Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.308
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και εγώ το ίδιο κατάλαβα ότι αυτές οι χρεώσεις ήταν από την Aegean.
Πάντως μια φορά που χρειάστηκε , ενώ ο ναύλος γινόταν void μέχρι τις 00:00 το βράδυ , όταν πήρα στην αεροπορική δεν το δέχτηκαν. Ενώ όταν είχα βγάλει εισιτήριο από το πρακτορείο , μου το έκαναν (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι είχα φίλο στο πρακτορείο).
Και οι 2 ναύλοι μπορούσαν να γίνουν void την ίδια ημέρα.

Πάντως αυτό που λέει ο taver για το 1 γράμμα ισχύει αν και η Aegean γράφει


"
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ

Το εισιτήριο είναι προσωπικό έγγραφο και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλο πρόσωπο.

Αλλαγή ονόματος επιτρέπεται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με το οποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα.

1. Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
2. Έγινε λάθος καταχώρηση ονόματος με τους λατινικούς χαρακτήρες π.χ. MPAMPIS αντί BABIS.
3. Ο επιβάτης έχει δύο ονόματα, ενώ κατά τη διαδικασία της κράτησης δηλώθηκε μόνο το ένα.
4. Σύγχυση μεταξύ επωνύμου/ονόματος π.χ. GEORGE/PAPADOPOULOS αντί PAPADOPOULOS/GEORGE.

Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά"
Υπάρχει άνθρωπος που το διαβατήριο του αντί για Χαράλαμπος γράφει Μπάμπης;
 

velipsi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Λοιπόν μιας και άνοιξα το θέμα να είμαι πιο σαφής :
Τα εισιτήρια κλείστηκαν από το site της Aegean
Η αναχώρηση ήταν με Turkish Airlines και η επιστροφή με Aegean
Το λάθος διαπιστώθηκε στο 10λεπτο
Έγινε τηλεφωνική επικοινωνία και η δικαιολογία ήταν ότι υπήρχε και η Turkish Airlines και το μόνο που μπορούσε να γίνει ήταν να ακυρωθεί το εισιτήριο .
Ακυρώθηκε με χρέωση 20 ευρώ ...το θέμα είναι ότι η επανέκδοση ήταν 131 € ακριβότερη ...
Τι λέτε γι΄ αυτό ...
Δεν έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον μι α έκπτωση αν όχι η ίδια ακριβώς τιμή εισιτηρίου >
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας...
Υ.Γ Η πλάκα είναι ότι η επιστροφή των χρημάτων από το ακυρωμένο εισιτήριο θα γίνει μετά από 6-10 μέρες
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@velipsi περίεργα πράγματα.
Οι αεροπορικές έχουν διαφορετικά stock και πουλούν, άσχετα με ποια αεροπορική θα πραγματοποιήσει την πτήση.
Π.χ. η Aegean πουλάει αεροπορικά της Turkish.
Νομίζω ότι ανάλογα με το κάτω από ποια αεροπορική κοπεί το εισιτήριο (άσχετα ποια είναι operated by) ισχύουν οι δικοί της όροι (με επιφύλαξη για την δική σου περίπτωση, πάντως σε εισιτήριο που είχα κόψει με Lufthansa και ήταν operated by Aegean , ίσχυαν όροι της Aegean)

Επίσης οι ναύλοι της Aegean (εκτός μερικών) μπορούν να γίνουν void 100% μέχρι το βράδυ της ίδιας ημέρας.

Ακόμη η Turkish συνήθως στα πρακτορεία μέχρι 2 γράμματα τα αλλάζει δωρεάν. Μπορούσες να τους καλέσεις απευθείας και να ρωτήσεις αν το εισιτήριο ήταν issued με τα δικά τους terms.

Τέλος δεν έπρεπε να υπάρχει έκπτωση ή ίδια τιμή γιατί ήταν reissue και είναι ότι τιμή έχει εκείνη την στιγμή το νέο εισιτήριο.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν το e-ticket ξεκινά από 390-, δεν έχει σημασία η εταιρία που εκτελεί την πτήση, ισχύουν οι κανόνες της Aegean.

Μπορεί να έπεσες και σε κάποιο agent που δεν ξέρει, γιατί η συγκεκριμένη αλλαγή πρέπει να πάρει έγκριση προϊσταμένου, δεν την κάνει μόνος του ο υπάλληλος.

Η μπορεί βεβίως η Aegean τώρα τελευταία να άλλαξε πολιτική.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εχει κανεις μια προχειρη λιστα με τους καλοκαιρινους προορισμους της Aegean στο εξωτερικο απ' ευθειας απο Θεσσαλονικη? Εκτος της Γερμανιας, Κύπρου και Ρωσιας δεν ειδα αλλα πραγματα χειροκινητα. Ποιοι μου διαφευγουν; Δεν εννοω "υπο τη διαχειριση της Aegean"...
 
Last edited:

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Εχει κανεις μια προχειρη λιστα με τους καλοκαιρινους προορισμους της Aegean στο εξωτερικο απ' ευθειας απο Θεσσαλονικη? Εκτος της Γερμανιας, Κύπρου και Ρωσιας δεν ειδα αλλα πραγματα χειροκινητα. Ποιοι μου διαφευγουν; Δεν εννοω "υπο τη διαχειριση της Aegean"...
Συνήθως δεν υπάρχουν άλλοι. Γερμανία, Λάρνακα, Ρωσία, Τελ Αβιβ και Παρισι από ό,τι θυμάμαι. Μπορείς να τους δεις στο χάρτη στη desktop έκδοση του site της Aegean επιλέγοντας απευθείας πτησεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Συνήθως δεν υπάρχουν άλλοι. Γερμανία, Λάρνακα, Ρωσία, Τελ Αβιβ και Παρισι από ό,τι θυμάμαι. Μπορείς να τους δεις στο χάρτη στη desktop έκδοση του site της Aegean επιλέγοντας απευθείας πτησεις
Ενω το Παρισι ειναι το μονο που με ενδιαφερει, δεν βολευει η ωρα αφιξης, φτανει πολυ αργα και θα πρεπει να διανυκτερευσω Θεσσαλονικη.
Ευχαριστω παντως, θα το μελετησω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ήθελα να ρωτήσω τους λίγο πιο έμπειρους από τους συμφορουμιτες στα της Aegean το εξής: Θέλω τον Απρίλιο του 2020 (την περίοδο μετά το Πάσχα) να ταξιδέψω στο Παρισι κ οι τιμές που βρίσκω αυτή τη στιγμή είναι πραγματικά στο Θεό (κάπου 280 ευρώ ημαρτον!).;Ακόμα κ με ανταπόκριση σε άλλο αεροδρόμιο η τιμή βγαίνει αρκετά ακριβή. Το οξύμωρο είναι ότι λίγο πριν, στα τέλη Μαρτίου, με την προσφορά που ισχύει μέχρι σήμερα (40%) βρίσκω εξαιρετικό ναύλο, αλλά προτιμώ να πάω τέλη Απριλίου (γενέθλια γαρ ενός φίλου). Περιπου πότε πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να κοιτάξω να κλεισω για κάπως πιο οικονομικό ναυλο τον Απρίλιο?
ΥΓ. Θα προτιμούσα να μην εξαργυρωσω μίλια εαν είναι εφικτό
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.308
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ήθελα να ρωτήσω τους λίγο πιο έμπειρους από τους συμφορουμιτες στα της Aegean το εξής: Θέλω τον Απρίλιο του 2020 (την περίοδο μετά το Πάσχα) να ταξιδέψω στο Παρισι κ οι τιμές που βρίσκω αυτή τη στιγμή είναι πραγματικά στο Θεό (κάπου 280 ευρώ ημαρτον!).;Ακόμα κ με ανταπόκριση σε άλλο αεροδρόμιο η τιμή βγαίνει αρκετά ακριβή. Το οξύμωρο είναι ότι λίγο πριν, στα τέλη Μαρτίου, με την προσφορά που ισχύει μέχρι σήμερα (40%) βρίσκω εξαιρετικό ναύλο, αλλά προτιμώ να πάω τέλη Απριλίου (γενέθλια γαρ ενός φίλου). Περιπου πότε πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να κοιτάξω να κλεισω για κάπως πιο οικονομικό ναυλο τον Απρίλιο?
ΥΓ. Θα προτιμούσα να μην εξαργυρωσω μίλια εαν είναι εφικτό
Οξύμωρο δεν είναι, πέφτεις στις διακοπες για το Πάσχα των καθολικων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom