Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Δεν θα βγάλει και άλλα εισιτήρια? Ας πούμε απο Θεσσαλονίκη για Λονδίνο τον Φεβρουάριο έχουν τελειώσει όλα τα απ ευθείας και δεν θα βγάλει άλλα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έψαξα παλιότερα πόστ από δω και από κει αλλά δεν βρήκα απάντηση, παρά μόνο πείραγμα για την φίλη μου :bleh:, πότε φορτώνει τις πτήσεις για 31 Μαρτίου και μετά ?
Φορτώνουν από νωρίς τους προορισμούς που είναι "στάνταρντ" και year-round τα slots που έχουν (π.χ. Λονδίνο, Παρίσι, Κωνσταντινούπολη), κάπου στον Άυγουστο περιμένεις την πλειοψηφία των υπόλοιπων, και μετά γίνονται προσθαφαιρέσεις μέχρι τέλος του χρόνου, ανάλογα με την πορεία των κρατήσεων (συνήθως ακυρώνονται προορισμοί που δεν τραβάνε, και μπαίνουν άλλοι).
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Μπορώ να κλείσω από το σάιτ της aegean μπρος πίσω από διαφορετικό αεροδρομιο σε μια κρατηση? Το λέω για να επωφεληθω το 1+1 για το συνοδο που μου δίνει η ετζιαν με την πιστωτική.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Μπορώ να κλείσω από το σάιτ της aegean μπρος πίσω από διαφορετικό αεροδρομιο σε μια κρατηση? Το λέω για να επωφεληθω το 1+1 για το συνοδο που μου δίνει η ετζιαν με την πιστωτική.
Πατήστε multi city στην αναζήτηση και βάλτε τις πόλεις σας. Από κάτω έχει πεδίο για εκπτωτικο κωδικό.
Screenshot_20230623_000942_com.aegean.android.jpg Screenshot_20230623_000945_com.aegean.android.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορώ να κλείσω από το σάιτ της aegean μπρος πίσω από διαφορετικό αεροδρομιο σε μια κρατηση? Το λέω για να επωφεληθω το 1+1 για το συνοδο που μου δίνει η ετζιαν με την πιστωτική.
Όχι με τον εκπτωτικό κωδικό (αυτό που δίνουν με την Premium, αλλά και τα άλλα 1+1 ίδια θα είναι). Οι εκπτωτικοί κωδικοί 1+1 εφαρμόζουν μόνο σε εισιτήρια one-way και με επιστροφή.

Ένας ακόμα κρυφός όρος της Aegean.... Σήμερα πάλι με διαόλισαν με τους κρυφούς τους όρους: Εσείς το ξέρατε ότι αν έχετε flex εισιτήριο με επιστροφή και θέλετε να αλλάξετε την επιστροφή αλλά η τιμή του εισιτηρίου για το πήγαινε έχει αυξηθεί, θα σας υποχρεώσουν να πληρώσετε τη διαφορά τιμής μιας πτήσης που όμως δεν την αλλάζετε; Ή ότι στο ίδιο εισιτήριο αν κάνετε αναβάθμιση σε business class το πήγαινε, το flexibility της επιστροφής χάνεται και οι αλλαγές πρέπει να γίνονται πλέον μέσω του τηλεφωνικού τους κέντρου ΜΕ χρέωση;
Κι όλα αυτά επειδή η Aegean, χωρίς να προσφέρει επιλογή, αποφασίζει να εκδίδει τα εισιτήρια μετ' επιστροφής με ένα εννιαίο e-ticket number, κι όχι άλλο για το πήγαινε κι άλλο για την επιστροφή όπως έκανε παλιά. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ εισιτήριο με επιστροφής στην Aegean, μόνο one-way (εκτός αν παίζει κουπόνι 1+1 ή X%, αλλά τότε επιλέγουμε δρομολόγια που σίγουρα δεν πρόκεται να θελήσουμε αλλαγές).
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Όχι με τον εκπτωτικό κωδικό (αυτό που δίνουν με την Premium, αλλά και τα άλλα 1+1 ίδια θα είναι). Οι εκπτωτικοί κωδικοί 1+1 εφαρμόζουν μόνο σε εισιτήρια one-way και με επιστροφή.

Ένας ακόμα κρυφός όρος της Aegean.... Σήμερα πάλι με διαόλισαν με τους κρυφούς τους όρους: Εσείς το ξέρατε ότι αν έχετε flex εισιτήριο με επιστροφή και θέλετε να αλλάξετε την επιστροφή αλλά η τιμή του εισιτηρίου για το πήγαινε έχει αυξηθεί, θα σας υποχρεώσουν να πληρώσετε τη διαφορά τιμής μιας πτήσης που όμως δεν την αλλάζετε; Ή ότι στο ίδιο εισιτήριο αν κάνετε αναβάθμιση σε business class το πήγαινε, το flexibility της επιστροφής χάνεται και οι αλλαγές πρέπει να γίνονται πλέον μέσω του τηλεφωνικού τους κέντρου ΜΕ χρέωση;
Κι όλα αυτά επειδή η Aegean, χωρίς να προσφέρει επιλογή, αποφασίζει να εκδίδει τα εισιτήρια μετ' επιστροφής με ένα εννιαίο e-ticket number, κι όχι άλλο για το πήγαινε κι άλλο για την επιστροφή όπως έκανε παλιά. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ εισιτήριο με επιστροφής στην Aegean, μόνο one-way (εκτός αν παίζει κουπόνι 1+1 ή X%, αλλά τότε επιλέγουμε δρομολόγια που σίγουρα δεν πρόκεται να θελήσουμε αλλαγές).
Το έμαθα χθες το απόγευμα. Είχα ζητήσει Business με κουπόνι. Μου την έδωσαν στη χτεσινή πτήση και τώρα ο γυρισμός είναι έτσι...Απο τη μια ευτυχώς που δεν εχω σκοπό να αλλάξω. Από την άλλη, πες ότι κάτι γίνει. 😢😢
Screenshot_20230623_004542.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Ή ότι στο ίδιο εισιτήριο αν κάνετε αναβάθμιση σε business class το πήγαινε, το flexibility της επιστροφής χάνεται και οι αλλαγές πρέπει να γίνονται πλέον μέσω του τηλεφωνικού τους κέντρου ΜΕ χρέωση;
Γιατί τα άλλα τα εξωφρενικά που αναφέρεις δεν είχα ιδέα αλλά γι'αυτό κάτι κατάλαβα αλλά δεν νομίζω να χρέωσαν κάτι. Τους εξήγησα πως δεν μπορώ να κάνω αλλαγές, ενώ πριν μπορούσα και τα έκαναν δωρεάν.

Πάντως αυτές οι πρακτικές ούτε low cost να ήταν.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι έχουν αρχίσει και βγάζουν κάτι όρους που δε ξέρω καν ποιος τους σκέφτεται.

Μου έρχεται χθες το παρακάτω email.

1687516349768.png


Αναφέρεται για ένα εισιτήριο κλεισμένο τις μέρες του Black Friday για πτήση 28 Ιανουαρίου η οποία εν τέλει άλλαξε ώρα και επέλεξα το voucher.

Ακολούθησε χθες η παρακάτω στιχομυθία:

Ορέστης: Ναι γεια σας, μου ήρθε email για ένα voucher που έχω από τον Γενάρη ότι λήγει σύντομα. Πώς εννοείται το "λήγει σύντομα";
Υπάλληλος τηλεφωνικού κέντρου (εν συντομία ΥΤΚ): Δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης στο email;
Ο: 'Οχι
ΥΤΚ: Πότε ήταν να γίνει το ταξίδι;
Ο: 28 Ιανουαρίου
ΥΤΚ: Περιμένετε στην αναμονή παρακαλώ
(5 λεπτά αργότερα)
ΥΤΚ: Ευχαριστώ για την αναμονή σας. Επειδή είναι από voucher που έγινε σε αλλαγή ώρας της πτήσης και όχι ακύρωση πτήσης, το voucher έχει ισχύ για 6 μήνες, άρα λήγει 28 Ιουνίου.
Ο: Μα το εξάμηνο είναι στις 28 Ιουλίου.
ΥΤΚ: Όχι είναι Ιούνιος και η πτήση ήταν Ιανουάριο άρα είναι 6 μήνες.
Ο: 28 Φεβρουαρίου 1 μήνας, 28 Μαρτίου 2 μήνες, 28 Απριλίου 3 μήνες, 28 Μαϊου 4 μήνες, 28 Ιουνίου 5 μήνες..
ΥΤΚ: Περιμένετε λίγο στην αναμονή παρακαλώ;
(10 λεπτά αργότερα)
ΥΤΚ: Έχετε δίκιο, τελικά το voucher σας έχει ισχύ 1 χρόνο...

Άντε τώρα να πιστέψεις ποιο απ'όλα είναι το σωστό..
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άντε τώρα να πιστέψεις ποιο απ'όλα είναι το σωστό..
Κλείσε μια πτήση να βρίσκεται να μη το κλαις το voucher σε λίγες μέρες, αυτό λέω εγώ.
Κι άντε μετά να βγάλεις άκρη...
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ερώτηση:
Στη περίπτωση μου είχα πτήση εσωτερικού όπου είχα κάνει αναβάθμιση με upgrade challenge.
Το δωρεάν εισιτήριο που μου έδωσαν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω άραγε σε Business ή δεν πιάνεται λόγω του ότι έγινε μέσω του Upgrade η αναβάθμιση;

ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom