μόνος μου να κλείσω, ούτεο αύριο πρωί θα κάνω προσπάθεια τηλεφωνικά αν και από ότι καταλαβαίνω το 40αρι δεν θα το γλυτώσω.. Στερνή μου γνώση...
Ρωτα την τηλεφωνητρια αν θα δεχοταν να κλεισεις με ψευδη ηλικια 12 ετων και μετα να διορθωσει την ηλικια και να συνδεσει τα εισιτηρια με των ενηλικων. Αλλα ρωτα πρωτα, μην το ρισκαρεις αυθαιρετα γιατι θα πεταξεις τα λεφτα σου αν δεν πιασει.
 

vagelis1978

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΤΑ
Μία ερώτηση ήθελα να κάνω. Εχω κλείσει με Aegean για Μάλτα στις 3 Σεπτεμβρίου και το χω κλείσει από τις αρχές Μαρτίου. Επειδή, για πρώτη φορά κλείνω τόσο νωρίς, πότε περίπου έρχεται από την Aegean το εισιτήριο στο e-mail? Προς το παρόν, μου έχει σταλεί μόνο η κράτηση με τα στοιχεία της πτήσης.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μία ερώτηση ήθελα να κάνω. Εχω κλείσει με Aegean για Μάλτα στις 3 Σεπτεμβρίου και το χω κλείσει από τις αρχές Μαρτίου. Επειδή, για πρώτη φορά κλείνω τόσο νωρίς, πότε περίπου έρχεται από την Aegean το εισιτήριο στο e-mail? Προς το παρόν, μου έχει σταλεί μόνο η κράτηση με τα στοιχεία της πτήσης.
το e mail με την επιβεβαίωση της κρατησης είναι και το εισιτήριο. Με κωδικό κράτησης ή αριθμό ticket μπορείς
να μπεις στο site της εταιρείας και να δεις την κρατηση. Όταν έρθει η ώρα κάνεις check in με αυτά τα στοιχεια
 

vagelis1978

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΤΑ
τότε νομίζω ήταν χαζή η ερώτησή μου! Ευχαριστώ, πάντως για την απάντηση!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μία ερώτηση ήθελα να κάνω. Εχω κλείσει με Aegean για Μάλτα στις 3 Σεπτεμβρίου και το χω κλείσει από τις αρχές Μαρτίου. Επειδή, για πρώτη φορά κλείνω τόσο νωρίς, πότε περίπου έρχεται από την Aegean το εισιτήριο στο e-mail? Προς το παρόν, μου έχει σταλεί μόνο η κράτηση με τα στοιχεία της πτήσης.
Πάντως μόλις 6 μήνες πριν το ταξίδι (όταν μιλάμε για τη θερινή περίοδο), το λες και αργά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εχω 2 παρατηρησεις.
1 πολυ καλο το hold my booking. απο Δεκεμβριο ισχυει νομιζω, το δοκιμασα τωρα. θα επρεπε ομως να αλλαζει το ποσο αναλογα με το χρονο κρατησης, το ναυλο κλπ. οπως σε αλλες εταιρειες.
2. πως γινεται συνδυασμος 2 πτησεων να μην πωλειται απο το σαιτ τους αλλα να εμφανιζεται κανονικα σε μηχανες που σε κατευθυνουν στο σαιτ τους κ ως δια μαγειας πωλειται τοτε κανονικα? ο δε συνδυασμος πωλειται στη μιση τιμη περιπου απο τα 2 ξεχωριστα σκελη..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
εχω 2 παρατηρησεις.
1 πολυ καλο το hold my booking. απο Δεκεμβριο ισχυει νομιζω, το δοκιμασα τωρα. θα επρεπε ομως να αλλαζει το ποσο αναλογα με το χρονο κρατησης, το ναυλο κλπ. οπως σε αλλες εταιρειες.
2. πως γινεται συνδυασμος 2 πτησεων να μην πωλειται απο το σαιτ τους αλλα να εμφανιζεται κανονικα σε μηχανες που σε κατευθυνουν στο σαιτ τους κ ως δια μαγειας πωλειται τοτε κανονικα? ο δε συνδυασμος πωλειται στη μιση τιμη περιπου απο τα 2 ξεχωριστα σκελη..
Μας λες ενα παράδειγμα για το 2;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μας λες ενα παράδειγμα για το 2;
εχω βαλει επανειλημμενα κ για μενα κ για φιλους PMO-EFL η CTA-EFL,ενας απλος συνδυασμος πτησης εξωτ +εσωτ δηλ κ δεν τα πουλαει. το καγιακ σε στελνει στο σαιτ τους, το αγγλικο πχ κ τα πουλανε κανονικα..πως γινεται, εχεις καμια ιδεα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καμία ιδέα. o_O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom