Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Που θες να καταλήξουμε δηλαδή... το εξήγησα αναλυτικά... πρώτα απόλα είπα μην εμπιστεύεστε το συγκεκριμένο site... μετά είπα ότι υπάρχουν μερικά πρώην αεροπλάνα της ΟΑ που ενώ έχουν βαφτεί με τα χρώματα της Α3 διατηρούν ακόμη το registry της ΟΑ και ενδεχομένως το lightradar24 να μην έχει ενημερωθεί για τις αλλαγές... από όσα ξέρω αεροπλάνο με τα χρώματα της ΟΑ ΔΕΝ εκτελεί καμία πτήση για την Aegean...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Δεν ξέρω τι ηλικία ειναι τα παιδιά σου,αλλά το έχω κάνει και εγω για τα δικά μου(λύκειο) μπαίνοντας στα site των αερδρομίων που ταξιδεύουν και βλέποντας τις αφίξεις/αναχωρήσεις.

Ειναι πολύ καλύτερο απο να παίρνω τηλέφωνα και να νευριάζουν γιατί πιθανόν θα τους κοροΙδεύει η παρέα τους άν ο μπαμπας/μαμα παιρνουν πολλά τηλ.

Λίγο υπερβολικό ίσως αλλά γιατί να μην εκμεταλευθούμε όσες δυνατότητες υπάρχουν.Το site που παρακολουθείς όλη την πτήση δεν το ήξερα.

μεγάλα ειναι Fotast...σωστά τα λές....αυτό κάνω και εγώ...η κορη μου ταξιδευει ελβετια πολυ συχνα με την δουλεια της μαζί με αλλους συναδέλφους......δεν εχω την απαιτηση να με παιρνει τηλεφωνο επειδη εγω εχω τις φοβίες μου....ουτε θελω να την παιρνω...και να ακουνε οι άλλοι... και κανω πολυ απλα αυτο που κανεις και εσυ....αφου εχω την δυνατοτητα....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Δεν ξέρω τι ηλικία ειναι τα παιδιά σου,αλλά το έχω κάνει και εγω για τα δικά μου(λύκειο) μπαίνοντας στα site των αερδρομίων που ταξιδεύουν και βλέποντας τις αφίξεις/αναχωρήσεις.

Ειναι πολύ καλύτερο απο να παίρνω τηλέφωνα και να νευριάζουν γιατί πιθανόν θα τους κοροΙδεύει η παρέα τους άν ο μπαμπας/μαμα παιρνουν πολλά τηλ.

Λίγο υπερβολικό ίσως αλλά γιατί να μην εκμεταλευθούμε όσες δυνατότητες υπάρχουν.Το site που παρακολουθείς όλη την πτήση δεν το ήξερα.

μεγάλα ειναι Fotast...σωστά τα λές....αυτό κάνω και εγώ...η κορη μου ταξιδευει ελβετια πολυ συχνα με την δουλεια της μαζί με αλλους συναδέλφους......δεν εχω την απαιτηση να με παιρνει τηλεφωνο επειδη εγω εχω τις φοβίες μου....ουτε θελω να την παιρνω...και να ακουνε οι άλλοι... και κανω πολυ απλα αυτο που κανεις και εσυ....αφου εχω την δυνατοτητα....
Συμφωνούμε απόλυτα.Αφου υπάρχει η δυνατότητα γιατί να μην το κάνουμε.

Επίσης για τους ιδιους λόγους(ακούει η παρέα κτλ). εχουμε καθιερώσει επικοινωνία με 1-2 sms την ημέρα και είμαστε εντάξει(και πιο οικονομικά:lol:)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εγω δεν θελω ουτε sms....τους εχω πει οτι οταν τους κανω μια αναπαντητη να μου απαντουν με αναπαντητη....ετσι ξερω οτι ειναι καλα...αυτο ειναι το συνθημα μας...οποτε ολοι ευχαριστημένοι....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
εγω δεν θελω ουτε sms....τους εχω πει οτι οταν τους κανω μια αναπαντητη να μου απαντουν με αναπαντητη....ετσι ξερω οτι ειναι καλα...αυτο ειναι το συνθημα μας...οποτε ολοι ευχαριστημένοι....
Πολύ καλό.Θα εφαρμοσθεί απο το επόμενο ταξίδι τους.Και ειναι ακόμη πιο οικονομικό(κολλημένος:lol:).
 

Maria_Rad_F

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά χαρά σε όλους.

Ταξιδεύω από Ρίγα - Θεσνικη ....με τις επιμερους πτησεις ...Ρίγα -Μόναχο με airBaltic και Μόναχο-Θεσσαλονίκη με Aegean Airlines. Η airbaltic προσγειώνεται 18:15 στο terminal 1 στο Μοναχο και η Aegean αναχωρεί 19:40 απο το terminal 2. δηλαδή χρόνος σχεδόν 1:30 λεπτά.
Οι δύο εταιρείες μοιράζονται code share και το εισιτήριο και για τις δύο πτησεις το έχω βγαλει μεσω airbaltic . Οι απορίες τώρα που μου έχουν δημιουργηθεί μιας κι εχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που χρησιμοποιησα flight connections... 1. θα κάνω μονο μια φορά check in στην Ριγα και για τις δυο πτησεις; 2. υποθέτω δεν θα παραλάβω βαλίτσα στο Μοναχο...θα την παρω στον τελικό προορισμό; 3. Όταν προσγειωθώ Μοναχο μέσω connecting flights θα πάω απευθείας στο gate για την πτηση της Aegean;

The minimum connecting time between Terminal 1 and Terminal 2 is 45 minutes, λέει το site στο Μοναχο.

ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Γειά χαρά σε όλους.

Ταξιδεύω από Ρίγα - Θεσνικη ....με τις επιμερους πτησεις ...Ρίγα -Μόναχο με airBaltic και Μόναχο-Θεσσαλονίκη με Aegean Airlines. Η airbaltic προσγειώνεται 18:15 στο terminal 1 στο Μοναχο και η Aegean αναχωρεί 19:40 απο το terminal 2. δηλαδή χρόνος σχεδόν 1:30 λεπτά.
Οι δύο εταιρείες μοιράζονται code share και το εισιτήριο και για τις δύο πτησεις το έχω βγαλει μεσω airbaltic . Οι απορίες τώρα που μου έχουν δημιουργηθεί μιας κι εχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που χρησιμοποιησα flight connections... 1. θα κάνω μονο μια φορά check in στην Ριγα και για τις δυο πτησεις; 2. υποθέτω δεν θα παραλάβω βαλίτσα στο Μοναχο...θα την παρω στον τελικό προορισμό; 3. Όταν προσγειωθώ Μοναχο μέσω connecting flights θα πάω απευθείας στο gate για την πτηση της Aegean;

The minimum connecting time between Terminal 1 and Terminal 2 is 45 minutes, λέει το site στο Μοναχο.

ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια!
Εφόσον το εισιτήριο είναι ενιαίο, όταν πας να κάνεις check-in στο αεροδρόμιο ή μέσω διαδικτύου θα γίνει check in και για τις δύο πτήσεις. Τη βαλίτσα σου θα την παραλάβεις Θεσσαλονίκη. Όταν προσγειωθείς στο Μόναχο θα πας κατευθείαν στην πύλη σου. Όλα αυτά αν το εισιτήριό σου είναι ενιαίο.
Αν κάνω λάθος να με διορθώσουν.
 

Giorgos999

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους!
Προγραμματίζω ταξιδάκι για Λονδίνο (για πρώτη φορά με σύζυγο και μικρό μπέμπη 2 ετών) για τέλη Ιουνίου 18.
'Εχω αρχίσει σιγά σιγά να καταστρώνω σχέδια, οπότε κοιτώντας για τιμές βρίσκω περίπου στα 160€/άτομο.
Από την εμπειρία σας θεωρείτε ότι είναι καλή η τιμή ή μήπως είναι πολύ νωρίς ακόμη?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Μπορει να κανω κ λαθος ομως νομιζω πως απο τελη ιουνιου μεχρι αρχες σεπτεμβρη ειναι περιοδος που γενικως εξαιρειται απο τις εκπτωσεις. Δεν ξερω μηπως πεσουν λιγο οι τιμες σε δυο - τρις μηνες, αν δεν εχουν πεσει ως τοτε εγω θα τα εκλεινα. Δε θα περιμενα μετα τον Δεκεμβρη δηλαδη...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα σε όλους!
Προγραμματίζω ταξιδάκι για Λονδίνο (για πρώτη φορά με σύζυγο και μικρό μπέμπη 2 ετών) για τέλη Ιουνίου 18.
'Εχω αρχίσει σιγά σιγά να καταστρώνω σχέδια, οπότε κοιτώντας για τιμές βρίσκω περίπου στα 160€/άτομο.
Από την εμπειρία σας θεωρείτε ότι είναι καλή η τιμή ή μήπως είναι πολύ νωρίς ακόμη?
Δεν νομίζω ότι θα βρείς φθηνότερα. Επειδή έτυχε να ψάχνω για την ίδια περίοδο πέρυσι η καλύτερη τιμή που είχα βρεί ήταν 180ε (easyjet στο πήγαινε-ryanair στο γύρνα) και γενικά ήμουν ευέλικτος στις ημερομηνίες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Για Ιούλιο και Αύγουστο δεν δίνει προσφορά.Συνήθως βγάζει προσφορά τον Απρίλιο ή τον Μαϊο για πτήσεις μέχρι 30/6.Και δίνει -20% τον Απρίλιο και -10% τον Μαϊο.΄Ολα αυτά με βάση τι έκανε τα τελευταία χρόνια.Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος πότε και αν θα βγεί προσφορά και τι τιμές θα διαμορφωθούν για τις ημερομηνίες που θέλεις.Πρέπει να πάρεις το ρίσκο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom